δεν κραταει ρελαντι

Problems
ΒΑΓΓΕΛΗΣ
Αρχάριος
Αρχάριος
Δημοσιεύσεις: 46
Εγγραφή: Τρί Απρ 19, 2011 12:17 am
Επικοινωνία:

δεν κραταει ρελαντι

Δημοσίευση από ΒΑΓΓΕΛΗΣ »

καλησπερα σε ολους θα ηθελα την βοηθεια για οποιον γνωριζει.εχω βαλει προσφατα στο αμαξι μου a/c και οταν δουλευει μερικες φορες οταν παταω αποτομα τον συμπλεκτη για να σταματησω δεν κραταει ρελαντι και μου σβηνει θα ηθελα λοιπον να μου πει καποιος αν υπαρχει καποια εντολη απο τον εγκεφαλο ωστε να μην πεφτουν οι στροφες να σας πω οτι το a/c ειναι απο 200αρι
βαγγελης rover 214si μον.΄96
Άβαταρ μέλους
antonis132
Έμπειρος
Έμπειρος
Δημοσιεύσεις: 567
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 16, 2008 11:07 am
Επικοινωνία:

Re: δεν κραταει ρελαντι

Δημοσίευση από antonis132 »

Kαθαρισε την iacv βαλβιδα αυτη ευθυνεται για το ρελαντι
Εικόνα
ΒΑΓΓΕΛΗΣ
Αρχάριος
Αρχάριος
Δημοσιεύσεις: 46
Εγγραφή: Τρί Απρ 19, 2011 12:17 am
Επικοινωνία:

Re: δεν κραταει ρελαντι

Δημοσίευση από ΒΑΓΓΕΛΗΣ »

antonis132 έγραψε:Kαθαρισε την iacv βαλβιδα αυτη ευθυνεται για το ρελαντι
ευχαριστω θα το δοκιμασω και θα τα ξαναπουμε
βαγγελης rover 214si μον.΄96
ΒΑΓΓΕΛΗΣ
Αρχάριος
Αρχάριος
Δημοσιεύσεις: 46
Εγγραφή: Τρί Απρ 19, 2011 12:17 am
Επικοινωνία:

Re: δεν κραταει ρελαντι

Δημοσίευση από ΒΑΓΓΕΛΗΣ »

antonis132 έγραψε:Kαθαρισε την iacv βαλβιδα αυτη ευθυνεται για το ρελαντι
καθαρισα την βαλβιδα iacv αλλα δεν γινεται τιποτα να σου υπενθυμησω οτι αυτο μου το κανει μονο οταν εχω ανοιχτο το a/c χωρις αυτο το αμαξι δουλευει κανονικα
βαγγελης rover 214si μον.΄96
Άβαταρ μέλους
nikolas
Administrator
Δημοσιεύσεις: 8892
Εγγραφή: Παρ Δεκ 31, 2004 7:22 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: δεν κραταει ρελαντι

Δημοσίευση από nikolas »

Η συνδεσμολογία του a/c στον εγκέφαλο είναι σωστή?
ΒΑΓΓΕΛΗΣ
Αρχάριος
Αρχάριος
Δημοσιεύσεις: 46
Εγγραφή: Τρί Απρ 19, 2011 12:17 am
Επικοινωνία:

Re: δεν κραταει ρελαντι

Δημοσίευση από ΒΑΓΓΕΛΗΣ »

nikolas έγραψε:Η συνδεσμολογία του a/c στον εγκέφαλο είναι σωστή?
δεν ξερω δεν ασχοληθηκα το πηγα σε ηλεκτρολογο και το εβαλε και μου ειπε οτι πρεπει να βρουμε λυση απο τον εγκεφαλο εσυ τι θα συνδεμολογια θα εκανες?
βαγγελης rover 214si μον.΄96
Άβαταρ μέλους
antonis132
Έμπειρος
Έμπειρος
Δημοσιεύσεις: 567
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 16, 2008 11:07 am
Επικοινωνία:

Re: δεν κραταει ρελαντι

Δημοσίευση από antonis132 »

οταν εισαι σταματημενος στο ρελαντι και βαζεις το ac πεφτουν καθολου οι στροφες η παραμενουν ιδιες;
βασικα τα αυτοκινητα μας εχουν υψηλο ρελαντι 900-950 στροφες, το δικο σου δουλευει με λιγοτερες στροφες;
προτεινω να αλλαξεις ενα σωληνακι υποπιεσης για τα επιστρεφομενα καυσιμου και ενα φιλτρο βενζινη
Εικόνα
ΒΑΓΓΕΛΗΣ
Αρχάριος
Αρχάριος
Δημοσιεύσεις: 46
Εγγραφή: Τρί Απρ 19, 2011 12:17 am
Επικοινωνία:

Re: δεν κραταει ρελαντι

Δημοσίευση από ΒΑΓΓΕΛΗΣ »

antonis132 έγραψε:οταν εισαι σταματημενος στο ρελαντι και βαζεις το ac πεφτουν καθολου οι στροφες η παραμενουν ιδιες;
βασικα τα αυτοκινητα μας εχουν υψηλο ρελαντι 900-950 στροφες, το δικο σου δουλευει με λιγοτερες στροφες;
προτεινω να αλλαξεις ενα σωληνακι υποπιεσης για τα επιστρεφομενα καυσιμου και ενα φιλτρο βενζινη
οταν ειμαι σταματημενος πεφτουν οι στροφες οταν ομως παταω διπλη γκαζια δεν μου σβηνει,οι στροφες μου στο ρελαντι χωρις το a/c αναμμενο ειναι 950
βαγγελης rover 214si μον.΄96
Άβαταρ μέλους
nikolas
Administrator
Δημοσιεύσεις: 8892
Εγγραφή: Παρ Δεκ 31, 2004 7:22 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: δεν κραταει ρελαντι

Δημοσίευση από nikolas »

Και θα ξαναγράψω, μου είχες πει ότι δεν είχε συνδεθεί σωστά στον εγκέφαλο το a/c το έλυσες αυτό το πρόβλημα? γιατί αν όχι, δεν έχει νόημα να ψάχνουμε για άλλη λύση.
K-mech
Νέοs
Νέοs
Δημοσιεύσεις: 326
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 11, 2006 4:43 pm
Επικοινωνία:

Re: δεν κραταει ρελαντι

Δημοσίευση από K-mech »

Για να δουλέψει το σύστημα σωστά, θα πρέπει με την ενεργοποίηση του συμπλέκτη του A/C να δίνεται η αντίστοιχη εντολή και στην ECU, έτσι ώστε αυτή να γνωρίζει ότι άναψε το A/C και να ανεβάζει έγκαιρα το ρελαντί. Αν δεν έχει γίνει η κατάλληλη συνδεσμολογία, τότε είναι λογικό αυτό που σου συμβαίνει.
Ο μηχανικός που ανέλαβε να σου βάλει το A/C θα έπρεπε, αν δε ξέρει τι χρειάζεται να γίνει για να νιώσει η ECU αυτού του αυτοκίνητου την ενεργοποίηση του A/C, να έχει τουλάχιστον ένα workshop manual. Αλλιώς με ποια λογική αναλαμβάνει μια τέτοια εργασία?
Κανονικά, απ τη στιγμή που τον πλήρωσες, εμείς εδώ δε θα έπρεπε να πούμε τίποτα… Ο μηχανικός που ανέλαβε αυτή τη δουλειά είναι υποχρεωμένος να βρει λύση.
Αλλά τέλος πάντων.

Περιγραφή λειτουργίας από το manual του κατασκευαστή.
Εικόνα

Ηλεκτρική συνδεσμολογία.
Εικόνα

Εικόνα



Αν όλα αυτά γίνουν σωστά, και εξακολουθείς να έχεις πρόβλημα, τότε το ξανασυζητάμε... Αλλιώς σε βλέπω να αλλάζεις το μισό αμάξι με "ίσως" και "μπορεί" να φταίει "αυτό" ή το "άλλο"
Απάντηση

Επιστροφή στο “Προβλήματα”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 25 επισκέπτες