Νέα τέλη κυκλοφορίας

Απάντηση
PaNoSGR
Παλιός
Παλιός
Δημοσιεύσεις: 1745
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 01, 2008 11:57 pm
Τοποθεσία: ΑΝ@βΑΣειΣ-ΚαΤαΒαΣεις
Επικοινωνία:

Re: Ακομα μια φορα μετρα κατα των αδυνατων

Δημοσίευση από PaNoSGR »

Αν και δεν διαβασα ολο το κειμενο του κωστα.Διαβασα 4-5 βασικες λεξεις.Ποιοι ρυποι.Ολα για τα λεφτα.Νικολα νομιζω οτι αυτο για τα 2500 ισχυει αλλα οπως και να εχει τι σημαινει αυτο.Αντε και εχω 2500.Ενα κουβαδακι μηδενικης ασφαλειας μικρου κυβισμου κανει γυρω στα 7000-9000ευρω την διαφορα που θα την βρουμε θα την γεννησουμε και παντα δεδομενου οτι ολοι μας εχουμε μια γερη ψωρα με τα αυτοκινητα σιγα μην συμφηλιωθουμε με κανα yaris ή με κανα matiz.Εγω προσωπικα για ειμαι ευχαριστημενος και να πω ναι μπορει να εχασα αυτο το αμαξι που με στηριξε,δεν με προδωσε δεν δεν δεν θα πρεπει να βρω ενα αυτοκινητο 24000+ ευρω και να εχω κουμπι που να ακυρωνει το 70% των ηλεκτρονικων υποβοηθηματων μιας και δεν τα εμπιστευομαι.Τεσπα λιγο υπομονη και θα μαθουμε πληρως τι θα γινει με την νομοθεσια αυτη
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
zed
Νέοs
Νέοs
Δημοσιεύσεις: 344
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 15, 2005 11:02 pm
Τοποθεσία: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Επικοινωνία:

Re: Ακομα μια φορα μετρα κατα των αδυνατων

Δημοσίευση από zed »

Όλο τη "παλαιότητα" του στόλου αναφέρουν,Δέν αναφέρει κανείς οτι οι δικές μας κλιματολογικές συνθήκες ευνοούν τη συντήρηση ενός αυτοκινήτου σε αντίθεση με τις βόρειες χώρες που τα αυτοκίνητα κοινώς σαπίζουν αμέσως.Ούτε για το γεγονός οτι οι ασφαλιστικές καλύπτουν τη πλήρη αξία του αυτοκινήτου σε περίπτωση ατυχήματος άμεσα, ενώ εδώ πρέπει να τρέχεις στα δικαστήρια χρόνια.Οι αλήτες επίσης αναφέρουν οτι οι Έλληνες παίρνουν καινούριο αυτοκίνητο και κρατάνε και το παλιό, εννοείται οτι στην Ελλάδα το παλιό το παίρνει ο γιος-κόρη, λές και έχουν όλοι τα λεφτά να πάρουν 2 υβριδικά,ή τα παιδιά των 700 € να μαζέψουν για να πάρουν καινούριο. :despair:
216Si
kostas200vi
Αρχαίος
Αρχαίος
Δημοσιεύσεις: 4629
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 14, 2007 10:32 pm
Τοποθεσία: ΚΑΠΟΥ ΣΤΟ ΑΙΓΑΙΟ
Επικοινωνία:

Re: Ακομα μια φορα μετρα κατα των αδυνατων

Δημοσίευση από kostas200vi »

zed έγραψε:Όλο τη "παλαιότητα" του στόλου αναφέρουν,Δέν αναφέρει κανείς οτι οι δικές μας κλιματολογικές συνθήκες ευνοούν τη συντήρηση ενός αυτοκινήτου σε αντίθεση με τις βόρειες χώρες που τα αυτοκίνητα κοινώς σαπίζουν αμέσως.Ούτε για το γεγονός οτι οι ασφαλιστικές καλύπτουν τη πλήρη αξία του αυτοκινήτου σε περίπτωση ατυχήματος άμεσα, ενώ εδώ πρέπει να τρέχεις στα δικαστήρια χρόνια.Οι αλήτες επίσης αναφέρουν οτι οι Έλληνες παίρνουν καινούριο αυτοκίνητο και κρατάνε και το παλιό, εννοείται οτι στην Ελλάδα το παλιό το παίρνει ο γιος-κόρη, λές και έχουν όλοι τα λεφτά να πάρουν 2 υβριδικά,ή τα παιδιά των 700 € να μαζέψουν για να πάρουν καινούριο. :despair:
:iagree: :iagree: :iagree:
I DON'T DRIVE FAST
"I JUST FLY LOW"

Εικόνα ΕικόναΕικόνα
Old Rovers never die they just get faster.
PaNoSGR
Παλιός
Παλιός
Δημοσιεύσεις: 1745
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 01, 2008 11:57 pm
Τοποθεσία: ΑΝ@βΑΣειΣ-ΚαΤαΒαΣεις
Επικοινωνία:

Re: Ακομα μια φορα μετρα κατα των αδυνατων

Δημοσίευση από PaNoSGR »

Απλα ολα αυτα δεν εχουν βαση για καποιους λογους.
1ον)Παιρνω κανονικα καρτα καυσαεριων και δεν εχω πληρωσει ποτε για να μου την βγαλουν
2ον)Θελουν να μας φορολογησουν τους ρυπους αλλα οχι μετρωντας τους.Απλα ετσι γιατι γουσταρουμε
3ον)Θελουν να ανεβασουν το ποσοστο αποσυρσης απο 1% στο 6% ισως και παραπανω.Ναι δεν λεω καλα τα 2500 αλλα ρε αχρηστοι με τα λεφτα που δινεται στον εργαζομενο τι θα πρωτοκανει.Παιδια εγω δεν ντρεπομαι να το πω οι δικοι μου παιρνουν σχεδον 5000 το μηνα και δεν μας μενει τπτ.Το γτ πληρως λογικο αφου παιζουν δανια,φροντιστηρια,σπουδες κλπ κλπ.Αν εμεις και τα βγαζουμε δυσκολα περα οι υπολοιποι που βγαζουν 2000 και εχουν τις ιδιες υποχρεωσεις τι θα κανουν.
Απλα τα μετρα ειναι υπερ των βιωμηχανιων και υπερ της κυβερνητικης τσεπης μιας και πλησιαζουν οι εκλογες ειπαν θα χασουμε που θα χασουμε ας τα κανουμε ολα χαος.Ελπιζω να παθουν πολυ ασχημα πραγματα αυτοι που μας πινουν το αιμα
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
nikolas
Administrator
Δημοσιεύσεις: 8892
Εγγραφή: Παρ Δεκ 31, 2004 7:22 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Ακομα μια φορα μετρα κατα των αδυνατων

Δημοσίευση από nikolas »

Πάνο, για να έχεις ολοκληρωμένη άποψη, καλό είναι να διαβάζεις ό,τι σου παρατείθεται αλλά και δικές σου πηγές αν βρίσκεις. Ίσως να μην είχες χρόνο, όταν απάντησες, αλλά όταν μπορέσεις κάντο. Όσο για τους ρύπους στο link που έδωσα, δε μιλάει για εφάπαξ ποσό με βάση την παλαιότητα, αλλά για ποσό με βάση τους ρύπους. Αν εσύ έχεις πηγές που μιλάνε για φορολόγηση με αυθαίρετα κριτήρια ή αποκλειστικά με παλιότητα, πρόσθεσε τα να ξέρουμε και εμείς τι μας γίνεται και που να βασιστούμε..
Όσο για το θέμα των 2500ευρώ, μπορεί όντως να υπολείπονται αρκετά ευρώ μέχρι την αγορά ενός καινούριου αυτοκινήτου, αλλά θα πρέπει να συνυπολογιστεί ότι θα υπάρχουν και αντικίνητρα για τη διατήρηση του παλιού αυτοκινήτου, οπότε όλα αυτά θα πρέπει να συνυπολογιστούν..!!
Zed, η εγγύηση για τη διάτρηση που νομίζω είναι κοντά στα 12-15!?! χρόνια, δεν ισχύει και σε εκείνες τις χώρες? Στο κομμάτι που αναφέρεσαι για τις ασφάλειες, αλλά και τους χαμηλούς μισθούς ώστε να μην είναι εύκολη η αγορά καινούριου, θα συμφωνήσω απόλυτα!!
Επίσης, πέρα απ'το ρυπογόνο κομμάτι, υπάρχουν και άλλα θέματα όπως αυτό της ενεργητικής και παθητικής ασφάλειας, της κατανάλωσης κλπ..
PaNoSGR
Παλιός
Παλιός
Δημοσιεύσεις: 1745
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 01, 2008 11:57 pm
Τοποθεσία: ΑΝ@βΑΣειΣ-ΚαΤαΒαΣεις
Επικοινωνία:

Re: Ακομα μια φορα μετρα κατα των αδυνατων

Δημοσίευση από PaNoSGR »

Νικολα απλα ηταν αργα και δεν ειχα κουραγιο να το διαβασω ολο.Δεν εχω καποιες πηγες και εγω να καταλαβω θελω και αν ισχυει αυτο με τους ρυπους οτι θα τους μετρανε και θα σου βγαζουν το κουστουμι παει και ερχεται αλλα γενικα το ολο θεμα ειναι τελειως χουντικο με τον τροπο που πανε να το περασουνε
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
fotis power
Έμπειρος
Έμπειρος
Δημοσιεύσεις: 509
Εγγραφή: Παρ Ιαν 18, 2008 3:08 pm
Τοποθεσία: peristeri
Επικοινωνία:

Re: Ακομα μια φορα μετρα κατα των αδυνατων

Δημοσίευση από fotis power »

απλα ντροπη...
μπορουσαν να μας φορολουγουσαν με τους ρυπους εφοσον διναν μεγαλες αμοιβες για αποσυρση.Δεν μπορουν να μας κοροιδευοθν ετσι.Εδω παλευει ολος ο κοσμος για να βγαλει το ψωμι τους και η ελλαδαρα θυμηθηκε οτι μολυνουμε το περιβαλλον και πρεπει να επιβαρυνουμε την τσεπη αυτων(δηλαδη των μικρο-μεσεων)..αν ειναι δυνατον

αν θελουν λεφτα ας φορολογησουν τα ferri και porsika και οχι 1.4 με ρυπους..αν ειναι δυνατον

ο θειος μου με το unaki του που το χει για πολη ''οικονομικο και καλα'' θα πληρωνει σημα ιδιο με το οκταβια του πατερα μου(2.0)...αν ειναι δυνατον :;T :;T :;T

γενικως αν ειναι δυνατον.. :flam: :-D
Εικόνα turbo only in photoshop
Tasos_7R
Support member
Δημοσιεύσεις: 2330
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 17, 2007 11:56 am
Τοποθεσία: Big In Japan
Επικοινωνία:

Re: Ακομα μια φορα μετρα κατα των αδυνατων

Δημοσίευση από Tasos_7R »

Αν τα νέα τέλη κυκλοφορίας βγαίνουν πραγματικά βάση των ρύπων του εκάστοτε αυτοκινήτου ΚΑΙ ΟΧΙ βάση χρονολογίας (το θέατρο του παραλόγου δηλαδή), τότε συμφωνώ και επαυξάνω!! Αλλά αν ο νόμος ισχύσει με βάση τη χρονολογία είναι απλά ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ!!!! Και ακόμα πιο απαράδεκτο είναι η απαγόρευση στο κέντρο της Αθήνας!!! Έλεος δηλαδή... Δηλαδή όσοι έχουν στην κατοχή τους κλασσικά αμάξια τι θα τα κάνουν?? Απόσυρση??? Ή θα κυκλοφορούνε μόνο περιφερειακά της Αθήνας???
Επειδή το θέμα με αφορά προσωπικά και άμεσα και καίγομαι να μάθω τι θα γίνει (με την έννοια ότι, όπως κάποιοι ξέρετε, ετοιμάζομαι για πλήρη ανακατασκευή του crx) παρακαλώ τον οποιοδήποτε έχει κατα καιρούς την οποιαδήποτε πληροφόρηση για τη νέα αυτή νομοθεσία να τη δημοσεύει για να δούμε που βαδίζουμε και τι μέλλει γεννέσθαι... :roll: :help: :klaps:
Our Father,
Who doesn't recognise any other engine,
Vtec be the name,
The kingdom come,
Vtec will kick in on earth as it does in Japan,
Give us this day,
Our daily dose of vtec,
And praise our mighty roar,
And forgive those who repent against the vtec,
And deliver us from any other car that doesn't wear the H symbol,
Amen.
PaNoSGR
Παλιός
Παλιός
Δημοσιεύσεις: 1745
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 01, 2008 11:57 pm
Τοποθεσία: ΑΝ@βΑΣειΣ-ΚαΤαΒαΣεις
Επικοινωνία:

Re: Ακομα μια φορα μετρα κατα των αδυνατων

Δημοσίευση από PaNoSGR »

Φωτη οχι μονο τα φερρη,τα πλοια,τα αεροπλανα,την δεη και πολλους αλλους παρανομους.Μαλλον θα ισχυσει αυτο που ειπα αρχικα οτι δλδ θα φαμε τα 150 στο κεφαλι χωρις να γινεται μετρηση.Γιατι το λεω αυτο.Οχι μονο γιατι μου το ειπε ο πατερας που εχει μια πιο σφαιρικη αποψη λογω του επαγγελματος αλλα και επειδη ο ιδιος αγορασε προσφατα καινουργιο αυτοκινητο και παραυτα θα φαει και αυτος τα 150 ευρω για αλλο λογο βεβαια και ταυτοχρονα θα του κοψουν τα 18 ευρω.Αντε εξηγηστε το.Μολις παρει την νομοθεσια στα χερια του ο πατερας μου θα σας την περασω αναλυτικα και εδω περα.Οσο για αυτο που ειπαμε να μαζευτουμε εχω δημειουργησει μια ομαδα στο FB με την ονομασια "πιστα αγωνων" και αναρτησα και εκει το αντιστοιχο θεμα για να συζητηθει.Οποιος θελει μπορει να συμμετασχει και εκει μιας και η ομαδα εμπεριεχει 3000 ατομα που ειναι λατρεις του αυτοκινητου και μπορουμε ολοι μαζι να δουμε τι γινεται και τι συζητιεται και στον περιγυρω
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
nikolas
Administrator
Δημοσιεύσεις: 8892
Εγγραφή: Παρ Δεκ 31, 2004 7:22 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Ακομα μια φορα μετρα κατα των αδυνατων

Δημοσίευση από nikolas »

Τάσο, λογικά με μια περιοδική αναζήτηση, θα βρίσκεις νέα στοιχεία..Πάντως μέχρι στιγμής αναφορά για τέλος με βάση την παλαιότητα δεν έχω βρει..εκτός αν ισχύει για τα μη-καταλυτικά αυτοκίνητα..
Απάντηση

Επιστροφή στο “Επικαιρότητα”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 14 επισκέπτες