Rover 216gsi

Members Photos
Απάντηση
darkgsi
Support member
Δημοσιεύσεις: 180
Εγγραφή: Τετ Δεκ 08, 2010 10:32 am
Τοποθεσία: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Επικοινωνία:

Re: Rover 216gsi

Δημοσίευση από darkgsi »

kostas200vi έγραψε:
Tasos-414sli έγραψε: οτι ν ναι. εχεις δοκιμασει ποτε και ξερεις? οχι... ασε λοιπον να πει την γνωμη του καποιος που εχει δοκιμασει παρα πολλες φορες και εχει μια γνωμη παραπανω απο την δικη σου. μεχρι 3076 εχουν βγαλει και εχουμε δοκιμασει και δν υπαρχει κανενα προβλημα. εννοειτε δν θα σου κρατησει μια ζωη οπως μια garret αλλα θα σου κρατησει αρκετα ωστε να βγαλει τα λεφτα της. και σιγουρα δν προκειτε ποτε ν παει καμια φτερωτη πουθενα... οταν δοκιμασεις ξαναπες. πηγαινε εσυ κ πληρωσε την garret 1500 ευρω και εγω με μια τουρμπινα των 300 ευρω θα εχω τα ιδια αλογα με εσενα και αξιοπιστα! τωρα το τι λες εσυ τ ακουω βερεσε. καλο βραδυ
Εικόνα
Από προχειρότητες στις συναρμολογήσεις οι φτερωτές έβρισκαν.
Εικόνα
Άξονας φτερωτής, κατά την χύτευση του χάλυβα στο καλούπι υπήρξαν ακαθαρσίες - άλλο μέταλλο, αυτό θα καταστρέψει το ρουλεμάν και να οδηγήσει σε καταστροφη και αστοχία του turbo.
Εικόνα
Εικόνα
Αυτό είναι ένα αξιόπιστο κινέζικο turbo και αυτό το κίτρινο που βλέπετε στην ένωση ναι καλά καταλάβατε είναι κόλλα, δεν ξέρω εάν είναι UHO η LOGO δεν έδωσε τις απαιτούμενες πληροφορίες ο Κινέζος, το έπαιξε ΚΙΝΕΖΟΣ. Εικόνα
Το ιδιο ισχυει και γι αυτο....http://www.bblgroup.us/ssautochrome.htm" onclick="window.open(this.href);return false; . θα μπορουσα και γω να βρω απο το ιντερνετ θετικες εντυπωσεις απο φτηνα τουρμπο αλλα εγω προτιμω να μην ΑΝΤΙΓΡΑΦΩ κανενα και να εχω την δικη μου γνωμη... Ασε που το συγκεκριμενο θεμα αφορα συγκεκριμενα τουρμπο, καλο ειναι φιλτραρουμε τις οποιες πληροφοριες που συλλεγουμε!!! :up:
Εικόνα
kostas200vi
Αρχαίος
Αρχαίος
Δημοσιεύσεις: 4629
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 14, 2007 10:32 pm
Τοποθεσία: ΚΑΠΟΥ ΣΤΟ ΑΙΓΑΙΟ
Επικοινωνία:

Re: Rover 216gsi

Δημοσίευση από kostas200vi »

darkgsi έγραψε:
Re: πως ξεχωριζουμε μια τουρμπινα κινεζικη απο μια γνησια???

Δημοσιεύθηκε: Τετ Ιούν 17, 2009 8:30 am

turborabbit



Εγγραφή: 02 Απρ 2004
Δημοσιεύσεις: 5977








CUPRA-R έγραψε:
καλησπερα παιδια! ειμαι καινουργιος σχετικα στο forum η ερωτηση μου ειναι λιγο περιεργη και θελει γνωσεις απο τους παλιοτερους της βελτιωσης! πως καταλαβαινουμε αν μια τουρμπινα ειναι κινεζικη?

====
1) Από την τιμή
2) Απουσία ταμπέλας, ή ταμπέλα θα λέει άσχετα (GT28RS πχ. Γνήσια ποτέ δεν λέει το μοντέλλο, μόνο τον κωδικό)
3) Απουσία ανάγλυφων κωδικών και μάρκας πάνω στα σαλιγκάρια και cartridge
4) ΒΙΔΕΣ, οι βίδες είναι λάθος σκληρότητας και κακής ποιότητας
5) Διάστάσεις. Αν έχετε μια γνήσια δίπλα, θα δείτε πως οι διάμετροι δεν είναι ακριβώς ίδιοι

εχω ακουσει απο ατομα πως εχουν σπασει τετοιες πριν ακομη το αμαξι τουρμπισει!
====
Το δικό μου τούρμπισε. Τούρμπισε όπως δεν έχει ξανατουρμπίσει ποτέ. Αλλά μια φορα

Καλο ειναι τις απαντησεις να μην τις ψαρευουμε απο αλλα φορουμ..... :lol:
Ασχολούμαι με τα Turbo από το 1999, δεν είμαι άσχετος αλλά και ούτε παντογνώστης, αυτά που αναφέρεις παραπάνω, είναι διάσπαρτα σε πολλά ελληνικά και ξένα forum εδώ και αρκετά χρόνια (όπως διάβασες η ανάρτηση στο Forum εγινε πριν 2χρονια σχεδόν) με σκοπό την μη εξαπάτηση των ενδιαφερόμενων.
Δεν εχω τον παραμικρό ενδοιασμό να μπαίνω στα ελληνικά και ξένα forum και να ενημερώνομαι σχετικά με οτιδήποτε βελτίωση κάνω στο αυτοκίνητο μου για τυχόν αστοχίες, μιας και ο τομέας της βελτίωσης συνεχώς εξελίσσετε .........δυστυχώς κάτι που θα έπρεπε να εχεις κάνει και εσύ πριν πάρεις το κινέζικο......κάλο θα είναι πριν κάνεις καποια αγορά "ψάρευε" και κανένα forum, ίσως στο μέλλον σε βοηθήσει να αποφεύγεις τις κακοτοπιές. :beer:
I DON'T DRIVE FAST
"I JUST FLY LOW"

Εικόνα ΕικόναΕικόνα
Old Rovers never die they just get faster.
darkgsi
Support member
Δημοσιεύσεις: 180
Εγγραφή: Τετ Δεκ 08, 2010 10:32 am
Τοποθεσία: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Επικοινωνία:

Re: Rover 216gsi

Δημοσίευση από darkgsi »

Αυτο ακριβως εκανα και γω εψαξα αρκετα και υπαρχουν διαφορες γνωμες στα φορουμ, ετσι αποφασισα να δοκιμασω απο πρωτο χερι ωστε να εχω την ΔΙΚΗ μου γνωμη, ασε που το τουρμπο που αγορασα δεν εχει καμια σχεση με αυτο τις διαφημισης που προβαλεις, και εκτος αυτου εχω γνωση τι ακριβως αγορασα γι αυτο και το ΕΦΤΙΑΞΑ οπως ανεφερα πιο πανω ωστε να βγαλει τα λεφτα του... και παλι θα πω πως σε καμια περιπτωση δεν το συγκρινω με πολυ πιο ακριβα τουρμπο.... :up:
Εικόνα
kostas200vi
Αρχαίος
Αρχαίος
Δημοσιεύσεις: 4629
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 14, 2007 10:32 pm
Τοποθεσία: ΚΑΠΟΥ ΣΤΟ ΑΙΓΑΙΟ
Επικοινωνία:

Re: Rover 216gsi

Δημοσίευση από kostas200vi »

darkgsi έγραψε:
kostas200vi έγραψε:
Tasos-414sli έγραψε: οτι ν ναι. εχεις δοκιμασει ποτε και ξερεις? οχι... ασε λοιπον να πει την γνωμη του καποιος που εχει δοκιμασει παρα πολλες φορες και εχει μια γνωμη παραπανω απο την δικη σου. μεχρι 3076 εχουν βγαλει και εχουμε δοκιμασει και δν υπαρχει κανενα προβλημα. εννοειτε δν θα σου κρατησει μια ζωη οπως μια garret αλλα θα σου κρατησει αρκετα ωστε να βγαλει τα λεφτα της. και σιγουρα δν προκειτε ποτε ν παει καμια φτερωτη πουθενα... οταν δοκιμασεις ξαναπες. πηγαινε εσυ κ πληρωσε την garret 1500 ευρω και εγω με μια τουρμπινα των 300 ευρω θα εχω τα ιδια αλογα με εσενα και αξιοπιστα! τωρα το τι λες εσυ τ ακουω βερεσε. καλο βραδυ
Εικόνα
Από προχειρότητες στις συναρμολογήσεις οι φτερωτές έβρισκαν.
Εικόνα
Άξονας φτερωτής, κατά την χύτευση του χάλυβα στο καλούπι υπήρξαν ακαθαρσίες - άλλο μέταλλο, αυτό θα καταστρέψει το ρουλεμάν και να οδηγήσει σε καταστροφη και αστοχία του turbo.
Εικόνα
Εικόνα
Αυτό είναι ένα αξιόπιστο κινέζικο turbo και αυτό το κίτρινο που βλέπετε στην ένωση ναι καλά καταλάβατε είναι κόλλα, δεν ξέρω εάν είναι UHO η LOGO δεν έδωσε τις απαιτούμενες πληροφορίες ο Κινέζος, το έπαιξε ΚΙΝΕΖΟΣ. Εικόνα
Το ιδιο ισχυει και γι αυτο....http://www.bblgroup.us/ssautochrome.htm" onclick="window.open(this.href);return false; . θα μπορουσα και γω να βρω απο το ιντερνετ θετικες εντυπωσεις απο φτηνα τουρμπο αλλα εγω προτιμω να μην ΑΝΤΙΓΡΑΦΩ κανενα και να εχω την δικη μου γνωμη... Ασε που το συγκεκριμενο θεμα αφορα συγκεκριμενα τουρμπο, καλο ειναι φιλτραρουμε τις οποιες πληροφοριες που συλλεγουμε!!! :up:
Όπως είδες και αυτό είναι από το 2005.....είχες διαβάσει κάτι θετικό, η είχες προηγούμενη εμπειρία πριν το αγοράσεις η το πήρες με γνώμονα την χαμηλή τιμή?
Για να εχεις δική σου άποψη και γνώμη για ένα κινέζικο turbo πρέπει να είσαι διατιθέμενος να ρισκάρεις, κάποιοι φίλοι μου δυστηχως ρίσκαραν και ετσι δεν χρειάστηκε να το κάνω εγώ, στο δική σου περίπτωση όμως είναι αξιοπερίεργο το ότι προσπαθείς να δικαιολογείσαι για μια λάθος αγορά που έκανες κατά την προσωπική μου ταπεινή άποψη, με αντιφατικό τρόπο κρίνοντας ουσιαστικά τα δικά μου post και όχι εάν όντως αυτό που αγόρασες είναι αξιόπιστο η όχι.
I DON'T DRIVE FAST
"I JUST FLY LOW"

Εικόνα ΕικόναΕικόνα
Old Rovers never die they just get faster.
darkgsi
Support member
Δημοσιεύσεις: 180
Εγγραφή: Τετ Δεκ 08, 2010 10:32 am
Τοποθεσία: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Επικοινωνία:

Re: Rover 216gsi

Δημοσίευση από darkgsi »

Μου φαινεται δεν διαβαζεις αυτα που γραφω!!! εισαι απο αυτους που στο δρομο δεν επιτρεπει να τον προσπερασει κανεις, μην ανησυχεις θα σου κανω χωρο.....φιλικα παντα ;)
Εικόνα
kostas200vi
Αρχαίος
Αρχαίος
Δημοσιεύσεις: 4629
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 14, 2007 10:32 pm
Τοποθεσία: ΚΑΠΟΥ ΣΤΟ ΑΙΓΑΙΟ
Επικοινωνία:

Re: Rover 216gsi

Δημοσίευση από kostas200vi »

darkgsi έγραψε:Αυτο ακριβως εκανα και γω εψαξα αρκετα και υπαρχουν διαφορες γνωμες στα φορουμ, ετσι αποφασισα να δοκιμασω απο πρωτο χερι ωστε να εχω την ΔΙΚΗ μου γνωμη, ασε που το τουρμπο που αγορασα δεν εχει καμια σχεση με αυτο τις διαφημισης που προβαλεις, και εκτος αυτου εχω γνωση τι ακριβως αγορασα γι αυτο και το ΕΦΤΙΑΞΑ οπως ανεφερα πιο πανω ωστε να βγαλει τα λεφτα του... και παλι θα πω πως σε καμια περιπτωση δεν το συγκρινω με πολυ πιο ακριβα τουρμπο.... :up:
Δεν εχω κανένα πρόβλημα με το τι αγόρασες και το πως το έφτιαξες, εχω κακή εμπειρία από σπασμένα κινέζικα turbo σε κολητους μου και εχω σχηματίσει μια άποψη , δεν θα το έβαζα στο αμάξι μου και εύχομαι να δουλέψει απροβλημάτιστα στο δικό σου.
Επέτρεψε μου όμως να εχω την δική μου άποψη και με γνώμονα πάντα αυτά που εχω κάνει και εχω δει και να προστατέψω κάποιους άλλους που ίσως βρίσκονται σε δίλημμα για την συγκεκριμένη αγορά. :beer:
I DON'T DRIVE FAST
"I JUST FLY LOW"

Εικόνα ΕικόναΕικόνα
Old Rovers never die they just get faster.
darkgsi
Support member
Δημοσιεύσεις: 180
Εγγραφή: Τετ Δεκ 08, 2010 10:32 am
Τοποθεσία: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Επικοινωνία:

Re: Rover 216gsi

Δημοσίευση από darkgsi »

kostas200vi έγραψε:
darkgsi έγραψε:Αυτο ακριβως εκανα και γω εψαξα αρκετα και υπαρχουν διαφορες γνωμες στα φορουμ, ετσι αποφασισα να δοκιμασω απο πρωτο χερι ωστε να εχω την ΔΙΚΗ μου γνωμη, ασε που το τουρμπο που αγορασα δεν εχει καμια σχεση με αυτο τις διαφημισης που προβαλεις, και εκτος αυτου εχω γνωση τι ακριβως αγορασα γι αυτο και το ΕΦΤΙΑΞΑ οπως ανεφερα πιο πανω ωστε να βγαλει τα λεφτα του... και παλι θα πω πως σε καμια περιπτωση δεν το συγκρινω με πολυ πιο ακριβα τουρμπο.... :up:
Δεν εχω κανένα πρόβλημα με το τι αγόρασες και το πως το έφτιαξες, εχω κακή εμπειρία από σπασμένα κινέζικα turbo σε κολητους μου και εχω σχηματίσει μια άποψη , δεν θα το έβαζα στο αμάξι μου και εύχομαι να δουλέψει απροβλημάτιστα στο δικό σου.
Επέτρεψε μου όμως να εχω την δική μου άποψη και με γνώμονα πάντα αυτά που εχω κάνει και εχω δει και να προστατέψω κάποιους άλλους που ίσως βρίσκονται σε δίλημμα για την συγκεκριμένη αγορά. :beer:
Μου φαινεται δεν διαβαζεις αυτα που γραφω!!! εισαι απο αυτους που στο δρομο δεν επιτρεπει να τον προσπερασει κανεις, μην ανησυχεις θα σου κανω χωρο.....φιλικα παντα ;)
Εικόνα
kostas200vi
Αρχαίος
Αρχαίος
Δημοσιεύσεις: 4629
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 14, 2007 10:32 pm
Τοποθεσία: ΚΑΠΟΥ ΣΤΟ ΑΙΓΑΙΟ
Επικοινωνία:

Re: Rover 216gsi

Δημοσίευση από kostas200vi »

darkgsi έγραψε:Μου φαινεται δεν διαβαζεις αυτα που γραφω!!! εισαι απο αυτους που στο δρομο δεν επιτρεπει να τον προσπερασει κανεις, μην ανησυχεις θα σου κανω χωρο.....φιλικα παντα ;)
Εδώ είσαι λάθος.....σπάνια τρέχω και σχεδόν όλοι με προσπερνάνε....εχεις λάθος άποψη για μένα. :(
I DON'T DRIVE FAST
"I JUST FLY LOW"

Εικόνα ΕικόναΕικόνα
Old Rovers never die they just get faster.
darkgsi
Support member
Δημοσιεύσεις: 180
Εγγραφή: Τετ Δεκ 08, 2010 10:32 am
Τοποθεσία: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Επικοινωνία:

Re: Rover 216gsi

Δημοσίευση από darkgsi »

μην τρελαινεσαι :shock: , μια μεταφορα εκανα και οπως ειπα παντα φιλικα :) αποψη θα δημιουργησω οταν γνωριστουμε απο κοντα....!
Εικόνα
kostas200vi
Αρχαίος
Αρχαίος
Δημοσιεύσεις: 4629
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 14, 2007 10:32 pm
Τοποθεσία: ΚΑΠΟΥ ΣΤΟ ΑΙΓΑΙΟ
Επικοινωνία:

Re: Rover 216gsi

Δημοσίευση από kostas200vi »

darkgsi έγραψε:μην τρελαινεσαι :shock: , μια μεταφορα εκανα και οπως ειπα παντα φιλικα :) αποψη θα δημιουργησω οταν γνωριστουμε απο κοντα....!
Που ?.... στο Αγρίνιο δεν είσαι ?
I DON'T DRIVE FAST
"I JUST FLY LOW"

Εικόνα ΕικόναΕικόνα
Old Rovers never die they just get faster.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Φωτογραφίες Μελών”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης