Angel Eyes σε Rover 200

Άβαταρ μέλους
nikolas
Administrator
Δημοσιεύσεις: 8892
Εγγραφή: Παρ Δεκ 31, 2004 7:22 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Angel Eyes σε Rover 200

Δημοσίευση από nikolas »

Με αφορμή και το δεύτερο ΚΤΕΟ που πέρασα με τα angel eyes, έχω να επισημάνω τα εξής σύμφωνα με αυτά που μου είπε ο μηχανικός που ανέλαβε τον έλεγχο:
α) η σειρά με τα 3 led κάθετα είπε πως θεωρούνται παράνομα, παρόλο που επισήμανα ότι έτσι είναι η κατασκευή του φαναριού και δεν ήταν extra προσθήκη από μένα, επίσης έχω την εντύπωση ότι τα φανάρια πρέπει να έχουν έγκριση τύπου οπότε σε αυτή τη περίπτωση δεν ισχύουν τα λεγόμενά του..
β) και στον προηγούμενο έλεγχο ΚΤΕΟ και σε αυτόν, μου έχουν σημειώσει σαν δευτερεύουσα έλλειψη τη χαμηλή φωτεινότητα των φωτων διασταύρωσης (μεσαία φώτα)..Αυτό μου έκανε ιδιαίτερη εντύπωση, γιατί πίστευα πως ήταν αρκετά φωτεινά πόσο μάλλον με τις osram +90% που χρησιμοποιώ..και πλέον με έχει βάλει σε έντονη σκέψη να προχωρήσω σε xenon..
Θεωρώντας ότι το (α) είναι μικρής σημασίας, έχει κανείς ανάλογη εικόνα αναφορικά με το (β) ?

crAss
Παλιός
Παλιός
Δημοσιεύσεις: 1351
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 02, 2005 1:41 pm
Επικοινωνία:

Re: Angel Eyes σε Rover 200

Δημοσίευση από crAss »

Έχω led αντί για λαμπάκια στα θέσεως και δεν μου είπαν τίποτα στο ΚΤΕΟ (ούτε προφορικά). Και έχω μόνο 1 σε κάθε φανάρι...
Life is too short not to...

i-VTec
Αρχαίος
Αρχαίος
Δημοσιεύσεις: 3717
Εγγραφή: Τρί Απρ 11, 2006 10:42 pm
Τοποθεσία: In the VTEC zone!
Επικοινωνία:

Re: Angel Eyes σε Rover 200

Δημοσίευση από i-VTec »

Καλά από πότε άρχισαν να ψειρίζουν τόσο τα αμάξια στα ΚΤΕΟ? Εγώ και LED έχω στα θέσεως, και bi-xenon διασταυρώσεως+πορείας έχοντας μάλιστα καταργήσει τις δύο H1 λάμπες πού είναι κανονικά για τα πορείας, και αλλαγμένη εξάτμιση και χοάνη...αν κάθονται και ασχολούνται με τα led στα φανάρια πως περνάνε ΚΤΕΟ αμάξια πού έχουν πολλές αλλαγές? :;T
Εικόνα

kostas200vi
Αρχαίος
Αρχαίος
Δημοσιεύσεις: 4629
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 14, 2007 9:32 pm
Τοποθεσία: ΚΑΠΟΥ ΣΤΟ ΑΙΓΑΙΟ
Επικοινωνία:

Re: Angel Eyes σε Rover 200

Δημοσίευση από kostas200vi »

i-VTec έγραψε:Καλά από πότε άρχισαν να ψειρίζουν τόσο τα αμάξια στα ΚΤΕΟ? Εγώ και LED έχω στα θέσεως, και bi-xenon διασταυρώσεως+πορείας έχοντας μάλιστα καταργήσει τις δύο H1 λάμπες πού είναι κανονικά για τα πορείας, και αλλαγμένη εξάτμιση και χοάνη...αν κάθονται και ασχολούνται με τα led στα φανάρια πως περνάνε ΚΤΕΟ αμάξια πού έχουν πολλές αλλαγές? :;T
Με Motul competition 15/50 :smok:
I DON'T DRIVE FAST
"I JUST FLY LOW"

Εικόνα ΕικόναΕικόνα
Old Rovers never die they just get faster.

Άβαταρ μέλους
nikolas
Administrator
Δημοσιεύσεις: 8892
Εγγραφή: Παρ Δεκ 31, 2004 7:22 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Angel Eyes σε Rover 200

Δημοσίευση από nikolas »

Κώστα, έχεις μετρήσει ποτέ τη φωτεινότητα?

crAss
Παλιός
Παλιός
Δημοσιεύσεις: 1351
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 02, 2005 1:41 pm
Επικοινωνία:

Re: Angel Eyes σε Rover 200

Δημοσίευση από crAss »

Είναι γνωστό πως υπάρχουν ΚΤΕΟ και ΚΤΕΟ...ο νόμος σε μερικά σημεία του αφήνει περιθώρια ερμηνείας για το πότε είναι επιτυχής ο έλεγχος. Υπάρχουν κάποια ΚΤΕΟ που τα εξαντλούν όλα από αυστηρότητα και άλλα που είναι πιο χαλαρά, αλλά πάντα μέσα στα όρια της νομιμότητας. Διαλέγουμε και παίρνουμε μιας και τα 2 είναι νόμιμα και δίνουν το ίδιο πιστοποιητικό.
Life is too short not to...

Άβαταρ μέλους
nikolas
Administrator
Δημοσιεύσεις: 8892
Εγγραφή: Παρ Δεκ 31, 2004 7:22 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Angel Eyes σε Rover 200

Δημοσίευση από nikolas »

Στη προκειμένη το πιστοποιητικό εκδόθηκε επιτυχώς απλά μου επισήμαναν αυτά τα πράγματα τα οποία μου έκαναν ιδιαίτερη εντύπωση..
Έκανα μια αναζήτηση στο google και βρήκα ότι η ένταση των φωτων πρέπει να είναι πάνω από 12 Lux ενώ από 6-12 Lux θεωρείται δευτερεύουσα έλλειψη..!!

kostas200vi
Αρχαίος
Αρχαίος
Δημοσιεύσεις: 4629
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 14, 2007 9:32 pm
Τοποθεσία: ΚΑΠΟΥ ΣΤΟ ΑΙΓΑΙΟ
Επικοινωνία:

Re: Angel Eyes σε Rover 200

Δημοσίευση από kostas200vi »

nikolas έγραψε:Κώστα, έχεις μετρήσει ποτέ τη φωτεινότητα?
Όχι δεν έχω μετρήσει, έφερα κάτι λάμπες 100W και θα κάνω μέτρηση όταν τις βάλω.
I DON'T DRIVE FAST
"I JUST FLY LOW"

Εικόνα ΕικόναΕικόνα
Old Rovers never die they just get faster.

Άβαταρ μέλους
nikolas
Administrator
Δημοσιεύσεις: 8892
Εγγραφή: Παρ Δεκ 31, 2004 7:22 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Angel Eyes σε Rover 200

Δημοσίευση από nikolas »

100w??? μήπως είναι πολύ δυνατές?? θα περιμένω πάντως τα αποτελέσματα..αν και είσαι λίγο ξεχασιάρης..!!! :P

kostas200vi
Αρχαίος
Αρχαίος
Δημοσιεύσεις: 4629
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 14, 2007 9:32 pm
Τοποθεσία: ΚΑΠΟΥ ΣΤΟ ΑΙΓΑΙΟ
Επικοινωνία:

Re: Angel Eyes σε Rover 200

Δημοσίευση από kostas200vi »

nikolas έγραψε:100w??? μήπως είναι πολύ δυνατές?? θα περιμένω πάντως τα αποτελέσματα..αν και είσαι λίγο ξεχασιάρης..!!! :P
Νικόλα έχω φέρει παρά πολλά πράγματα άπω το εξωτερικό για το αμάξι, είπα να τα βάλω επάνω όλα μαζί, αλλά περιμένω από τον Θάνο ένα καπό κρεμαγιερα απο ZR και πολλά άλλα....... δυστηχως ακομα δεν τα έχει στείλει να ξεκινήσω. :despair:
Λες 100W είναι είναι πολύ ? θα δοκιμάσω και θα σου πω, έφερα και λάμπες με 24 led για φλας όπισθεν πορείας στοπ και ομίχλης, θα τις βάλω όλες μαζί.
I DON'T DRIVE FAST
"I JUST FLY LOW"

Εικόνα ΕικόναΕικόνα
Old Rovers never die they just get faster.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Αισθητικές βελτιώσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 7 επισκέπτες