Φώτα Ομίχλης

PERRY-MGTF
Αρχαίος
Αρχαίος
Δημοσιεύσεις: 3917
Εγγραφή: Δευ Ιαν 03, 2005 10:08 am
Τοποθεσία: 11th Dimension
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από PERRY-MGTF »

silverstyler(spyroshio) έγραψε:
Δημοσιεύθηκε: Τρι Ιούν 13, 2006 1:33 pm Θέμα δημοσίευσης:

--------------------------------------------------------------------------------

silverstyler(spyroshio) έγραψε:
ego pali anabo omixlis kai kanonika fota giati distixos ta fota apo to roveraki mou den einai kai oti kalitero sto thema fotismou tha mou peis giati den bazeis xenon alla tha sou apantiso oti 300 euro gia fota den ta dino toulaxiston se auto to amaksi(oxi oti den einai orea alla epeidi den skopeuo na to kratiso 4-5 xronia akoma)


EUR 300 apo poy?
apo ebay perry an psakseis olo kai kati briskeis:)
Epeidh den exw idea peri toy thematos, kanoyn ola gia ola ta cars???
MG TF - 80th Anniversary Edition #869 of 1600
Owning an MG is one of life's great joys

Εικόνα
crAss
Παλιός
Παλιός
Δημοσιεύσεις: 1351
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 02, 2005 1:41 pm
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από crAss »

Από κιτ έχουν εμφανιστεί πολλά. Τα περισσότερα μπαίνουν σε όλα τα τουτου ανάλογα με το τι λάμπες είχαν πριν. Επίσης συνήθως μπαίνουν μόνο για τη μεσαία σκάλα (λόγω κόστους προφανώ). Το πρόβλημα είναι που θα "κρύψεις" τα μπαλαστ ανάλογα και πως είναι η σύνδεσή τους με τη λάμπα. Σχεδόν πάντα θέλει ένα μερεμέτι για να μπει. Το πρόβλημα είναι πως τα φθηνά κιτ πολλές φορές εμφανίζουν προβλήματα και η αντικατάσταση από άλλη χώρα δυσκολεύει την κατάσταση. Επίσης οι λάμπες από μόνες τους είναι πολύ ακριβές και δεν τις βρίσκεις παντού για αυτό είναι να έχεις 1 ή 2 καλύτερα στην άκρη από την αρχή (άλλα 100 ευρώ). Άλλο που τα κιτ είναι κατά βάση παράνομα σε πολλές χώρες γιατί δεν έχουν ενσωματωμένο πλυστικό σύστημα και σύστημα αυτόματης ρύθμισης του ύψους της δέσμης. Αυτό είναι σημαντικό γιατί αν δεν είναι σωστά ρυθμισμένο μπορείς να τυφλώσεις σοβαρά αυτούς που έρχονται από απέναντι. Ελλάδα δεν ξέρω τι γίνεται και αν περνάει ΚΤΕΟ, γερμανία ξέρω ότι δεν περνάει.
Πάντως αν τελικά προχωρήσεις θα πρότεινα σε κατάστημα εδώ στην Ελλάδα που να έχεις ακούσει καλές κριτικές και ας χρειαστεί να δώσεις 400-500 ευρώ.
Αλλιώς όπως έχουμε πει και σε άλλο θέμα αλλάζεις τις λάμπες που έχεις με Philips ή Οsram +50% και με χαμηλό κόστος βλέπεις μια σημαντική βελτίωση (όχι φυσικά στο επίπεδο του να έβαζες κανονικό σύστημα xenon)...
Life is too short not to...
Άβαταρ μέλους
nikolas
Administrator
Δημοσιεύσεις: 8892
Εγγραφή: Παρ Δεκ 31, 2004 7:22 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από nikolas »

crass..όταν λες ρύθμιση δέσμης εννοείς την ηλεκτροκίνητη? από την καμπίνα..? γιατί κατά τα άλλα έχω την εντύπωση πως όλα τα φώτα ρυθμίζονται έστω και με κατσαβίδι..
και όσο για το πλυστικό, αυτό δεν είναι απαραίτητο βασικά σε χώρες με βαρύ χειμώνα-χιονοπτώσεις ώστε να μην πιάνουν χιόνι-πάγο τα φώτα?
οι ερωτήσεις μου δεν είναι κακοπροαίρετες απλά επειδή δε ξέρω με πια λογική ισχύουν κάποια πράγματα..πάντως το'χω ακούσει και εγώ ότι σε ορισμένες χώρες αυτή η "αναβάθμιση" είναι παράνομη..
crAss
Παλιός
Παλιός
Δημοσιεύσεις: 1351
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 02, 2005 1:41 pm
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από crAss »

Ηλεκτρική, για αυτό λέω αυτόματη...Λίγο να έχει βαρύνει το αυτοκίνητο και ανέβει η δέσμη μπορεί να τυφλώσει τον απέναντι. Αρχικά και εγώ πίστευα ότι αν πας και ρυθμίσεις σωστά τη δέσμη χειροκίνητα δεν θα έχεις πρόβλημα μέχρι που τυφλώθηκα από αυτοκίνητο με κιτ (είναι πολύ έντονο, καλό είναι όλοι πριν βάλουν να δουν πρώτα για να ξέρουν τι έχουν). Από τότε κατάλαβα πως δεν θα ήθελα να το κάνω εγώ αυτό σε άλλο οδηγό, αν και το ZR έχει χειροκίνητο διακόπτη για τη ρύθμιση του ύψους σε 3 ή 4 βήματα. Πλυστικό από ότι έχω ακούσει γιατί και με μια ελαφριά επικάλυψη βρωμιάς η σκόνης μπορεί να πάει πιο ψηλά η δέσμη και να τυφλώσει τον απέναντι ή τον μπροστινό μας.
Σε κάθε περίπτωση αν τοποθετηθεί σωστά το κιτ, είναι σοβαρής ποιότητας, ρυθμιστεί σχολαστικά το ύψος της δέσμης με μηχάνημα και όχι με το μάτι και τέλος έχει την συνείδηση ο οδηγός έστω και χειροκίνητα να αλλάζει το ύψος της δέσμης ανάλογα με το φορτίο τότε δεν νομίζω να δημιουργείται πρόβλημα.
Life is too short not to...
silverstyler(spyroshio)
Έμπειρος
Έμπειρος
Δημοσιεύσεις: 957
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 02, 2005 2:35 pm
Τοποθεσία: Kερατσιναρα for ever
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από silverstyler(spyroshio) »

pisteyo pos den einai paranomo giati poli apla se orismena autokinita diatithetai idi autou tou eidous o eksoplismos.kai gia ti diskolia topothetisis nomizo pos einai poli apli diadikasia akoma kai gia arxarious(ego otan paro allo car tha balo stadar an den exei apo ti mana tou
Εικόνα
PERRY-MGTF
Αρχαίος
Αρχαίος
Δημοσιεύσεις: 3917
Εγγραφή: Δευ Ιαν 03, 2005 10:08 am
Τοποθεσία: 11th Dimension
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από PERRY-MGTF »

Exw balei tis OSRAM +50% kai einai poly kales!

Telika den nomizw na aksizei h sxesh timhs-apodoshs an den yparxoyn hdh sto car.
MG TF - 80th Anniversary Edition #869 of 1600
Owning an MG is one of life's great joys

Εικόνα
panagiotis
Παλιός
Παλιός
Δημοσιεύσεις: 1217
Εγγραφή: Παρ Δεκ 23, 2005 1:21 pm
Τοποθεσία: Δραπετσώνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από panagiotis »

δες και αυτο viewtopic.php?t=1608
Απάντηση

Επιστροφή στο “Διάφορα”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 18 επισκέπτες