Τι να κανω?

General board
Τζίμης
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 07, 2007 8:57 pm
Επικοινωνία:

Τι να κανω?

Δημοσίευση από Τζίμης »

Γεια χαρα παιδια,τι κανετε?....Θελω να σας περιγραψω την κατασταση μου και και να μου πειτε (οσοι απο εσας θελετε) την αποψη σας!....Χρειαζομαι αμαξι και εχω 2 επιλογες!Πρωτη:Ο πατερας μου εχει ενα rover 400 του '99 το οποιο αγορασε το 1999 και το οποιο εχει 230000 χλμ (τις 40000 χλμ με αλλη μηχανη), αυτο το αμαξι με εχει βγαλει ασπροπροσωπο πολλες φορες εκτος απο μερικα υπερβολικα ζορισματα που του εκανα και δικαιολογημενα με εφεραν σε δυσκολη θεση....Αν το κρατησω εχω υπολογισει πως πρεπει να ξοδεψω γυρω στις 6.500-7.000€ (εξωτερικο-εσωτερικο-μηχανικα-ηχοσυστημα) για να το κανω να ταιριαζει με την ηλικια μου και την ορεξη μου...Δευτερη:Να ξοδεψω γυρω στα 20.000-25.000€ για να παρω καινουργιο αμαξι.Εδω μπαινετε εσεις και μου λετε τι θα κανατε στην θεση μου.Θα φτιαχνατε το rover η θα παιρνατε καινουργιο αμαξι και ποιο?Συγγνωμη για την εκθεση.Αναμενω τις αποψεις σας.
Τζίμης
Άβαταρ μέλους
nikolas
Administrator
Δημοσιεύσεις: 8892
Εγγραφή: Παρ Δεκ 31, 2004 7:22 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Τι να κανω?

Δημοσίευση από nikolas »

Το θέμα πρώτα απ'όλα είναι τι έχεις περιθώριο να κάνεις εσύ Τζίμη και που θες να καταλήξεις.
Με την περίπτωση του Rover αφενός φτιάχνεις ένα αυτοκίνητο όπως το θες..αλλά ένα αυτοκίνητο ταυτόχρονα, το οποίο το "παντρεύεσαι" ξεχνάς την όποια πώληση καθώς και το να πάρεις έστω μέρος από τα λεφτά που έχεις ξοδέψει πίσω.
Με την επιλογή καινούριου αυτοκινήτου, ουσιαστικά έχεις ένα αυτοκίνητο (δεν ξέρω ποιο συγκεκριμένα) το οποίο ανταποκρίνεται πληρέστερα στα σύγχρονα δεδομένα της αγοράς αυτοκινήτων, το οποίο το ξεκινάς από το 0, με εγγύηση, με κάποιες ανέσεις ενδεχομένως που δεν βρίσκεις στο Rover, καθώς και με πιο άρτια προστασία όσον αφορά την ενεργητική και παθητική ασφάλεια (αυτά βέβαια γενικά γιατί όπως είπα και παραπάνω δεν ξέρω πιο αυτοκίνητο σκέφτεσαι να πάρεις συγκεκριμένα). Το οποίο βέβαια δε θα σου στοιχίσει ~7.000 ευρώ αλλά ~25.000 όπως είπες και εσύ..
Οπότε είναι δύσκολο να σου πει κάποιος κάνε αυτό ή κάνε το άλλο, γιατί είναι πολλές παράμετροι και δει προσωπικής φύσεως που μόνο εσύ μπορείς να τις προσδιορίσεις..!!
Τζίμης
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 07, 2007 8:57 pm
Επικοινωνία:

Re: Τι να κανω?

Δημοσίευση από Τζίμης »

nikolas,σε ολα αυτα που ειπες εχεις απολυτο δικιο.Λαβε δε υποψην σου πως ο κυριοτερος λογος που ειμαι σε αυτο το διλλημα ειναι το γεγονος οτι ειμαι 19 χρονων,φοιτητης και δεν ξερω αν πραγματικα αξιζω ενα καινουργιο αυτοκινητο.
Τζίμης
kostas200vi
Αρχαίος
Αρχαίος
Δημοσιεύσεις: 4629
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 14, 2007 9:32 pm
Τοποθεσία: ΚΑΠΟΥ ΣΤΟ ΑΙΓΑΙΟ
Επικοινωνία:

Re: Τι να κανω?

Δημοσίευση από kostas200vi »

Κρατα το Rover και αργότερα, όταν θα έχεις την εμπειρία πάρε ένα καινούργιο ;)
I DON'T DRIVE FAST
"I JUST FLY LOW"

Εικόνα ΕικόναΕικόνα
Old Rovers never die they just get faster.
Άβαταρ μέλους
stickers!!!
Global moderator
Δημοσιεύσεις: 1264
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 09, 2005 8:59 pm
Τοποθεσία: ΚΥΨΕΛΗ
Επικοινωνία:

Re: Τι να κανω?

Δημοσίευση από stickers!!! »

Κρατα το rover ειναι πολυ νωρις για να παρεις ενα αυτοκινητο 25.000....

Οπωτε ριξε το χρημα στο ROVER και μετα απο 3-4 χρονια βλεπεις...
1.800 vvc 150hp παλια.....
kostas_pana
Έμπειρος
Έμπειρος
Δημοσιεύσεις: 929
Εγγραφή: Κυρ Απρ 02, 2006 1:16 am
Επικοινωνία:

Re: Τι να κανω?

Δημοσίευση από kostas_pana »

ego diafono....
KATHETA!
filaraki i lisi einai mia kai einaio mesa sta leuta poou thes na doseis...

OPEL CORSA OPC 22.500 KAI OPLO!
ego stin thesi sou den tha to sizitousa kan...
to ena einai ena paliomoditiko vretaniko sxedon dekaetias kai to allo kainourio mikro sferato kai neaniko... pigaines se mia ekthesi opel kai molis katseis sto recaro tou corsa opc tha me thimitheis!
exei to omorfotero esoteriko einai sfaira (pano apo type-r kai cupra) kai einai kai treno.
(an eixa ta 22000 pou leme den tha to skeftomoun kan...)
gynaikes trigiro polles...para polles....


www.greekcabrioclub.gr
kostas200vi
Αρχαίος
Αρχαίος
Δημοσιεύσεις: 4629
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 14, 2007 9:32 pm
Τοποθεσία: ΚΑΠΟΥ ΣΤΟ ΑΙΓΑΙΟ
Επικοινωνία:

Re: Τι να κανω?

Δημοσίευση από kostas200vi »

Με 22000 € σου φτιάχνω εγώ ένα παλιομοδίτικο βρετανικό να το βλέπεις μέσα - έξω και να σου τρέχουν τα σάλια, και από μοτερ 500 άλογα, μετα φερτε μου και OPC & TYPE R & EVO & SUBARU & cupra θα τους δώσω και μια φωτο τον εμπρός προφυλακτήρα του ROVER γιατί θα τον ξεχάσουν πως είναι :kot:
I DON'T DRIVE FAST
"I JUST FLY LOW"

Εικόνα ΕικόναΕικόνα
Old Rovers never die they just get faster.
Άβαταρ μέλους
nikolas
Administrator
Δημοσιεύσεις: 8892
Εγγραφή: Παρ Δεκ 31, 2004 7:22 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Τι να κανω?

Δημοσίευση από nikolas »

Με το δεδομένο των 19 χρόνων..μάλλον θα σου λεγα να κάτσεις προς το παρών στη λύση του Rover..Σου είναι εύκολο να μας πεις τα 7.000 ευρώ πως έχεις σκοπό να τα χαλάσεις στο Rover?
Πάντως η λύση του Corsa OPC είναι όντως από τις καλύτερες σε αυτά τα λεφτά που διαθέτεις για καινούριο..
ALEXO4562
Παλιός
Παλιός
Δημοσιεύσεις: 1338
Εγγραφή: Τετ Σεπ 13, 2006 2:26 am
Τοποθεσία: ΓΕΡΑΚΑΣ-ΑΘΗΝΑ
Επικοινωνία:

Re: Τι να κανω?

Δημοσίευση από ALEXO4562 »

Εγω βρηκα και μια τριτη λυση για τον Τζιμη...8) ]
Βουταει το αμαξι του πατερα του οπως ειναι...και δεν ριχνει δραχμη... :P
Κανει υπομονη...γιατι εξαλλου το 400..ειναι μια χαρα κυριλε για πρωτο αυτοκινητο(εμεις τι να πουμε με τα χρεπια..)...και οταν με το καλο παρει πτυχιο αγοραζει οτι γουσταρει..και το φτιαχνει οπως γουσταρει..Θα εχει και κινητρο να τελειωσει γρηγοροτερα... :up:
Μια ζαντούλα μας λείπει...
Εικόνα
i-VTec
Αρχαίος
Αρχαίος
Δημοσιεύσεις: 3717
Εγγραφή: Τρί Απρ 11, 2006 10:42 pm
Τοποθεσία: In the VTEC zone!
Επικοινωνία:

Re: Τι να κανω?

Δημοσίευση από i-VTec »

Θα συμφωνήσω με Κώστα και Alexo... :-D

Κρατάς την Roverιά,της ρίχνεις και ένα λογικό ποσό (δεν χρειάζεται ηχοσύστημα των 1000 ευρώ,ζάντες των 500 και γενικά υπερβολές) και είσαι άρχοντας για μερικά χρονάκια...
Εικόνα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικές Συζητήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 15 επισκέπτες