Αφαίρεση πλαίνών πλαστικών από τις πόρτες (bubble shape)

Πείτε μας τι φτιάξατε μόνοι σας!
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
nikolas
Administrator
Δημοσιεύσεις: 8892
Εγγραφή: Παρ Δεκ 31, 2004 7:22 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Αφαίρεση πλαίνών πλαστικών από τις πόρτες (bubble shape)

Δημοσίευση από nikolas »

Μιας και το δικό μου είναι τρίθυρο θα πω γι'αυτό αν και για το 5θυρο πρέπει να είναι ανάλογη δουλειά
Όπως ανοίγουμε την πόρτα εκεί που τελειώνει το πλαστικό υπάρχει ένα παξιμάδι από τη μέσα μεριά. Το ξεβιδώνουμε.
Έπειτα αρχίζουμε να τραβάμε το πλαστικό προσεχτικά βήμα βήμα..για να ξεπιαστεί από τα κλιψάκια. Προσοχή όχι τίποτα βίαιες κινήσεις και σπάσετε τα κλιπψάκια..
Αφού το βγάλετε πρέπει να βγάλετε τώρα και τα κλιψάκια. Αυτά βγαίνουν γυρνώντας τα 90 μοίρες αντίθετα από τη φορά των δεικτών του ρολογιού.
Η ίδια δουλειά γίνεται και στο πίσω πλαστικό μόνο που εκεί δεν υπάρχει παξιμαδάκι να ξεβιδώσετε αφου δεν υπάρχει πόρτα (στα τρίθυρα)
Αφου βγάλετε τα κλιψάκια τα εφαρμόζετε στο πλαστικό και έπειτα για να το ξανατοποθετήσετε είναι ένα απλό κούμπωμα..
Σηεμίωση: το τελευταίο πλαστικό στη πόρτα δεν βγαίνει ή και αν βγαίνει είναι πολύ δύσκολο εγώ δε κατάφερα να το βγάλω αλλά στρέφοντας το πλαστικό κατάλληλα κατάφερα να το κουμπώσω έτσι..

Ο μόνος λόγος για να μπείτε σε αυτή τη διαδικασία είναι αν θέλετε να βάψετε τα πλαίνά στο χρώμα του αμαξώματος. Και δε θέλετε να τα σκάσετε σε κάποιον φανοποιό για οποιονδήποτε λόγο. Προσωική μου γνώμη ότι αξίζει πάρα πολύ..Το έκανα εγώ πρόσφατα με ικανοποιητικά αποτελέσματα σε σχέση με την ανύπαρκτη προηγούμενη εμπειρία μου. Υπάρχουν μαγαζιά μου σας φτιάχνουν το χρώμα σας σε σπέυ αν και προσωπική μου γνώμη εκ των υστέρων ότι ίσως ένας αερογράφος να ήταν καταλληλότερος για να ρίχνει πιο ομοιόμορφα το χρώμα.

Διευκρινίζω ότι το tutorial αυτό υπάρχει σε site στο νετ αλλά το έγραψα με την ευκαιρία που το δοκίμασα ώστε να το βρίσκουν άμεσα όσοι ενδιαφέρονται..

Άβαταρ μέλους
michael416GSI
Νέοs
Νέοs
Δημοσιεύσεις: 124
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 15, 2006 12:20 am
Τοποθεσία: kastoria
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από michael416GSI »

dwse mas kai kamia eikona gia to apotelesma tou rover giati kai to diko mou exei plastika kai thelw na ta bgalw
Εικόνα
ROVER 416 GSI

Άβαταρ μέλους
nikolas
Administrator
Δημοσιεύσεις: 8892
Εγγραφή: Παρ Δεκ 31, 2004 7:22 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από nikolas »

εσύ φίλε μου έχεις 416GSI οπότε δε νομίζω να σου κάνει κάποια διαφορά η φωτογραφία..από 200άρι bubble

Απάντηση

Επιστροφή στο “Do It Your Self”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 9 επισκέπτες