air/fuel ratio meter

Πείτε μας τι φτιάξατε μόνοι σας!
detzuya
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: Τετ Σεπ 13, 2006 5:49 pm
Επικοινωνία:

air/fuel ratio meter

Δημοσίευση από detzuya »

Για την κατασκευή by yourself ενός air/fuel meter έχω ένα link το οποίο δέιχνει το κύκλωμα ενός air/ fuel meter και λέει τι υλικά χρειάζονται (http://www.redline.lt/magazine/spec-fea ... icle/17/1/).
Να αναφέρω πως κατασκεύσα το κύκλωμα εχθές και σήμερα το εγκατέστησα στο rover μου. Δεν το έχω παέι ακόμα βόλτα να δω πωσ συμπεριφέρεται, αλλά δείχνει να δουλεύει. Στο αμάξι μου έχω πρόβλημα με τον αιθητήρα λ και έτσι δεν δουλεύει σωστά στις χαμηλές στροφές. Το έβαλα όμως και σε ένα Rally 106 Gti και δούλευε ρολόι.
Μου στήχισε 20

Άβαταρ μέλους
nikolas
Administrator
Δημοσιεύσεις: 8892
Εγγραφή: Παρ Δεκ 31, 2004 7:22 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από nikolas »

τα κατάφερες να με βάλεις σε νέες ασχολίες με το που τελειώσει η εξεταστική!!! πολύ ωραίο το link!! να'σαι καλά..
edit: το σκεφτόμουν από καιρό το οργανάκι airfuel mix αλλά δεν ήθελα να πάω στη λύση 3ου οργάνου στη κολώνα και ειδικά αυτού γιατί με εκνευρίζανε τα led όπως ήταν κυκλικά..αλλά αυτή η περίπτωση μου φαίνεται πολύ ενδιαφέρουσα..αν μπορείς βάλε και φωτογραφίες από το δικό σου..

Άβαταρ μέλους
nikolas
Administrator
Δημοσιεύσεις: 8892
Εγγραφή: Παρ Δεκ 31, 2004 7:22 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από nikolas »

απορία όπως το κοίταγα τώρα..γιατί δεν έχει χρησιμοποιήσει 3 ομάδες από led όπως είναι στα όργανα του εμπορίου..? δηλαδή φτωχό μείγμα/ιδανικό μείγμα/πλούσιο μείγμα.. ποια είναι τα συμπεράσματα όταν χρησιμοποιεί 5 κόκκινα στην αρχή μετά 1 κίτρινο 2 πράσινα πάλι 1 κίτρινο και 1 κόκκινο..
"Factory installed ECU is programmed to understand that 0.2 volts (in our case 2 red lights from left) means lean mixture (ECU doses more fuel to the mixture) or 0.8 volts (green light from right) means rich mixture."

panagiotis
Παλιός
Παλιός
Δημοσιεύσεις: 1217
Εγγραφή: Παρ Δεκ 23, 2005 1:21 pm
Τοποθεσία: Δραπετσώνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από panagiotis »

εγω ειχα ενα της ΑutoGuose (ή καπως ετσι..) αλλα οχι το κυκλικο οπως λες
αλλα το καθετο...
ηταν και αυτο κακκινο, κιτρινο, πρασινο και μετα παλι κιτρινο και κοκκινο...
καλα τα πρασινα αλλα μετα παραειναι πλουσιο το μιγμα οποτε παλι κιτρινο
κοκκινο κτλ... :roll: ;)
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
nikolas
Administrator
Δημοσιεύσεις: 8892
Εγγραφή: Παρ Δεκ 31, 2004 7:22 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από nikolas »

ναι έχεις δίκιο Παναγιώτη..και στο mg-rover.org το ίδιο μου είπαν.. απλά μου έμοιαζε πολύ περιορισμένο εύρος για το ιδανικό μείγμα..γιαυτό είχα κάποιες αμφιβολίες..

panagiotis
Παλιός
Παλιός
Δημοσιεύσεις: 1217
Εγγραφή: Παρ Δεκ 23, 2005 1:21 pm
Τοποθεσία: Δραπετσώνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από panagiotis »

θα μπορουσε να βαλει μερικα πρασινα παραπανω...

εμενα (αν θυμαμαι και καλα) ηταν llllllllllll
ειχαν αναψει και ολα... :lol:
Εικόνα

detzuya
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: Τετ Σεπ 13, 2006 5:49 pm
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από detzuya »

Exete dikio. O xromatismos ton LED mperdeuei ligo omos as min xehname pos den paizoun rolo ta xromata, alla i tasi pou dexetai sta akra tou kathe LED oste na anpsei. Oso auxanei i tasi tou aisthitira λ toso perissotera LED anavoun kai ara toso pio plousio einai to meigma. Etsi ta xromata den paizoun rolo. Ego evala 4 kokkina gia ftoxo, 3 kitrina gia metrio kai 3 prasina gia plousio.

Άβαταρ μέλους
machos_si
Παλιός
Παλιός
Δημοσιεύσεις: 1242
Εγγραφή: Τρί Ιαν 24, 2006 10:39 pm
Τοποθεσία: κερατσινι
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από machos_si »

το air/fuel meter ειναο το ιδιο με το hallmeter?γιατι λεω να φτιαξω κ εγω ενα?χρειαζετε ρυθμηση για να δουλεψει σωστα?
http://www.aquazone.gr/forums/index.php ... 18029&st=0" onclick="window.open(this.href);return false;

Άβαταρ μέλους
nikolas
Administrator
Δημοσιεύσεις: 8892
Εγγραφή: Παρ Δεκ 31, 2004 7:22 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από nikolas »

ναι..αυτό είναι..το θέμα βέβαια που με προβλημάτισε και το έχω δει να αναφέρεται και από άλλους..είναι μήπως αυτή η παρεμβολή του δημιουργεί "αλλοίωση" στο σήμα που δέχεται ο εγκέφαλος με αποτέλεσμα να μη λειτουργεί σωστά..

Άβαταρ μέλους
machos_si
Παλιός
Παλιός
Δημοσιεύσεις: 1242
Εγγραφή: Τρί Ιαν 24, 2006 10:39 pm
Τοποθεσία: κερατσινι
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από machos_si »

οχι δεν γινεται καμια αλλοιωση στα βιβλια που εχω απο την σχολη δεν αναφερουν πουθενα για αλλοιωση σηματος ασε που οταν θελουν να δουν την αναλογεια χρεισημοποιουν air/fuel meter..
http://www.aquazone.gr/forums/index.php ... 18029&st=0" onclick="window.open(this.href);return false;

Απάντηση

Επιστροφή στο “Do It Your Self”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 10 επισκέπτες