προβλημα με την αναρτηση σε roverstreetwish 1400

Problems
xaralampos
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Παρ Οκτ 05, 2012 4:40 pm
Επικοινωνία:

προβλημα με την αναρτηση σε roverstreetwish 1400

Δημοσίευση από xaralampos »

καλησπερα σε ολους τους ροβεραδες. Συναδελφοι λοιπον παρακαλω για βοηθεια και ενημερωση. Εχω ενα street wish 1400 του 2005 αγορασμενο καινουργιο απο Βελγιο. Εχω κανει περιπου 110.000 Χιλιομετρα με τις φυσιολογικές φθορές. Σημαντικο προβλημα κανενα. Ομως τωρα χρειαζομαι επειγόντως και τα 4 αμορτισερ. Τα δυο πισω εχουν κουτσουρωσει τα 2 μπροστινα ειναι εντελως ανυπαρκτα και φοβαμαι για ζημια σε ψαλιδια κλπ Φιλοι ψαχνω 2 εβδομαδες για τα αμορτισερ εχω ψαξει απο Θεσσαλονικη μεχρι Κρητη δεν υπαρχουν πουθενα και ξερετε το γιατι νομιζω. Δεν δεχεται κανενα αλλο αμορτισερ καμιας μαρκας κανενος τυπου εκτος απο τα δικά του. Εχουμε ενεργοποιηθει και ψαχνουμε τρεις ανθρωποιο ενας ο μηχανικος μου εχουμε δει ολες τις αντιστοιχιες εχουμε ρωτησει αν δεχεται απο το 25 η το 214 η καποιο παρεμφερες σε αμαξωμα και η απαντηση ειναιμ παντα οχι. Απευθυνθηκα στον Παλλα που φερνει σχεδόν τα παντα και ψωνιζω απο αυτον. Λοιπον τα αμορτισερ δεν τα εχει μου ειπε μονο με παραγγελία και η τιμη κρατηθειτε οση να αγορασω 2 street wish αυριο το πρωι Ειπα δεν θα παρω. Απευθυνθηκα στο Βελγιο στην εκει Αντιπροσωπεια μου εστειλαν απαντηση και τα 4 670 Ε πλεον ΦΠΑ 21%που εχουν αυτοι εκει και μου ειπαν οτι αφου παρω την σφραγιδα απο το τελωνειο που θα τα παραλαβω να τους την στειλω με ενα FAX και να μου επιστρεψουν το ΦΠΑ. οποτε βαλτε μεραφορικά κλπ το κοστος καιο ετσι ξεπερνα τα 850 Ε. Επίσης ο μηχανικος μου μου εβαλε την ιδεα της πατεντας να βρουμε 2 περοπου ιδια στο εμποριο και η να τα κοψουμε η να παμε στον τορνο για βασεις η δαχτυλιδια να τα φερουμε. Συγνωμη για την πολυλογια αν καποιος εχει καποια ιδεα η εμπειρια παρακαλω βοηθηστε γιατι εκτος των άλλων σε σχεδόν καθημερινη βαση μεταφερω την γυναικα μου για αιμοκαθαρση και μου ειναι οχι απλά απαραιτητο. Καταλαβαινετε. Ευχαριστω και συγνωμη Μπαμπης
Άβαταρ μέλους
nikolas
Administrator
Δημοσιεύσεις: 8892
Εγγραφή: Παρ Δεκ 31, 2004 7:22 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: προβλημα με την αναρτηση σε roverstreetwish 1400

Δημοσίευση από nikolas »

Καλώς ήρθες Μπάμπη..
Σχετικά με το πρόβλημά με τα αμορτισέρ..Πάρε μια τετράδα KYB και είσαι οκ.. δεν θα δυσκολευτείς να τα βρεις λογικά..

εδώ είναι ο κατάλογος της KYB που αναφέρει τον κωδικό και για το δικό σου μοντέλο..
http://www.kyb-europe.com/pdf/KYB-Shock ... e-2011.pdf" onclick="window.open(this.href);return false;

σελίδα 237..
Άβαταρ μέλους
antonis132
Έμπειρος
Έμπειρος
Δημοσιεύσεις: 569
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 16, 2008 11:07 am
Επικοινωνία:

Re: προβλημα με την αναρτηση σε roverstreetwish 1400

Δημοσίευση από antonis132 »

ειναι δεδομενο οτι civic με rover απο '96 και μετα εχουν κοινους δισκους τακακια αμορτισερ αλλα νομιζω παραπανω περιγραφει πως το streetwise εχει διαφορετικη αναρτηση απο απο το 25αρι αλλιως τα εργοστασιακα μας(200αρι) ειναι τα delhi και τα βρισκεις παντου και σε kyb και σε monroe
Εικόνα
Gas fc
Έμπειρος
Έμπειρος
Δημοσιεύσεις: 477
Εγγραφή: Δευ Ιουν 04, 2007 9:29 pm
Τοποθεσία: Ιλιον Αττικη
Επικοινωνία:

Re: προβλημα με την αναρτηση σε roverstreetwish 1400

Δημοσίευση από Gas fc »

επισκευασε τα ιδια αμορτισερ ειναι το καλυτερο.
Ο Βωσσος εχει εναν που το κανει.
http://www.facebook.com/TopotheteseisPh ... Systematon" onclick="window.open(this.href);return false;
Άβαταρ μέλους
nikolas
Administrator
Δημοσιεύσεις: 8892
Εγγραφή: Παρ Δεκ 31, 2004 7:22 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: προβλημα με την αναρτηση σε roverstreetwish 1400

Δημοσίευση από nikolas »

antonis132 έγραψε:περιγραφει πως το streetwise εχει διαφορετικη αναρτηση απο απο το 25αρι
ναι, αλλά στο site της kyb δίνει τον ίδιο κωδικό και για τα τέσσερα..
xaralampos
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Παρ Οκτ 05, 2012 4:40 pm
Επικοινωνία:

Re: προβλημα με την αναρτηση σε roverstreetwish 1400

Δημοσίευση από xaralampos »

Gas fc έγραψε:επισκευασε τα ιδια αμορτισερ ειναι το καλυτερο.
Ο Βωσσος εχει εναν που το κανει.
καλησπερα σε ολους Δεν ξερω τι να πω με εχετε καταυποχρεωσει με την ταχυτητα που απαντησατε στο προβλημα μου. Για να ειμαι ειλικρινής μπήκα στο site της kyb αλλα δεν μπορεσα να βγαλω ακρη με τους κωδικους ετσι οπως αναφερονται εκει, Αν θα μπορουσε καποιος να μου τουςς γραψει θα το παρακαλουσα. Επίσης για τον φιλο που μου εγραψε οτι τα επισκευαζει καποιος Βωσσος αναρωτιεμαι αν πραγματι γινεται και αν αυτα που φοραει ειναι επισκευασιμα αν δεχονται φυσιγγια γιατι ο μηχανικος μου χωρις φυσικά να τα εχει λυσει γιατι δεν ειχαμε τα καινουργια να τα αντικαταστησουμε μου ειπε οτι δεν παιρνουν επισκευή ειναι φιξ και δεν ανοιγονται. Επίσης θελω να ενημερωσω οτι τα βρηκα τελικα στην Αντιπροσωπεια του Βελγιου στις Βρυξελες απο οπου αγοραστηκε καινουργιο το αυτοκινητο αλλα ειναι αρκετα χρονοβορα η διαδικάσια λογω του οτι πρεπει να ερθουν μεσω τελωνειου και λογω Ευρωπαικής Ενωσης να τους στειλω πισωμε ΦΑΞ την σφραγιδα του τελωνειου για την επιστροφη του ΦΠΑ γιατι ετσι γινεται η διαδικάσια, και το κοστος με μεταφορικά κλπ μαζι με την καθυστερηση μαλλον δεν με προδιαθετει Οποτε αν θελετε αφου ξερετε πολλα περισσοτερα απο μενα μου γραφετε τον Κωδικο που τα αναφερι η kyb και μου τον γραφετε να επικοινωνησω να δω αν τελικά υπαρχουν και σιγουρα κανουν Χιλια Ευχαριστω
xaralampos
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Παρ Οκτ 05, 2012 4:40 pm
Επικοινωνία:

Re: προβλημα με την αναρτηση σε roverstreetwish 1400

Δημοσίευση από xaralampos »

nikolas έγραψε:Καλώς ήρθες Μπάμπη..
Σχετικά με το πρόβλημά με τα αμορτισέρ..Πάρε μια τετράδα KYB και είσαι οκ.. δεν θα δυσκολευτείς να τα βρεις λογικά..

εδώ είναι ο κατάλογος της KYB που αναφέρει τον κωδικό και για το δικό σου μοντέλο..
http://www.kyb-europe.com/pdf/KYB-Shock ... e-2011.pdf" onclick="window.open(this.href);return false;

σελίδα 237..
Σ ευχαριστω και για το καλοσωρισμα και την ταχυτητα επικοινωνιας και την ευαισθησια ολων σας να απαντησετε. Αν θελεις βοηθησε με περισσοτερο με την kyb γιατι αν και μπηκα στην 237 σελιδα δεν εβγαλα ακρη με τους κωδικους Αν μπορεις και εχεις χρονο μου τους γραφεις Το αμαξι ειναι 1400 street wish 2 doors 103 hp αν χρειαζεσαι καποιον ιδιαιτερο κωδικο πλαισιου κλπ σου το γραφω μετα την απαντηση σου Χιλια ευχαριστω μεσα απο την καρδια μου Μπαμπης
xaralampos
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Παρ Οκτ 05, 2012 4:40 pm
Επικοινωνία:

Re: προβλημα με την αναρτηση σε roverstreetwish 1400

Δημοσίευση από xaralampos »

nikolas έγραψε:
antonis132 έγραψε:περιγραφει πως το streetwise εχει διαφορετικη αναρτηση απο απο το 25αρι
ναι, αλλά στο site της kyb δίνει τον ίδιο κωδικό και για τα τέσσερα..
Παιδια πηρα πανω απο 3 φορες τον Παλλα που εχει τα περισσοτερα ανταλλακτικά rover τον ρωτησα αν κανουν απο το 25 και μου ειπε κατηγορηματικά οχι οτι δεν κανουν λογω υψους πραγμα που μου φαινεται λιγο παραξενο αλλα δεν ειχα λογο να μην τον πιστεψω δεν νομιζω να μην ηθελε να πουλησει και μαλιστα μου ειπε οτι υπαρχει διαφορα στο υψος μιας και το street wish πισω ειναι σαφως ψηλοτερο το ειπα στο μηχανικο επεσε απο κατω ειδε τα πισω και ρε παιδια οτι μου ειπε σας λεω. Μου ειπε οτι οσο μπορει να δει γιατι δεν ειναι λυμενα τα αμορτισερ τα δυο πισω βλεπει να φορανε προσθηκες που το ψηλωνουν φυσικά απο την μαννα του. Τι να πω εχω πελαγωσει γαμωτο Ευχαριστω σας περιμενω και παντα στην διαθεση σας
kostas200vi
Αρχαίος
Αρχαίος
Δημοσιεύσεις: 4629
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 14, 2007 10:32 pm
Τοποθεσία: ΚΑΠΟΥ ΣΤΟ ΑΙΓΑΙΟ
Επικοινωνία:

Re: προβλημα με την αναρτηση σε roverstreetwish 1400

Δημοσίευση από kostas200vi »

Έχουν διαφορά δεν κανουν από 25αρι.
I DON'T DRIVE FAST
"I JUST FLY LOW"

Εικόνα ΕικόναΕικόνα
Old Rovers never die they just get faster.
Άβαταρ μέλους
nikolas
Administrator
Δημοσιεύσεις: 8892
Εγγραφή: Παρ Δεκ 31, 2004 7:22 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: προβλημα με την αναρτηση σε roverstreetwish 1400

Δημοσίευση από nikolas »

Λοιπόν, σύμφωνα με την KYB
25 6 C (RF) 11.99- Μπροστά 334156 O πίσω 341208
Exc. Sport sus., ZR, Streetwise

η εταιρεία όμως, δίνει διαφορετικούς κωδικούς για 25,ZR,Streetwise http://www.rimmerbros.co.uk/Item--i-GRID001061" onclick="window.open(this.href);return false;

μπροστά http://www.rimmerbros.co.uk/Item--i-RNB001090" onclick="window.open(this.href);return false;
Απάντηση

Επιστροφή στο “Προβλήματα”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης