Xenon για το rover!

Questions
konpatra
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: Σάβ Απρ 30, 2011 4:54 am
Επικοινωνία:

Xenon για το rover!

Δημοσίευση από konpatra »

Παίδες καλησπέρα μετά απο πολύ καιρό πάλι στο φορουμ!

Λοιπόν θέλω να βάλω xenon στο 414GSi του 92''
Γνωρίζεται τι λάμπες φοράει;
Επίσης απο μια αναζητηση που έκανα στο forum είδα να λένε πολύ καλά λόγια για τις Osram Nightbreaker plus.
σε αρκετά δελεαστική τιμή μπορώ να πώ..
http://www.ebay.co.uk/itm/OSRAM-H7-NIGH ... 2c5a845636" onclick="window.open(this.href);return false;

Επίσης τα ξένον σε τι τιμή παίζουν;Και εαν όντως έχω πέσει μέσα στο είδος της λάμπας;H7??

ευχαριστώ!Εαν έχεται να προτείνεται και κάτι άλλο πολύ ευχαρίστος να ακούσω!
i-VTec
Αρχαίος
Αρχαίος
Δημοσιεύσεις: 3717
Εγγραφή: Τρί Απρ 11, 2006 11:42 pm
Τοποθεσία: In the VTEC zone!
Επικοινωνία:

Re: Xenon για το rover!

Δημοσίευση από i-VTec »

Η μεσαία σκάλα σου είναι Η4 και η μεγάλη Η1.

Οι Osram που λες δεν είναι Xenon προφανώς, απλές αλογόνου είναι, αλλά με ειδική κατασκευή για πιό λευκό και έντονο φως. Για μένα αξίζουν να τις δοκιμάσεις, ήμουν μεταξύ αυτών και των Philips BlueVision, τελικά πήρα τις Philips, δεν έχω παράπονο αλλά υποψιάζομαι ότι οι Osram είναι ακόμα καλύτερες.

Για Xenon, έχεις επιλογή να βάλεις κιτ bi-xenon στις H4 για να έχεις μεσαία/μεγάλη σκάλα με τις ΙΔΙΕΣ λάμπες, δηλαδή μόνο ένα ζευγάρι. Έτσι καταργείς τελείως τις Η1. Η άλλη επιλογή είναι να πάρεις 2 απλά kits, ένα Η1 και ένα Η4, εκεί αυξάνεται το κόστος όπως καταλαβαίνεις αλλά έχεις ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ μεγάλη σκάλα, και όχι τη μούφα των bi-xenon. Απέφυγε τα κινέζικα kits του e-bay με τα 30-50 ευρώ, πάντα είχα προβλήματα με καμένες λάμπες/ballast και αποχρωματισμούς. Καλύτερα ένα λίγο πιο ακριβό kit από Ελλάδα πού όμως θα σου δίνει και 1 χρόνο εγγύηση τουλάχιστον, οπότε ακόμα και να σου καίγονται θα στις αλλάζουν τσάμπα.
Εικόνα
konpatra
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: Σάβ Απρ 30, 2011 4:54 am
Επικοινωνία:

Re: Xenon για το rover!

Δημοσίευση από konpatra »

ευχαριστώ για την απάντηση και μου λύθηκε και η απορία τι είδος λάμπες φοράω.. :) εαν ξέρεις να μου πεις και τι είναι και η μικρή σκάλα θα ήμουν ευγνώμων.

Ναι τις Osram τις ανέφερα σαν εναλακτικές αντί του ξένον!
Και γω πιστεύω πως αξίζουν οι osram μετά απο πολλές συζητήσεις που διάβασα για τις συγκεκριμένες...
Δεν θέλω να βάλω και στη μεγάλη σκάλα xenon σε καμία περίπτωση λόγο της καθυστέρησης που κάνει μέχρι να ανοίξει το φως της!
Δηλαδή για εμένα θα άξιζε πολύ να βάλω στα μεσαία xenon και στη μεγάλη τις Osram που λένε πως πλησιάζει πολύ το φως της xenon!Άρα έχω και σινιάλο και γρήγορη απόκριση της μεγάλης σκάλας σε κάθε περίπτωση που τη χρειαστώ.Και ούτε θα φαίνεται αηδία άλλο χρώμα η μεσαία και άλλο η μεγάλη!
Άρα η μεγάλη μου σκάλα θα είναι κάτι τέτοιο http://www.ebay.co.uk/itm/NEW-OSRAM-H1- ... 2c629cf3c4" onclick="window.open(this.href);return false; τη τιμή πως την βλέπεται;

Τώρα τα xenon στα πόσα κεριά είναι καλά?προκειμένου να μην μου λιώσει κανα φανάρι (απο τις θερμοκρασίες) και να χω και λευκό φως γιατί είναι κάποια που το φως τους τίνει στο μωβ ή στο μπλε και δεν θα θελα κάτι τέτοιο. Λευκό όσο πιο καθαρό γίνεται :)
Επίσης μάρκα εαν γνωρίζεται κάποια που να χει βάλει κάποιος και του χουν βγει καλά και στα πόσα λεφτά παίζουν;
Τοποθέτηση θα την κάνουμε μαζί με ένα φίλο που χει ασχοληθεί!

ευχαριστώ και πάλι!
i-VTec
Αρχαίος
Αρχαίος
Δημοσιεύσεις: 3717
Εγγραφή: Τρί Απρ 11, 2006 11:42 pm
Τοποθεσία: In the VTEC zone!
Επικοινωνία:

Re: Xenon για το rover!

Δημοσίευση από i-VTec »

Η τιμή είναι μια χαρά. Λευκό φως θα έχουν, μη φοβάσαι για μπλε/μωβ. Η εγκατάσταση γίνεται και από σένα, είναι ΓΕΛΟΙΩΔΩΣ απλή. Η "μικρή" σκάλα σου είναι απλές ψείρες (W5W), βρίσκεις παντού με 1-2 ευρώ. Υπάρχουν τέτοιες LED και στο ebay πάμφθηνες αλλά κι αυτές καίγονται γρήγορα.
Εικόνα
konpatra
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: Σάβ Απρ 30, 2011 4:54 am
Επικοινωνία:

Re: Xenon για το rover!

Δημοσίευση από konpatra »

i-VTec έγραψε:Η τιμή είναι μια χαρά. Λευκό φως θα έχουν, μη φοβάσαι για μπλε/μωβ. Η εγκατάσταση γίνεται και από σένα, είναι ΓΕΛΟΙΩΔΩΣ απλή. Η "μικρή" σκάλα σου είναι απλές ψείρες (W5W), βρίσκεις παντού με 1-2 ευρώ. Υπάρχουν τέτοιες LED και στο ebay πάμφθηνες αλλά κι αυτές καίγονται γρήγορα.
Αυτές που φοβάμαι για το φως τους μπλε/μωβ είναι των xenon όχι των osram που έβαλα απο πάνω! :D
Καλά εννοείται η εγκατάσταση της απλής λάμπας είναι γελοία :;T
Των xenon είναι αυτή που θα φοβαμαι μην μας βασανίσει!!Αλλιώς άμα τα βρούμε σκούρα... Στο ηλεκτρολογίο στη γειτονιά! $:)
Ψείρες θα πάω να πάρω αύριο το πρωί!Καθώς έχει καεί και η μία!!
Άβαταρ μέλους
nikolas
Administrator
Δημοσιεύσεις: 8892
Εγγραφή: Παρ Δεκ 31, 2004 7:22 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Xenon για το rover!

Δημοσίευση από nikolas »

σε αλογόνου, δοκίμασε αυτές, είναι πάρα πολύ καλές..

Εικόνα

σε xenon θα κινηθείς ανάμεσα σε 6000k και 8000k οι πρώτες είναι πιο άσπρες, και πιο φωτεινές, οι δεύτερες μπλεδίζουν ελαφρώς..
Θέμα με τη θερμοκρασία δεν θα έχεις.. τα νούμερα που βλέπεις, είναι θερμοκρασία χρώματος, όχι η θερμοκρασία που αναπτύσει η λάμπα..
i-VTec
Αρχαίος
Αρχαίος
Δημοσιεύσεις: 3717
Εγγραφή: Τρί Απρ 11, 2006 11:42 pm
Τοποθεσία: In the VTEC zone!
Επικοινωνία:

Re: Xenon για το rover!

Δημοσίευση από i-VTec »

Για λευκό χρώμα θα έλεγα 6000, μη πας σε 8000.
Εικόνα
kostas200vi
Αρχαίος
Αρχαίος
Δημοσιεύσεις: 4629
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 14, 2007 10:32 pm
Τοποθεσία: ΚΑΠΟΥ ΣΤΟ ΑΙΓΑΙΟ
Επικοινωνία:

Re: Xenon για το rover!

Δημοσίευση από kostas200vi »

Xenon HID Light Kit Slim Ballast 6000K 55W 12V H4 :up:
I DON'T DRIVE FAST
"I JUST FLY LOW"

Εικόνα ΕικόναΕικόνα
Old Rovers never die they just get faster.
Άβαταρ μέλους
ROVER_400
Νέοs
Νέοs
Δημοσιεύσεις: 326
Εγγραφή: Δευ Μάιος 29, 2006 10:14 pm
Τοποθεσία: Καβάλα
Επικοινωνία:

Re: Xenon για το rover!

Δημοσίευση από ROVER_400 »

Οι δικές μου οι σκάλες τι είναι; (400 '99)
Ώρα να τις αλλάξω και γω γιατί το μαμά φως/φωτισμός είναι επιεικώς απαίσιος.
Εικόνα
konpatra
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: Σάβ Απρ 30, 2011 4:54 am
Επικοινωνία:

Re: Xenon για το rover!

Δημοσίευση από konpatra »

Παίδες καλησπέρα!
Πώς το βλέπεται αυτό;

http://www.ebay.com/itm/Slim-Hid-Xenon- ... 79&vxp=mtr" onclick="window.open(this.href);return false;

Ούτε 30Ε δεν βγαίνει σύνολο και με μεταφορικά... Τι λέτε, αξίζει;Βλέπεται κάτι που δεν κολλάει σε σύγκριση με άλλα ξένον;
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ερωτήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες