Κι αλλος με Rover...

Πείτε μας μερικά πράγματα για εσάς!
Άβαταρ μέλους
nikolas
Administrator
Δημοσιεύσεις: 8892
Εγγραφή: Παρ Δεκ 31, 2004 7:22 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Κι αλλος με Rover...

Δημοσίευση από nikolas »

aristos87 έγραψε:Την ταπετσαρία εγώ την κόλλησα μαζί με τον πατέρα μου κάπου στο 2001 (όταν ακόμα είχε αυτός το αμάξι) με βενζυνόκολλα αλλά σε μια πολύ χρονοβόρα διαδικασία. Δηλαδή ξηλώσαμε την ταπετσαρία και με λεπτό στρώμα βενζυνόκολλας κάθε 5-10 cm κολλάγαμε την οροφή και απο τότε είναι στην θέση της. Άν έχεις όρεξη και χρόνο και πιάνουν τα χέρια σου δοκίμασε.

Ο εγκέφαλος σε αυτό το μοντέλο είναι Honda και συγκεκριμένα είναι ο PP4-G01 και σπάνια έχει θέμα μιας και στα Honda ο αντίστοιχος PM6 δεν έβγαζε προβλήματα.
Το check engine σου έχει ανάψει ποτέ όταν σου κάνει το πρόβλημα;
Και εγώ την δική μου μόνος μου την έφτιαξα..δεν έγινε τέλεια, αλλά από τον απατεώνα τον ταπετσέρη που είχα μπλέξει και πάλι είχε ξεκολλήσει την προτιμώ..
Αρίστο, το μοντέλο λέει ο φίλος ότι είναι 414gsi έβαζε η honda 14άρια μοτέρ στα Rover..?
PaNoSGR
Παλιός
Παλιός
Δημοσιεύσεις: 1745
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 01, 2008 11:57 pm
Τοποθεσία: ΑΝ@βΑΣειΣ-ΚαΤαΒαΣεις
Επικοινωνία:

Re: Κι αλλος με Rover...

Δημοσίευση από PaNoSGR »

ναι
Εικόνα
aristos87
Έμπειρος
Έμπειρος
Δημοσιεύσεις: 417
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 16, 2005 12:29 am
Τοποθεσία: Αθήνα, Ζωγράφου
Επικοινωνία:

Re: Κι αλλος με Rover...

Δημοσίευση από aristos87 »

Ωπ ναι! Γράψε λάθος 416 νόμιζα δεν είδα καλά. Δεν είναι Honda... K-series φοράει ο φίλος μας τότε.
PaNoSGR
Παλιός
Παλιός
Δημοσιεύσεις: 1745
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 01, 2008 11:57 pm
Τοποθεσία: ΑΝ@βΑΣειΣ-ΚαΤαΒαΣεις
Επικοινωνία:

Re: Κι αλλος με Rover...

Δημοσίευση από PaNoSGR »

εγω παντως εχω μια εντυπωση οτι εχω δει μια φωτο απο το μοτερ θα μας πεισει ολους
Εικόνα
aristos87
Έμπειρος
Έμπειρος
Δημοσιεύσεις: 417
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 16, 2005 12:29 am
Τοποθεσία: Αθήνα, Ζωγράφου
Επικοινωνία:

Re: Κι αλλος με Rover...

Δημοσίευση από aristos87 »

Όχι παιδιά αν είναι 414 τότε φοράει k-series μοτέρ δεν έβγαινε rover με honda D14
konpatra
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: Σάβ Απρ 30, 2011 4:54 am
Επικοινωνία:

Re: Κι αλλος με Rover...

Δημοσίευση από konpatra »

Ευχαριστω για τις απαντησεις παιδια!
Προκειμενου να το αναγνωρισω και εγω αν ειναι ή οχι Honda, μπορω να ριξω μια ματια αρκει να μου πει τι να κοιταξω!
Το Κ-series που αναφερεται, τι προσδιοριζει?Επισης, ποσα αλογα βγαζει το συγκεκριμενο μοντελο??
Το αυτοκινητο παντως το αφηνω παντα να κανει τσεκ... Δλδ να δουλεψει η τρομπα βενζινης η οποια ακουγεται κιολας (αν ο ηχος που ακουγεται ειναι οντως η τρομπα βενζινης τα 5-10 δευτερολεπτα)

(να την πω την αληθεια μου, δν ηξερα πως η rover ειχε κινητηρες honda πανω στα αμαξια της)
kostas200vi
Αρχαίος
Αρχαίος
Δημοσιεύσεις: 4629
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 14, 2007 10:32 pm
Τοποθεσία: ΚΑΠΟΥ ΣΤΟ ΑΙΓΑΙΟ
Επικοινωνία:

Re: Κι αλλος με Rover...

Δημοσίευση από kostas200vi »

konpatra έγραψε:Ευχαριστω για τις απαντησεις παιδια!
Προκειμενου να το αναγνωρισω και εγω αν ειναι ή οχι Honda, μπορω να ριξω μια ματια αρκει να μου πει τι να κοιταξω!
Το Κ-series που αναφερεται, τι προσδιοριζει?Επισης, ποσα αλογα βγαζει το συγκεκριμενο μοντελο??
Το αυτοκινητο παντως το αφηνω παντα να κανει τσεκ... Δλδ να δουλεψει η τρομπα βενζινης η οποια ακουγεται κιολας (αν ο ηχος που ακουγεται ειναι οντως η τρομπα βενζινης τα 5-10 δευτερολεπτα)

(να την πω την αληθεια μου, δν ηξερα πως η rover ειχε κινητηρες honda πανω στα αμαξια της)
K series φοράς, το μοτερ σου είναι αυτό : viewtopic.php?f=5&t=3874 βγάζει 103 άλογα, και αυτό που ακούς είναι όντως η αντλία βενζίνης.
I DON'T DRIVE FAST
"I JUST FLY LOW"

Εικόνα ΕικόναΕικόνα
Old Rovers never die they just get faster.
konpatra
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: Σάβ Απρ 30, 2011 4:54 am
Επικοινωνία:

Re: Κι αλλος με Rover...

Δημοσίευση από konpatra »

Ναι ναι οντως αυτο ειναι το μοτερ μονο ο "παπας" αλλαζει.. ειναι στρογκυλος μεγαλος και ειναι στην μερια που λεει "injection" στην φωτο!Ακριβως πανω απο το μοτερ!
aristos87
Έμπειρος
Έμπειρος
Δημοσιεύσεις: 417
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 16, 2005 12:29 am
Τοποθεσία: Αθήνα, Ζωγράφου
Επικοινωνία:

Re: Κι αλλος με Rover...

Δημοσίευση από aristos87 »

Από το 89 μέχρι το 95 τα Rover (γνωστά και ώς Rover R8) φόραγαν τα μοτέρ Honda. Τα 216/416GSi με Honda D16Z2 (SOHC) και 216/416 GTi το D16A8 (DOHC). Τα Rover R8 βγαίναν σε συνεργασία με την Honda που την ίδια περίοδο παρήγαγε και τα Honda Concerto τα οποία (αν ψάξεις στο νετ) ήταν ακριβώς ίδια με την μόνη διαφορά στο σήμα :lol:.

Τα μοντέλα 214 και 414 καθώς επίσης και τα Rover απο το 95 και μετά φόραγαν όλα κινητήρες Rover K-series.
darkgsi
Support member
Δημοσιεύσεις: 180
Εγγραφή: Τετ Δεκ 08, 2010 10:32 am
Τοποθεσία: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Επικοινωνία:

Re: Κι αλλος με Rover...

Δημοσίευση από darkgsi »

Καλώς ήρθες Κώστα! :wellcome:
Εικόνα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Νέα μέλη / Newbies”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης