Λευκα οργανα

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
nikolas
Administrator
Δημοσιεύσεις: 8892
Εγγραφή: Παρ Δεκ 31, 2004 7:22 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Λευκα οργανα

Δημοσίευση από nikolas »

Το καλύτερο θα είναι να το μετρήσω με ένα άλλο ZR ώστε να έχουμε κοινή βάση τα όργανα για να δούμε αποκλίσεις..Για τη θερμοκρασία, και εγώ δεν υπέθεσα ότι ανέβηκε γιατί ήταν ήδη στην κανονική θερμοκρασία όταν άλλαξα τα όργανα, απλά θα πρέπει να συνηθίσω να είναι σε λίγο ψηλότερη στάθμη..μου κάνει εντύπωση όμως αν ο αισθητήρας είναι ίδιος, γιατί να υπάρχει απόκλιση στον υπολογισμό της θερμοκρασίας..Εκτός και αν έχουμε διαφορετικές MFU.
Πάντως αν όλα δείξουν πως δουλεύουν ρολόι, τα προτιμώ από το να έβαζα άσπρα πλακάκια από πάνω..όσο για το σήμα "MG" θα μας χαιρετήσει λίαν συντόμως.. :P

red_drifter
Παλιός
Παλιός
Δημοσιεύσεις: 1065
Εγγραφή: Τετ Απρ 12, 2006 10:04 am
Τοποθεσία: γαλάζια ακτή - λαγονήσι
Επικοινωνία:

Re: Λευκα οργανα

Δημοσίευση από red_drifter »

to simataki tou mg dn menoxlei ! Alla afou doulevoun tha piasw na ftiaksw k afta pou exw egw siga siga ! An kolisw kapou tha se parw na m peis ! Einai polu omorfa pantos se sxesi me ta roverisia !
ΕικόναΕικόναΕικόναΕικόναΕικόνα

PaNoSGR
Παλιός
Παλιός
Δημοσιεύσεις: 1745
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 01, 2008 10:57 pm
Τοποθεσία: ΑΝ@βΑΣειΣ-ΚαΤαΒαΣεις
Επικοινωνία:

Re: Λευκα οργανα

Δημοσίευση από PaNoSGR »

νικολα το σκεφτηκα και εγω με τον αισθητηρα αλλα ισως εχει να κανει με την κλιμακα του ποτενσιομετρου των οργανων μπορει να ειναι με αλλη κλιμακα γι'αυτο να δειχνει ετσι.επισης θα συμφωνησω με τον δημητρη σε αυτο που λεει οτι ισως εχει να κανει με την αποκλιση του ταχογραφου.παντως δεν νομιζω τα παλια σου οργανα να ειχαν τοσο μικρη αποκλιση γυρω στα 4-5χλμ/ω συνηθως χανουν τα αμαξια μας και νομιζω οτι εχει να κανει και με την διασταση της ζαντας και του ελαστικου αυτο το σφαλμα
Εικόνα

kostas200vi
Αρχαίος
Αρχαίος
Δημοσιεύσεις: 4629
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 14, 2007 9:32 pm
Τοποθεσία: ΚΑΠΟΥ ΣΤΟ ΑΙΓΑΙΟ
Επικοινωνία:

Re: Λευκα οργανα

Δημοσίευση από kostas200vi »

Νικόλα είναι πολύ ωραία, θα συμφωνήσω με τον Πανο για την απόκλιση στο ταχύμετρο.
I DON'T DRIVE FAST
"I JUST FLY LOW"

Εικόνα ΕικόναΕικόνα
Old Rovers never die they just get faster.

Άβαταρ μέλους
nikolas
Administrator
Δημοσιεύσεις: 8892
Εγγραφή: Παρ Δεκ 31, 2004 7:22 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Λευκα οργανα

Δημοσίευση από nikolas »

Τα παλιά μου όντως χάνανε max 1km/h γιατί ήταν "ρυθμισμένα" για 14άρες ζάντες με το δεδομένο σασμάν..οπότε η αλλαγή σε 17άρες έφερε το αποτέλεσμα να έχω σχεδόν μηδενική απόκλιση..ίσως αυτά επειδή εξ αρχής προορίζονταν για 16άρες να δείχνουν τη φυσιολογική απόκλιση..
Τώρα θέλω να βρω κάποιον που να μου ανεβάσει τα χιλιόμετρα..να προσθέσει δηλαδή και τα χιλιόμετρα του προηγούμενου ταχυμέτρου..Αν ξέρει κανένας που ασχολείται με αυτά ας μου το πει (έστω και με πμ) γιατί τα συγκεκριμένα επαγγέλματα είναι κατά γενική ομολογία επιλήψιμα.. :)

crAss
Παλιός
Παλιός
Δημοσιεύσεις: 1351
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 02, 2005 1:41 pm
Επικοινωνία:

Re: Λευκα οργανα

Δημοσίευση από crAss »

Με 3 διαφορετικά gps έχω μετρήσει το zr και είχα με τις μαμά 16αρες. Από τα 80 και πάνω έχανε 8 κμ/ώρα σταθερά μέχρι σχεδόν τα 200.
Life is too short not to...

kostas200vi
Αρχαίος
Αρχαίος
Δημοσιεύσεις: 4629
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 14, 2007 9:32 pm
Τοποθεσία: ΚΑΠΟΥ ΣΤΟ ΑΙΓΑΙΟ
Επικοινωνία:

Re: Λευκα οργανα

Δημοσίευση από kostas200vi »

Mε Vbox βλέπεις τα πραγματικά χλμ, όταν βάλω τα δικά μου όργανα, θα το μετρήσω με το Vbox και θα σου πω αποκλίσεις.
I DON'T DRIVE FAST
"I JUST FLY LOW"

Εικόνα ΕικόναΕικόνα
Old Rovers never die they just get faster.

thanos_s
Έμπειρος
Έμπειρος
Δημοσιεύσεις: 768
Εγγραφή: Τετ Μάιος 09, 2007 11:58 pm
Τοποθεσία: @@
Επικοινωνία:

Re: Λευκα οργανα

Δημοσίευση από thanos_s »

nikolas έγραψε:Και για του λόγου το αληθές...
ολοκαίνουριο με 0 χιλιόμετρα..
Εικόνα

και σε πορεία..

Εικόνα

Παρατηρήσεις:
-ένα θέμα που διαπίστωσα και μου το επιβεβαίωσε και ο Χρήστος με το MG είναι ότι η βελόνα της θερμοκρασίας κάθεται λίγο πιο ψηλά σε σχέση με τα κλασσικά όργανα..δεν ξέρω γιατί..ακόμα και στο δικό του που είναι ZR κάθεται πιο χαμηλά..δε ξέρω γιατί στην αλλαγή σε μένα κάθεται ένα κλικ από τη μέση..
-σε σχέση με το GPS όσο κατάφερα να κρατήσω σταθερή ταχύτητα είδα απόκλιση >5km/h <10km/h ενώ με του 200 είχα 1km/h απόκλιση..
-τέλος μετρήσαμε τη διαδρομή με ένα Aygo και το δικό μου από το ΣΕΦ ως το Γκύζη, το Aygo μέτρησε απόσταση 11,3km εμένα μέτρησε απόσταση 11,6km..
1) Ειναι πολυ καλυτερα απο τα ροβερισια, αν και η αλλαγη μενει μονο στο αισθητικο κομματι αφου δεν παιρνεις καποια νεα πληροφορια απο τα οργανα του ζρ.
2)τους εδωσες τροφη για να μας πρηξουν τα @@ με τα καινουρια τους οργανα παλι :P :nevrakia:
.

PaNoSGR
Παλιός
Παλιός
Δημοσιεύσεις: 1745
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 01, 2008 10:57 pm
Τοποθεσία: ΑΝ@βΑΣειΣ-ΚαΤαΒαΣεις
Επικοινωνία:

Re: Λευκα οργανα

Δημοσίευση από PaNoSGR »

μιλας εσυ που τα εχεις ετοιμα ασε να χαρει και κανας αλλος
Εικόνα

kostas200vi
Αρχαίος
Αρχαίος
Δημοσιεύσεις: 4629
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 14, 2007 9:32 pm
Τοποθεσία: ΚΑΠΟΥ ΣΤΟ ΑΙΓΑΙΟ
Επικοινωνία:

Re: Λευκα οργανα

Δημοσίευση από kostas200vi »

Νικόλα δεν είπες ποια συνδεσμολογία ακολούθησες για να δουλέψουν ?
I DON'T DRIVE FAST
"I JUST FLY LOW"

Εικόνα ΕικόναΕικόνα
Old Rovers never die they just get faster.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Αισθητικές βελτιώσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες