ROVER 216 παραξενος θορυβος στο ABS

Problems
Απάντηση
roverangas
Νέοs
Νέοs
Δημοσιεύσεις: 102
Εγγραφή: Δευ Φεβ 20, 2006 1:28 am
Επικοινωνία:

ROVER 216 παραξενος θορυβος στο ABS

Δημοσίευση από roverangas »

παιδια εχω ενα παραξενο προβληματακι,οταν λειτουργει το αμαξι ακουω ενα παραξενο ηχο που μοιαζει με αυτον που κανουν τα κομπρεσερ πεπιεσμενου αερα (λιγο πιο χαμηλος φυσικα) και τον εχω εντοπισει καπου στο συστημα του ABS και πιθανον στην μπουκαλα που εχει (ειναι μαλλον αυτη που εχει αζωτο μεσα?)
οταν σταματαει ο θορυβος τοτε σταματανε να λειτουργουν τα ABS
εχει ακουσει κανεις τιποτα παρομοιο?
το rover ειναι το 216 GSi 91 mod
αν και εχω κανει μετατροπη με το μοτερ του GTI τα φρενα εχουν μεινει μαμα
rover 216 gsi (gti engine)
D16A8 POWER!
GF
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 14, 2007 5:14 pm
Τοποθεσία: ATHENS
Επικοινωνία:

Re: ROVER 216 παραξενος θορυβος στο ABS

Δημοσίευση από GF »

Το έκανε και το δικό μου, μάλλον λείπει άζωτο απο την φούσκα και προσπαθώντας να δημιουργήσει πίεση δουλεύει παραπάνω.

Θα το κάνει όλο και πιο πολύ.

Είσαι σίγουρος ότι μετά δεν δουλεύει το ABS, ή το υποθέτεις επειδή ανάβει το λαμπάκι ?
roverangas
Νέοs
Νέοs
Δημοσιεύσεις: 102
Εγγραφή: Δευ Φεβ 20, 2006 1:28 am
Επικοινωνία:

Re: ROVER 216 παραξενος θορυβος στο ABS

Δημοσίευση από roverangas »

ο θορυβος ακουγεται για 4-5 λεπτα στην διαρκεια αυτη το abs λειτουργει κανονικα,οταν σταματα ο θορυβος και αναβει το λαμπακι τοτε δεν εχω abs καθολου,χωρια που στο αποτομο φρεναρισμα το αμαξι τραβαει αριστερα....
καποτε που δουλευα σε ανταλακτικα caterpilar πηγαινα σε εναν τυπο και γεμιζε τις μπουκαλες απο τους φορτωτες με αζωτο,λες να γεμιζει και η δικια μας???
rover 216 gsi (gti engine)
D16A8 POWER!
thanos_s
Έμπειρος
Έμπειρος
Δημοσιεύσεις: 768
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 10, 2007 12:58 am
Τοποθεσία: @@
Επικοινωνία:

Re: ROVER 216 παραξενος θορυβος στο ABS

Δημοσίευση από thanos_s »

Συγνωμη γιατι μαλλον εχω χασει την μπαλα....
ΕΧΕΙ ΤΟ ABS Μπουκαλα ΑΖΩΤΟΥ??????????
η να το θεσω αλλιως.ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΟΥΘΕΝΑ ΜΠΟΥΚΑΛΑ ΑΖΩΤΟΥ ΣΕ 216??????? :eek: :eek: :eek:
.
roverangas
Νέοs
Νέοs
Δημοσιεύσεις: 102
Εγγραφή: Δευ Φεβ 20, 2006 1:28 am
Επικοινωνία:

Re: ROVER 216 παραξενος θορυβος στο ABS

Δημοσίευση από roverangas »

thanos_s έγραψε:Συγνωμη γιατι μαλλον εχω χασει την μπαλα....
ΕΧΕΙ ΤΟ ABS Μπουκαλα ΑΖΩΤΟΥ??????????
η να το θεσω αλλιως.ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΟΥΘΕΝΑ ΜΠΟΥΚΑΛΑ ΑΖΩΤΟΥ ΣΕ 216??????? :eek: :eek: :eek:
http://www.bba-reman.com/content.aspx?c ... modulators

Εικόνα

αυτην εχω μαλλον αυτη η φουσκα που βλεπω,ειναι που κανει τον θορυβο
rover 216 gsi (gti engine)
D16A8 POWER!
GF
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 14, 2007 5:14 pm
Τοποθεσία: ATHENS
Επικοινωνία:

Re: ROVER 216 παραξενος θορυβος στο ABS

Δημοσίευση από GF »

roverangas έγραψε:ο θορυβος ακουγεται για 4-5 λεπτα στην διαρκεια αυτη το abs λειτουργει κανονικα,οταν σταματα ο θορυβος και αναβει το λαμπακι τοτε δεν εχω abs καθολου,χωρια που στο αποτομο φρεναρισμα το αμαξι τραβαει αριστερα....
καποτε που δουλευα σε ανταλακτικα caterpilar πηγαινα σε εναν τυπο και γεμιζε τις μπουκαλες απο τους φορτωτες με αζωτο,λες να γεμιζει και η δικια μας???
Nαι, γεμίζει με μια ορισμένη διαδικασία. Στην εσωτερική πλευρά του καπώ έχει ένα κίτρινο αυτοκόλητο (αν δεν το έχεις αλλάξει ή βάψει ) που την περιγράφει.
roverangas
Νέοs
Νέοs
Δημοσιεύσεις: 102
Εγγραφή: Δευ Φεβ 20, 2006 1:28 am
Επικοινωνία:

Re: ROVER 216 παραξενος θορυβος στο ABS

Δημοσίευση από roverangas »

GF έγραψε:
roverangas έγραψε:ο θορυβος ακουγεται για 4-5 λεπτα στην διαρκεια αυτη το abs λειτουργει κανονικα,οταν σταματα ο θορυβος και αναβει το λαμπακι τοτε δεν εχω abs καθολου,χωρια που στο αποτομο φρεναρισμα το αμαξι τραβαει αριστερα....
καποτε που δουλευα σε ανταλακτικα caterpilar πηγαινα σε εναν τυπο και γεμιζε τις μπουκαλες απο τους φορτωτες με αζωτο,λες να γεμιζει και η δικια μας???
Nαι, γεμίζει με μια ορισμένη διαδικασία. Στην εσωτερική πλευρά του καπώ έχει ένα κίτρινο αυτοκόλητο (αν δεν το έχεις αλλάξει ή βάψει ) που την περιγράφει.
θα του ριξω μια ματια να δω...λογικα οι φρεναδες εχουν μηχανημα για αναπληρωση ε?
rover 216 gsi (gti engine)
D16A8 POWER!
Απάντηση

Επιστροφή στο “Προβλήματα”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης