Φλατζα vol.2

Problems
Απάντηση
Spiros77
Νέοs
Νέοs
Δημοσιεύσεις: 71
Εγγραφή: Πέμ Απρ 30, 2009 6:03 pm
Τοποθεσία: Αν. Αττικη
Επικοινωνία:

Φλατζα vol.2

Δημοσίευση από Spiros77 »

Καλησπερα παιδια, μετα απο μολις 40.000 χλμ το 25αρακι μαλλον ξαναεκαψε φλατζα, το παραφλου στο παγουρι εχει αρχισει και παιρνει το χρωμα του λαδιου και πινει λιγακι. Την πρωτη φορα που εκαψε το ειχα παει στον λουρμπα, αλλα δεν εμεινα ευχαριστημενος, πολλα λεφτα ειχα δωσει και μλκια δουλεια εκανε απο οτι συμπερανα. Το αμαξι το προσεχω παρα πολυ, ελαχιστα σκισιματα και λαδι Amsoil 10w-40 μεσα. Λεμε με κατι φιλους μηχανικους να την αλλαξουμε μονοι μας, αλλα θελω λιγη βοηθεια, εν ετη 2017 ποια φλατζα αγοραζουμε απο ebay, μπουζονια θα αλλαχτουνε σιγουρα, λεφτα πολλα δεν παιζουν, οποτε καθε βοηθεια εκπροδευτη.

andreas
Έμπειρος
Έμπειρος
Δημοσιεύσεις: 434
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 29, 2006 5:21 am
Τοποθεσία: Eyboia
Επικοινωνία:

Re: Φλατζα vol.2

Δημοσίευση από andreas »

γιατι να περιμενεις για φλατζα απο ebay,ασε που εχουν και απεργια στα τελωνεια και μπορει να περιμενεις πολυ καιρο.
εγω ειχα παρει απο αθηνα φλατζα victor reinz που ειναι απο τις πιο καλες απο οσο ξερω και με κοστος γυρω στα 25€.
ειχε μεσα και μεταλλικους οδηγους για το καπακι.

Spiros77
Νέοs
Νέοs
Δημοσιεύσεις: 71
Εγγραφή: Πέμ Απρ 30, 2009 6:03 pm
Τοποθεσία: Αν. Αττικη
Επικοινωνία:

Re: Φλατζα vol.2

Δημοσίευση από Spiros77 »

Εχω καταληξει στην καινουργια φλατζα που φτιαχνουν οι κινεζοι με 6 layer. Για να γινει σωστη δουλεια θα αλλαξω το oil rail και τα μπουζονια με τα ενισχυμενα. Την δουλεια θα την κανω μονος μου, δεν εχω πιεση χρονου, θα ανεβασω και φωτο, cheers

andreas
Έμπειρος
Έμπειρος
Δημοσιεύσεις: 434
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 29, 2006 5:21 am
Τοποθεσία: Eyboia
Επικοινωνία:

Re: Φλατζα vol.2

Δημοσίευση από andreas »

για βαλε φωτο απο την φλατζα κλπ γιατι μου φαινεται και εγω παω για τριτη φορα λυσιμο με μονο 110.000χλμ...

Spiros77
Νέοs
Νέοs
Δημοσιεύσεις: 71
Εγγραφή: Πέμ Απρ 30, 2009 6:03 pm
Τοποθεσία: Αν. Αττικη
Επικοινωνία:

Re: Φλατζα vol.2

Δημοσίευση από Spiros77 »

Γεια σου Ανδρεα, συντομα φωτο, εχω βγαλει τα μπουζονια τα οποια δεν εβγαιναν με τιποτα, σιγουρα τα ειχε σφιξει με το αεροκλειδο :/. Απο οσα εχω διαβασει παντα θα βγαζει προβλημα το μοτερ με τη φλατζα, εκτος αν γινουν 4 πραματακια, ενισχυμενη γαλαρια απο κατω απο το freelander, ενισχυμενα μπουζονια (10.9 grade αλλα δεν ειμαι σιγουρος, μπορει να κανουν και τα 9.8), Ν-series 6 layer φλατζα απο το κινεζικο πλεον Mg και PRT θερμοστατης. Αν δεν γινουν αυτα η μεταλλικη φλατζα θα βγαλει και αυτη προβλημα.

Spiros77
Νέοs
Νέοs
Δημοσιεύσεις: 71
Εγγραφή: Πέμ Απρ 30, 2009 6:03 pm
Τοποθεσία: Αν. Αττικη
Επικοινωνία:

Re: Φλατζα vol.2

Δημοσίευση από Spiros77 »

https://imgur.com/fiZUTai

Εικόνα

Περιμενα να ηταν σε χειροτερη κατασταση, και με ανησυχει η υπερβολικη καρβουνιλα.

Spiros77
Νέοs
Νέοs
Δημοσιεύσεις: 71
Εγγραφή: Πέμ Απρ 30, 2009 6:03 pm
Τοποθεσία: Αν. Αττικη
Επικοινωνία:

Re: Φλατζα vol.2

Δημοσίευση από Spiros77 »

Εχω λυσει το καπακι και βλεπω οτι ο ΑΠΑΤΕΩΝΑΣ Λουρμπας, του οποιου ειχα παει το αμαξι πριν αρκετα χρονια δεν ειχε κανει απολυτως τιποτα στο καπακι παροτι πηρε ενα ΣΚΑΣΜΟ λεφτα και το εγραψε και στο χαρτι που μου εδωσε ¨ΓΕΝΙΚΗ ΚΑΠΑΚΙΟΥ". Με την εργοστασιακη φλατζοκολλα ολο το καπακι, τα τσιμουχακια απειραχτα εργοστασιακα, και το τριψιμο βαλβιδων εγινε με αερα κοπανιστο. Ακομα και τα μπουζονια τα ιδια εβαλε ενω του ειχα τονισει επανηλλειμενα να τα αλλαξει. Μην εμπιστευεστε κανεναν μαγκες, λιγο να πιανουν τα χερια σας και ας ειναι καλα και το youtube και ολα φτιαχνονται, με τα γαμολαμογια μηχανικους που εχουμε μπλεξει που το μονο που ξερουν να μαστορευουν ειναι το πορτοφολι μας...

andreas
Έμπειρος
Έμπειρος
Δημοσιεύσεις: 434
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 29, 2006 5:21 am
Τοποθεσία: Eyboia
Επικοινωνία:

Re: Φλατζα vol.2

Δημοσίευση από andreas »

Πως εισαι τοσο σιγουρος οτι δεν αλλαξε μπουζωνια πχ και δεν εβαλε ιδια με τα προηγουμενα?

marbin
Νέοs
Νέοs
Δημοσιεύσεις: 284
Εγγραφή: Τρί Μάιος 21, 2013 9:09 am
Επικοινωνία:

Re: Φλατζα vol.2

Δημοσίευση από marbin »

Συμφωνώ ότι υπάρχουν όντως πολλά λαμογια και αεριτζήδες μηχανικοί, αλλά δεν είναι όλοι ιδιοι.Υπαρχουν και επαγγελματιες...
μπορεί βέβαια να είναι λίγοι, αλλά οι οποίοι κάνουν σωστά τη δουλειά τους και σέβονται και τον πελάτη και το αυτοκίνητό του.
Για να μην παρεξηγηθώ, δεν υπερασπιζομαι αυτόν που αναφέρεις έτσι?Δεν έχω ποτέ συνεργαστεί με τον συγκεκριμένο και δεν
ξέρω τι σόι άνθρωπος είναι.
Όπως πιστεύω ότι υπάρχουν και ζημιές οι οποίες έστω και να πιάνουν λίγο τα χέρια σου, έστω και να έχει οδηγίες στο youtube,
δύσκολα γίνονται από έναν μη επαγγελματία του ειδους.Και η φλάντζα,νομίζω ειναι μια από αυτές....
Θέλει εμπειρία και προσοχή, γιατί δεν αργεί το αυτοκίνητο να πάει σε σύντομο χρονικό διάστημα για scrap...

Spiros77
Νέοs
Νέοs
Δημοσιεύσεις: 71
Εγγραφή: Πέμ Απρ 30, 2009 6:03 pm
Τοποθεσία: Αν. Αττικη
Επικοινωνία:

Re: Φλατζα vol.2

Δημοσίευση από Spiros77 »

Καλημερα σε οσους ασχολουνται ακομη :p, δεν εχω προχωρησει με την επισκευη, εχω διαπιστωσει οτι το μοτερ χανει τα νερα ενω εχω αφαιρεσει το καπακι. Μετα απο μερικες μερες πεφτει ελαχιστα η σταθμη στο νερο που εχει μεινει στο μπλοκ και τρεχει στο καρτερ. Μηπως ξερει κανεις που να κοιταξω για ρηγματα στο μπλοκ? Απο οτι ειδα σε ενα Ρωσσικο στο youtube πασχει στην ενωση του χιτωνιου με το μπλοκ.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Προβλήματα”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 5 επισκέπτες