ππροβλημα

Problems
jim416GTI
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Σάβ Οκτ 18, 2008 6:34 pm
Επικοινωνία:

ππροβλημα

Δημοσίευση από jim416GTI »

παιδιά καλησπέρα σας είμαι κάτοχος ενός 416 gti του 93 μέχρι προχθές δεν είχα κανένα πρόβλημα έως ότου γυρνώντας κανονικά από την δουλειά στο σπίτι πάρκαρα κανονικά το αυτοκίνητο το κλείδωσα και την επομενη μέρα δεν έπαιρνε μπροστά με τίποτα..............δηλαδή ενώ γυρίζει η μίζα κανονικά είναι σαν να έχει κόψει κάτι την ανάφλεξη η την παροχή βενζίνας..........

το αυτοκίνητο έχει συναγερμό valeo και ιμομπιλάιζερ conlog (αυτό με το ηλεκτρονικό κλειδί)...να αναφέρω ότι το αυτοκίνητο έχει την δυνατότητα να οπλίζει τον συναγερμό και χωρίς το control απλά κλειδώνοντας την πόρτα του οδηγού..........

να αναφέρω επίσης ότι για να εξαλείψω την πιθανότητα ευθύνης του ιμομπιλάιζερ το αφαίρεσα από το αυτοκίνητο τελείως αλλα και πάλι τα ίδια !!!

αν κάποιος έχει καμια ιδέα για το τι θα μπορούσε να φταίει θα με βοηθούσε πολύ........

αυτό που υποψιάζομαι εγώ είναι ότι μάλλον ο συναγερμός έχει μπλοκάρει ή την τρόμπα βενζίνης ή την ανάφλεξη αλλα δεν έχω βρει που στο καλο τον έχουν τοποθετήσει ώστε να τον αφαιρέσω τελείως και να τοποθετήσω έναν άλλο όπου το μονο που δεν θα κάνει είναι να μπλοκάρει τον κινητήρα !!!

να προσθέσω ότι ο συναγερμός όταν όπλιζε ( είτε κλειδώνοντας την πόρτα του οδηγού είτε από το χειριστήριο) μετά από 4-5 λεπτά άρχιζε να ενεργοποιεί την κόρνα αυτό που έκανα ήταν αφαιρέσω την ασφάλεια της κόρνας......γιατί οι γείτονες δεν μου φταίγαν σε τίποτα !!

να σας πω ότι ο συναγερμός είναι εργοστασιακός και όχι τοποθετημένος μετά την αγορά του αυτοκινητου.....

τσέκαρα επίσης αν φέρνει καύσιμο στην εισαγωγή (το πορτοκαλι σωληνάκι) και είδα ότι δεν φέρνει.....

επίσης δεν ακούω την τρόμπα βενζίνης να δουλεύει προσπάθησα να μετρήσω αν έχει ρεύμα αλλα δεν ξέρω αν κοίταξα στο σωστό σημείο το σημείο που μέτρησα είναι στο πορτμπαγκαζ αλλα δεν νομίζω να είναι η τρόμπα βενζίνας αλλα τα καλώδια του δείκτη......

δώστε ένα χεράκι γιατί του αξίζει μια ευκαιρία δεν θέλω να το πετάξω (αν και παλιό είναι σε αριστη κατάσταση έχει μονο 62000 χιλιόμετρα και ακόμα περνάει η μπογιά του και το λέει η περδικούλα του )

συγνώμη για το μεγάλο post το ξέρω ότι σας κούρασα αλλα προσπάθησα να σας δώσω όσο το δυνατόν περισσότερες πληροφορίες για να σας βοηθήσω να με βοηθήσετε ....
katamauro 416gti 93
i-VTec
Αρχαίος
Αρχαίος
Δημοσιεύσεις: 3717
Εγγραφή: Τρί Απρ 11, 2006 10:42 pm
Τοποθεσία: In the VTEC zone!
Επικοινωνία:

Re: ππροβλημα

Δημοσίευση από i-VTec »

Καλώς ήλθες Μήτσο...Και συνονόματος,και με το ίδιο αμάξι... :D :wellcome:

Στο θέμα μας...Στο προηγούμενο μου GTi που είχε και εργοστασιακό συναγερμό,αυτό που θυμάμαι είναι ότι είχε καεί η ηλεκτρονική ανάφλεξη και χρειάστηκε αλλαγή σε κάποια φάση...Από εκεί και πέρα δε θυμάμαι κάποιο παρόμοιο πρόβλημα που να μην οφειλόταν σε μπαταρία ή δυναμό...Ελπίζω να βρείς σύντομα τι φταίει...
Εικόνα
jim416GTI
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Σάβ Οκτ 18, 2008 6:34 pm
Επικοινωνία:

Re: ππροβλημα

Δημοσίευση από jim416GTI »

ευχαριστώ για το καλωσόρισμα και για την άμεση απάντηση χαίρομαι κι εγώ που σας βρήκα......

μήπως θυμάσαι που βρίκσεται ο συναγερμός και η τρόμπα βενζίνας ?
λέω για την τρόμπα γιατί
1. δεν την ακούω να δουλεύει και
2. δεν βγάζει καθόλου βενζίνα στο κόκκινο (πορτοκαλι εγώ το είδα )σωληνάκι στην εισαγωγή.....για την ανάφλεξη θα δω αύριο αν δίνει ρεύμα στα μπουζί οποτε θα ξέρω αν φταίει η ηλεκτρονική ή ο διανομέας...
katamauro 416gti 93
Άβαταρ μέλους
stickers!!!
Global moderator
Δημοσιεύσεις: 1264
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 09, 2005 8:59 pm
Τοποθεσία: ΚΥΨΕΛΗ
Επικοινωνία:

Re: ππροβλημα

Δημοσίευση από stickers!!! »

Εαν δεν την ακους ειναι κατα πασα πιθανοτητα ειναι αυτη το προβλημα!!!!
1.800 vvc 150hp παλια.....
jim416GTI
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Σάβ Οκτ 18, 2008 6:34 pm
Επικοινωνία:

Re: ππροβλημα

Δημοσίευση από jim416GTI »

stickers!!! έγραψε:Εαν δεν την ακους ειναι κατα πασα πιθανοτητα ειναι αυτη το προβλημα!!!!
καλημέρα παιδιά

φιλε μου stickers κι εγώ αυτό πιστεύω αλλα μήπως γνωρίζεις που είναι?

κοίταξα πίσω στο πορτμπαγκαζ δεξιά που έχει ένα καπάκι μεταλλικό και από κάτω δυο καλώδια και από ότι κατάλαβα είναι μάλλον το μηχάνημα που μας δείχνει την στάθμη του καυσιμου....

και μια άλλη ερώτηση από ότι ξέρω ο εγκέφαλος είναι στα πόδια του συνοδηγού κάτω από το μεταλλικό καπάκι είδα επίσης και ένα πράγμα (κουτί όπου συνδέονται κάποια καλώδια ) κάτω από την ενταζιερα ανάμεσα στα ηχεία αυτό μήπως γνωρίζετε τι είναι ?

με την ευκαιρία της βλάβης είπα να μάθω κάποια πράγματα για το αυτοκίνητο που πριν ούτε θα τους έδινα σημασία !!!
katamauro 416gti 93
i-VTec
Αρχαίος
Αρχαίος
Δημοσιεύσεις: 3717
Εγγραφή: Τρί Απρ 11, 2006 10:42 pm
Τοποθεσία: In the VTEC zone!
Επικοινωνία:

Re: ππροβλημα

Δημοσίευση από i-VTec »

jim416GTI έγραψε:
jim416GTI έγραψε: και μια άλλη ερώτηση από ότι ξέρω ο εγκέφαλος είναι στα πόδια του συνοδηγού κάτω από το μεταλλικό καπάκι είδα επίσης και ένα πράγμα (κουτί όπου συνδέονται κάποια καλώδια ) κάτω από την ενταζιερα ανάμεσα στα ηχεία αυτό μήπως γνωρίζετε τι είναι ?

με την ευκαιρία της βλάβης είπα να μάθω κάποια πράγματα για το αυτοκίνητο που πριν ούτε θα τους έδινα σημασία !!!
Αυτή την απορία την έχω κι εγώ μέχρι σήμερα...Το παλιό μου GTi ('93) είχε αυτό το πράγμα αλλά δεν μπόρεσα να το βγάλω για να δω τι είναι...Το τωρινό μου ('91) δεν το έχει...Οι μόνες διαφορές μας είναι το ABS και ο συναγερμός,οπότε ίσως είναι κάτι από αυτά τα δύο...Ιδέα δεν έχω...


Εdit by stickers!!! Λαθος nickname στο quote!
Εικόνα
jim416GTI
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Σάβ Οκτ 18, 2008 6:34 pm
Επικοινωνία:

Re: ππροβλημα

Δημοσίευση από jim416GTI »

i-VTec έγραψε:Αυτή την απορία την έχω κι εγώ μέχρι σήμερα...Το παλιό μου GTi ('93) είχε αυτό το πράγμα αλλά δεν μπόρεσα να το βγάλω για να δω τι είναι...Το τωρινό μου ('91) δεν το έχει...Οι μόνες διαφορές μας είναι το ABS και ο συναγερμός,οπότε ίσως είναι κάτι από αυτά τα δύο...Ιδέα δεν έχω...
jimmy το ABS δεν είναι σίγουρα γιατί το έχω εντοπίσει μπροστά κάτω από το καπό !!!

μακάρι να είναι ο συναγερμός (θα το βγάλω και θα σου πω) γιατί αν είναι θα φάει ξήλωμα γιατί είναι πολύ ενοχλητικό αυτό πρώτη φορα μου συνέβη να μείνω από αυτοκίνητο για 4 μέρες λόγο μπλοκαρισμένου συναγερμού !!!

το μονο κουφό που μου έχει συμβεί (εκτος από αυτό με το rover) ήταν με το saxo 1.6vts του 03 όταν από μια μικρή λακκούβα μπλόκαρε ο διακόπτης καυσιμου και έγραψε βλάβη στον εγκέφαλο και για να ξαναπάρει μπροστά το αμάξι έπρεπε να το πάω στην σιτροέν για να την διαγράψουν.......
katamauro 416gti 93
Tasos_7R
Support member
Δημοσιεύσεις: 2330
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 17, 2007 10:56 am
Τοποθεσία: Big In Japan
Επικοινωνία:

Re: ππροβλημα

Δημοσίευση από Tasos_7R »

jim416GTI έγραψε:
stickers!!! έγραψε:Εαν δεν την ακους ειναι κατα πασα πιθανοτητα ειναι αυτη το προβλημα!!!!
καλημέρα παιδιά

φιλε μου stickers κι εγώ αυτό πιστεύω αλλα μήπως γνωρίζεις που είναι?
Η αντλία της βενζίνης είναι κάτω από το πίσω κάθισμα το οποίο βγαίνει πολύ εύκολα!! Βγάλε μόνο το κάτω κομμάτι του πίσω καθίσματος που είναι κουμπωτό και θα δεις ακριβώς από κάτω την αντλία!! Όπως σου είπε και ο Stickers αυτή πρέπει να είναι το πρόβλημα αλλά το θέμα είναι έχει πάθει κάτι η αντλία ή ο πολύπλοκος συναγερμός σου με κάποιο τρόπο τη μπλοκάρει??? Καλή τύχη...
Our Father,
Who doesn't recognise any other engine,
Vtec be the name,
The kingdom come,
Vtec will kick in on earth as it does in Japan,
Give us this day,
Our daily dose of vtec,
And praise our mighty roar,
And forgive those who repent against the vtec,
And deliver us from any other car that doesn't wear the H symbol,
Amen.
Άβαταρ μέλους
nikolas
Administrator
Δημοσιεύσεις: 8892
Εγγραφή: Παρ Δεκ 31, 2004 7:22 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: ππροβλημα

Δημοσίευση από nikolas »

Δεν ξέρω κατά πόσο το να αφαιρείς βέβαια τη μονάδα του immobilizer ή του συναγερμού σημαίνει αυτόματα ότι "απομονώνεις" το ένα ή το άλλο σύστημα..Στο δικό μου σίγουρα δεν θα κανε διαφορά, δεν ξέρω αν στο δικό σου είναι διαφορετικό..
jim416GTI
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Σάβ Οκτ 18, 2008 6:34 pm
Επικοινωνία:

Re: ππροβλημα

Δημοσίευση από jim416GTI »

λοιπό παιδιά κατ αρχήν θέλω να σας ευχαριστήσω για την προσπάθεια σας να με βοηθήσετε στο πρόβλημα μου.........

το πρόβλημα στο αυτοκίνητο ήταν η αντλία βενζίνης...το περίεργο είναι ότι με το που το κατέβασε ο γερανός στο συνεργείο και δοκίμασε ο μάστορας να το βάλει μπρός πήρε με την πρώτη......

το ακόμα καλύτερο ήταν (αυτό το χάρηκα περισσότερο ) ότι ο μάστορας δεν προσπάθησε να με εξαπατήσει..... ο άνθρωπος τσέκαρε τα πάντα χωρίς να με χρεώσει τίποτα !!!

για αυτόν και μονο τον λόγο το αυτοκίνητο θα το πηγαίνω εκεί........

και για να βοηθήσω κι εγώ με την σειρά μου όσους έχουν απορία σχετικά με το είναι αυτό το κουτί ανάμεσα στα ηχεία στην ενταζιερα είναι ο εγκέφαλος του ABS !!!
katamauro 416gti 93
Απάντηση

Επιστροφή στο “Προβλήματα”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 6 επισκέπτες