ΕΛΑΤΗΡΙΑ ΠΙΣΤΟΝΙΩΝ

Questions
billrover
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Δευ Οκτ 22, 2007 10:28 pm
Επικοινωνία:

ΕΛΑΤΗΡΙΑ ΠΙΣΤΟΝΙΩΝ

Δημοσίευση από billrover »

Καλησπέρα σε όλους
Τα ελατήρια στα πιστόνια μετά από 2 αλλαγές φλάντζας κεφαλής και ένα πλανάρισμα πρέπει να αλλάζονται? :despair:
Ξέρετε μήπως το κόστος μιας τέτοιας επισκευής ?
Άβαταρ μέλους
nikolas
Administrator
Δημοσιεύσεις: 8892
Εγγραφή: Παρ Δεκ 31, 2004 7:22 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: ΕΛΑΤΗΡΙΑ ΠΙΣΤΟΝΙΩΝ

Δημοσίευση από nikolas »

Τα ελατήρια πρέπει να αλλάζονται αν και εφόσον έχουν πρόβλημα..!! Το ιστορικό μπορεί να ακούγεται λίγο βεβαρημένο, αλλά και πάλι αν δεν σου δημιουργεί κάποιο πρόβλημα (καίει λάδια, κλπ) μην ανησυχείς!!!
billrover
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Δευ Οκτ 22, 2007 10:28 pm
Επικοινωνία:

Re: ΕΛΑΤΗΡΙΑ ΠΙΣΤΟΝΙΩΝ

Δημοσίευση από billrover »

Πρίν αρκετό καιρό ανέφερα πρόβλημα κατανάλωσης και μείωσης απόδοσης. Τότε ο φίλος kostas200vi μου έδωσε λύση η οποία απέδωσε.
Την τελευταία εβδομάδα όμως εμφανίστηκε ξανά το πρόβλημα. Βέβαια όλα αυτά θα έπρεπε να τα αναφέρω στα προβλήματα και όχι εδώ.
Ρώτησα σε διάφορα συνεργεία για το πρόβλημα αναφέροντας το ιστορικό. Όλοι :despair:
Μόνο κάποιος γνωστός που ασχολείται ερασιτεχνικά με επισκευές μου ανέφερε τα ελατήρια. Λάδια δεν καίει μόνο παρα πολύ βενζίνη :P
Άβαταρ μέλους
nikolas
Administrator
Δημοσιεύσεις: 8892
Εγγραφή: Παρ Δεκ 31, 2004 7:22 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: ΕΛΑΤΗΡΙΑ ΠΙΣΤΟΝΙΩΝ

Δημοσίευση από nikolas »

Και το δικό μου καίει πάρα πολύ βενζίνη!!! :) Λάμδα κοίταξες?
kostas200vi
Αρχαίος
Αρχαίος
Δημοσιεύσεις: 4629
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 14, 2007 10:32 pm
Τοποθεσία: ΚΑΠΟΥ ΣΤΟ ΑΙΓΑΙΟ
Επικοινωνία:

Re: ΕΛΑΤΗΡΙΑ ΠΙΣΤΟΝΙΩΝ

Δημοσίευση από kostas200vi »

billrover έγραψε:Πρίν αρκετό καιρό ανέφερα πρόβλημα κατανάλωσης και μείωσης απόδοσης. Τότε ο φίλος kostas200vi μου έδωσε λύση η οποία απέδωσε.
Την τελευταία εβδομάδα όμως εμφανίστηκε ξανά το πρόβλημα. Βέβαια όλα αυτά θα έπρεπε να τα αναφέρω στα προβλήματα και όχι εδώ.
Ρώτησα σε διάφορα συνεργεία για το πρόβλημα αναφέροντας το ιστορικό. Όλοι :despair:
Μόνο κάποιος γνωστός που ασχολείται ερασιτεχνικά με επισκευές μου ανέφερε τα ελατήρια. Λάδια δεν καίει μόνο παρα πολύ βενζίνη :P
Δεν είναι ελατήρια πιστονιών, δυστυχώς πρέπει να επαναλαβεις την διαδικασία, το ίδιο έκανα κι εγώ ( λεπτομερή καθαρισμό,και δεν το ξανά έκανε) η αλλαγή στο συγκεκριμένο ανταλλακτικό,(και τσέκαρε εάν παίρνει σκόνη από κάπου).
I DON'T DRIVE FAST
"I JUST FLY LOW"

Εικόνα ΕικόναΕικόνα
Old Rovers never die they just get faster.
Άβαταρ μέλους
rewas
Νέοs
Νέοs
Δημοσιεύσεις: 128
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 18, 2007 10:19 pm
Τοποθεσία: τριπολη
Επικοινωνία:

Re: ΕΛΑΤΗΡΙΑ ΠΙΣΤΟΝΙΩΝ

Δημοσίευση από rewas »

billrover έγραψε:Πρίν αρκετό καιρό ανέφερα πρόβλημα κατανάλωσης και μείωσης απόδοσης. Τότε ο φίλος kostas200vi μου έδωσε λύση η οποία απέδωσε.
Την τελευταία εβδομάδα όμως εμφανίστηκε ξανά το πρόβλημα. Βέβαια όλα αυτά θα έπρεπε να τα αναφέρω στα προβλήματα και όχι εδώ.
Ρώτησα σε διάφορα συνεργεία για το πρόβλημα αναφέροντας το ιστορικό. Όλοι :despair:
Μόνο κάποιος γνωστός που ασχολείται ερασιτεχνικά με επισκευές μου ανέφερε τα ελατήρια. Λάδια δεν καίει μόνο παρα πολύ βενζίνη :P

Φιλε μου αν και δεν ειμαι μηχανικος αλλα μου ειχε τυχει κατι παρομοιο. Αν αυτο που αναφερεις το παρατηρησες μετα απο επισκευη κεφαλης θα σε συμβουλευα να ελεγξεις τον χρονισμο σου.. πολυ πιθανον να μην σου το εχουν ρυθμησει σωστα. Τα συμπτοματα τα δικα μου ηταν.... επεσε η αποδοση του μοτερ (ειδικα σε ανηφορες) καταναλωση πολυ αυξημενη και ασταθες ρελαντι.
kostas200vi
Αρχαίος
Αρχαίος
Δημοσιεύσεις: 4629
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 14, 2007 10:32 pm
Τοποθεσία: ΚΑΠΟΥ ΣΤΟ ΑΙΓΑΙΟ
Επικοινωνία:

Re: ΕΛΑΤΗΡΙΑ ΠΙΣΤΟΝΙΩΝ

Δημοσίευση από kostas200vi »

nikolas έγραψε:Και το δικό μου καίει πάρα πολύ βενζίνη!!! :) Λάμδα κοίταξες?
Νικολα εαν ηταν ο λαμδα πανω απο τις 4500 - 5000χ. στροφες θα "καθαριζε" το αμαξι, γιατι ο ECU δεν διαβάζει λάμδα από κάποιες στροφές και μετά αλλά το εκάστοτε πρόγραμμα.
I DON'T DRIVE FAST
"I JUST FLY LOW"

Εικόνα ΕικόναΕικόνα
Old Rovers never die they just get faster.
kostas200vi
Αρχαίος
Αρχαίος
Δημοσιεύσεις: 4629
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 14, 2007 10:32 pm
Τοποθεσία: ΚΑΠΟΥ ΣΤΟ ΑΙΓΑΙΟ
Επικοινωνία:

Re: ΕΛΑΤΗΡΙΑ ΠΙΣΤΟΝΙΩΝ

Δημοσίευση από kostas200vi »

rewas έγραψε:
billrover έγραψε:Πρίν αρκετό καιρό ανέφερα πρόβλημα κατανάλωσης και μείωσης απόδοσης. Τότε ο φίλος kostas200vi μου έδωσε λύση η οποία απέδωσε.
Την τελευταία εβδομάδα όμως εμφανίστηκε ξανά το πρόβλημα. Βέβαια όλα αυτά θα έπρεπε να τα αναφέρω στα προβλήματα και όχι εδώ.
Ρώτησα σε διάφορα συνεργεία για το πρόβλημα αναφέροντας το ιστορικό. Όλοι :despair:
Μόνο κάποιος γνωστός που ασχολείται ερασιτεχνικά με επισκευές μου ανέφερε τα ελατήρια. Λάδια δεν καίει μόνο παρα πολύ βενζίνη :P

Φιλε μου αν και δεν ειμαι μηχανικος αλλα μου ειχε τυχει κατι παρομοιο. Αν αυτο που αναφερεις το παρατηρησες μετα απο επισκευη κεφαλης θα σε συμβουλευα να ελεγξεις τον χρονισμο σου.. πολυ πιθανον να μην σου το εχουν ρυθμησει σωστα. Τα συμπτοματα τα δικα μου ηταν.... επεσε η αποδοση του μοτερ (ειδικα σε ανηφορες) καταναλωση πολυ αυξημενη και ασταθες ρελαντι.
μήπως δεν έβαζε και εύκολα μπροστά το μοτερ?
I DON'T DRIVE FAST
"I JUST FLY LOW"

Εικόνα ΕικόναΕικόνα
Old Rovers never die they just get faster.
Άβαταρ μέλους
rewas
Νέοs
Νέοs
Δημοσιεύσεις: 128
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 18, 2007 10:19 pm
Τοποθεσία: τριπολη
Επικοινωνία:

Re: ΕΛΑΤΗΡΙΑ ΠΙΣΤΟΝΙΩΝ

Δημοσίευση από rewas »

Δεν θυμαμαι να σου πω την αληθεια αλλα νομιζω πως επαιρνε. Ισως να ζοριζοταν λιγακι αλλα επαιρνε.
kostas200vi
Αρχαίος
Αρχαίος
Δημοσιεύσεις: 4629
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 14, 2007 10:32 pm
Τοποθεσία: ΚΑΠΟΥ ΣΤΟ ΑΙΓΑΙΟ
Επικοινωνία:

Re: ΕΛΑΤΗΡΙΑ ΠΙΣΤΟΝΙΩΝ

Δημοσίευση από kostas200vi »

rewas έγραψε:Δεν θυμαμαι να σου πω την αληθεια αλλα νομιζω πως επαιρνε. Ισως να ζοριζοταν λιγακι αλλα επαιρνε.
Οταν υπαρχει προβλημα χρονισμου δυσκολεύεται να πάρει, θέλει μερικές μιζιες παραπάνω,μπορει να συμβει μετα απο πλανιαρισμα στην κεφαλη (εαν την εφαγε πολυ).
I DON'T DRIVE FAST
"I JUST FLY LOW"

Εικόνα ΕικόναΕικόνα
Old Rovers never die they just get faster.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ερωτήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες