φιλτρο βενζινης??

Problems
kanulas
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 13, 2009 12:10 am
Επικοινωνία:

φιλτρο βενζινης??

Δημοσίευση από kanulas »

καλησπερα παιδια.δυστυχως θελω και παλι τη βοηθεια σας.καμια 10αρια μερες τωρα οταν δουλευε το αμαξι(416si του 96')στο ρελαντι κραταγε τις στροφες γυρω στις 2000 και μολις τσιμπαγα λιγο το γκαζι καποιες φορες επεφτε καποιες αλλες οχι.σημερα πηγαινοντας στην παραλιακη ξεκινησα με υψηλο ρελαντι οπως προανεφερα και στην πορεια πατωντας γκαζι να επιταχυνω αυτο εκοβε.μολις ελευθερωνα λιγο το γκαζι εφευγε.και σε καποια στιγμη που σταματησα σε φαναρι αρχισε να μπερδευει και εσβησε.επειτα δεν επαιρνε μπρος.επαιρνε και εσβηνε αμεσως.το αφησα για καμια ωρα περιπου πηρε μπροστα και στην πορεια μεχρι το σπιτι εκανε ακριβως τα ιδια πραγματα και περιπου στον ιδιο χρονο χιλιομετρων.και λιγο πριν το σπιτι εμεινε παλι.πιστευετε οτι ειναι φιλτρο βενζινης και αν ναι που ακριβως βρισκεται.ευχαριστω προκαταβολικα.
K-mech
Νέοs
Νέοs
Δημοσιεύσεις: 326
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 11, 2006 4:43 pm
Επικοινωνία:

Re: φιλτρο βενζινης??

Δημοσίευση από K-mech »

Λίγο δύσκολο να προκαλεί όλα αυτά τα συμπτώματα το φίλτρο βενζίνης. Θα μπορούσε να δικαιολογεί μόνο τον δισταγμό με παραπάνω γκάζι, αλλά όχι το υψηλό ρελαντί.
Για ρίξε καμία προσεκτική ματιά για διαρροές από σωληνάκια υποπίεσης της εισαγωγής.

Όπως και να χει, πάρε δυο εικόνες σχετικά με το που είναι και πως αντικαθιστάς το φίλτρο βενζίνης.
Εικόνα Εικόνα
Άβαταρ μέλους
nikolas
Administrator
Δημοσιεύσεις: 8892
Εγγραφή: Παρ Δεκ 31, 2004 7:22 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: φιλτρο βενζινης??

Δημοσίευση από nikolas »

Αρχικά σκέφτηκα ράουλο..αλλά μετά από την περιγραφή σου σκέφτηκα ακόμα πιθανότερο αντλία βενζίνης..αλλά και πάλι νομίζω ότι ακόμα και η αντλία εξηγεί το ανέβασμα των στροφών..
thanos_s
Έμπειρος
Έμπειρος
Δημοσιεύσεις: 768
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 10, 2007 12:58 am
Τοποθεσία: @@
Επικοινωνία:

Re: φιλτρο βενζινης??

Δημοσίευση από thanos_s »

αντλια βενζινης
.
kanulas
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 13, 2009 12:10 am
Επικοινωνία:

Re: φιλτρο βενζινης??

Δημοσίευση από kanulas »

παιδια να σας αναφερω και το εξης που δεν ξερω αν εχει σημασια.εδω και εναμιση χρονο που εχω το αμαξι ακουγεται στην εξατμιση ενα συνεχες σφυριγμα.και μου ειχε πει καποιος οτι σφυραει η αντλια και καποια στιγμη θα μ'αφησει.εγω πιστευα οτι σφυραγε η εξατμιση.μπορει να σφυραει η αντλια?
thanos_s
Έμπειρος
Έμπειρος
Δημοσιεύσεις: 768
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 10, 2007 12:58 am
Τοποθεσία: @@
Επικοινωνία:

Re: φιλτρο βενζινης??

Δημοσίευση από thanos_s »

kanulas έγραψε:παιδια να σας αναφερω και το εξης που δεν ξερω αν εχει σημασια.εδω και εναμιση χρονο που εχω το αμαξι ακουγεται στην εξατμιση ενα συνεχες σφυριγμα.και μου ειχε πει καποιος οτι σφυραει η αντλια και καποια στιγμη θα μ'αφησει.εγω πιστευα οτι σφυραγε η εξατμιση.μπορει να σφυραει η αντλια?
αντλια βενζινης :rally:
.
K-mech
Νέοs
Νέοs
Δημοσιεύσεις: 326
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 11, 2006 4:43 pm
Επικοινωνία:

Re: φιλτρο βενζινης??

Δημοσίευση από K-mech »

Καλά ναι… δε το συζητώ. Αυτό φωνάζει από μακριά (το σφύριγμα).

Μια ερώτηση μόνο. Πως δικαιολογείται το ανέβασμα στροφών στο ρελαντί από αντλία που υπολειτουργεί? Βλέπει η ECU ότι δε μπορεί να κρατήσει ρελαντί λογω φτωχού μείγματος και ανοίγει τη servoβαλβίδα του ρελαντί στο τέρμα? Δε θα έπρεπε να πετάξει κάποιο check engine στο ταμπλό σε αυτή τη κατάσταση?
PaNoSGR
Παλιός
Παλιός
Δημοσιεύσεις: 1745
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 01, 2008 11:57 pm
Τοποθεσία: ΑΝ@βΑΣειΣ-ΚαΤαΒαΣεις
Επικοινωνία:

Re: φιλτρο βενζινης??

Δημοσίευση από PaNoSGR »

Να συμπληρωσω και εγω.εμενα μου κανει το εξης καθυστερει καποιες φορες και κανει καποια κενα οταν παταω το γκαζι παιζει να εχει αρχισει να τα φτυνει και η δικια μου??
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
nikolas
Administrator
Δημοσιεύσεις: 8892
Εγγραφή: Παρ Δεκ 31, 2004 7:22 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: φιλτρο βενζινης??

Δημοσίευση από nikolas »

K-mech έγραψε:Καλά ναι… δε το συζητώ. Αυτό φωνάζει από μακριά (το σφύριγμα).

Μια ερώτηση μόνο. Πως δικαιολογείται το ανέβασμα στροφών στο ρελαντί από αντλία που υπολειτουργεί? Βλέπει η ECU ότι δε μπορεί να κρατήσει ρελαντί λογω φτωχού μείγματος και ανοίγει τη servoβαλβίδα του ρελαντί στο τέρμα? Δε θα έπρεπε να πετάξει κάποιο check engine στο ταμπλό σε αυτή τη κατάσταση?
αυτό είναι που με προβληματίζει και εμένα, αλλά όλα τα υπόλοιπα, δείχνουν αντλία βενζίνης..
PaNoSGR έγραψε:Να συμπληρωσω και εγω.εμενα μου κανει το εξης καθυστερει καποιες φορες και κανει καποια κενα οταν παταω το γκαζι παιζει να εχει αρχισει να τα φτυνει και η δικια μου??
Βασικά δεν συμπλήρωσες, αλλά είπες και το δικό σου πρόβλημα :) από ράουλο είσαι εντάξει..?
kanulas
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 13, 2009 12:10 am
Επικοινωνία:

Re: φιλτρο βενζινης??

Δημοσίευση από kanulas »

τι να πω ρε παιδια.παντως ενδειξη δεν εχει αναψει.τις τελευταιες 2-3 μερες το στροφομετρο δουλευε σχεδον παντα στις 2000 στροφες.ειτε το παταγα λιγακι ειτε το πηγαινα χαλαρα μολις αμπραγιαριζα πηγαινε στις 2000.οποτε απ οτι καταλαβαινω το πιο πιθανο ειναι οτι παω για αντλια,ετσι?
Απάντηση

Επιστροφή στο “Προβλήματα”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης