Νέα τέλη κυκλοφορίας

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
nikolas
Administrator
Δημοσιεύσεις: 8892
Εγγραφή: Παρ Δεκ 31, 2004 7:22 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Ακομα μια φορα μετρα κατα των αδυνατων

Δημοσίευση από nikolas »

Και εγώ με αυτή την διατύπωση, το ίδιο συμπέρασμα με τον Τάσο βγάζω..ότι όλοι οι άλλοι πάμε με μονά/ζυγά και τα συγκεκριμένα ελέυθερα!! Νομίζω αυτό ψιλοισχύει ήδη για το Prius και δεν ξέρω και για άλλα ενδεχομένως.. Βρήκα στο cityauto.gr χθες, πίνακα με την "αποζημίωση" της απόσυρσης, τα οποία εξαρτώνται από το κυβισμό του αυτοκινήτου..

Άβαταρ μέλους
nikolas
Administrator
Δημοσιεύσεις: 8892
Εγγραφή: Παρ Δεκ 31, 2004 7:22 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Νέα τέλη κυκλοφορίας

Δημοσίευση από nikolas »

πηγή: http://www.cityauto.gr/article.cityauto.gr?aid=4316" onclick="window.open(this.href);return false;

"Στο πλαίσιο της νέας σειράς μέτρων που εντάσσονται στο εθνικό σχέδιο μείωσης της ατμοσφαιρικής ρύπανσης στην Ελλάδα, η ανατίμηση του αντιτίμου για τα ετήσια τέλη κυκλοφορίας δεν θα μπορούσε να αποτελεί εξαίρεση, επιβραβεύοντας τα σύγχρονα αυτοκίνητα με χαμηλές εκπομπές ρύπων και επιβαρύνοντας τα παλαιά ρυπογόνα αυτοκίνητα.
Συγκεκριμένα, σύμφωνα με το νέο τρόπο υπολογισμού, που θα τεθεί σε ισχύ το 2010, τα Ι.Χ. χωρίζονται σε τέσσερις κατηγορίες και τα τέλη θα υπολογίζονται με βάση τον κυβισμό και την περιβαλλοντική επιβάρυνση του κινητήρα. Έτσι, τα αυτοκίνητα που έχουν άδεια κυκλοφορίας μετά την 1/1/2005 εντάσσονται στην κατηγορία Α και θα πληρώνουν 18 ευρώ λιγότερα σε σχέση με τα σημερινά τέλη.
Τα αυτοκίνητα κατηγορίας Β, με άδεια κυκλοφορίας από 1/1/2000 έως 31/12/2004, θα πληρώνουν επιπλέον 50 ευρώ. Τα αυτοκίνητα κατηγορίας Γ, με άδεια κυκλοφορίας από 1/1/1996 έως 31/12/1999, θα πληρώνουν επιπλέον 100 ευρώ, ενώ τα αυτοκίνητα κατηγορίας Δ, με άδεια κυκλοφορίας έως τις 31/12/1995 θα πληρώνουν 150 ευρώ περισσότερα. Για τα υβριδικά αυτοκίνητα κάτω των 1.929 κυβικών εκατοστών τα τέλη κυκλοφορίας παραμένουν μηδενικά, ενώ για τα οχήματα μεγαλύτερου κυβισμού ισχύει το ήμισυ των τελών για τα αυτοκίνητα της κατηγορίας Α."

Για όσους επισκεφτούν το link υπάρχει και αναλυτικός πίνακας με το πως διαμορφώνονται τα τέλη..!!!

kostas200vi
Αρχαίος
Αρχαίος
Δημοσιεύσεις: 4629
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 14, 2007 9:32 pm
Τοποθεσία: ΚΑΠΟΥ ΣΤΟ ΑΙΓΑΙΟ
Επικοινωνία:

Re: Νέα τέλη κυκλοφορίας

Δημοσίευση από kostas200vi »

Οτι και να κάνει η κωλοκυβέρνηση δεν το πουλάω θα το κάνω τούμπανο με δυο τουρμπίνες, 90αρα ελευθέρας χωρίς καζανάκια και θα το σπάω έξω από κάθε ΚΤΕΟ :nevrakia:
I DON'T DRIVE FAST
"I JUST FLY LOW"

Εικόνα ΕικόναΕικόνα
Old Rovers never die they just get faster.

i-VTec
Αρχαίος
Αρχαίος
Δημοσιεύσεις: 3717
Εγγραφή: Τρί Απρ 11, 2006 10:42 pm
Τοποθεσία: In the VTEC zone!
Επικοινωνία:

Re: Νέα τέλη κυκλοφορίας

Δημοσίευση από i-VTec »

kostas200vi έγραψε:Οτι και να κάνει η κωλοκυβέρνηση δεν το πουλάω θα το κάνω τούμπανο με δυο τουρμπίνες, 90αρα ελευθέρας χωρίς καζανάκια και θα το σπάω έξω από κάθε ΚΤΕΟ :nevrakia:

:beer: :bow: :dan:
Εικόνα

crAss
Παλιός
Παλιός
Δημοσιεύσεις: 1351
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 02, 2005 1:41 pm
Επικοινωνία:

Re: Νέα τέλη κυκλοφορίας

Δημοσίευση από crAss »

Η κυβέρνηση πάλι τα έσπασε :P. Τρομερό κριτήριο πότε βγήκε η άδεια. Εμένα με βολεύει γιατί έχω άδεια 2005, αλλά γενικώς είναι αντικειμενικότατο.
Απλά πράγματα έπρεπε να μετριούνται οι ρύποι κάθε φορά που περνάς ΚΤΕΟ και βάση αυτών να μας φορολογήσει. Τότε να βλέπαμε πόσο υβριδικό είναι το τανκ της lexus που βγάζει περισσότερα σε πορεία από ανοίγματα δικού μου πειραγμένου 1.6...
Life is too short not to...

Άβαταρ μέλους
nikolas
Administrator
Δημοσιεύσεις: 8892
Εγγραφή: Παρ Δεκ 31, 2004 7:22 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Νέα τέλη κυκλοφορίας

Δημοσίευση από nikolas »

Νομίζω ότι το θέμα με την άδεια το έχει συνδυάσει και με τα Euro1,2,3,4,5? Χωρίς να ξέρω αν όντως συμπίπτουν χρονολογικά..Αυτό με τα ΚΤΕΟ θα ήταν ιδανικό, αλλά πρακτικά ανεφάρμοστο..Αφενός γιατί άντε μέτρα κάθε αυτοκίνητο και προσδιόρισε τα τέλη και από την άλλη, θα ήταν πολύ πιθανό να γινόταν τρελό παζάρι για το τι ενδείξεις θα κατέγραφε τελικά το ΚΤΕΟ..είναι γνωστά αυτά..
Εγώ νομίζω το καλύτερο θα ήταν να χρησιμοποιήσει ενδεχομένως τις πρότυπες τιμές του κατασκευαστή ή τέλος πάντων τιμές μετά από κάποιου είδους μέτρηση που να ισχύουν για όλα τα συγκεκριμένα μοντέλα..δλδ πχ το facelift ZR105 εκπέμπει x γραμμάρια CO2 οπότε όλα τα ZR105 θα εμπίπτουν στην τάδε κατηγορία κ.ο.κ..
Στο zougla.gr είδα ότι βάλανε ένα πιο αναλυτικό άρθρο σχετικά με τα μέτρα και με το τι θα γίνει με την απόσυρση..

Tasos_7R
Support member
Δημοσιεύσεις: 2330
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 17, 2007 10:56 am
Τοποθεσία: Big In Japan
Επικοινωνία:

Re: Νέα τέλη κυκλοφορίας

Δημοσίευση από Tasos_7R »

nikolas έγραψε:Στο zougla.gr είδα ότι βάλανε ένα πιο αναλυτικό άρθρο σχετικά με τα μέτρα και με το τι θα γίνει με την απόσυρση..
Μπορείς να δώσεις το link???
Our Father,
Who doesn't recognise any other engine,
Vtec be the name,
The kingdom come,
Vtec will kick in on earth as it does in Japan,
Give us this day,
Our daily dose of vtec,
And praise our mighty roar,
And forgive those who repent against the vtec,
And deliver us from any other car that doesn't wear the H symbol,
Amen.

Άβαταρ μέλους
nikolas
Administrator
Δημοσιεύσεις: 8892
Εγγραφή: Παρ Δεκ 31, 2004 7:22 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Νέα τέλη κυκλοφορίας

Δημοσίευση από nikolas »

Tasos_7R έγραψε:
nikolas έγραψε:Στο zougla.gr είδα ότι βάλανε ένα πιο αναλυτικό άρθρο σχετικά με τα μέτρα και με το τι θα γίνει με την απόσυρση..
Μπορείς να δώσεις το link???
http://www.zougla.gr/page.ashx?pid=2&aid=59438&cid=4" onclick="window.open(this.href);return false; αλλά δεν παίζει να μπήκες και να μη το βρήκες. Έχει μια τεράστια εικόνα στη πρώτη κιόλας σελίδα σχετικά με την τροπολογία που ψηφίστηκε..!!

F i L
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 07, 2007 3:26 am
Επικοινωνία:

Re: Νέα τέλη κυκλοφορίας

Δημοσίευση από F i L »

Αμα τους ενδιαφέρει το περιβάλλον γιατί τότε ακόμα απαγορεύουν το πετρέλαιο μέσα στην αθήνα την ώρα που στο εξωτερικό όλοι προτιμούνε να αγοράσουν πετρέλαιο για χίλιους 2 λόγους (και για θέμα περιβάλλοντος)??

Απλά είναι τα πράγματα..θέλουν να δώσουμε τα λεφτά μας στις αυτοκινητοβιομηχανίες!
8elw to mg zr!!!!!!!!!!!!!!!

crAss
Παλιός
Παλιός
Δημοσιεύσεις: 1351
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 02, 2005 1:41 pm
Επικοινωνία:

Re: Νέα τέλη κυκλοφορίας

Δημοσίευση από crAss »

Ο νόμος πρόλαβε τελικά να ψηφιστεί ή τη γλυτώσαμε?
Life is too short not to...

Απάντηση

Επιστροφή στο “Επικαιρότητα”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 14 επισκέπτες