check engine

Problems
xristos
Νέοs
Νέοs
Δημοσιεύσεις: 219
Εγγραφή: Τρί Απρ 10, 2012 9:52 pm
Τοποθεσία: Βολος
Επικοινωνία:

Re: check engine

Δημοσίευση από xristos »

stavros έγραψε:
xristos έγραψε:Σημερα αλλαξα ραουλο...απο παρομοιο προβλημα....
χΡΗΣΤΟ ΚΑΛΗΜΕΡΑ

Διορθώθηκε το πρόβλημα ? από που το πήρες και πόσο ?
Σε ποιο συνεργείο πήγες πόσο σου κόστισε?
Καλημερα φιλε μου,ναι ολα ενταξει...αλλαξα και μπουζοκαλοδια μαζι με το ραουλο γτ ειχα προβλημα και εκει,μαζι με τιν δουλεια του ενα 40e....αλλα εγω ειμαι βολο φιλε σταυρο...
stavros
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Σάβ Οκτ 20, 2012 6:28 pm
Επικοινωνία:

Re: check engine

Δημοσίευση από stavros »

xristos έγραψε:
stavros έγραψε:
xristos έγραψε:Σημερα αλλαξα ραουλο...απο παρομοιο προβλημα....
χΡΗΣΤΟ ΚΑΛΗΜΕΡΑ

Διορθώθηκε το πρόβλημα ? από που το πήρες και πόσο ?
Σε ποιο συνεργείο πήγες πόσο σου κόστισε?
Καλημερα φιλε μου,ναι ολα ενταξει...αλλαξα και μπουζοκαλοδια μαζι με το ραουλο γτ ειχα προβλημα και εκει,μαζι με τιν δουλεια του ενα 40e....αλλα εγω ειμαι βολο φιλε σταυρο...
EΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ

ΘΑ ΠΑΩ ΝΑ ΤΟ ΑΛΛΑΞΩ ΚΑΙ ΕΧΩ ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ , ΣΟΥ ΑΝΑΒΕ ΚΑΙ ΣΕ ΣΕΝΑ ΤΟ CHECK ENGINE?
Άβαταρ μέλους
nikolas
Administrator
Δημοσιεύσεις: 8892
Εγγραφή: Παρ Δεκ 31, 2004 7:22 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: check engine

Δημοσίευση από nikolas »

Μιλάτε για διαφορετικά αυτοκίνητα, απ'όσο μπορώ να καταλάβω, ο μεν xristos μάλλον αναφέρεται στο 214si (Rover μοτερ) ο δε stavros αναφέρεται honda μοτερ..
xristos
Νέοs
Νέοs
Δημοσιεύσεις: 219
Εγγραφή: Τρί Απρ 10, 2012 9:52 pm
Τοποθεσία: Βολος
Επικοινωνία:

Re: check engine

Δημοσίευση από xristos »

nikolas έγραψε:Μιλάτε για διαφορετικά αυτοκίνητα, απ'όσο μπορώ να καταλάβω, ο μεν xristos μάλλον αναφέρεται στο 214si (Rover μοτερ) ο δε stavros αναφέρεται honda μοτερ..
:iagree: Για αυτο ειπα παρομοιο :-D
kostas200vi
Αρχαίος
Αρχαίος
Δημοσιεύσεις: 4629
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 14, 2007 10:32 pm
Τοποθεσία: ΚΑΠΟΥ ΣΤΟ ΑΙΓΑΙΟ
Επικοινωνία:

Re: check engine

Δημοσίευση από kostas200vi »

Καμία σχέση το ένα με το άλλο.....
I DON'T DRIVE FAST
"I JUST FLY LOW"

Εικόνα ΕικόναΕικόνα
Old Rovers never die they just get faster.
stavros
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Σάβ Οκτ 20, 2012 6:28 pm
Επικοινωνία:

Re: check engine

Δημοσίευση από stavros »

kostas200vi έγραψε:Καμία σχέση το ένα με το άλλο.....
Κώστα καλημέρα
ναι είναι διαφορετικά αυτοκίνητα λες αν αλλάξω το ραουλο να μην διορθωθεί το πρόβλημα?
Σημειωτέων ότι από την Δευτέρα που έσβησα την βλάβη από την cpu δεν μου το παρουσίασε πάλι,
και αυτό είναι που με τρελαίνει περισσότερο ?!!!!
kostas200vi
Αρχαίος
Αρχαίος
Δημοσιεύσεις: 4629
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 14, 2007 10:32 pm
Τοποθεσία: ΚΑΠΟΥ ΣΤΟ ΑΙΓΑΙΟ
Επικοινωνία:

Re: check engine

Δημοσίευση από kostas200vi »

Εγώ τα Honda μοτερ δεν τα ξέρω καλά, ποιο πολύ θα σε βοηθήσει ο Τάσος (Tasos_7R) και ο Μήτσος (i-VTec) .
Το ότι έκανες reset την βλάβη από την cpu δεν σημαίνει ότι δεν θα στο ξανά κάνει.
I DON'T DRIVE FAST
"I JUST FLY LOW"

Εικόνα ΕικόναΕικόνα
Old Rovers never die they just get faster.
Tasos_7R
Support member
Δημοσιεύσεις: 2330
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 17, 2007 11:56 am
Τοποθεσία: Big In Japan
Επικοινωνία:

Re: check engine

Δημοσίευση από Tasos_7R »

stavros έγραψε:
kostas200vi έγραψε:Καμία σχέση το ένα με το άλλο.....
Κώστα καλημέρα
ναι είναι διαφορετικά αυτοκίνητα λες αν αλλάξω το ραουλο να μην διορθωθεί το πρόβλημα?
Σημειωτέων ότι από την Δευτέρα που έσβησα την βλάβη από την cpu δεν μου το παρουσίασε πάλι,
και αυτό είναι που με τρελαίνει περισσότερο ?!!!!
Δεν υπάρχει περίπτωση να διορθωθεί το πρόβλημα απλά και μόνο επειδή έκανες reset. Σύντομα θα στο ξαναπαρουσιάσει. Τώρα για το αν θα λυθεί το πρόβλημα και πως, η απάντηση είναι θα λυθεί αν γίνει σωστή διάγνωση και αντικαταστήσεις το υλικό που έχει πρόβλημα και όχι κάτι άλλο. Η ένδειξη της ECU (με τον τρόπο που σου εξήγησε παραπάνω ο i-Vtec) σου δείχνει ακριβώς σε ποιο τομέα είναι το πρόβλημα, αλλά πρέπει να δεις ποιο μέρος σ' αυτόν τον τομέα δεν λειτουργεί σωστά.
Για παράδειγμα μια φορά στο δικό μου CRX μου έβγαζε σφάλμα στο solenoid του vtec. Το μυαλό μου πήγε είτε ότι το ίδιο το solenoid είχε κάποια βλάβη, είτε ότι ίσως ήθελε καθάρισμα. Ξεκινώντας όμως να το λύσω είδα απλά ότι είχε φύγει το φις που συνδέει την πλεξούδα στο solenoid.
Βεβαιώσου λοιπόν, ότι έχεις "διαβάσει" σωστά τον αριθμό σφάλματος που σου δίνει η ECU και έπειτα δες από τα πιθανά στοιχεία που μπορεί να δημιουργούν το πρόβλημα, ποιο είναι αυτό που χρειάζεται αλλαγή/διόρθωση.
Our Father,
Who doesn't recognise any other engine,
Vtec be the name,
The kingdom come,
Vtec will kick in on earth as it does in Japan,
Give us this day,
Our daily dose of vtec,
And praise our mighty roar,
And forgive those who repent against the vtec,
And deliver us from any other car that doesn't wear the H symbol,
Amen.
stavros
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Σάβ Οκτ 20, 2012 6:28 pm
Επικοινωνία:

Re: check engine

Δημοσίευση από stavros »

Tasos_7R έγραψε:
stavros έγραψε:
kostas200vi έγραψε:Καμία σχέση το ένα με το άλλο.....
Κώστα καλημέρα
ναι είναι διαφορετικά αυτοκίνητα λες αν αλλάξω το ραουλο να μην διορθωθεί το πρόβλημα?
Σημειωτέων ότι από την Δευτέρα που έσβησα την βλάβη από την cpu δεν μου το παρουσίασε πάλι,
και αυτό είναι που με τρελαίνει περισσότερο ?!!!!
Δεν υπάρχει περίπτωση να διορθωθεί το πρόβλημα απλά και μόνο επειδή έκανες reset. Σύντομα θα στο ξαναπαρουσιάσει. Τώρα για το αν θα λυθεί το πρόβλημα και πως, η απάντηση είναι θα λυθεί αν γίνει σωστή διάγνωση και αντικαταστήσεις το υλικό που έχει πρόβλημα και όχι κάτι άλλο. Η ένδειξη της ECU (με τον τρόπο που σου εξήγησε παραπάνω ο i-Vtec) σου δείχνει ακριβώς σε ποιο τομέα είναι το πρόβλημα, αλλά πρέπει να δεις ποιο μέρος σ' αυτόν τον τομέα δεν λειτουργεί σωστά.
Για παράδειγμα μια φορά στο δικό μου CRX μου έβγαζε σφάλμα στο solenoid του vtec. Το μυαλό μου πήγε είτε ότι το ίδιο το solenoid είχε κάποια βλάβη, είτε ότι ίσως ήθελε καθάρισμα. Ξεκινώντας όμως να το λύσω είδα απλά ότι είχε φύγει το φις που συνδέει την πλεξούδα στο solenoid.
Βεβαιώσου λοιπόν, ότι έχεις "διαβάσει" σωστά τον αριθμό σφάλματος που σου δίνει η ECU και έπειτα δες από τα πιθανά στοιχεία που μπορεί να δημιουργούν το πρόβλημα, ποιο είναι αυτό που χρειάζεται αλλαγή/διόρθωση.

Τασσο καλημέρα και ευχαριστώ για αυτά που έγραψες

για το λόγω ότι είμαι ασχέτως στο μάτι μου φαίνονται όλα εντάξει είδα Ολες τις επαφές
ερώτηση έχω ένα σπρέι καθαρισμού ηλεκτρονικών επαφών(spray - wash for contacts and components ) να ρίξω λίγο στις φυσσες του ντισιμπριτερ για καλύτερη επαφή ..........στη τελική θα περιμένω λίγο ακόμη αν το ξανακάνει βουρ για συνεργείο και ο θεός βοηθός
stavros
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Σάβ Οκτ 20, 2012 6:28 pm
Επικοινωνία:

Re: check engine

Δημοσίευση από stavros »

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΚΑΙ ΠΡΩΤΑ ΑΠΟ ΟΛΑ ΝΑ ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΙΣΩ ΓΙΑ ΟΤΙ ΜΟΥ ΓΡΑΨΑΤΕ
ΤΕΛΙΚΑ ΑΛΛΑΞΑ ΝΤΡΙΣΤΡΙΜΠΙΤΕΡ ΕΝΑΣ ΦΙΛΟΣ ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ ΜΟΥ ΒΡΗΚΕ ΕΝΑ HONDA 20 ΕΥΡΩ ΠΑΡΑΚΑΛΩ
ΣΙΓΟΥΡΑ ΦΙΛΙΚΗ ΤΙΜΗ. ΚΑΙ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΟΛΑ ΟΚ.
ΣΗΜ ΑΠΛΑ ΓΙΑ ΝΑ ΞΕΡΕΤΕ ΠΗΡΑ ΤΗΛ ΤΟΝ ΒΩΣΣΟ ΔΕΝ ΕΙΧΕ , ΑΠΟ ΤΟΝ ΛΟΥΜΠΡΑ ΕΙΧΑ ΠΑΡΕΙ ΤΗΛ
ΠΡΙΝ 10 ΜΕΡΕΣ ΑΚΟΜΗ ΜΕ ΠΑΙΡΝΟΥΝ........ ΜΕΣΩ ΙΝΤΕΡΝΕΤ ΒΡΗΚΑ ΜΙΑ ΜΑΝΔΡΑ ΣΤΗΝ ΚΑΛΑΜΑΤΑ
ΠΟΥ ΕΙΧΕΙ ANTAΛAKTIKA ROVER ...... ΤΟ ΕΙΧΕ, ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΤΙΜΗ 150 ΕΥΡΩ ΟΤΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ ΣΤΟ
EBAY EXEI 185 ΛΙΡΕΣ η 235 ΕΥΡΩ ΤΑ ΣΧΟΛΙΑ ΔΙΚΑ ΣΑΣ ......

ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

ΤΑ ΛΕΜΕ ΕΛΠΙΖΩ ΧΩΡΙΣ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΦΟΡΑ
Απάντηση

Επιστροφή στο “Προβλήματα”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης