Αισθητικές βελτιώσεις - Πατάκια

Απάντηση
crAss
Παλιός
Παλιός
Δημοσιεύσεις: 1351
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 02, 2005 1:41 pm
Επικοινωνία:

Αισθητικές βελτιώσεις - Πατάκια

Δημοσίευση από crAss »

Όπως θα έχετε καταλάβει και από άλλα ποστ μου έχω βάλει μπροστά μερικές μικρές αισθητικές βελτιώσεις, γιατί τουλάχιστον όσο είναι το αυτοκίνητο ακόμα στην εγγύηση δεν πρόκειτε να πειράξω κάτι μηχανικό (εκτός φρένων, στησίματος κλπ).
Έτσι ως τώρα έχω αποφασίσει να βάλω μεμβράνες, να κάνω δερμάτινο το τιμόνι, να βάλω δερμάτινη επένδυση στο χειρόφρενο και το λεβιέ των ταχυτήτων, να βάλω πεταλιέρες και λεβιεδάκι για να γλιτώσω από τον κουμπωτό μαμά.
Μέσα σε όλα αυτά έρχεται και κάτι απλό τα πατάκια, και ο λόγος δεν είναι άλλος γιατί από τους 6 μήνες τα μαμά έχουν αποκτίσει μια μεγαλοπρεπή τρύπα εκεί που μένει συνήθως η φτέρνα του δεξιού ποδιού μου. Η ενισχυμένη επένδυση δεν υπάρχει πια και σχεδόν έχει τρυπίσει και η κανονική μοκέτα από κάτω. Τα μαμά πατάκια είναι αυτού του στυλ

Εικόνα

Δεν είναι όμως κατάσταση να αλλάζω πατάκια κάθε 6 μήνες. Ψάχνοντας εχθές λίγο στο praktiker βρήκα 2 πατάκια της michelin το ένα σε συνδιασμό λάστιχο/μέταλλο και το άλλο λάστιχο/μοκέτα.

Εικόνα
Εικόνα

Φαίνονται πολύ ανθεκτικά και καλή κατασκευή. Πάντως θα μου άρεσε πολύ ένας συνδυασμός αυτών των δύο, δηλαδή ψηλά λάστιχο και μέταλλο και χαμηλώτερα μοκέτα. Έχει δει κανείς σας κάτι τέτοιο πουθενά? Πάντως υπήρχαν και κάτι άλλα που συνδύαζαν μέταλλο με μοκέτα, αλλά η ποιότητα κατασκευής φαινόταν πολύ χαμηλή και σου έδιναν την εντύπωση πως μετά από ένα εξάμηνο θα ξεκόλαγε η μεταλλική επιφάνεια, ενώ ότι με τις πρώτες βροχές θα άρχιζαν να γλιστράνε τα παπούτσια επάνω...

Εικόνα

Έχει κανείς να προτείνει τίποτε άλλο?
Life is too short not to...
PERRY-MGTF
Αρχαίος
Αρχαίος
Δημοσιεύσεις: 3917
Εγγραφή: Δευ Ιαν 03, 2005 10:08 am
Τοποθεσία: 11th Dimension
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από PERRY-MGTF »

Gnwmh moy giati kai egw ekana to idio me ta patakia:

Den moy aresoyne osa exoyne eite lastixo eite plastiko eite metallo, eite ayto einai mono katw apo ta pental eite etsi einai olo to pataki ki ayto giati kanei to aytokinhto na fainetai poly pio fthino...gia mena toylaxiston nomizw oti xanei....

Etsi otan antikatesthsa ta ergostasiaka meta apo 1,5 xrono eite tha edina kamia 60 euro na balw analoga eite tha katelhga se ayto poy telika ekana na parw fthina kai na ta petaw kathe 4-5 mhnes kai etsi na exw panta kainoyrgia kai kathara patakia.

Tis 2 teleytaies fores phra apo to LIDL me 4 kai 8 eyro antistoixa. Twn 4 ta krathsa 5 mhnes kai ta petaksa prin 3 bdomades, ta nea twn 8 euro einai poly kalytera kai pio anthektika.
MG TF - 80th Anniversary Edition #869 of 1600
Owning an MG is one of life's great joys

Εικόνα
johnkits MG TF
Νέοs
Νέοs
Δημοσιεύσεις: 358
Εγγραφή: Παρ Δεκ 30, 2005 12:22 pm
Τοποθεσία: THESSALONIKI
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από johnkits MG TF »

kala se 6 mines kai ekane tripes???? me gova stileto odigas??
egw ta patakia ta exw apo tote pou pira to amaxi (1,5 xrono) kai akoma ta exw sxedon kainouria...
panagiotis
Παλιός
Παλιός
Δημοσιεύσεις: 1217
Εγγραφή: Παρ Δεκ 23, 2005 1:21 pm
Τοποθεσία: Δραπετσώνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από panagiotis »

βαλε μονο μοκετα!!!

λαστιχα και λοιπα υλικα μου θυμηζουν ΤΑΧΙ...

βαλε φθηνα και πετα τα μετα...
Εικόνα
silverstyler(spyroshio)
Έμπειρος
Έμπειρος
Δημοσιεύσεις: 957
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 02, 2005 2:35 pm
Τοποθεσία: Kερατσιναρα for ever
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από silverstyler(spyroshio) »

ftina kai na ta petas meta apo ligo kairo
ego ta dika mou a pira giro sta 15 euro kai skopeuo na ta steilo adiabasta sinmoma meta apo ena misi xrono xrisis
Εικόνα
crAss
Παλιός
Παλιός
Δημοσιεύσεις: 1351
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 02, 2005 1:41 pm
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από crAss »

Με Marten's μπότες οδηγώ συνήθως...και η τρύπα είναι κάτω από το συμπλέκτη (έγραψα δέξί πόδι αντί για αριστερό...:Ρ). Θα περάσω από ένα Lidl να δω τι έχει...γιατί οκ δεν έχω πρόβλημα να δώσω χρήματα για κάτι που μου αρέσει, αλλά όχι τώρα να δώσω 50-60 ευρώ και να μην μου αρέσει...
Άβαταρ μέλους
zed
Νέοs
Νέοs
Δημοσιεύσεις: 344
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 15, 2005 11:02 pm
Τοποθεσία: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από zed »

Έχω τα τρίτα απο πάνω και μου βγήκαν καλά και φθηνά.Δοκιμασμένα και με κάφτρα απο τσιγάρο έκαναν πολύ μικρή τρύπα :lol:
216Si
Απάντηση

Επιστροφή στο “Αισθητικές βελτιώσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 32 επισκέπτες