Rover 216gsi

Members Photos
Απάντηση
K-mech
Νέοs
Νέοs
Δημοσιεύσεις: 326
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 11, 2006 4:43 pm
Επικοινωνία:

Re: Rover 216gsi

Δημοσίευση από K-mech »

Δεν εγραψες πουθενά για caster κιτ απλά απαντησες με μια φυσικότητα στο απο που τα αγόρασες και μάλιστα πόσο, και έπαθα ένα :shock:. :lol:
darkgsi έγραψε:
PaNoSGR έγραψε:Ψαλιδομπαρα και καστερ κιτ απο που τα πηρες και ποσο?
Αν θυμαμαι καλα γυρω στα 50 με 60 ευρω και τα δυο απο Αμερικη!
Πέρα απ αυτό, δεν έχεις και άδικο που δε σου αρέσει η μέθοδος με το τράβηγμα της κόντρας. Σε κάνει να αναρωτιέσαι τι θα κάνει το συνεμπλόκ του ψαλιδιού όταν του πάρεις όλα τα μπόσικα και δουλεύει διαρκώς στρεσαρισμένο προς τα μπροστά. Αντίθετα με τα top mounts δεν έχεις αυτό το πρόβλημα. Πάντως κανένα σκληρότερο σινεμπλόκ στα σημεία που δένουν οι κόντρες πάνω στη μπροστινή τραβέρσα σίγουρα θα βοηθούσε ειδικά όταν κατεβάζεις τη δύναμη στις πρώτες ταχύτητες. Τα λανσάρουν και σαν anti torque steer kits για rover πριν του 95.
darkgsi
Support member
Δημοσιεύσεις: 180
Εγγραφή: Τετ Δεκ 08, 2010 10:32 am
Τοποθεσία: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Επικοινωνία:

Re: Rover 216gsi

Δημοσίευση από darkgsi »

K-mech έγραψε:Δεν εγραψες πουθενά για caster κιτ απλά απαντησες με μια φυσικότητα στο απο που τα αγόρασες και μάλιστα πόσο, και έπαθα ένα :shock:. :lol:
darkgsi έγραψε:
PaNoSGR έγραψε:Ψαλιδομπαρα και καστερ κιτ απο που τα πηρες και ποσο?
Αν θυμαμαι καλα γυρω στα 50 με 60 ευρω και τα δυο απο Αμερικη!
Πέρα απ αυτό, δεν έχεις και άδικο που δε σου αρέσει η μέθοδος με το τράβηγμα της κόντρας. Σε κάνει να αναρωτιέσαι τι θα κάνει το συνεμπλόκ του ψαλιδιού όταν του πάρεις όλα τα μπόσικα και δουλεύει διαρκώς στρεσαρισμένο προς τα μπροστά. Αντίθετα με τα top mounts δεν έχεις αυτό το πρόβλημα. Πάντως κανένα σκληρότερο σινεμπλόκ στα σημεία που δένουν οι κόντρες πάνω στη μπροστινή τραβέρσα σίγουρα θα βοηθούσε ειδικά όταν κατεβάζεις τη δύναμη στις πρώτες ταχύτητες. Τα λανσάρουν και σαν anti torque steer kits για rover πριν του 95.
Εχεις δικιο δεν το προσεξα πως εγραφε caster,
Εικόνα
PaNoSGR
Παλιός
Παλιός
Δημοσιεύσεις: 1745
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 01, 2008 11:57 pm
Τοποθεσία: ΑΝ@βΑΣειΣ-ΚαΤαΒαΣεις
Επικοινωνία:

Re: Rover 216gsi

Δημοσίευση από PaNoSGR »

kostas200vi έγραψε:
darkgsi έγραψε:Δεν εγραψα πουθενα για caster κίτ εγω αλλαξα μονο τους πισω βραχιωνες καμπερ, το ιδιο δειχνουν και οι φωτο!
Αυτό ήταν έμπνευση του Πάνου. :-D
Ισχυει τα ματια μου κανουν πουλακιααα αλλα κανεις δεν το ειδε και πιο πριν για να διωρθωσει το ορθογραφικοματικο μου λαθος :P
Εικόνα
darkgsi
Support member
Δημοσιεύσεις: 180
Εγγραφή: Τετ Δεκ 08, 2010 10:32 am
Τοποθεσία: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Επικοινωνία:

Re: Rover 216gsi

Δημοσίευση από darkgsi »

τελικα δεκα μερες στο Αγρινιο καταφερα να κανω τις περισσοτερες δουλειες στο Rover, την παρασκευη το πρωι το εβαλα και μπροστα για πρωτη φορα, δεν προλαβα να κανω τιποτα αλλο μιας και την
ιδια μερα το μεσημερι πηρα το δρομο για αθηνα, η συνεχεια οταν ξανακατεβω, και δεν βλεπω την ωρα.....Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
ΕικόναΕικόνα
Εικόνα
kostas200vi
Αρχαίος
Αρχαίος
Δημοσιεύσεις: 4629
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 14, 2007 10:32 pm
Τοποθεσία: ΚΑΠΟΥ ΣΤΟ ΑΙΓΑΙΟ
Επικοινωνία:

Re: Rover 216gsi

Δημοσίευση από kostas200vi »

Ωραίο... :up:
I DON'T DRIVE FAST
"I JUST FLY LOW"

Εικόνα ΕικόναΕικόνα
Old Rovers never die they just get faster.
darkgsi
Support member
Δημοσιεύσεις: 180
Εγγραφή: Τετ Δεκ 08, 2010 10:32 am
Τοποθεσία: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Επικοινωνία:

Re: Rover 216gsi

Δημοσίευση από darkgsi »

Λοιπον αυτο ειναι το τελικο αποτελεσμα....ΕικόναΕικόναΕικόναΕικόναΕικόνα....Εικόνα
το προηγουμενο σαββατοκυριακο τελειωσα με τις λεπτομεριες και εκανα και την παρθενικη του βολτα με χαμηλη πιεση και σεβασμο στο γκαζι για αρχη εκανα μερικα χιλιομετρα... μεχρι τις 3800 στροφες συμπεριφερεται σαν ενα κοινο gsi, καπου εκει ξυπναει η τουρμπινα και οι πρωτες εντυπωσεις μπορω να πω πως ειναι αρκετα θετικες αν αναλογιστει κανεις πως οι στροφες και η πιεση δεν ξεπερασαν τις 4500 και 0,5 με 0,6 αντιστοιχα... η μονη ενσταση ενας θορυβος απο το μοτερ σε χαμηλες στροφες ο οποιος με λιγο γκαζι χανετε... φιλος μου μηχανικος που του εριξε μια ματια μου ειπε πως ειναι τα πιστονια... κροταλιζουν... οταν ζεσταινετε ο ηχος μειωνετε αισθητα αλλα δεν χανετε... θα δειξει η πορεια, ηδη μεχρι σημερα εχει κανει τα πρωτα 300χλμ στα χερια του αδερφου μου και ολα βαινουν καλως....
Εικόνα
thanos_s
Έμπειρος
Έμπειρος
Δημοσιεύσεις: 768
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 10, 2007 12:58 am
Τοποθεσία: @@
Επικοινωνία:

Re: Rover 216gsi

Δημοσίευση από thanos_s »

Διακενα πιστονιων?
.
darkgsi
Support member
Δημοσιεύσεις: 180
Εγγραφή: Τετ Δεκ 08, 2010 10:32 am
Τοποθεσία: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Επικοινωνία:

Re: Rover 216gsi

Δημοσίευση από darkgsi »

thanos_s έγραψε:Διακενα πιστονιων?
αν θυμαμε καλα 0,08
Εικόνα
i-VTec
Αρχαίος
Αρχαίος
Δημοσιεύσεις: 3717
Εγγραφή: Τρί Απρ 11, 2006 11:42 pm
Τοποθεσία: In the VTEC zone!
Επικοινωνία:

Re: Rover 216gsi

Δημοσίευση από i-VTec »

Συγχαρητήρια για τη δουλειά σου και το αποτέλεσμα!

Αισθητικά βέβαια δεν είναι καθόλου του γούστου μου, αλλά για τα μηχανικά δεν έχω παρά να σου πω μπράβο και εύχομαι να κρατήσει αρκετά αυτό το μοτέρ...
Εικόνα
K-mech
Νέοs
Νέοs
Δημοσιεύσεις: 326
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 11, 2006 4:43 pm
Επικοινωνία:

Re: Rover 216gsi

Δημοσίευση από K-mech »

Είσαι μετά από ρεκτιφιέ και με φρέσκα ελατήρια - πιστόνια. Το μοτέρ σου θέλει στρώσιμο τώρα. Αυτό δε σημαίνει φυσικά ότι πρέπει να πηγαίνεις gay… πρέπει να το ανοίγεις κανονικότατα. Απλά όχι παρατεταμένα. Σε αυτά τα πρώτα χιλιόμετρα πρέπει να αλλάξεις λάδια αρκετές φορές… Ηδη πχ στα πρώτα 50-100 km που έφυγε πολύ γρέζι σίγουρα ήθελε μια αλλαγή λαδιών… και άλλη μια κοντά στα χιλιόμετρα που είσαι τώρα, και άλλη μια κοντά στα 1000. Από εκεί και πέρα επανέρχεσαι στη κανονική ρουτίνα αλλαγής λαδιών όπως έκανες πάντα. (φυσικά σε αυτή τη φάση είναι καλύτερο να είσαι με φτηνά λάδια.)
Επίσης όλα αυτά είναι ανεξάρτητα του κροταλίσματος. Ελπίζω να μην είναι κάτι σοβαρό.

Μετά απ αυτό θέλουμε δυναμόμετρο :-D

Αλλά να ρωτήσω. Τα πρώτα χιλιόμετρα με τι πρόγραμμα τα έκανες?
Απάντηση

Επιστροφή στο “Φωτογραφίες Μελών”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες