Περιεργο προβλημα θερμοκρασίας

Problems
Απάντηση
PaNoSGR
Παλιός
Παλιός
Δημοσιεύσεις: 1745
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 01, 2008 11:57 pm
Τοποθεσία: ΑΝ@βΑΣειΣ-ΚαΤαΒαΣεις
Επικοινωνία:

Περιεργο προβλημα θερμοκρασίας

Δημοσίευση από PaNoSGR »

Ειμαι ετοιμος να σηκωσω τα χερια ψηλα.Εδω και καιρο εχω κανει πολλα πραγματα στο αμαξι αυτα που παιζουν ρολο στο τωρινο θεμα που δεν μπορω να λυσω με τπτ ειναι οτι ελενξα και επισκευασα την κεφαλη και ηταν ενταξει,αλλαξα φλατζα εβαλα την τριμεταλικη και ταυτοχρονα αλλαξα και τις βιδες,αλλαξα ολα τα κολλαρα του κυκλωματος και εβαλα και καινουργιο θερμοστατη στον οποιο μετα απο παροτρυνση του θανου εκανα στο πανω σημειο του μια τρυπα για μονιμη ροη ακομα και αν κολλησει ο θερμοστατης το αποτελεσμα ειναι οτι ανεβαζει θερμοκρασια το αμαξι αμα το καλοριφερ ειναι γυρισμενο στο κρυο και με το που θα το γυρισω στο ζεστο πεφτει αμεσα.Μετα απο αυτο πηγα καθαρισα το ψυγειο εβγαλε απο μερα μαυριλα και λιγη σκουρια αλλα οταν γυρισα το το καλοριφερ στο κρυο παλι τα ιδια.Μπορει να μου πει καποιος τι μπορει να ειναι???ο μηχανικος μου λεει 2 περιπτωσεις ή η φλατζα δεν εχει στεγανοποιησει σωστα (πραγμα που το απορριπτω γιατι δεν φουσκωνει τα νερα,ουτε υπαρχει καποιο μπλεξιμο νερων με λαδια μπορει να γινεται κατι αλλο?) και η αλλη περιπτωση να ειναι βουλωμενο το εσωτερικο ψυγειο του καλοριφερ εστω και αν εχει βουλωσει το μισο.Νομιζω τα ειπα ολα τωρα ακουω αποψεις να δω αν εχει τυχει σε καποιον κατι αντιστοιχο.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
nikolas
Administrator
Δημοσιεύσεις: 8892
Εγγραφή: Παρ Δεκ 31, 2004 7:22 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Περιεργο προβλημα θερμοκρασίας

Δημοσίευση από nikolas »

Λοιπόν πάμε ένα ένα..
α) όταν το γυρίζεις στο ζεστό και ανάβεις τον ανεμιστήρα, βγάζει ζεστό? αν ναι, τότε σημαίνει ότι το "ψυγείο" το εσωτερικό δεν είναι βουλωμένο και επίσης, είναι φυσιολογικό να κατεβαίνει η θερμοκρασία έτσι, γιατί απάγεται η θερμότητα από το εσωτερικό ψυγείο.
β) φλάντζα δε σημαίνει πάντα ανάμειξη νερών και λαδιών, μπορεί να έχει φλαντζάρει στο χιτώνιο και να περνάει πίεση από τον κύλινδρο στο κύκλωμα και να ανεβάζει γι'αυτό το λόγο θερμοκρασία, βέβαια μάλλον θα φούσκωνε και τα νερά, οπότε μην την αποκλείεις τη φλάντζα..
γ) αν είναι κολλημένος όντως ο θερμοστάτης, η τρύπα δεν θα σώσει την κατάσταση (δεν ξέρω βέβαια και πόσο μεγάλη την κάνατε) αλλά το αν είναι κολλημένος, μπορείτε να το δείτε, αν μετά από κάμποση ώρα λειτουργίας, είναι ζεστά όλα τα κολάρα, αν όχι, αν δηλαδή κάποια είναι κρύα είναι σημάδι ότι ο θερμοστάτης δεν έχει ανοίξει.
δ) την τάπα του δοχείου εκτόνωσης είπες την άλλαξες οπότε το τικάρουμε ότι έγινε..
ε) την καφέ βαλβίδα νομίζω είπες την άλλαξες, οπότε το τικάρουμε ότι έγινε
στ) την μαύρη ή μπλε βαλβίδα κάτω από την καφέ την άλλαξες? δεν ξέρω αν την έχει στα δικά σας μοντέλα, αλλά μπορεί να μην ανεβάζει πράγματι θερμοκρασία, αλλά να τα'χει παίξει η βαλβίδα που δίνει σήμα στο όργανο και να σου δείχνει λάθος ένδειξη..
ζ) αφού διάβασες όσα έγραψα, και απέκλεισες, τα ενδεχόμενα που σου είπα, το τονίζω να τα απέκλεισες τότε και μόνο τότε σε ξαναγυρνάω στο (α) τα σημάδια είναι ότι δεν "απάγει" τη θερμοκρασία και ότι όταν το γυρνάς στο ζεστό βρίσκει μια διέξοδο από το καλοριφέρ για να "απάγει" θερμοκρασία..το βεντιλατέρ το έχετε συνδέσει με τη σωστή πολικότητα..? γιατί αν το βεντιλατέρ γυρνάει ανάποδα, τότε εγκλωβίζει τη θερμότητα και δεν ψύχεται το κύκλωμα..Πως θα διαπιστώσεις αν το βεντιλατέρ γυρνάει με τη σωστή πολικότητα? όταν ανάψει, θα βάλεις το χέρι σου ανάμεσα στο χταπόδι και το βεντιλατέρ, και πρέπει να σου έρχεται μεγάλο κύμα αέρα προς το χέρι σου..γιατί έτσι το βεντιλατέρ "ρουφάει" τη θερμότητα από το ψυγείο και την απάγει..αν δεν σου έρχεται έντονο κύμα αέρα, τότε το έχετε συνδέσει ανάποδα, και μόλις βρήκες την αιτία του προβλήματος..
Άβαταρ μέλους
antonis132
Έμπειρος
Έμπειρος
Δημοσιεύσεις: 567
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 16, 2008 11:07 am
Επικοινωνία:

Re: Περιεργο προβλημα θερμοκρασίας

Δημοσίευση από antonis132 »

δεν ανοιγει ο θερμοστατης
Εικόνα
PaNoSGR
Παλιός
Παλιός
Δημοσιεύσεις: 1745
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 01, 2008 11:57 pm
Τοποθεσία: ΑΝ@βΑΣειΣ-ΚαΤαΒαΣεις
Επικοινωνία:

Re: Περιεργο προβλημα θερμοκρασίας

Δημοσίευση από PaNoSGR »

α) όταν το γυρίζεις στο ζεστό και ανάβεις τον ανεμιστήρα, βγάζει ζεστό? αν ναι, τότε σημαίνει ότι το "ψυγείο" το εσωτερικό δεν είναι βουλωμένο και επίσης, είναι φυσιολογικό να κατεβαίνει η θερμοκρασία έτσι, γιατί απάγεται η θερμότητα από το εσωτερικό ψυγείο.

βγαζει τερμα καυτο μεσα σε σημειο να μην αντεχει το χερι μετα απο 4-5 δευτερολεπτα.υπαρχει περιπτωση να ειναι βουλομενο το μισο?

β) φλάντζα δε σημαίνει πάντα ανάμειξη νερών και λαδιών, μπορεί να έχει φλαντζάρει στο χιτώνιο και να περνάει πίεση από τον κύλινδρο στο κύκλωμα και να ανεβάζει γι'αυτό το λόγο θερμοκρασία, βέβαια μάλλον θα φούσκωνε και τα νερά, οπότε μην την αποκλείεις τη φλάντζα..

Την φλατζα την εχω αλλαξει πολυ προσφατα σημειωση οτι στα 1000+ χλμ που εχω κανει μεχρι τωρα ηθελα συμπληρωμα κανα 200-300γραμμαρια αλλα ταυτόχρονα χανω απο την ταπα λαδιου κατω γι'αυτο και σημερα αλλαζω φλατζα καρτερ,καρτερ και ταπα λαδιου.Αν συνεχισει να τσιμπαει λαδι κατι αλλο πρεπει να παιζει

γ) αν είναι κολλημένος όντως ο θερμοστάτης, η τρύπα δεν θα σώσει την κατάσταση (δεν ξέρω βέβαια και πόσο μεγάλη την κάνατε) αλλά το αν είναι κολλημένος, μπορείτε να το δείτε, αν μετά από κάμποση ώρα λειτουργίας, είναι ζεστά όλα τα κολάρα, αν όχι, αν δηλαδή κάποια είναι κρύα είναι σημάδι ότι ο θερμοστάτης δεν έχει ανοίξει.

Ολα τα κολαρα ειναι οκ και χωρις πιεση.Ο θερμοστατης πρεπει να ανοιγει μιας και οταν παω χαλαρα ειτε στο κρυο ειναι μεσα το καλοριφερ ειτε ζεστο ανοιγουν τα βεντιλατερ και η θερμοκρασια ειναι εκει που πρεπει.

δ) την τάπα του δοχείου εκτόνωσης είπες την άλλαξες οπότε το τικάρουμε ότι έγινε..

η ταπα ειναι οκ δεν εχει θεμα

ε) την καφέ βαλβίδα νομίζω είπες την άλλαξες, οπότε το τικάρουμε ότι έγινε

ποια εννοεις καφε?

στ) την μαύρη ή μπλε βαλβίδα κάτω από την καφέ την άλλαξες? δεν ξέρω αν την έχει στα δικά σας μοντέλα, αλλά μπορεί να μην ανεβάζει πράγματι θερμοκρασία, αλλά να τα'χει παίξει η βαλβίδα που δίνει σήμα στο όργανο και να σου δείχνει λάθος ένδειξη..

υπαρχουν και οι 2 αν καταλαβαινω σωστα εννοεις αυτες που ειναι με το που βγαινει το νερο απο το μοτερ

ζ) αφού διάβασες όσα έγραψα, και απέκλεισες, τα ενδεχόμενα που σου είπα, το τονίζω να τα απέκλεισες τότε και μόνο τότε σε ξαναγυρνάω στο (α) τα σημάδια είναι ότι δεν "απάγει" τη θερμοκρασία και ότι όταν το γυρνάς στο ζεστό βρίσκει μια διέξοδο από το καλοριφέρ για να "απάγει" θερμοκρασία..το βεντιλατέρ το έχετε συνδέσει με τη σωστή πολικότητα..? γιατί αν το βεντιλατέρ γυρνάει ανάποδα, τότε εγκλωβίζει τη θερμότητα και δεν ψύχεται το κύκλωμα..Πως θα διαπιστώσεις αν το βεντιλατέρ γυρνάει με τη σωστή πολικότητα? όταν ανάψει, θα βάλεις το χέρι σου ανάμεσα στο χταπόδι και το βεντιλατέρ, και πρέπει να σου έρχεται μεγάλο κύμα αέρα προς το χέρι σου..γιατί έτσι το βεντιλατέρ "ρουφάει" τη θερμότητα από το ψυγείο και την απάγει..αν δεν σου έρχεται έντονο κύμα αέρα, τότε το έχετε συνδέσει ανάποδα, και μόλις βρήκες την αιτία του προβλήματος..

βρισκει διεξοδο αρα κατι το μπλοκαρει τι μπορει να ειναι αυτο.ειπα στον μηχανικο να ελενξει τους 2 σωληνες που ειναι του καλοριφερ.το βεντιλατερ ειναι οκ

Αρα παλι δεν παιζει κατι ξεκαθαρο που να μπορω εγω να το καταλαβω
Εικόνα
crAss
Παλιός
Παλιός
Δημοσιεύσεις: 1351
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 02, 2005 1:41 pm
Επικοινωνία:

Re: Περιεργο προβλημα θερμοκρασίας

Δημοσίευση από crAss »

Είχα τρελό πρόβλημα με θερμοκρασίες και εγώ.
Τους ανεμιστήρες του ψυγείου τους έχεις ελέγξει?
Αυτοί ελέγχονται από 3 ρελέ, 2 μεγάλα πράσινα στο πλάι από τον εγκέφαλο και 1 κίτρινο στην ασφαλειοθήκη στη μηχανή.
Άλλαξέ τα όλα...
Εγώ 2 χρόνια σχεδόν, τα έβγαζα, τα δοκίμαζα και φαινόντουσαν οκ τα έβαζα και θεωρούσα ότι το πρόβλημα δεν ήταν από εκεί.
Το κίτρινο έπιανε 2 στις 3 φορές, την άλλη δεν όπλιζε (για αυτό και δεν είχα πάντα πρόβλημα).
Από τα 2 πράσινα ρελέ, το ένα δουλεύει όλες τις επαφές (γιατί δίνει εντολή στον μπροστά να ανάψει και ταυτόχρονα δίνει εντολή σε ποια σκάλα να δουλέψει ο ανεμιστήρας). Το δεύτερο που είναι για τον μπροστά ανεμιστήρα δουλεύει μόνο τη 1 επαφή.
Στο ένα από τα 2 πράσινα δούλευε σωστά μόνο η μια επαφή, όχι η άλλη. Φυσικά αυτό έτυχε να είναι αυτό που ελέγχει το βασικό ανεμιστήρα και πάλι έκανε τα δικά του.
Ο συνδυασμός όλων αυτών έκανε αδύνατο να βρω τι ακριβώς έφταιγε. Αφού είχε αλλαχθεί και ο αισθητήρας, τα άλλαξα όλα και από τότε ξέχασα τι σημαίνει υπερθέρμανση...
Life is too short not to...
Άβαταρ μέλους
nikolas
Administrator
Δημοσιεύσεις: 8892
Εγγραφή: Παρ Δεκ 31, 2004 7:22 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Περιεργο προβλημα θερμοκρασίας

Δημοσίευση από nikolas »

Γιώργο (crass) η διάταξη που περιγράφεις αφορά τα 2005 μοντέλα..του Πάνου είναι <95..
Πάνο, με κανά δυο απαντήσεις σου, δεν καταλαβαίνω τι θες να πεις..
Ολα τα κολαρα ειναι οκ και χωρις πιεση.Ο θερμοστατης πρεπει να ανοιγει μιας και οταν παω χαλαρα ειτε στο κρυο ειναι μεσα το καλοριφερ ειτε ζεστο ανοιγουν τα βεντιλατερ και η θερμοκρασια ειναι εκει που πρεπει.
τι εννοείς οκ και τι εννοείς χωρίς πίεση? που το κατάλαβες αυτό? το ότι στη χαλαρή οδήγηση όλα είναι καλά και στο τσίτωμα ανεβάζει θερμοκρασία, μου θυμίζει ακριβώς την ίδια συμπεριφορά που είχε μια περίοδο του stickers και ήταν φλάντζα..

στην κάτω δεξιά γωνία του μοτέρ, υπάρχει μια καφέ βαλβίδα και από κάτω της μια μαύρη ή μια μπλε αυτές εννοώ..
βρισκει διεξοδο αρα κατι το μπλοκαρει τι μπορει να ειναι αυτο.ειπα στον μηχανικο να ελενξει τους 2 σωληνες που ειναι του καλοριφερ.το βεντιλατερ ειναι οκ
ούτε από αυτή την πρόταση καταλαβαίνω τι θες να πεις..
PaNoSGR
Παλιός
Παλιός
Δημοσιεύσεις: 1745
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 01, 2008 11:57 pm
Τοποθεσία: ΑΝ@βΑΣειΣ-ΚαΤαΒαΣεις
Επικοινωνία:

Re: Περιεργο προβλημα θερμοκρασίας

Δημοσίευση από PaNoSGR »

πριν αλλαξω φλατζα τα κολαρα φουσκωναν υπερβολικα λογο οτι περναγε η πιεση του κυλινδρου στα νερα και μετεπειτα ανοιγε η ταπα.

στην δευτερη προταση μου εννοω οτι αν κατι ειναι βουλομενο χρησιμοποιει το εσωτερικο ψυγειο σαν παρακαμψη για να συνεχισει να γινεται κυκλωμα
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
nikolas
Administrator
Δημοσιεύσεις: 8892
Εγγραφή: Παρ Δεκ 31, 2004 7:22 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Περιεργο προβλημα θερμοκρασίας

Δημοσίευση από nikolas »

Το εσωτερικό "ψυγείο" καλοριφέρ, χρησιμοποιείται εφόσον το κλαπέτο είναι γυρισμένο στο ζεστό..όταν είναι στο κρύο, δεν κυκλοφορεί ψυκτικό από μέσα του..
PaNoSGR
Παλιός
Παλιός
Δημοσιεύσεις: 1745
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 01, 2008 11:57 pm
Τοποθεσία: ΑΝ@βΑΣειΣ-ΚαΤαΒαΣεις
Επικοινωνία:

Re: Περιεργο προβλημα θερμοκρασίας

Δημοσίευση από PaNoSGR »

Αρα το γυριζω μπλοκαρεται απο εκει κατι ειναι βουλομενο μπλοκαρεται και απο το κανονικο κυκλωμα και τελικα ανεβαζει θερμοκρασια εχει λογικη αλλα τι μπορει να ειναι και που???
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
nikolas
Administrator
Δημοσιεύσεις: 8892
Εγγραφή: Παρ Δεκ 31, 2004 7:22 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Περιεργο προβλημα θερμοκρασίας

Δημοσίευση από nikolas »

Δεν νομίζω ότι μπλοκάρεται από κάτι..αν δεις πως πάνε τα κολάρα, θα δεις, ότι απλά ανάλογα πως είναι γυρισμένο το κλαπέτο κάνει μια παράκαμψη μέσα από το καλοριφέρ αλλιώς συνεχίζει κανονικά..
Απάντηση

Επιστροφή στο “Προβλήματα”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 20 επισκέπτες