Πειτε μου μια Ιαπωνικη εφευρεση.....

fatdevil
Νέοs
Νέοs
Δημοσιεύσεις: 109
Εγγραφή: Τετ Μάιος 02, 2007 11:33 pm
Τοποθεσία: Αθηνα
Επικοινωνία:

Πειτε μου μια Ιαπωνικη εφευρεση.....

Δημοσίευση από fatdevil »

Πειτε μου μια Ιαπωνικη εφευρεση στον χωρο του αυτοκινητου.....μια μονο θελω!. :-) ;)
ALEXO4562
Παλιός
Παλιός
Δημοσιεύσεις: 1338
Εγγραφή: Τετ Σεπ 13, 2006 3:26 am
Τοποθεσία: ΓΕΡΑΚΑΣ-ΑΘΗΝΑ
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από ALEXO4562 »

Δυστυχως αν και δεν τους παω,εβγαλαν στην TOYOTA τα πρωτα υβριδικα ευρειας παραγωγης... :twisted:
Μια ζαντούλα μας λείπει...
Εικόνα
i-VTec
Αρχαίος
Αρχαίος
Δημοσιεύσεις: 3717
Εγγραφή: Τρί Απρ 11, 2006 11:42 pm
Τοποθεσία: In the VTEC zone!
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από i-VTec »

Η Honda έβγαλε πρώτα το Insight...Απλά δεν πούλησε όσο το Prius...

Επίσης,σε παραπέμπω στο nickname μου χωρίς το "i-"... :-D
Εικόνα
Tigraki...!!!
Επίτiμο μέλος
Δημοσιεύσεις: 2593
Εγγραφή: Τετ Δεκ 29, 2004 6:32 pm
Τοποθεσία: Άγιος Δημήτριος, Αθήνα. Athens
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Tigraki...!!! »

Μην ξεχνάτε τα θρυλικά ZERO αεροσκάφη του 2ου Π.Π. που είχαν ριμάξει κόσμο στον Ειρηνικό.
Εικόνα
fatdevil
Νέοs
Νέοs
Δημοσιεύσεις: 109
Εγγραφή: Τετ Μάιος 02, 2007 11:33 pm
Τοποθεσία: Αθηνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από fatdevil »

ALEXO4562 έγραψε:Δυστυχως αν και δεν τους παω,εβγαλαν στην TOYOTA τα πρωτα υβριδικα ευρειας παραγωγης... :twisted:

Και η Mazda εβγαλε τους κινητηρες βανκελ σε ευρεια παραγωγη, ειναι εφευρεση ομως της Μazda??, αλλος ανακαλυψε την υβριδικη τεχνολογια και δεν εχει καμια σχεση με τους σχιστοματηδες :-) , επιπροσθετα οι Γερμανοι και συγκεκριμενα η Opel μεσα στο 2010 θα βγαλει στην παραγωγη τα 1α αυτοκινητα που θα λειτουργουν με βιοκαυσιμα....... ;)
fatdevil
Νέοs
Νέοs
Δημοσιεύσεις: 109
Εγγραφή: Τετ Μάιος 02, 2007 11:33 pm
Τοποθεσία: Αθηνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από fatdevil »

Οι Βρετανοί εξέλιξαν ένα αγωνιστικό μονοθέσιο 100% φιλικό προς το περιβάλλον. Φοιτητές του αγγλικού πανεπιστημίου του Γουόργικ κατασκεύασαν το Εco Οne από οικολογικά υλικά, καθώς το αμάξωμα αποτελείται από φυτικές ίνες, τα ελαστικά από πατάτες και οι δίσκοι των φρένων από... καρυδότσουφλα. Το αυτοκίνητο χρησιμοποιεί βιοκαύσιμα και βιολιπαντικά και η τελική του ταχύτητα φτάνει τα 240 χλμ./ώρα. Μόνο το σασί του είναι από ατσάλι, όμως τονίζουν οι φοιτητές ότι πρόκειται για ένα ανθεκτικό υλικό που ανακυκλώνεται πλήρως.



http://www.tanea.gr//Article.aspx?d=200 ... id=4639170
crAss
Παλιός
Παλιός
Δημοσιεύσεις: 1351
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 02, 2005 1:41 pm
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από crAss »

Μια διευκρίνηση...ΟΛΑ τα οχήματα που κυκλοφορούνε σήμερα μπορούν να λειτουργούν με 100% βιοκαύσιμο χωρίς τροποποιήσεις.
Το θέμα είναι ότι υπάρχουν πάρα πολλά βιοκαύσιμα που παράγονται με τελείως διαφορετικούς τρόπους.
Πχ. το λάδι του ηλίανθου μπορεί να χρησιμοποιηθεί άμεσα σε κινητήρες diesel με ελάχιστη τροποποίηση. Αν αυτό το λάδι περάσει από τη χημική διεργασία για να γίνει βιοντίζελ μπορεί να χρησιμοποιηθεί άμεσα από όλους τους κινητήρες (εξάλλου 5% σε όλες τις αντλίες της Ε.Ε. είναι βιοντίζελ).
Διαφορά των 2 παραπάνω το κόστος παρασκευής (και κάποια άλλα μικρότερης σημασίας).
Life is too short not to...
K-mech
Νέοs
Νέοs
Δημοσιεύσεις: 326
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 11, 2006 4:43 pm
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από K-mech »

Δε ξέρω από πού πηγάζει αυτό το μένος κατά των Ιαπώνων, ούτε ποια δικαιοσύνη θέλεις να αποκαταστάσεις αλλά δε με ενδιαφέρει ακόμα και αν δεν έχουν ανακαλύψει τίποτα.
Από τη στιγμή που έστω κάποια από τα προϊόντα που παράγουν είναι από τίμια ως κορυφαία αυτό μου αρκεί…
fatdevil
Νέοs
Νέοs
Δημοσιεύσεις: 109
Εγγραφή: Τετ Μάιος 02, 2007 11:33 pm
Τοποθεσία: Αθηνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από fatdevil »

K-mech έγραψε:Δε ξέρω από πού πηγάζει αυτό το μένος κατά των Ιαπώνων, ούτε ποια δικαιοσύνη θέλεις να αποκαταστάσεις αλλά δε με ενδιαφέρει ακόμα και αν δεν έχουν ανακαλύψει τίποτα.
Από τη στιγμή που έστω κάποια από τα προϊόντα που παράγουν είναι από τίμια ως κορυφαία αυτό μου αρκεί…

Ειναι τιμια και κορυφαια ως προς τι?, θες να κανουμε ενα Αγγλια VS Ιαπωνια να δουμε ποιος ειναι ποιο τιμιος και ποιο κορυφαιος?.
fatdevil
Νέοs
Νέοs
Δημοσιεύσεις: 109
Εγγραφή: Τετ Μάιος 02, 2007 11:33 pm
Τοποθεσία: Αθηνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από fatdevil »

crAss έγραψε:Μια διευκρίνηση...ΟΛΑ τα οχήματα που κυκλοφορούνε σήμερα μπορούν να λειτουργούν με 100% βιοκαύσιμο χωρίς τροποποιήσεις.
Το θέμα είναι ότι υπάρχουν πάρα πολλά βιοκαύσιμα που παράγονται με τελείως διαφορετικούς τρόπους.
Πχ. το λάδι του ηλίανθου μπορεί να χρησιμοποιηθεί άμεσα σε κινητήρες diesel με ελάχιστη τροποποίηση. Αν αυτό το λάδι περάσει από τη χημική διεργασία για να γίνει βιοντίζελ μπορεί να χρησιμοποιηθεί άμεσα από όλους τους κινητήρες (εξάλλου 5% σε όλες τις αντλίες της Ε.Ε. είναι βιοντίζελ).
Διαφορά των 2 παραπάνω το κόστος παρασκευής (και κάποια άλλα μικρότερης σημασίας).

Συμφωνω φιλε μου, αλλα εσυ εσυ θα θυσιαζες στο αμαξι σου ενα 30-40% των επιδοσεων του στο βωμο του βιοκαυσιμου?, απαντησε και θα σου πω που θελω να καταληξω.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Διάφορα”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 30 επισκέπτες