Ανταλλαγή Panda_100Hp me MG ZR 160Hp

General board
Απάντηση
ze elias
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Πέμ Απρ 24, 2008 7:49 pm
Επικοινωνία:

Ανταλλαγή Panda_100Hp me MG ZR 160Hp

Δημοσίευση από ze elias »

Καλησπέρα σας. Ειμαι κατοχος ενος Panda_100Hp 8ος/2007 σε αριστη κατασταση και βρηκα σε μια αντιπροσωπεια ενα MG ZR 160Hp (αυτοκινητο που με γοητεύει) τελη του 2004 για ανταλλαγή. Φαινεται σε πολύ καλή κατασταση με 60.000Κμ περιπου. Θα ήθελα να μου πειτε αν το συγκεκριμενο μοντελο βγαζει προβλήματα και γενικά αν θα κάνω τελικά καλή επιλογη. Ευχαριστώ πολύ σε όλους.
crAss
Παλιός
Παλιός
Δημοσιεύσεις: 1351
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 02, 2005 1:41 pm
Επικοινωνία:

Re: Ανταλλαγή Panda_100Hp me MG ZR 160Hp

Δημοσίευση από crAss »

Το αυτοκίνητο αν έχει service book και το δεις προσεγμένο έχεις να το φοβηθείς μόνο για την φλάτζα κεφαλής. Και το δικό μου το ZR της ίδιας εποχής είναι και έχω λίγα παραπάνω χιλιόμετρα και πρόβλημα ουσιαστικό δεν μου έχει βγάλει. Η φλάτζα συνήθως στα δικά μας χαλάει μετά τα 100.000 ενώ μπορεί να βγάλει και περισσότερα. Φυσικά από την άλλη, αν το σκίζεις το αυτοκίνητο, δεν το ζεσταίνεις σωστά κλπ τότε μπορεί να χαλάσει και γρηγορότερα. Λύση υπάρχει σε αυτό και την έδωσε η Land Rover (μετά την εξαγορά της από την Ford) με μεταλλική φλάτζα που έχει χρόνο ζωής όσο και ο τυπικός χρόνος μιας φλάτζας οποιασδήποτε εταιρίας.
Στα 60.000 κμ κανονικά αλλάζουμε ιμάντα εκκεντροφόρου και στην ουσία είναι το πρώτο μεγάλο σέρβις του αυτοκινήτου που έχει και μεγάλο κόστος. Τσέκαρε αν έχει γίνει αυτή η αλλαγή, αλλιώς να υπολογίζεις το κόστος αυτής της συντήρισης στην αγορά σου. Για μένα αν δεν έχει γίνει και το σέρβις των 60.000 κμ μπορείς να αλλάξεις προληπτικά και τη φλάτζα με όχι πολύ μεγαλη επιβάρυνση μιας και ήδη θα γίνει δουλειά στον κινητήρα.
Άλλα προβλήματα σοβαρά ουσιαστικά δεν βγάζει...
Life is too short not to...
ALEXO4562
Παλιός
Παλιός
Δημοσιεύσεις: 1338
Εγγραφή: Τετ Σεπ 13, 2006 3:26 am
Τοποθεσία: ΓΕΡΑΚΑΣ-ΑΘΗΝΑ
Επικοινωνία:

Re: Ανταλλαγή Panda_100Hp me MG ZR 160Hp

Δημοσίευση από ALEXO4562 »

ze elias έγραψε:Καλησπέρα σας. Ειμαι κατοχος ενος Panda_100Hp 8ος/2007 σε αριστη κατασταση και βρηκα σε μια αντιπροσωπεια ενα MG ZR 160Hp (αυτοκινητο που με γοητεύει) τελη του 2004 για ανταλλαγή. Φαινεται σε πολύ καλή κατασταση με 60.000Κμ περιπου. Θα ήθελα να μου πειτε αν το συγκεκριμενο μοντελο βγαζει προβλήματα και γενικά αν θα κάνω τελικά καλή επιλογη. Ευχαριστώ πολύ σε όλους.

Φιλε μου δεν μπορω να καταλαβω γιατι θελεις να κανεις αυτη την ανταλλαγη...Το αμαξι σου ειναι καινουργιο και απο οτι λενε τα περιοδικα στριβει τρελα...Δεν βρισκω ενα λογο για να το δωσεις..αν και εμενα θα με συμφερε να εχουμε αλλον εναν MGακια στην παρεα... :s

Δεν ξερω εγω το συγκεκριμενο Pandaki το εχω ερωτευτει...Ολα τα εχει...Τις ωραιες ζαντες του...τις ποδιες του...Δεν χρειαζεται να του ριξεις οουτε μια δραχμη παραπανω...Αν το εβγαζαν και με τα τουρματα μοτερ της ΦΙΑΤ...Θα ειχα μπει ηδη στην λιστα αναμονης.... :lol:
Μια ζαντούλα μας λείπει...
Εικόνα
i-VTec
Αρχαίος
Αρχαίος
Δημοσιεύσεις: 3717
Εγγραφή: Τρί Απρ 11, 2006 11:42 pm
Τοποθεσία: In the VTEC zone!
Επικοινωνία:

Re: Ανταλλαγή Panda_100Hp me MG ZR 160Hp

Δημοσίευση από i-VTec »

Εγώ πάλι δεν μπορώ να καταλάβω γιατί το σκέφτεσαι ακόμα... :-D
Εικόνα
Meg@john
Νέοs
Νέοs
Δημοσιεύσεις: 364
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 01, 2007 8:24 pm
Τοποθεσία: Megara
Επικοινωνία:

Re: Ανταλλαγή Panda_100Hp me MG ZR 160Hp

Δημοσίευση από Meg@john »

μπορει να ειναι καινουριο το panda αλλα δεν συγρινετε με τπτ με το zr160
κλάσεις καλύτερο το MG κ με πιο πολλές προοπτικές,όσο για το στρίψιμο με τόσο ύψος που έχει δεν νομίζω να στρίβει κ τόσο καλά όσο λένε τα παιριοδικα..
Απλά να τονίσω ότι είναι καθαρά γούστου η επιλογή αυτοκινήτου σε συνδυασμό με το χρειάζεσαι έτσι..
Εικόνα
Εικόνα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικές Συζητήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες