check engine

Problems
stavros
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Σάβ Οκτ 20, 2012 6:28 pm
Επικοινωνία:

check engine

Δημοσίευση από stavros »

Καλημέρα και από εμένα καινούργιος στο Forum και αρκετά άσχετος
Μου έπεσε στα χέρια ένα Rover 216 Gsi του 1990 με 141000 Kαι ενώ δούλευε ρολόι ξαφνικά μου άναψε CHECK ENGINE και άρχισε να μπερδεύει , το έσβησα και το έβαλα ξανά μπρος και έσβησε και πήγαινε κανονικά. μετά από 10ΚΛΜ και αφού έβαλα βενζίνα ξανά άναψε το λαμπάκι και έκανε τα ίδια.....
ένας φίλος μηχανικός Ηοnda ειδε τον εγκέφαλο και είδε ότι άναβαν 4 λαμπάκια ..... μπήκαμε στο internet μου είπε ότι είναι distributor.......μου είπε οτι δεν έχω πρόβλημα αν το κουνάω μέχρι να δούμε τι θα κάνουμε.......... εκείνη την ημέρα μου άναψε μια φορά πάλι το check engine ....... σβήσιμο..... ανάμα πάλι και όλα καλά........ για τρεις ημέρες δεν είχε πρόβλημα ......... ξαφνικά ένα
απόγευμα από το πουθενά άναψε πάλι το αυτοκίνητο έσβησε........ πήρε μα δυσκολία μπροστά και το έφερα σπίτι στο απαλά το γκάζι γιατί εσβηνε και με πρώτη.........
τώρα είναι στο γκαράζ το βάζω μπροστά για την μπαταριά για δέκα λεπτά και δεν ανάβει..... δουλεύει κανονικά άλλα έχω φοβηθεί . και δεν το κουνάω και έχει κανείς ιδέα τι μπορεί να είναι η τελικά πρέπει να αλλάξω distributor........ που το βλέπω ότι έχει καινούργιο στο ebay 235 ευρώ + τα έξοδα μεταφοράς....πιο πολλά από ότι κόστισε το αυτοκίνητο......
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ ΓΙΑ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ
Άβαταρ μέλους
ma pl
Νέοs
Νέοs
Δημοσιεύσεις: 58
Εγγραφή: Δευ Μάιος 22, 2006 9:31 am
Επικοινωνία:

Re: check engine

Δημοσίευση από ma pl »

ντιστριμπιτερ http://www.ebay.co.uk/sch/i.html?_nkw=r ... ibutor+cap" onclick="window.open(this.href);return false;
ραουλο http://www.ditikip.gr/index.php?page=sh ... t&Itemid=2" onclick="window.open(this.href);return false;
235 ευρώ????
viewtopic.php?f=4&t=4634&p=61466&hilit= ... %81#p61466" onclick="window.open(this.href);return false;
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ma pl την Κυρ Οκτ 21, 2012 1:34 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Rover 414 Si 103 Hp 5D ABS Flame Red 07/1996
i-VTec
Αρχαίος
Αρχαίος
Δημοσιεύσεις: 3717
Εγγραφή: Τρί Απρ 11, 2006 11:42 pm
Τοποθεσία: In the VTEC zone!
Επικοινωνία:

Re: check engine

Δημοσίευση από i-VTec »

Ποιός είναι ο ΑΚΡΙΒΗΣ κωδικός πού έδινε η ECU?

Το No 4 δεν είναι ντιστριμπιτέρ...

1 Oxygen Sensor "A" (Primary) defective circuit or unplugged / defective sensor

2 Oxygen Sensor "B" defective circuit or unplugged / defective sensor

3 Manifold Absolute Pressure (MAP Sensor) defective circuit or unplugged / defective sensor

4 Crankshaft Angle Sensor (CAS) defective circuit or unplugged / defective sensor

5 Manifold Absolute Pressure (MAP Sensor) mechanical problem / disconnected piping

6 ECT Sensor (Engine Coolant Temperature) defective circuit or unplugged / defective sensor

7 Throttle Position Sensor (TPS) defective circuit or unplugged / defective sensor

8 TDC Position (Top Dead Centre Sensor) defective circuit or unplugged / defective sensor

9 CID Sensor (Number 1 Cylinder position) defective circuit or unplugged / defective sensor

10 IAT Sensor (Intake Air Temperature) defective circuit or unplugged / defective sensor

11 CO pot

12 EGR Lift Sensor (Exhaust Gas Recirculation) defective circuit or unplugged / defective sensor

13 APS Sensor (Atmospheric Pressure Sensor) defective circuit or unplugged / defective sensor

14 IAC/ISCV Valve (Idle Air Control/Idle Speed Control Valve) defective circuit or unplugged / defective sensor

15 Ignition Output Signal missing or defective ignition output signal

16 Fuel Injector System defective circuit or unplugged / defective fuel injector

17 VSS (Vehicle Speed Sensor) defective circuit or unplugged / defective sensor

18 Ignition Timing

19 Automatic Transmission Lock Up Control Solenoid Valve defective circuit or unplugged / defective solenoid valve

20 Electrical Load Detector (ELD)

21 VTEC Solenoid Valve defective circuit or unplugged / defective solenoid valve

22 VTEC Oil Pressure Switch defective circuit or unplugged / defective oil pressure switch

23 Knock Sensor (KS) defective circuit or unplugged / defective sensor

30 Automatic Transmission Signal: "A" / SEAF / SEFA / TMA or TMB

31 Automatic Transmission Signal "B"

41 Primary Oxygen Sensor – Heater circuit malfunction on D16Z6, D16Z7 and B16A2 engines

41 Linear Air Flow (LAF Sensor) heater malfunction on D15Z1 engine

43 Fuel Supply System defective or malfunctioning fuel supply system

45 System Too Lean or Too Rich malfunction in the fuel monitoring systems

48 Linear Air Flow (LAF Sensor) defective circuit or unplugged / defective sensor

54 CKF Sensor (Crankshaft Speed Fluctuation) defective circuit or unplugged / defective sensor

58 TDC Sensor 2 (Top Dead Centre) defective circuit or unplugged / defective sensor

61 Oxygen Sensor, Heated - Sensor 1 (Primary) high voltage, low voltage, or slow response

63 Oxygen Sensor, Heated - Sensor 2 (Secondary) high voltage, low voltage, or slow response

65 Oxygen Sensor Heater (Secondary) malfunctioning or defective oxygen sensor heater

67 Catalyst system Efficiency Below Threshold malfunctioning or defective catalyst system

70 Automatic Transmission malfunction with the automatic transmission controls

71 Cylinder 1 Misfire or a Random Misfire a condition is present that is creating a cylinder misfire

72 Cylinder 2 Misfire or a Random Misfire a condition is present that is creating a cylinder misfire

73 Cylinder 3 Misfire or a Random Misfire a condition is present that is creating a cylinder misfire

74 Cylinder 4 Misfire or a Random Misfire a condition is present that is creating a cylinder misfire

75 Cylinder 5 Misfire or a Random Misfire a condition is present that is creating a cylinder misfire

76 Cylinder 6 Misfire or a Random Misfire a condition is present that is creating a cylinder misfire

80 Exhaust Gas Recirculation insufficient flow detected

86 ECT Sensor (Engine Coolant Temperature) circuit range / performance problem

90 Evaporative Emission Control System leak detected in the fuel tank area

91 Fuel Tank Pressure Sensor low input.

92 Evaporative Emission Control System insufficient purge flow

Τράβα το πατάκι του συνοδηγού και δες το λαμπάκι και πες μας. Αν ανάβει π.χ. 4 φορές γρήγορα και σταματάει, είναι σφάλμα 4. Αν ανάβει 4 φορές αργά και 3 φορές γρήγορα και σταματάει, είναι το 43 για παράδειγμα. Πες μας τι βγάζει και θα σου πούμε.

Μπορεί απλά να θες ένα ράουλο πού κάνει 20 ευρώ καινούργιο.
Εικόνα
stavros
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Σάβ Οκτ 20, 2012 6:28 pm
Επικοινωνία:

Re: check engine

Δημοσίευση από stavros »

ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ

Πηγα και το πήρα πάλι σήμερα να κάνω μια βόλτα στο τετράγωνο και μου έκανε πάλι τα ίδια
άναψε πάλι το check engine και έσβησε ......... πήγα να το βάλω κατευθείαν μπροστά δεν πήρε εσβηνε το άφησα κανένα τρίλεπτο και μετά πήρε κανονικά και πήγα πίσω πάλι στο γκαράζ.
Είδα την cpu ανάβει 4 φορές οπότε η βλάβη είναι
Crankshaft Angle Sensor (CAS) defective circuit or unplugged / defective sensor
Από ότι το μετέφρασα είναι αισθητηρας γωνιας στροφαλου (CAS) ελαττωματικό κύκλωμα ή αποσυνδεθεί από το δίκτυο / ελαττωματικό αισθητήρα.
Για το αισθητήρα μου είχε πει ο μηχανικός ότι η βλάβη προέρχεται από εκεί παράληψη δικιά μου που δεν το ανεφερα
Αλλα για επιδιορθωθεί ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΛΛΑΞΩ DISTRIBUTOR ?!!!
ισχύει αυτό αφού η cpu δείχνει άλλη βλάβη εχω μπερδευτη τι να κάνω ?
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος stavros την Κυρ Οκτ 21, 2012 3:21 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
kostas200vi
Αρχαίος
Αρχαίος
Δημοσιεύσεις: 4629
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 14, 2007 10:32 pm
Τοποθεσία: ΚΑΠΟΥ ΣΤΟ ΑΙΓΑΙΟ
Επικοινωνία:

Re: check engine

Δημοσίευση από kostas200vi »

Ποιος είσαι αγόρι μου... η ΔΟΜΗ :bow:
I DON'T DRIVE FAST
"I JUST FLY LOW"

Εικόνα ΕικόναΕικόνα
Old Rovers never die they just get faster.
stavros
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Σάβ Οκτ 20, 2012 6:28 pm
Επικοινωνία:

Re: check engine

Δημοσίευση από stavros »

ma pl έγραψε:ντιστριμπιτερ http://www.ebay.co.uk/sch/i.html?_nkw=r ... ibutor+cap" onclick="window.open(this.href);return false;
ραουλο http://www.ditikip.gr/index.php?page=sh ... t&Itemid=2" onclick="window.open(this.href);return false;
235 ευρώ????
viewtopic.php?f=4&t=4634&p=61466&hilit= ... %81#p61466" onclick="window.open(this.href);return false;
φιλε μου αυτα που αναφερεις πιο πανω τα ειδα ειναι καπακι διανομεα και ραουλο ξεχωριστα
το εbay DISTRIBUTOR Ολοκληρο το εχει 189 λιρες Αγγ. δηλαδη 235 ευρω
i-VTec
Αρχαίος
Αρχαίος
Δημοσιεύσεις: 3717
Εγγραφή: Τρί Απρ 11, 2006 11:42 pm
Τοποθεσία: In the VTEC zone!
Επικοινωνία:

Re: check engine

Δημοσίευση από i-VTec »

Ναι αυτός ο αισθητήρας είναι μέσα στο ντριστριμπιτέρ. Προτού πας να πάρεις καινούργιο (βρίσκεις και μεταχειρισμένα βέβαια με 50-60 ευρώ) δες μήπως απλά κάποια από τις δύο φίσες δεν πατάει καλά ή έχει κοπεί κάποιο καλωδιάκι, δεν κάνει καλή επαφή, βραχυκυκλώνει κ.λπ. Λύσε και το καπάκι του ντιστριμπιτέρ και δες όλα τα καλώδια μέσα.
Εικόνα
stavros
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Σάβ Οκτ 20, 2012 6:28 pm
Επικοινωνία:

Re: check engine

Δημοσίευση από stavros »

i-VTec έγραψε:Ναι αυτός ο αισθητήρας είναι μέσα στο ντριστριμπιτέρ. Προτού πας να πάρεις καινούργιο (βρίσκεις και μεταχειρισμένα βέβαια με 50-60 ευρώ) δες μήπως απλά κάποια από τις δύο φίσες δεν πατάει καλά ή έχει κοπεί κάποιο καλωδιάκι, δεν κάνει καλή επαφή, βραχυκυκλώνει κ.λπ. Λύσε και το καπάκι του ντιστριμπιτέρ και δες όλα τα καλώδια μέσα.
ΚΑΛΗΜΕΡΑ
Και ευχαριστώ για την απάντηση

Είδα της φισες τις πίεσα μήπως δεν κάνουν καλή επαφή ........ δείχνουν εντάξει (έχω ένα sprey για
ηλεκτρονικές επαφές ) μήπως θα ήταν καλό να έριχνα λίγο?
Εβγαλα το πόλο της μπαταρίας για να φύγει από τον εγκέφαλο η βλάβη και έκανα 4 klm xvriw πρόβλημα ......... να δω αν θα το παρουσιάσει πάλι ?

Σχετικά με το ντιστριμπιτέρ που μου λες οτι πουλάνε 50 - 60 ευρώ, που προτείνεις να πάω?
Πήρα τον Βωσσο τηλέφωνο που είπαν οτι δεν έχει αλλά κοστίζουν περίπου στα 100 - 110
πήρα και τον Λουμπρα μου είπαν θα με πάρουν ......
καμμια άλλη ιδέα που να ψάξω ?
Ευχαριστώ για όλα !!!
xristos
Νέοs
Νέοs
Δημοσιεύσεις: 219
Εγγραφή: Τρί Απρ 10, 2012 9:52 pm
Τοποθεσία: Βολος
Επικοινωνία:

Re: check engine

Δημοσίευση από xristos »

Σημερα αλλαξα ραουλο...απο παρομοιο προβλημα....
stavros
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Σάβ Οκτ 20, 2012 6:28 pm
Επικοινωνία:

Re: check engine

Δημοσίευση από stavros »

xristos έγραψε:Σημερα αλλαξα ραουλο...απο παρομοιο προβλημα....
χΡΗΣΤΟ ΚΑΛΗΜΕΡΑ

Διορθώθηκε το πρόβλημα ? από που το πήρες και πόσο ?
Σε ποιο συνεργείο πήγες πόσο σου κόστισε?
Απάντηση

Επιστροφή στο “Προβλήματα”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης