Τιμόνι-συμπλέκτης 620ti

Problems
Απάντηση
Solicitor
Αρχάριος
Αρχάριος
Δημοσιεύσεις: 45
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 02, 2013 6:06 pm
Επικοινωνία:

Τιμόνι-συμπλέκτης 620ti

Δημοσίευση από Solicitor »

Τον τελευταίο καιρό έχω παρατηρήσει ότι, όταν το αυτοκίνητο είναι κρύο (2-3 πρώτα λεπτά λειτουργίας), και σταματήσω έχοντας πρώτη και πατημένο συμπλέκτη, "δυσανασχετεί" κάπως η μηχανή, χωρίς ωστόσο να σβήνει. Όταν είναι στη νεκρά δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα.
Την τελευταία εβδομάδα παρατήρησα και το εξής: όταν είναι κρύο πάλι το αυτοκινητο, για κανένα πεντάλεπτο δηλαδή, όταν πάω να στρίψω κόβοντας πολύ το τιμόνι και με πατημένο συμπλέκτη πχ. ενώ εχω σταματήσει σε στοπ, το τιμόνι κατά κάποιο τρόπο σκαλώνει κατά διαστήματα δηλαδή σε κάποια μεμονωμένα σημεία της διαδρομής γίνεται πιο σκληρό ενώ ακούγεται και ένας ήχος στιγμιαία κατά το σκάλωμα αυτό.
Θα το πάω στο συνεργείο αυτές τις μέρες ούτως ή άλλως αλλά έχει κανείς καμιά ιδέα για το τι μπορεί να είναι;
R414
Έμπειρος
Έμπειρος
Δημοσιεύσεις: 891
Εγγραφή: Δευ Μάιος 03, 2010 11:32 pm
Επικοινωνία:

Re: Τιμόνι-συμπλέκτης 620ti

Δημοσίευση από R414 »

Μιπως θες υδραυλικο συμπληρωμα?
Solicitor
Αρχάριος
Αρχάριος
Δημοσιεύσεις: 45
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 02, 2013 6:06 pm
Επικοινωνία:

Re: Τιμόνι-συμπλέκτης 620ti

Δημοσίευση από Solicitor »

Μακάρι να είναι αυτό... Αλλά σε αυτή την περίπτωση, δεν θα ήταν το τιμόνι πιο βαρύ συνολικά και χωρίς επαναφορά; Σε μένα είναι ελαφρύ αλλά σκαλώνει σε κάποια σημεία όταν το στρίβω πολύ, ενώ η επαναφορά μου φαίνεται κανονική. Επίσης, όταν ζεσταθεί λίγο το αμάξι δεν υπάρχει κανένα προβλημα.
R414
Έμπειρος
Έμπειρος
Δημοσιεύσεις: 891
Εγγραφή: Δευ Μάιος 03, 2010 11:32 pm
Επικοινωνία:

Re: Τιμόνι-συμπλέκτης 620ti

Δημοσίευση από R414 »

To οτι σου κολαει το τιμονι μου κανει για κρεμαγιερα αλλα αυτο που λες οτι οταν ζεστενεται σταματαει μηπως ειναι και η αντλια υδραυλικου που φταιει.Κανε εναν ελεγχο σε υγρα υδραυλικου και αμα ειναι οκ τσεκαρεις αντλια μετα για πιεση.Με το συμπλεκτη που λες ειναι λογικο μου το κανει και μενα κρυο ειδικα αν εχει και λιγο φθορα ο δισκος αν δεν ζεσταθει το αμαξι στη 1η το ξεπαρκαρισμα μου σβυνει μερικες φορες δεν νομιζω να ναι θεμα εκτος αν συνδεεται με τα υγρα του υδραυλικου(συμπλεκτη) και εχουν πεσει αρκετα.. :roll: Mου χε τυχει με καινουριο δισκοπλατο να πατιναρει ανεξηγητα και αιτια ηταν τα χαμηλα υγρα βεβαια ασχετο με το δικο σου απλα το αναφερω
Solicitor
Αρχάριος
Αρχάριος
Δημοσιεύσεις: 45
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 02, 2013 6:06 pm
Επικοινωνία:

Re: Τιμόνι-συμπλέκτης 620ti

Δημοσίευση από Solicitor »

Κρεμαγιέρα είχα βάλει μεταχειρισμένη πριν 1000-1500 χλμ καθώς η προηγούμενη επί 157000 χλμ έπρεπε να τερματίζει κάθε φορά που το αυτοκίνητο έβγαινε από το πάρκινγκ και όπως ήταν φυσικό τα έφτυσε. Θέλω να πιστεύω ότι δεν φταίει αυτό... Και μένα το μυαλό μου σε αντλία και υγρά πήγε... Πήγα σήμερα το αμάξι στο συνεργείο για να κάνω και τη βελτίωση στα φρένα που σκόπευα και θα το κοιτάξουν και αυτό. Η νεκροψία θα δείξει...
Σ' ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια!!
Solicitor
Αρχάριος
Αρχάριος
Δημοσιεύσεις: 45
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 02, 2013 6:06 pm
Επικοινωνία:

Re: Τιμόνι-συμπλέκτης 620ti

Δημοσίευση από Solicitor »

Δίκιο είχες φίλε μου! Τελικά ήταν μείον τα υγρά του τιμονιού. Τα αλλάξαμε και με καλύτερης ποιότητας και τώρα είναι μια χαρά.
R414
Έμπειρος
Έμπειρος
Δημοσιεύσεις: 891
Εγγραφή: Δευ Μάιος 03, 2010 11:32 pm
Επικοινωνία:

Re: Τιμόνι-συμπλέκτης 620ti

Δημοσίευση από R414 »

:up:
andreas
Έμπειρος
Έμπειρος
Δημοσιεύσεις: 434
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 29, 2006 5:21 am
Τοποθεσία: Eyboia
Επικοινωνία:

Re: Τιμόνι-συμπλέκτης 620ti

Δημοσίευση από andreas »

το κανει και αν ειναι χαλαρο λιγο το λουρι.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Προβλήματα”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Ahrefs [Bot] και 2 επισκέπτες