Εξαγορά του ονόματος "Rover" από τη Ford!

Νέα της MG-Rover Group
Άβαταρ μέλους
nikolas
Administrator
Δημοσιεύσεις: 8892
Εγγραφή: Παρ Δεκ 31, 2004 7:22 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από nikolas »

έχουν αγοράσει τα δικαιώματα για το 25 και 75 αλλά όχι το όνομα..το όνομα το αγόρασε η Ford..οπότε η Κινέζικη Saic έχει δικαίωμα να παράγει πανομοιότυπα αυτοκίνητα αλλά όχι σαν Rover..

Mimovic
Έμπειρος
Έμπειρος
Δημοσιεύσεις: 464
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 04, 2006 1:17 pm
Τοποθεσία: Αργυρουπολη
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Mimovic »

nikolas έγραψε:έχουν αγοράσει τα δικαιώματα για το 25 και 75 αλλά όχι το όνομα..το όνομα το αγόρασε η Ford..οπότε η Κινέζικη Saic έχει δικαίωμα να παράγει πανομοιότυπα αυτοκίνητα αλλά όχι σαν Rover..
Kala, ennoeitai!
ΕικόναΕικόνα
Εικόνα

Rover 216Gti
Serpent Motorsport

crAss
Παλιός
Παλιός
Δημοσιεύσεις: 1351
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 02, 2005 1:41 pm
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από crAss »

nikolas έγραψε:έχουν αγοράσει τα δικαιώματα για το 25 και 75 αλλά όχι το όνομα..το όνομα το αγόρασε η Ford..οπότε η Κινέζικη Saic έχει δικαίωμα να παράγει πανομοιότυπα αυτοκίνητα αλλά όχι σαν Rover..
Είσαι σίγουρος για το 25? Εγώ διάβασα ότι έχουν μόνο για το 75. Επίσης διάβασα ότι μάλλον η Ford αγόρασε το όνομα για να διασφαλίσει περισσότερο το λογότυπο της Land Rover, δηλαδή να μην βγάλουν κάτι οι Κινέζοι που θα χαλάσει το πρεστίζ των υπολοίπων. Το ίδιο άρθρο έγραφε ότι με το λογότυπο της Rover σκέφτονται να βγάλουν οχήματα ελεύθερου χρόνου (στυλ rover streetwise, τζιποειδή κλπ) για να συμπήρώσουν τη γκάμα του ομίλου.
Ελπίζω να μην σταματήσουν να βγάζουν μεγάλα, γρήγορα και πολυτελή αυτοκίνητα δρόμου.
Πάντως ειδικά το 75 θα βγαίνει σαν Austin στην Κίνα (μέ άγνωστο ακόμα επίπεδο ποιότητας), σαν MG στον υπόλοιπο κόσμο και επίσης σαν Wrong Way (ή κάπως έτσι από τη Saic). Ελπίζω όλα αυτά να μην ρίξουν το πρεστίζ του αυτοκινήτου γιατί ήταν ένα από τα αγαπημένα μου οικογενειακά αυτοκίνητα...
Life is too short not to...

Άβαταρ μέλους
nikolas
Administrator
Δημοσιεύσεις: 8892
Εγγραφή: Παρ Δεκ 31, 2004 7:22 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από nikolas »

ναι το χουμε γράψει και κάπου παραπάνω..ότι ουσιαστικά η Ford ήθελε να προστατέψει τα συγγενικά με τη Rover , Land/Range Rover αλλά λέγονται όπως σωστά είπες διάφορα για το τι φιλοσοφία θα ακολουθήσει αν τελικά αποφασίσει να παράγει αυτοκίνητα και με το όνομα Rover..και εγώ προς το παρόν το ίδιο ξέρω ότι προσανατολίζεται για "μικρά" Land Rover

kostas_pana
Έμπειρος
Έμπειρος
Δημοσιεύσεις: 929
Εγγραφή: Κυρ Απρ 02, 2006 1:16 am
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από kostas_pana »

diladi tora to mg zr den miazei me rover alla ford????? :roll: :roll: :D :D :-D :-D
gynaikes trigiro polles...para polles....


www.greekcabrioclub.gr

ALEXO4562
Παλιός
Παλιός
Δημοσιεύσεις: 1338
Εγγραφή: Τετ Σεπ 13, 2006 2:26 am
Τοποθεσία: ΓΕΡΑΚΑΣ-ΑΘΗΝΑ
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από ALEXO4562 »

Καλα εσεις κανετε πλακα αλλα ωρες ωρες δεν σας πιανει μελαγχολια που η εταιρια που εφτιαχνε τα αμαξια που γουσταρουμε κ οδηγουμε εχει κλεισει???
Μια ζαντούλα μας λείπει...
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
nikolas
Administrator
Δημοσιεύσεις: 8892
Εγγραφή: Παρ Δεκ 31, 2004 7:22 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από nikolas »

εγώ προσωπικά πιστεύω, και θέλω να πιστεύω, πως τίποτα δεν έχει τελειώσει..

ALEXO4562
Παλιός
Παλιός
Δημοσιεύσεις: 1338
Εγγραφή: Τετ Σεπ 13, 2006 2:26 am
Τοποθεσία: ΓΕΡΑΚΑΣ-ΑΘΗΝΑ
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από ALEXO4562 »

Μακαρι Νικολα,μακαρι...
Μια ζαντούλα μας λείπει...
Εικόνα

ΜΑΝΤΗΣ ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΣ
Νέοs
Νέοs
Δημοσιεύσεις: 55
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 13, 2006 8:25 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Re: Εξαγορά του ονόματος "Rover" από τη Ford!

Δημοσίευση από ΜΑΝΤΗΣ ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΣ »

Tι γίνεται ρε παιδία, έχω καιρό να ακούσω κανένα νέο για το τι γίνεται με την Rover. Τελικά θα την πάρει κανείς ή παπαλά εντελώς. Πριν καιρό είχα διαβάσει σε ένα από αυτά τα Κυριακάτικα περιοδικά αυτοκινήτου με τις εφημερίδες, ότι κάτι παίζει με την PSA GROUP. Λέτε? Μπά δε νομίζω!!! :despair:

Άβαταρ μέλους
nikolas
Administrator
Δημοσιεύσεις: 8892
Εγγραφή: Παρ Δεκ 31, 2004 7:22 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Εξαγορά του ονόματος "Rover" από τη Ford!

Δημοσίευση από nikolas »

Η Ford προκειμένου να προστατέψει την Land Rover είχε αγοράσει το όνομα "Rover". Τώρα όπως όλοι ξέρουμε η Land Rover και η Jaguar, πέρασαν (πουλήθηκαν) στην Tata, οπότε θεωρώ πολύ πιθανό-χωρίς να το ξέρω σίγουρα, να έχει περάσει και το όνομα της "Rover" εκεί.

Απάντηση

Επιστροφή στο “MG-Rover Group”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες