Η Ελλάδα μας σε κατάσταση εκτάκτου ανάγκης..

Αντιμετωπίζουμε μιας νέας μορφής τρομοκρατική επίθεση?

Συμφωνώ
11
69%
Δεν συμφωνώ
5
31%
 
Σύνολο ψήφων: 16

Άβαταρ μέλους
zed
Νέοs
Νέοs
Δημοσιεύσεις: 344
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 15, 2005 11:02 pm
Τοποθεσία: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από zed »

Δέν υποστήριξα πουθενά οτι η έναρξη των πυρκαγιών ήταν αποτέλεσμα τύχης ή συγκυριών.Το λέω ξεκάθαρα,ήταν οι εμπρησμοί που έβαζαν κάθε χρόνο,και αφέθηκαν να καίνε επι μέρες.το ξαναγράφω:Και στο Γράμμο τη φωτιά την έβαλαν γιατί δέν πήγε κανένας επι 13 ημέρες;ήταν η ίδια εστία είτε βάζεις στουπί,είτε προσάναμα,είτε γκαζάκι όπως ήταν και παλαιότερα,αλλά άν δέν πας για 13 μέρες ούτε ένα ελικόπτερο,εννοείτε θα καεί ο τόπος!Στη Σάμο που ήμουν τον Αύγουστο δέν είχαμε νερό!ερχόταν 4 με 5 το πρωί για μία ώρα και γεμίζαμε μπανιέρες και μπουκάλια!Τα κομμένα δέντρα απο τη πυρκαγιά του 2000 είναι ακόμα εκεί,λίγα μέτρα απο την αυλή του σπιτιού,τα είχαν κόψει οι πυροσβέστες για να μήν μπεί μέσα στο σπίτι,στον ορίζοντα τα καμμένα σου μαυρίζουν τη ψυχή,πηγαίνοντας και έχοντας δεί τις φωτιές του Ιουλίου δέν μπορούσα να το πιστέψω οτι μπορεί να γίνει κάτι και δέν θα έχω ούτε λίγο νερό απο τη βρύση!Και στις φετινές φωτιές το ίδιο άκουγα οτι το νερό κοβόταν αν είναι δυνατόν!απελπισία....Ακόμα κάνω το Σταυρό μου που δέν έγινε τίποτα,και το καλοκαίρι δέν έχει τελειώσει για τα νησιά .Αυτό λέω εμπρησμοί ξεεμπρησμοι σε αυτή τη χώρα το πάθημα δέν γίνεται μάθημα.
216Si
ALEXO4562
Παλιός
Παλιός
Δημοσιεύσεις: 1338
Εγγραφή: Τετ Σεπ 13, 2006 3:26 am
Τοποθεσία: ΓΕΡΑΚΑΣ-ΑΘΗΝΑ
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από ALEXO4562 »

Δεν διαφωνω μαζι σου zed αλλα ομως δεν ειναι και τοσο ευκολο να σβησεις τοσες φωτιες ταυτοχρονα...οσες δυναμεις και αν εχεις..
Μια ζαντούλα μας λείπει...
Εικόνα
nektarios
Αρχάριος
Αρχάριος
Δημοσιεύσεις: 26
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 20, 2005 10:39 am
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από nektarios »

zed έγραψε:
nektarios έγραψε:
Αυτοί που έβαλαν τις φωτιές άλλα επιζητούν......

Ελπίζω να βοήθησα στον προβληματισμό το δικό σου και των υπολοίπων.
.......Ελληνισμός,επικρατούν απόψεις που εξυπηρετούν πρόσκαιρα κομματικά οφέλη ενόψει εκλογών και δημιουργούν καχυποψίες διχάζοντας το λαό μας.Αλλά είμαι σίγουρος οτι την αλήθεια που θα σε κάνει να θέλεις να φάς το πετσί σου δέν την έχεις δεί,τα είδες με τετραγωνάκια και μετά άρχισαν οι θεωρίες συνομωσίας.
Ποιος εξυπηρετεί πρόσκαιρα κομματικά οφέλη;

Ποια άποψη ακριβώς;

Το ότι τις 200 εστίες δεν τις βλέπω μια δύο;
Το ότι δεν λέω ότι δεν ήταν οι συνήθεις εμπρησμοί που έμπαιναν κάθε χρόνο;
Το ότι δεν κάνω δημόσια κριτική για το μοίρασμα των πυροσβεστικών δυνάμεων επί 13 ημέρες;

Ο προβληματισμός τίθεται με ερωτήμτα και όχι με απόψεις και αν δεν το κατάλαβες ακόμα ούτε εγώ έχω απαντήσεις σε αυτά που θέτω και ούτε επιζητώ οι όποιες δικές μου απόψεις να γίνουν αποδεκτές από τον καθένα.

Και φίλε μιας και με αποκάλεσες έχω μάθει σε αυτή τη ζωή, στα σαράντα που είμαι, ότι εμενα δεν με σώνουν ούτε τα κόμματα ούτε οι ανεγκέφαλοι οπαδοί τους, αλλά αποκλειστικά η δουλειά μου.

Και αν θέλεις την άποψη μου περί ασύμετρων απειλών, το μόνο που υπάρχει είναι συμμετρική βλακεία απο αριστερά έως δεξιά δυστηχώς στην πλειονότητα του Ελληνικού Κοινοβουλίου. (αν και δεν είναι το θέμα μας)

Όσο για το δημισίευμα και άλλα των ΜΜΕ για το μόνο που απορώ είναι πόσα έχουν πάρουν όταν το κόμμα της αρεσκείας τους έρθει στην εξουσία...... (όποιο και αν είναι αυτό) και υποστηρίζουν με τέτοιο ζήλο τις απόψεις τους αντί να παραθέτουν και μόνο όπως οφείλουν τα γεγονότα.

Και αν θέλεις για κάποιους να λυπάσαι ψάξε σε αυτούς που αυτές τις μέρες αντι να λειτουργήσουν σαν μια ομάδα όπως οφείλουν, κοιτούν να αρπάξουν ψήφους για να "προσφέρουν" στον Ελληνικό λαό και σ' αυτούς που αναμεταδίδουν τις απόψεις τους.
Άβαταρ μέλους
zed
Νέοs
Νέοs
Δημοσιεύσεις: 344
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 15, 2005 11:02 pm
Τοποθεσία: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από zed »

Θα στο ξαναπώ.Όταν μπαίνεις σε ένα φόρουμ και παρουσιάζεις ώς αυταπόδεικτο στοιχείο τον αριθμό των πυρκαγιών για να γίνει δεκτή η θέση σου και ταυτόχρονα ζητάς να γίνουν "υποθέσεις" για το ποιός επωφελείται τελικά απο αυτή την υπόθεση εγώ πώς θές να το πάρω;

"Αυτές είναι ενέργειες κάποιων.... που θέλαν κάτι.... και τώρα κάποιοι... το εκμεταλεύονται για "ιδίω" όφελος. Ποιος είναι ποιος; Ποιοι πατάνε επι πτωμάτων για κάνουν τα πάντα; Βρείτε το...... (εγώ δεν μπορώ..)

Βασικός κανόνας εγκληματολογίας: Ποιος ωφελείται από το έγκλημα; "

Σου ζήτησα απλά να γίνεις πιο σαφής,έχω αηδιάσει με τις αερολογίες που ξεστομίζουν οι πολιτικοί πάνω απο τα πτώματα συμπολιτών μας για να σώσουν το τομάρι τους.Χρησιμοποιούν ασαφείς όρους για τα αίτια της έναρξης-εξάπλωσης των πυρκαγιών,περίμενα τουλάχιστον οι συμπολίτες μου να είναι πιό αυστηροί με τη στάση τους και όχι να επαναλαμβάνουν τα πιο ευφάνταστα των σεναρίων που διαδίδονται αυτές τις μέρες.

"Ή μήπως πως εξηγεί κανείς το γεγονός ότι "απειλήθηκαν" τρεις τουλάχιστον εγκαταστάσεις παραγωγής ρεύματος της ΔΕΗ. "

Τα μέχρι τώρα,δείχνουν πως το κακοσυντηρημένο της δίκτυο ήταν υπεύθυνο για την έναρξη πυρκαγιών και όχι οτι η ίδια ήταν στόχος πυρκαγιών για να απειλειθεί η "ενεργειακή ραχοκοκκαλιά" της χώρας μας!

"Και φίλε μιας και με αποκάλεσες έχω μάθει σε αυτή τη ζωή, στα σαράντα που είμαι, ότι εμενα δεν με σώνουν ούτε τα κόμματα ούτε οι ανεγκέφαλοι οπαδοί τους, αλλά αποκλειστικά η δουλειά μου. "

Και έτσι θα σε αποκαλώ.Επειδή έχουμε διαφορετικές απόψεις δέν σημαίνει οτι είμαστε και εχθροί.Χαίρομαι με όλη μου τη ψυχή όταν κάποιος υπερηφανεύεται για αυτά που έχει καταφέρει με τη δουλειά του όταν έχει γίνει κανόνας τα λαμόγια να υπερηφανεύονται για αυτά που έχουν καταφέρει με τη κλεψιά τους.Αλλά η επιτυχία μας δέν εξαρτάται μόνο απο τις δικές μας θυσίες και προσπάθειες,δέν μπορούμε να απομονωθούμε απο το κοινωνικό σύνολο.Και οι συνάνθρωποί μας εκεί απο τη δουλειά τους τα είχαν καταφέρει,και οι συνέπειες της δικής τους καταστροφής επηρεάζει άμμεσα και τις δικές μας δουλειές και ποιότητα ζωής γενικότερα.Γιαυτό φωνάζουμε,γιατί δέν προστατεύθηκαν απο αυτούς που είναι υπεύθυνοι για τη διασφάλιση αυτής της πολύ εύθραυστης αλυσίδας που ενώνει τις ζωές μας με τις δικές τους,έπαιξαν και παίζουν με τις ελλείψεις σε προσωπικό για να εξασφαλίζουν ψήφους,κάπου εκεί τελείωνουν για μένα τα σενάρια για το "γιατί" πήρε τέτοια έκταση η φωτιά...
216Si
Απάντηση

Επιστροφή στο “Διάφορα”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 16 επισκέπτες