δυστυχώς φλατζα

Questions
Meg@john
Νέοs
Νέοs
Δημοσιεύσεις: 364
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 01, 2007 8:24 pm
Τοποθεσία: Megara
Επικοινωνία:

δυστυχώς φλατζα

Δημοσίευση από Meg@john »

:( δυστυχώς μου την έκαψε... την εχει αλλάξει κανείς στον λουρμπα να μου πει περίπου κόστος κ αν γίνετε να βάλω της land rover(τη τιμή έχει..??)..?
Εικόνα
Εικόνα
crAss
Παλιός
Παλιός
Δημοσιεύσεις: 1351
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 02, 2005 1:41 pm
Επικοινωνία:

Re: δυστυχώς φλατζα

Δημοσίευση από crAss »

Θα πρέπει να δείτε πρώτα αν θέλει πλάνισμα το καπάκι κλπ.
Η φλάντζα της land rover μπαίνει αρκεί να μην έχει στραβώσει η επιφάνεια του κορμού που έρχεται σε επαφή με την φλάντζα. Αν δεν είναι λεία τότε πας για την φλάντζα της rover την ενισχυμένη...
Life is too short not to...
Άβαταρ μέλους
nikolas
Administrator
Δημοσιεύσεις: 8892
Εγγραφή: Παρ Δεκ 31, 2004 7:22 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: δυστυχώς φλατζα

Δημοσίευση από nikolas »

Ο κορμός δεν παίρνει τόσο εύκολα όσο το καπάκι..και αν θες ολοκληρωμένη δουλειά με την νέα φλάντζα πρέπει να αλλάξεις και φορέα στο στρόφαλο..αλλά ανεβαίνει το κόστος..Υπολογίζεις σίγουρα πάνω από 200-250ευρώ
kostas200vi
Αρχαίος
Αρχαίος
Δημοσιεύσεις: 4629
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 14, 2007 10:32 pm
Τοποθεσία: ΚΑΠΟΥ ΣΤΟ ΑΙΓΑΙΟ
Επικοινωνία:

Re: δυστυχώς φλατζα

Δημοσίευση από kostas200vi »

Meg@john έγραψε::( δυστυχώς μου την έκαψε... την εχει αλλάξει κανείς στον λουρμπα να μου πει περίπου κόστος κ αν γίνετε να βάλω της land rover(τη τιμή έχει..??)..?
Εγω απο τον Βωσσο, φλατζα-βιδες-και το πλακακι στο καρτερ 180€
I DON'T DRIVE FAST
"I JUST FLY LOW"

Εικόνα ΕικόναΕικόνα
Old Rovers never die they just get faster.
Meg@john
Νέοs
Νέοs
Δημοσιεύσεις: 364
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 01, 2007 8:24 pm
Τοποθεσία: Megara
Επικοινωνία:

Re: δυστυχώς φλατζα

Δημοσίευση από Meg@john »

αξίζει της land rover η θα έχει πρόβλημα γιατί καπου ειχα διαβάσει οτι χάνεις απόδοση λόγο πάχους της με την παλιά..
κ κατι αλλο οταν βάζουμε φλάντζα τι άλλο αλλάζουμε(πχ βίδες απο το καπάκι κλπ..?

νικολα τι εννοείς φορέα στο στρόφαλο..??

επίσης υπάρχει περίπτωση να έχει ραγίσει κανένα καπάκι γιατι οταν το πήρα το μοτέρ μου είπε ότι είχε αλλάξει φλατσα λιγο πριν τρακαρι..κάπου στα 90.000χιλμ κ μου την ξανά έκαψε στα 110.000..??

τα συμπτώματα που ειχα ηταν: στο ρελαντί όταν ηταν ζεστό το αυτοκίνητο μου ανεβοκατέβαζε τα νερά απο το παγούρι κ μου τα έχανε από την τάπα του κ αδιαζε όλο μετά το ξανά γέμισα κάνα 2 φορές κ πάλι τα ίδια..δεν είχα ουτε δείγμα λαδιού στο παγούρι αλλα ουτε κ πρόβλημα με την θερμοκρασία.. :despair:
Εικόνα
Εικόνα
kostas200vi
Αρχαίος
Αρχαίος
Δημοσιεύσεις: 4629
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 14, 2007 10:32 pm
Τοποθεσία: ΚΑΠΟΥ ΣΤΟ ΑΙΓΑΙΟ
Επικοινωνία:

Re: δυστυχώς φλατζα

Δημοσίευση από kostas200vi »

Για αποδοση δεν ξερω ουτε εχω ακουσει κατι.....
Το ανεβοκατέβασμα της στάθμης στο παγούρι και το σταδιακό άδειασμα είναι φλάντζα κεφαλής εάν δεν χάνει το κύκλωμα η εάν δεν έχει αέρα, στο δικό μου που παρουσίασε τα ίδια συμπτώματα ήταν φλάντζα.
I DON'T DRIVE FAST
"I JUST FLY LOW"

Εικόνα ΕικόναΕικόνα
Old Rovers never die they just get faster.
Άβαταρ μέλους
nikolas
Administrator
Δημοσιεύσεις: 8892
Εγγραφή: Παρ Δεκ 31, 2004 7:22 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: δυστυχώς φλατζα

Δημοσίευση από nikolas »

Δεν είναι ανάγκη να τα μπερδεύει με τα λάδια. Μπορεί να τα περνάει στον κύλινδρο και να τα καίει..το ρίγμα πάνω κάτω τα ίδια συμπτώματα σου κάνει οπότε πρέπει να στο πρεσάρουν για να δουν..και πάλι μη νομίζεις ότι φαίνεται ιδιαίτερα εύκολα.
Φορέας είναι εκεί που βιδώνουν τα μπουζώνια κάτω απ το στρόφαλο και κανονικά αλλάζεται και αυτός..Βέβαια αν θες να σε κάψω λίγο για 100% ολοκληρωμένη δουλειά βάζεις και prt θερμοστάτη αλλά πολλοί το θεωρούν υπερβολικό.. :)
Βίδες θεωρητικά πρέπει να αλλάζεις, αλλά αν κρίνουν ότι είναι σε καλή κατάσταση, τις ξαναχρησιμοποιούν.
Με λίγα λόγια αν πας να κάνεις τη δουλειά 100% σωστά, με όλα καινούρια και και και βλέπω το 500αράκι++ να το έχεις μες στο νερό..
saikoe39
Παλιός
Παλιός
Δημοσιεύσεις: 1156
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 24, 2005 4:11 pm
Τοποθεσία: βριλησσια....
Επικοινωνία:

Re: δυστυχώς φλατζα

Δημοσίευση από saikoe39 »

Xωρις να σημαινει οτι εχεις το ιδιο......και μενα που εκανε τα ιδια κολπα...χωρις να μου μπερδευει τα νερα και τα λαδια κλπ......και ειχαν κατσει τα χυτωνια....!!! :-D
Εικόνα
Rover 214si.....saiko ο απεγνωσμενος..
Άβαταρ μέλους
nikolas
Administrator
Δημοσιεύσεις: 8892
Εγγραφή: Παρ Δεκ 31, 2004 7:22 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: δυστυχώς φλατζα

Δημοσίευση από nikolas »

Αυτό είναι ακόμα χειρότερο..εσύ saikoe τι είχες κάνει τότε? άλλαξες μοτέρ? Πάντως τα ενδεχόμενα είναι αρκετά οπότε μόνο όταν ανοιχτεί θα ξέρεις με σιγουρια..
saikoe39
Παλιός
Παλιός
Δημοσιεύσεις: 1156
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 24, 2005 4:11 pm
Τοποθεσία: βριλησσια....
Επικοινωνία:

Re: δυστυχώς φλατζα

Δημοσίευση από saikoe39 »

nikolas έγραψε:Αυτό είναι ακόμα χειρότερο..εσύ saikoe τι είχες κάνει τότε? άλλαξες μοτέρ? Πάντως τα ενδεχόμενα είναι αρκετά οπότε μόνο όταν ανοιχτεί θα ξέρεις με σιγουρια..
Ναι αλλαξα το μοτερ... :klaps:
και μετα ξανα αλλαξα...... :klaps: :klaps:
Εικόνα
Rover 214si.....saiko ο απεγνωσμενος..
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ερωτήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 25 επισκέπτες