Αλλαγή λαδιών και φίλτρου. Μπορώ μονος μου στο σπίτι?

Questions
JohnnybOlsi
Νέοs
Νέοs
Δημοσιεύσεις: 203
Εγγραφή: Δευ Σεπ 19, 2011 1:24 pm
Τοποθεσία: Πυργος
Επικοινωνία:

Αλλαγή λαδιών και φίλτρου. Μπορώ μονος μου στο σπίτι?

Δημοσίευση από JohnnybOlsi »

Καλησπέρα! θέλω να αλλάξω λάδια και φίλτρο λαδιού στο ροβερακι μου αλλα θέλω να το κάνω μονος μου στο σπίτι.
Μπορείτε να μου δώσετε μερικές συμβουλές για το πως να το κάνω σωστά! ξέρω τι διαδικασία δεν είμαι εντελώς άσχετος από αυτά απλά δυσκολεύομαι στο σημείο που θα μπω κάτω από το αμάξι για να τα αλλάξω.
απότι είδα δεν πιστεύω να χωρέσω, αν σηκώσω τι μια μεριά με τον γριλο τότε γίνετε τίποτα??
Εικόνα
Sli 1.4 103 PS stock
Tasos_7R
Support member
Δημοσιεύσεις: 2330
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 17, 2007 11:56 am
Τοποθεσία: Big In Japan
Επικοινωνία:

Re: Αλλαγή λαδιών και φίλτρου. Μπορώ μονος μου στο σπίτι?

Δημοσίευση από Tasos_7R »

Η αλλαγή των λαδιών είναι μια πολύ εύκολη διαδικασία που άνετα μπορείς να κάνεις στο σπίτι σου. Πρέπει είτε να σηκώσεις το αμάξι με το γρύλο, είτε να το ανεβάσεις απ' τη μια μεριά σε κάποιο πεζούλι σχετικά ψηλό ώστε να σε βολεύει να μπεις από κάτω. Στο δικό μου για παράδειγμα που δεν ήταν χαμηλωμένο, ανεβάζοντας τη μια ρόδα στο πεζοδρόμιο, έξω από το σπίτι μου χώραγα να μπω από κάτω και να δουλέψω άνετα. Αν χρησιμοποιήσεις γρύλο για να το σηκώσεις φρόντισε να το στηρίξεις και με κάποιο τρίποδο ή κάτι τελοσπάντων, μη βασιστείς μόνο στο γρύλο για να μπεις κάτω από το αυτοκίνητο, ρισκάροντας την ασφάλειά σου.
Αφού βρεις λοιπόν πρόσβαση κάτω από το αυτοκίνητο θα δεις κάτω από το μοτέρ την ελαιολεκάνη ή κάρτερ όπως λέγεται συνήθως. Το κάρτερ έχει μια βίδα (αν θυμάμαι καλά 22άρα) την οποία λύνεις για να αδειάσει το παλιό λάδι. Φυσικά πρέπει να βάλεις κάποιο λεκανάκι από κάτω ώστε να συλλέξεις το παλιό λάδι μέσα σ΄αυτό. Καλό είναι να έχεις ανοιχτή παράλληλα και την τάπα του κινητήρα απ' την οποία συμπληρώνεις λάδι. Για να αλλάξεις το φίλτρο χρειάζεσαι ένα ειδικό εργαλείο που σε βοηθά να το ξεβιδώσεις και να ξαναβιδώσεις το νέο και γενικά η πρόσβαση στο φίλτρο δεν είναι και τόσο εύκολη συνήθως, οπότε δε ξέρω κατά πόσο μπορείς να το αλλάξεις μόνος σου μιας και δεν το χεις ξανακάνει ποτέ. Αν το αλλάξεις πάντως φρόντισε να το σφίξεις σωστά για να μην έχεις διαρροές. Έχοντας τελειώσει με την αλλαγή του φίλτρου και αφού έχει στραγγίξει καλά το παλιό λάδι, βίδωσε ξανά την τάπα του κάρτερ σφιχτά, αλλά όχι υπερβολικά. Είσαι έτοιμος να συμπληρώσεις το νέο λάδι. Η ακριβής ποσότητα που πρέπει να βάλεις αναγράφεται στο manual του αυτοκινήτου σου. Τέλος, με το αμάξι να βρίσκεται σε επίπεδο έδαφος, έλεγξε τη στάθμη του λαδιού με τη βέργα να βεβαιωθείς ότι δε χρειάζεται να συμπληρώσεις άλλο λάδι και βίδωσε την τάπα. Είσαι έτοιμος. ;)
Our Father,
Who doesn't recognise any other engine,
Vtec be the name,
The kingdom come,
Vtec will kick in on earth as it does in Japan,
Give us this day,
Our daily dose of vtec,
And praise our mighty roar,
And forgive those who repent against the vtec,
And deliver us from any other car that doesn't wear the H symbol,
Amen.
JohnnybOlsi
Νέοs
Νέοs
Δημοσιεύσεις: 203
Εγγραφή: Δευ Σεπ 19, 2011 1:24 pm
Τοποθεσία: Πυργος
Επικοινωνία:

Re: Αλλαγή λαδιών και φίλτρου. Μπορώ μονος μου στο σπίτι?

Δημοσίευση από JohnnybOlsi »

:D ευχαριστω πολυ φιλε Τασο! θα παρω το συγκεκριμενο εργαλειο απο εναν γνωστο μου που σιγουρα θα εχει και θα το κανω. αλλα κανα δυο εροτισουλες ακωμα, 1ον επιδη δεν εχω τριποδα κανει να βαλω 1 η 2 τσιμεντολιθους απο κατο για ασφαλια??? 2ον εχω το 414 SLi 1.4, ειναι δυσκολο να εντοπισω το φιλτρο στο δικο μου μοντελο??
Εικόνα
Sli 1.4 103 PS stock
Άβαταρ μέλους
antonis132
Έμπειρος
Έμπειρος
Δημοσιεύσεις: 569
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 16, 2008 11:07 am
Επικοινωνία:

Re: Αλλαγή λαδιών και φίλτρου. Μπορώ μονος μου στο σπίτι?

Δημοσίευση από antonis132 »

αν εχει τον κινητηρα rover δεν χρειαζεται σηκωμα το αυτοκινητο για να εχεις προσβαση μπροστα ειναι και λυνει με 19mm καρυδακι-πολυγωνο,το φιλτρο λαδιου ειναι πιο πανω απο την ταπα περιπου και χρειαζεται αλυσιδα η ιμαντα για να λυθει
Εικόνα
JohnnybOlsi
Νέοs
Νέοs
Δημοσιεύσεις: 203
Εγγραφή: Δευ Σεπ 19, 2011 1:24 pm
Τοποθεσία: Πυργος
Επικοινωνία:

Re: Αλλαγή λαδιών και φίλτρου. Μπορώ μονος μου στο σπίτι?

Δημοσίευση από JohnnybOlsi »

μπροστα ειναι??? O.o ok Αντονη ευχαριστω πολυ. θα το ψαξω................ :-)
Εικόνα
Sli 1.4 103 PS stock
Άβαταρ μέλους
nikolas
Administrator
Δημοσιεύσεις: 8892
Εγγραφή: Παρ Δεκ 31, 2004 7:22 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Αλλαγή λαδιών και φίλτρου. Μπορώ μονος μου στο σπίτι?

Δημοσίευση από nikolas »

μπροστά είναι το φίλτρο λαδιού θα το εντοπίσεις πολύ εύκολα όπως και την τάπα του κάρτερ..
όπως σου είπε ο Τάσος, αν χρησιμοποιήσεις τον κλασσικό γρύλο που έχει το αυτοκίνητο για αλλαγή ελαστικού, ΜΗΝ ΜΠΕΙΣ σε καμιά περίπτωση από κάτω, αν δε βάλεις τρίποδα, ή οτιδήποτε άλλο που να μπορεί να κρατήσει το βάρος του αυτοκινήτου.. έχει σκοτωθεί πολύς κόσμος από αυτούς τους γρύλους..
JohnnybOlsi
Νέοs
Νέοs
Δημοσιεύσεις: 203
Εγγραφή: Δευ Σεπ 19, 2011 1:24 pm
Τοποθεσία: Πυργος
Επικοινωνία:

Re: Αλλαγή λαδιών και φίλτρου. Μπορώ μονος μου στο σπίτι?

Δημοσίευση από JohnnybOlsi »

οκ το εντοπισα με μια συντομη ματια που εριξα αλλα την ταπα του καρτερ οχι, ειναι κατο απο το φιλτρο?? αν βαλω το κεφαλι μου κατο απ'το προφυλακτιρα θα το δω ετσι? Τελος παντον, οκ Νικολα αν χρηαστει να το σηκοσω που δεν νομιζω θα βαλω 2 τσιμεντολιθους απο κατο για σιγουρια! :up:
Εικόνα
Sli 1.4 103 PS stock
Άβαταρ μέλους
nikolas
Administrator
Δημοσιεύσεις: 8892
Εγγραφή: Παρ Δεκ 31, 2004 7:22 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Αλλαγή λαδιών και φίλτρου. Μπορώ μονος μου στο σπίτι?

Δημοσίευση από nikolas »

η τάπα είναι λίγο πιο πίσω και προς τα αριστερά όπως το κοιτάς από μπροστά..
andreas
Έμπειρος
Έμπειρος
Δημοσιεύσεις: 434
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 29, 2006 5:21 am
Τοποθεσία: Eyboia
Επικοινωνία:

Re: Αλλαγή λαδιών και φίλτρου. Μπορώ μονος μου στο σπίτι?

Δημοσίευση από andreas »

αν ομως δεν ειναι σε οριζοντια θεση το αυτοκινητο αμφιβαλλω αν θα βγουν ολα
τα παλια λαδια.
JohnnybOlsi
Νέοs
Νέοs
Δημοσιεύσεις: 203
Εγγραφή: Δευ Σεπ 19, 2011 1:24 pm
Τοποθεσία: Πυργος
Επικοινωνία:

Re: Αλλαγή λαδιών και φίλτρου. Μπορώ μονος μου στο σπίτι?

Δημοσίευση από JohnnybOlsi »

Παιδιια ενταξει τα αλαξα!! Τα καταφερα! Ακολουθισα της οδιγιες που μου δωσατε και δεν συσκολευτικα. Το λαδι που ειχα βαλει στη μηχανη πριν ηταν πολυ χοντρο, δεν ειχαι καν νουμερο δεν ελεγε ουτε 10 - 40 ουτε 15 - 40 ουτε τιποτα, βασικα να πω την αληθεια δεν ιξερα τοτε γιαθτο εβαλα οτι να'ναι με αποτελσμα οταν εβαζα μπρος και το αμαξι ηταν κρυο εκανε εναν θορυβο περιεργο, σαν μιχανακη στρογκυλοφαναρο καπος ετσι, τωρα ομως που τα αλαξα φανικε οτι δουλεωει ποιο ανετα και δεν κανει ετσι! Μιοθικαν και μερικα τριξιματα που ακουγα!
Τελος παντον, Αντρεα το αμαξι το ειχα σικοση λιγο απ'τη δεξια μερια για να καταφερω να βαλω το κεφαλι μου κατο απ΄το προφυλακτιρα, δεν εγερνε και τοσο πολυ το αμαξη να φανταστεις η τροχος δεν ηταν καν στον αερα ισα που ακοθμπαγε κατο...
Εικόνα
Sli 1.4 103 PS stock
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ερωτήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης