Εγκληματική αμέλεια.. :(

i-VTec
Αρχαίος
Αρχαίος
Δημοσιεύσεις: 3717
Εγγραφή: Τρί Απρ 11, 2006 10:42 pm
Τοποθεσία: In the VTEC zone!
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από i-VTec »

Σε αυτό έχεις δίκιο ρε Κώστα,αλλά το φταίξιμο είναι τουλάχιστον 50-50%...Να σου φέρω και δικό μου παράδειγμα?Μένω 17 χρόνια σε μία γειτονιά στην Ν.Ιωνία.Κάτω από το σπίτι μου ακριβώς,είναι μια διασταύρωση με Stop.

Εικόνα

Για αυτούς που έρχονται από κάτω υπάρχει STOP.Παλιά υπήρχε στο δεξί πεζοδρόμιο και κρυβόταν από την τέντα ενός μαγαζιού.Κάθε βδομάδα μία στούκα.Μετά από 10 χρόνια παραπόνων των κατοίκων,μπήκε και δεύτερη πινακίδα STOP στο αριστερό πεζοδρόμιο.Κρύβεται από ένα δέντρο,αν προσέξεις καλά θα την δείς.Μία στούκα τις δύο βδομάδες.Εγώ ο ίδιος 5-6 φορές έχω γράψει με σπρέι κάτω στον δρόμο STOP με κίτρινα,κόκκινα,θαλασσί και πουά γράμματα.Οι στούκες συνεχίζονται.Δεν τις μετράω αλλά τόσα χρόνια είναι στάνταρ τριψήφιο νούμερο...Ευτυχώς γίνονται με μικρές ταχύτητες και δεν έχουμε θύματα ακόμα.

Φταίει η πολιτεία εδώ λοιπόν?Εντάξει,άργησε να βάλει δεύτερο STOP και δεν φρόντισε να φαίνονται καλά οι πινακίδες.Δεν μπορεί όμως ο κάθε λ@κ@μ@ς που περνάει από το στενό να κόβει?Και δεν μιλάω μόνο γι'αυτούς που έχουν το STOP,αλλά και γι'αυτούς που έρχονται κάθετα...Δεν μπορείς ρε βλάκα να κόψεις???Στενό είναι,τι σημασία έχει η προτεραιότητα?Γι'αυτό δεν ξέρεις πραγματικά πόσο το ΧΑΙΡΟΜΑΙ όταν στουκάρουν...Αλήθεια...Το καταφχαριστιέμαι,μπας και μάθουν κάποια μέρα να κόβουν στα στενά...Εγώ κόβω σε ΟΛΑ τα στενά,άσχετα με το STOP...Δεν έχω όρεξη να πληγώνω το αμάξι μου χωρίς λόγο...Ποιός φταίει λοιπόν?
Εικόνα

kostas200vi
Αρχαίος
Αρχαίος
Δημοσιεύσεις: 4629
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 14, 2007 9:32 pm
Τοποθεσία: ΚΑΠΟΥ ΣΤΟ ΑΙΓΑΙΟ
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από kostas200vi »

Δημήτρη μην το ψάχνεις, εγώ σταματάω είτε έχει στοπ είτε δεν έχει, το ίδιο κανείς και εσύ κάποιος άλλος δεν το κάνει, το θέμα είναι τι κάνει η πολιτεία, γιατι πρεπει να γραψεις εσυ το στοπ, γιατι να μην βαλει ενα φωτεινο σηματοδότη στοπ, γιατι να μην βαλει ενα καινουργιου τυπου φαναρι με αισθητήρα. Να σου πω ποτε θα κανει ολα τα παραπάνω μονό ταν χαθούν ζωές και το δείξουν τα κανάλια, μονό τότε παίρνουν μέτρα και ψάχνουν ευθύνες. Λοιπόν δεν θα αλλάξει κάτι, και δεν θα αλλάξει γιατί απλά τους αρμόδιους δεν τους ενδιαφέρει, δεν έχει χρήμα.
I DON'T DRIVE FAST
"I JUST FLY LOW"

Εικόνα ΕικόναΕικόνα
Old Rovers never die they just get faster.

ALEXO4562
Παλιός
Παλιός
Δημοσιεύσεις: 1338
Εγγραφή: Τετ Σεπ 13, 2006 2:26 am
Τοποθεσία: ΓΕΡΑΚΑΣ-ΑΘΗΝΑ
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από ALEXO4562 »

i-VTec έγραψε:Τι να κάνει η πολιτεία ρε Νίκ?Αυτή η καραμέλα της πολιτείας πιά...Ο Έλληνας οδηγός είναι ένας απαίδευτος,αδιόρθωτος,ανεύθυνος κάφρος...Να κάνει τι η πολιτεία?Να έχει κάθε 50 μέτρα μπάτσους?Να γεμίσεις τον τόπο κάμερες?Να σου δίνει δίπλωμα ΜΟΝΟ αφού περάσεις 1 χρόνο σκληρή εκπαίδευση και ψυχολογικά tests(πλάκα πλάκα... :-D )?

ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ... :?:
Πρωτα απο ολα να φτιαξει το συστημα εξετασεων για την αποκτηση διπλωματος...Και οχι καθε μικρη κοτουλα και καθε ασχετος να λαδωνει για να περασει...και να χτιζουν σε καθε λιγδιαρη εξεταστη μια βιλα καθε χρονο...
Να φτιαξει τους δρομους...Σε διαβεβαιω οτι βρεγμενος ιταλικος δρομος κραταει καλυτερα απο στεγνο δικο μας...Οι δικοι μας δεν ειναι δρομοι...παγοπιστες ειναι... :(
Στην Ευρωπη..γιατι εμεις πιστευω δεν ειμαστε ακομα Ευρωπη...δεν νοειται Εθνικη Οδος χωρις να εχει διαχωριστικο διαζωμα στη Μεση...Ετσι και εμεις...Αθηνων-Πατρων....Τεμπη...και τοσοι αλλοι δρομοι καρμανιολες... :mad:
Μια ζαντούλα μας λείπει...
Εικόνα

i-VTec
Αρχαίος
Αρχαίος
Δημοσιεύσεις: 3717
Εγγραφή: Τρί Απρ 11, 2006 10:42 pm
Τοποθεσία: In the VTEC zone!
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από i-VTec »

Σε ΟΛΑ όσα λές Νικ συμφωνώ και επαυξάνω...Αλλά δεν φταίει το άψυχο σύστημα πάντα...Φταίει ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ.Και πιό συγκεκριμένα ο ΕΛΛΗΝΑΣ.

Αν όλα ήταν τόσο εύκολα,θα βάζαμε αυστηρούς κανονισμούς και η Ελλάδα θα γινόταν χώρα πρότυπο...Ξέρουμε καλά όμως ότι αυτό δεν γίνεται.Και γιατί?Γιατί ποιός θα βάλει τους κανόνες πάνω απο το προσωπικό του συμφέρον?Και ποιός θα βρεθεί εκεί για να επιβάλλει τους κανόνες?Ένας άλλος Έλληνας που κι αυτός θα κοιτάξει να βγάλει για την πάρτη του,καταπαντώντας τους κανόνες με τη σειρά του...Ο λιγδιάρης καθηγητής στη σχολή οδηγών δίνει λάδι...Αλλά ο καθώς πρέπει εξεταστής δεν το παίρνει?Φυσικά και το παίρνει...

Η νοοτροπία αυτή είναι ΒΑΘΙΑ ριζωμένη μέσα μας...Σε όλους τους Έλληνες,από τον πρωθυπουργό ως τον τελευταίο ζητιάνο...Δίνει λεφτά το Υπουργείο για να φτιαχτούν δρόμοι?Θα έρθει ο εργολάβος και θα τα κάνει πλακάκια με την Τοπική Αυτοδιοίκηση για να γίνουν περικοπές από τα υλικά και να τσεπώσουν κατιτίς...Ποιός θα τους ελέγξει όλους?ΠΟΙΟΣ?
Εικόνα

kostas200vi
Αρχαίος
Αρχαίος
Δημοσιεύσεις: 4629
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 14, 2007 9:32 pm
Τοποθεσία: ΚΑΠΟΥ ΣΤΟ ΑΙΓΑΙΟ
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από kostas200vi »

ALEXO4562 έγραψε:
i-VTec έγραψε:Τι να κάνει η πολιτεία ρε Νίκ?Αυτή η καραμέλα της πολιτείας πιά...Ο Έλληνας οδηγός είναι ένας απαίδευτος,αδιόρθωτος,ανεύθυνος κάφρος...Να κάνει τι η πολιτεία?Να έχει κάθε 50 μέτρα μπάτσους?Να γεμίσεις τον τόπο κάμερες?Να σου δίνει δίπλωμα ΜΟΝΟ αφού περάσεις 1 χρόνο σκληρή εκπαίδευση και ψυχολογικά tests(πλάκα πλάκα... :-D )?

ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ... :?:
Πρωτα απο ολα να φτιαξει το συστημα εξετασεων για την αποκτηση διπλωματος...Και οχι καθε μικρη κοτουλα και καθε ασχετος να λαδωνει για να περασει...και να χτιζουν σε καθε λιγδιαρη εξεταστη μια βιλα καθε χρονο...
Να φτιαξει τους δρομους...Σε διαβεβαιω οτι βρεγμενος ιταλικος δρομος κραταει καλυτερα απο στεγνο δικο μας...Οι δικοι μας δεν ειναι δρομοι...παγοπιστες ειναι... :(
Στην Ευρωπη..γιατι εμεις πιστευω δεν ειμαστε ακομα Ευρωπη...δεν νοειται Εθνικη Οδος χωρις να εχει διαχωριστικο διαζωμα στη Μεση...Ετσι και εμεις...Αθηνων-Πατρων....Τεμπη...και τοσοι αλλοι δρομοι καρμανιολες... :mad:
Εκει θελω να καταλήξω, εχω οδηγησει στη Φιλανδια-Σουηδια με -36 βαθμους το οδικο τους δυκτιο ηταν αριστο, Ιταλια απο βιντεο που μου εδειξαν καποιες φιλες Ιταλιδες αναρωτιόμουν γιατι η ασφαλτος εχει διαφορετικο χρωμα απο την δικη μας και μου απαντησαν οτι εκει την χρησιμοποιούν για να φρεναρουν ενω εδω για να κανουμε πατιναζ, και εχουν δικιο εχουμε ενα πολυ καλο Αφρικανικο οδικο Δυκτιο.
I DON'T DRIVE FAST
"I JUST FLY LOW"

Εικόνα ΕικόναΕικόνα
Old Rovers never die they just get faster.

ALEXO4562
Παλιός
Παλιός
Δημοσιεύσεις: 1338
Εγγραφή: Τετ Σεπ 13, 2006 2:26 am
Τοποθεσία: ΓΕΡΑΚΑΣ-ΑΘΗΝΑ
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από ALEXO4562 »

Τι πιο απλο θα μπορουσε να κανει απο το να τιμωρει πολυ αυστηρα...Θα ελεγα παραδειγματικα...Οσους πιανει να λαδωνονται...να παιρνουν μιζες και τοσα αλλα...Αλλα ξεχασα μιλαμε για Ελλαδα...Εδω και οι δικαστες μιζες παιρνουν... :smt078


Μητσο εσυ νομιζεις οτι φταινε μονο οι απλοι πολιτες και η νοοτροπια τους...Δεν ισχυει ομως...Γιατι και εδω που ειμαι...οι Ιταλοι "αερα" πανε...αλλα οταν τυχη η στραβη αυτοι θα φρεναρουν...Ενω εμεις θα παμε απεναντι μετα τεσσερα...Εκεινοι...δεν εχουν τυφλες στροφες στην εθνικη οδο...και οταν καποιος τρελος κανει κατι απο το αντιθετο ρευμα..δεν θα βρεθει πανω τους...αλλα θα σταματησει στον τοιχο....

Οτι στραβο κανουν οι πολιτες της Ελλαδας κανουν και οι πολιτες των αλλων χωρων...το θεμα ειναι ομως πως εκει οι κυβερνησεις τους περιοριζουν και τους προστατευουν...ενω εδω ειμαστε μπατε σκυλοι αλεστε....
Μια ζαντούλα μας λείπει...
Εικόνα

red_drifter
Παλιός
Παλιός
Δημοσιεύσεις: 1065
Εγγραφή: Τετ Απρ 12, 2006 10:04 am
Τοποθεσία: γαλάζια ακτή - λαγονήσι
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από red_drifter »

i-VTec έγραψε:Τι να κάνει η πολιτεία ρε Νίκ?Αυτή η καραμέλα της πολιτείας πιά...Ο Έλληνας οδηγός είναι ένας απαίδευτος,αδιόρθωτος,ανεύθυνος κάφρος...Να κάνει τι η πολιτεία?Να έχει κάθε 50 μέτρα μπάτσους?Να γεμίσεις τον τόπο κάμερες?Να σου δίνει δίπλωμα ΜΟΝΟ αφού περάσεις 1 χρόνο σκληρή εκπαίδευση και ψυχολογικά tests(πλάκα πλάκα... :-D )?
mitsako ise lathos idka gia ta diplomata to kratos fteei gia ta pio pola apo tpos drompus pou exoume mexri gia tin paidia kai gia ta panta ... ta diplomata mirazonte san karameles i kopelamou to pire ladonontas kai kikloforei kai dn exei i dea pos stamataei mia fili mou to idio o aderfos mou to idio kai alla atoma pou kserw ... oso gia tous kavlogkazous pitsirikades mporoun na kanoun mia pista oxi na zvinoun ta fota stis strofes kai na pernoun tis adies apo tis idi iparxouses pistes klp klp an sinexisw dn tha teliosw pote
ΕικόναΕικόναΕικόναΕικόναΕικόνα

i-VTec
Αρχαίος
Αρχαίος
Δημοσιεύσεις: 3717
Εγγραφή: Τρί Απρ 11, 2006 10:42 pm
Τοποθεσία: In the VTEC zone!
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από i-VTec »

Ρε Νικόλα,sorry κιόλας αλλά σε ξέρω τόσον καιρό,δεν με παρεξηγείς...Σε ξέρω πως οδηγάς,κάνεις κι εσύ όπως κι εγώ καμιά φορά απίστευτες καφρίλες στον δρόμο...Τυχεροί είμαστε που δεν έχουμε σκοτωθεί τόσον καιρό...Μη μου λες λοιπόν ότι φταίνε μόνο αυτοί που δίνουν τα διπλώματα...Φταίνε και οι οδηγοί που δεν οδηγούν σωστά...Όσο για την πίστα,χιλιοειπωμένα πράγματα...Ας γίνει μία δωρεάν πίστα ή με πολύ μικρό αντίτιμο να τελειώνουμε...Την φτιάχνει κανείς?
Εικόνα

kostas200vi
Αρχαίος
Αρχαίος
Δημοσιεύσεις: 4629
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 14, 2007 9:32 pm
Τοποθεσία: ΚΑΠΟΥ ΣΤΟ ΑΙΓΑΙΟ
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από kostas200vi »

Και τελικα βγαινει το συμπερασμα απο ολα τα παραπανω που αναφέρθηκαν οτι το κρατος συντηρεί το παρακρατος δεν το ενδιαφερει τι γίνετε, ξερει οτι οι δρομοι στη Ελλαδα στην πλειοψηφία ειναι απαραδεκτοι, γνωριζει για τα πλαστα διπλώματα, δεν φτιαχνει πιστες γιατι θεωρεί ολους εμας που ασχολουμαστε με το αυτοκίνητο και την βελτίωση του κοντρακιδες, αλητες ,εγκληματίες των δρομων και ολα τα συναφή που ακούγονται κατα καιρους απο τα καναλια, ποιος κρατικός λειτουργός πήρε θεση για ολο αυτο το θεατρο του παραλογισμου, ΚΑΝΕΙΣ αλλα και γιατι να παρει εδω δεν φτιαχνουν τους δρομους σ' αυτα θα παρουν θεση. Σταματάω εδω ( γιατι εαν συνεχισω θα γραψω μυθιστόρημα ) και θα συμφωνήσω με τον Μητσο ΝΑΙ φταίει ο πολιτης γιατι ανέχεται ολη αυτη την κοροϊδία γιατι ειναι απλος παρατηρητης. :( :(
I DON'T DRIVE FAST
"I JUST FLY LOW"

Εικόνα ΕικόναΕικόνα
Old Rovers never die they just get faster.

Άβαταρ μέλους
nikolas
Administrator
Δημοσιεύσεις: 8892
Εγγραφή: Παρ Δεκ 31, 2004 7:22 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από nikolas »

Εγώ συγκλίνω πιο πολύ προς την άποψη του Δημήτρη γιατί η νοοτροπία του Έλληνα οδηγού "είμαι εγώ μόνος κυρίαρχος του δρόμου" ξεπερνάει και την ανυπαρξία σωστών υποδομών.
Πόσοι δεν έχετε δει το απίστευτο video με την αναστροφή μέσα στην Αττική Οδό? ή δεν έχετε γίνει θεατές απίστευτων συμπεριφορών στο οδικό δίκτυο? Εντάξει οι δρόμοι είναι όντως χάλια, οι υποδομές σε νηπιακό στάδιο, αλλά όπως λέει και ο λαός "ήτανε στραβό το κλίμα, το φαγε και ο γάιδαρος". Γιατί δηλαδή ο Έλληνας δεν προσαρμόζεται στο υπάρχον σύστημα αλλά προκαλεί ακόμα παραπάνω την τύχη του?
Για το θέμα της πίστας, ακόμα και να υπήρχε, δεν θα υποκαθιστούσε το ότι γίνεται στο δρόμο, γιατί και αυτό είναι θέμα παιδείας, που δεν την έχουμε..
Πριν από τα έργα και όλα τα συναφή, καλό θα ήταν να γινόταν η κυκλοφοριακή αγωγή υποχρεωτικό μάθημα στα σχολεία..εκεί ναι έχει μεγάλο μερίδιο ευθύνης το κράτος..

Απάντηση

Επιστροφή στο “Διάφορα”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες