Πως να βάψετε τις ζάντες σας

Πείτε μας τι φτιάξατε μόνοι σας!
takinennn
Νέοs
Νέοs
Δημοσιεύσεις: 74
Εγγραφή: Δευ Μαρ 19, 2007 11:18 am
Επικοινωνία:

Πως να βάψετε τις ζάντες σας

Δημοσίευση από takinennn »

Aν και δεν εχει τυχει να γραψω μεχρι τωρα, θα σας δωσω τα φωτα μου λοιπον....

την περιοδο αυτη εχω στην κατοχη μου ενα rover 416 Gti το οποιο και θα επαναφερω σε κατασταση βιτρινας, λεμε τωρα.

Ξεκινησα με τις ζαντες λοιπον.

Υλικα :σπατουλες, γυαλοχαρτα για τα διαφορα σταδια, στοκος αλουμινιου για την επισκευη χτυπηματων, primer για αλουμινιο ωστε να εχει προσφυσει το χρωμμα, χρωμματα αυτοκινητου σε σπρει, βερνικι αυτοκινητου σε σπρει, υπομονη γιατι θελει χρονο, διαθεση διοτι διχως αυτη θα τα κανουμε ολα πουτ@ν@, διαθεσιμο καθαρο χωρο για την βαφη, ηλιο για το ψησιμο και το ταχυτερο στεγνωμα του χρωμματος, ναιλον για να δημιουργησουμε ενα χωρο οπου οι ζαντες μετα την βαφη θα ψηθουν απο τον ηλιο, ουσιαστικα κανουμε ενα μικρο θερμοκηπιο.
κοστος περιπου 40απο δαυτα €
ωρες περιπου 10ωρες προετοιμασια + 1 και 45΄ το βαψιμο.

ή 200 περιπου ευρα σε εναν βαφεα...


καθαριζουμε πολυ καλα τις ζαντες με ταιντ ή σβελτο *δεν ειναι τυχαιες οι επιλογες*
Εικόνα

ξεπλενουμε και σκουπιζουμε, προαιρετικα με μπουρνουζι.

κατοπιν καθαριζουμε και ξυνουμε με 80 αρι χοντρο γυαλοχαρτο ολα τα σημεια οπου εχει γδαρσιμο χτυπιμα η ζαντα

Εικόνα
αφου καθαρισουμε καλα τα σημεια οπου ειναι πληγωμενη η ζαντα σε ακτινα 1εκ. απο το κεντρο καθαριζουμε ξανα απο τις σκονες που εχουν δημιουργηθει.

Ετοιμαζουμε τον στοκο για αλουμινιο προσοχη υπαρχει και ο κοινος στοκος ο οποιος και δεν κανει για την περιπτωση μας.

Εικόνα

περνουμε την καταλληλη αναλογια πανω στη σπατουλα μας και ανακατευουμε τα δυο συστατικα
Εικόνα

μεχρι να γινει ενα πραγμα
Εικόνα

εφαρμοζουμε ενα αρκετα παχυ στρωμα στοκου στα σημεια που μας ενδιαφερουν τραβηχτα απο το κεντρο προς τα εξω.
Εικόνα

Εικόνα

προσοχη εαν εχουμε μετανιωσει για την αποφαση μας τωρα ειναι πολυ αργα...

εαν δεν εχουμε χασει την υπομονη μας θα παρουμε το παρακατω αποτελεσμα
Εικόνα
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος takinennn την Κυρ Οκτ 18, 2009 10:26 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

ALEX_MGF
Έμπειρος
Έμπειρος
Δημοσιεύσεις: 687
Εγγραφή: Τρί Ιουν 27, 2006 10:50 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Re: Τι χρειάζεστε και Πως να βάψετε /ξεβάψετε τις ζάντες σας

Δημοσίευση από ALEX_MGF »

Μπράβο μπραβο μπράβο φιλε μου για την πρωτοβουλία σου να ποσταρες την δουλεια που έκανες ευχαριστώ....επιτηδες ανοιξα αυτο το τοπικ γιατι πλεον ειναι trendy να βάφεις τις ζάντες....ειδικα το μαυρο εε ειναι της μόδας. :D :up:
ετσι ωστε να ανταλλαξουμε πληροφοριες

takinennn
Νέοs
Νέοs
Δημοσιεύσεις: 74
Εγγραφή: Δευ Μαρ 19, 2007 11:18 am
Επικοινωνία:

Re: Τι χρειάζεστε και Πως να βάψετε /ξεβάψετε τις ζάντες σας

Δημοσίευση από takinennn »

συνεχιζουμε με τριψιμο σε κυκλικες κινησεις, μεχρι να ματωσουν τα χερια μας. Οταν θα εχουμε κατεβασει καμποσες χρ....παν...ιες :flam: και θα εχουμε περασει με διαφορα γυαλοχαρτα το στοκο, δεν υπαρχει λογος να τα αναφερω αφου κανεις δεν θα το κανει ετσι και αλλιως. Θα εχουμε παρει το παρακατω αποτελεσμα, για μια ζαντα μαγκες ομως. Ελα που τα gti και για ρεζερβα ειχε αλουμινιου, αρα πρεπει να επαναλαβουμε την διαδικασια αλλες τεσσερις χαχαχα φορες.

Γραμμη υποστηριξεις για ατομα με προβληματα υπερβολικης τρελλας με την αυτοκινηση 697412280- Το τελευταιο ψηφιο με π.μ. στο mail Μου.

Εικόνα

Στο διαστημα που σας περασε απο το μυαλλο να χαλρωσετε μπορειτε να παρετε τα 5 καπακια κεντρα των τροχων τα οποια ειναι πλαστικα. Για να εισαστε σε φορμα λοιπον τριβετε αυτη την φορα λιγακι ωστε να αγριεψει το πλαστικο με ενα 150αρι γυαλοχαρτο

Εικόνα

αφου ψεκασετε σε αποσταση 20 εκκατοστων το primer ομοιομορφα θα ειστε σε αυτο το σημειο ( προσοχη εαν τρεξει το αφηνουμε να στεγνωσει καλα και το τριβουμε λιγακι με γυαλοχαρτο) το primer θελει πολυ καλη αναδευση
Εικόνα

το ιδιο κανουμε και για τις ζαντες τις οποιες και περναμε δυο χερια primer ενα απο μακρυα πολυ λεπτο και μετα απο 5 λεπτα ενα δευτερο το οποιο και θα πρεπει να εχει καλυψει ολη την ζαντα λαμβανοντας αυτο το θαυμασιο αποτελεσμα

Εικόνα

Εαν εχουν παει ολα καλα ειμαστε προς το τελος της διαδικασιας, περναμε ενα γυαλοχαρτο φινιρισματος το primer ωστε να γινει απολυτα στιλπνο. τον σπουδαιοτερο ρολο για το τελικο αποτελεσμα της βαφης το εχει η προετοιμασια και το καλο τριψιμο. Οτι αφησουμε και δεν το κανουμε στιλπνο να ειστε σιγουροι οτι θα φανει με το που ριξουμε το χρωμμα και θα ειναι πολυ ασχημο.

Εικόνα


οταν ολκληρωσουμε και αυτο το σταδιο πλενουμε πολυ καλα τις ζαντες και τα καπακια με τα απορρυπαντικα που προαενεφερα και τα στεγνωνουμε με βαμβακερο πανι για να μην αφησουμε αλλατα τα οποια και δεν θα επιτρεψουν στο χρωμμα να πιασει σωστα πανω στο primer

takinennn
Νέοs
Νέοs
Δημοσιεύσεις: 74
Εγγραφή: Δευ Μαρ 19, 2007 11:18 am
Επικοινωνία:

Re: Τι χρειάζεστε και Πως να βάψετε /ξεβάψετε τις ζάντες σας

Δημοσίευση από takinennn »

Εικόνα

ξεκιναμε με τα καπακια ενα δεν γνωριζουμε απο βαφη.

Ριχνουμε πρωτα το χρωμμα το οποι και ειναι μεταλλικο. Η πρωτη στρωση θα ειναι μια αχνα ουσιαστικα απο μεγαλη αποσταση 25εκ. η οποια ισα που θα φαινεται σε ολη την επιφανεια της ζαντας ομοιομορφα. Μετα απο πεντε λεπτα ριχνουμε ενα δευτερο στρωμα που με τα βιας θα καλυψει ολη την επιφανεια της ζαντας. Στα μεταλλικα χρωμματα σημασια εχει να ρηξεις λιγο χρωμμα και οχι πλουσια στρωση ωστε να φανουν και να αστραφτουν περισσοτερο τα μεταλλακια. Κατι αντιστοιχο ισχυει και για τα χρωμματα π.χ. μαυρο ματ που ειναι και της μοδας. θελει πολυ λεπτο και ομοιομορφο στρωμμα για να μην το ματ στο τελος μας βγει γυαλιστερο. Φυσικα το ματ ειναι αλλο χρωμμα απο το γυαλιστερο.

Εικόνα


Αφου αφησουμε τις ζαντες να στεγνωσουν 35 με 45 λεπτα ξεκιναμε απο την πρωτη που αρχισαμε να βαφουμε αρα θα ειναι και η πιο στεγνη να ριχνουμε βερνικι.

Το βερνικι σε αντιθεση με το χρωμμα θελει να ειναι πιο πλουσιο ετσι ωστε να παρει βαθος το χρωμμα. Οποτε ριχνουμε ενα λεπτο στρωμμα απο βερνικι ομοιμορφα και σε 10 λεπτα ενα παχυτερο. Σε 25 με 35 λεπτα ριχνουμε και ενα ακομα τελικο παντα πλουσιο προσοχη ομως να βρουμε την χρυση τομη ωστε να μην τρεξει. Εαν τρεξει η κολλησει κατι στην ολη διαδικασια δεν το πειραζουμε αλλα το αφηνουμε να στεγνωσει.
Εικόνα

Εικόνα

το τελικο αποτελεσμα εμενα με ικανοποιησε με το παραπανω και ηταν μια καλη αρχη για την δικη μου ανακατασκευη του αυτοκινητου.

τωρα λοιπον τοποθετουμε τις ζαντες στο θερμοκηπιοπου εχουμε φτειαξει απο ναιλον προσοχη να μην ακουμπισει πανω στο χρωμμα και ξεχναμε τις ζαντες εκει για τρεις ημερες. Τις παμε για ζανταρισμα μετα απο μια εβδομαδα.


Εγω εκανα την ολη διαδικασια γιατι μου αρεσει, εχω κανει πολλα αυτοκινητα ανακτασκευη και προετοιμασει για αγωνες rally αλλα και επειδη δεν εμπιστευομαι κανενα μαστορα, ο οποιος αποκλειω να κανει την διαδικασια που εκανα εγω με αποτελεσμα να ξεφλουδιζουν με την παροδο του χρονου.

Αλλες δουλειες μου
Εικόνα
mini cooper
Εικόνα
peugeot 205 gti
Εικόνα

Σας ευχαριστω, πολυ συντομα θα βαλω φωτο και απο το Rover μου το οποιο απο τοτε εχει καινουργια σινεμπλοκ παντου , μπαρες θολων και ψαλιδιων, roll cage , φρενα 6piston και μεγαλυτερα πισω, ρυθμιζομενα αμορτισερ, ρυθμιζομενα ψαλιδια συγκλιση αποκλιση καστερ, καμπερ, εμπρος πισω. Αλλα θελει σαλονι ανακτασκευη και βαψιμο εξωτερικα.


Υ.Γ. Αυτον τον Πο-στ- που το παιζει εξυπνος στο youtube φερτε μου να τον κανω μαγκα..

Άβαταρ μέλους
nikolas
Administrator
Δημοσιεύσεις: 8892
Εγγραφή: Παρ Δεκ 31, 2004 7:22 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Πως να βάψετε τις ζάντες σας

Δημοσίευση από nikolas »

takinennn μετέφερα σε δικό τους ξεχωριστό θέμα τις δημοσιεύσεις σου, καθώς είναι ένας χρήσιμος οδηγός για όσους θέλουν να βάψουν τις ζάντες τους..

kostas200vi
Αρχαίος
Αρχαίος
Δημοσιεύσεις: 4629
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 14, 2007 9:32 pm
Τοποθεσία: ΚΑΠΟΥ ΣΤΟ ΑΙΓΑΙΟ
Επικοινωνία:

Re: Πως να βάψετε τις ζάντες σας

Δημοσίευση από kostas200vi »

Άντε τώρα να κάνεις αυτή τη διαδικασία σε ζάντα με 12 ακτίνες, σίγουρα το αποτέλεσμα αξίζει τον κόπο, αλλά εγώ θα προτιμούσα για τις ζάντες μου ηλεκτροστατική βαφή.
I DON'T DRIVE FAST
"I JUST FLY LOW"

Εικόνα ΕικόναΕικόνα
Old Rovers never die they just get faster.

thanos_s
Έμπειρος
Έμπειρος
Δημοσιεύσεις: 768
Εγγραφή: Τετ Μάιος 09, 2007 11:58 pm
Τοποθεσία: @@
Επικοινωνία:

Re: Πως να βάψετε τις ζάντες σας

Δημοσίευση από thanos_s »

kostas200vi έγραψε:Άντε τώρα να κάνεις αυτή τη διαδικασία σε ζάντα με 12 ακτίνες, σίγουρα το αποτέλεσμα αξίζει τον κόπο, αλλά εγώ θα προτιμούσα για τις ζάντες μου ηλεκτροστατική βαφή.
Απαραιτητα ηλεκτροστατικη και αμμοβολη..... :beer:
.

takinennn
Νέοs
Νέοs
Δημοσιεύσεις: 74
Εγγραφή: Δευ Μαρ 19, 2007 11:18 am
Επικοινωνία:

Re: Πως να βάψετε τις ζάντες σας

Δημοσίευση από takinennn »

...απο θεμα αντοχης, φινιρισματος κτλ δεν υπαρχει κανενα απολυτος προβλημα. Σιγουρα βεβαια η ηλεκτροσταικη ειναι το ιδανικο. Η αμμοβολη δεν θα μας δωσει το σωστο αποτελεσμα οταν η ζαντα θα εχει γδαρσιματα και χαρακες και αν ο μαστορα δεν ειναι σωστος.

Την συγκεκριμενη διαδικασια την ακολουθουν και εταιρειες κατασκευης ζαντων για να φινιρουν τις ατελειες! μετα απο στοκαρισμα πραγματι τις κανουν ηλεκτροστατικη βαφη. Εαν φτασει καποιος σε μια καλη βαση, τοτε μπορει να παει τις ζαντες για power coating σε καποια εταιρεια (ηλεκτροστατικη βαφη) με πολυ μικρο κοστος και διαλεξει απο ενα πλουσιο χρωμματολογιο την αποχρωση που επιθυμει.

i-VTec
Αρχαίος
Αρχαίος
Δημοσιεύσεις: 3717
Εγγραφή: Τρί Απρ 11, 2006 10:42 pm
Τοποθεσία: In the VTEC zone!
Επικοινωνία:

Re: Πως να βάψετε τις ζάντες σας

Δημοσίευση από i-VTec »

Well done! Εύχομαι να το δούμε κάποια στιγμή τελειωμένο το GTi... :D

(Αν και κατά τη γνώμη μου, έπρεπε να τις πετάξεις και να μην ασχοληθείς καθόλου με τις ζάντες αυτές :P)
Εικόνα

Tasos_7R
Support member
Δημοσιεύσεις: 2330
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 17, 2007 10:56 am
Τοποθεσία: Big In Japan
Επικοινωνία:

Re: Πως να βάψετε τις ζάντες σας

Δημοσίευση από Tasos_7R »

Πολύ καλό post και πολύ καλή δουλειά!! ;) Ωραίο θα ήταν να άνοιγες ένα νέο θέμα με την εξέλιξη του αυτοκινήτου σου βήμα-βήμα καθώς θα το φτιάχνεις. Θα είχε πολύ μεγάλο ενδιαφέρον και βέβαια θα ήταν πολύ απολαυστικό!! :D Επιτέλους να δούμε κι εδώ κάτι τέτοιο γιατί μόνο σε ξένα forums τα βλέπουμε. Εδώ βλέπουμε κατευθείαν το τελικό αποτέλεσμα... ΞΕΝΕΡΑΑΑΑΑ!!! :sick:
Άντε.. άντε ξεκίνα!! Και βγάλε και πολλές φωτό!!! :-D
Our Father,
Who doesn't recognise any other engine,
Vtec be the name,
The kingdom come,
Vtec will kick in on earth as it does in Japan,
Give us this day,
Our daily dose of vtec,
And praise our mighty roar,
And forgive those who repent against the vtec,
And deliver us from any other car that doesn't wear the H symbol,
Amen.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Do It Your Self”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 6 επισκέπτες