Συμβου

Πείτε μας τι φτιάξατε μόνοι σας!
Silver Arrow
Νέοs
Νέοs
Δημοσιεύσεις: 67
Εγγραφή: Τετ Ιουν 29, 2005 4:57 pm
Τοποθεσία: Ηλιούπολη-Λούτσα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Silver Arrow »

PERRY-MGTF έγραψε:Με 'γειά τα λάστιχα!!!!
Ευχαριστώ!!!
PERRY-MGTF έγραψε:Αυτή η απόσταση είναι γνωστή ως "rim protector" και είναι όπως φυσικά λέει και η λέξη για να προστατεύει την ζάντα πχ στο παρκάρισμα, ώστε να βρεί το λάστιχο στο πεζοδρόμιο πρώτα και όχι η ζάντα.
Ναι, το ξέρω, αλλα το θέμα είναι ότι δεν είμαι σίγουρος ότι είναι κάτι τέτοιο γιατι το έχουν μόνο τα μπροστινά και όχι τα πίσω. Βασικά παρατήρησα οτι είναι διαφρετικά και στην όψη, δηλ. αλλιως είναι γραμμένα κάποια πράγματα στα μπροστά λάστιχα και αλλιώς στα πίσω, πχ. άλλα λογότυπα Πιρέλλι κτλ. Παρόλο που το DOT τους απέχει μόνο 5 εβδομάδες. Πρόλαβαν και άλλαξαν εμφάνιση?
Δεν ξέρω αν όλα είναι οκ που τα μπροστά είναι ZR και όχι R. Σίγουρα έχει να κάνει μόνο με δείκτη ταχύτητας? Τότε γιατί αυτός ο δείκτης είναι πριν το 16 και μετά έχει και το W? Μήπως αυτά που είναι ZR κάνουν μόνο για πίσω?
Ή μήπως είμαι λίγο χέστης και ψείρας με όλα αυτά? :lol:
PERRY-MGTF έγραψε:Αυτό πρέπει να είναι θέμα ρύθμισης. Το δικό μου από την αρχή όταν είναι ευθεία οι ρόδες το τιμόνι έχει μερικές μοίρες κλίση δεξιά.
Εγώ να σου πώ την αλήθεια το παρατήρησα πριν κάτι μήνες και μου πήγαινε αριστερα και τότε είχα κάνει ένα συνειρμό μήπως αυτός που μου έβαλε τα δέρματα, το έβγαλε και μετά το τοποθέτησε στραβά. Παίζει κάτι τέτοιο? Πάντως τώρα μετά την ευθυγράμμιση, έχει πάει από την άλλη, δηλ. δεξιά και με κούφανε. Πάνω που έλεγα ότι θα απαλλαγώ, νά΄σου πάλι.
Να πάω και αλλού, τι να κάνω? Δεν είναι πολύ βέβαια, αλλά είναι σπαστικό :twisted:

PERRY-MGTF
Αρχαίος
Αρχαίος
Δημοσιεύσεις: 3917
Εγγραφή: Δευ Ιαν 03, 2005 10:08 am
Τοποθεσία: 11th Dimension
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από PERRY-MGTF »

Silver Arrow έγραψε:Ναι, το ξέρω, αλλα το θέμα είναι ότι δεν είμαι σίγουρος ότι είναι κάτι τέτοιο γιατι το έχουν μόνο τα μπροστινά και όχι τα πίσω. Βασικά παρατήρησα οτι είναι διαφρετικά και στην όψη, δηλ. αλλιως είναι γραμμένα κάποια πράγματα στα μπροστά λάστιχα και αλλιώς στα πίσω, πχ. άλλα λογότυπα Πιρέλλι κτλ. Παρόλο που το DOT τους απέχει μόνο 5 εβδομάδες. Πρόλαβαν και άλλαξαν εμφάνιση?
Μπορει να βγαζουνε το rim protector μονο σε εκεινες τις διαστασεις...

Η οψη αν δεν ειναι ιδια δεν πειραζει αλλα το πελμα ειναι ιδιο? αν ναι αδικα ανησυχεις! :lol:


Silver Arrow έγραψε: Δεν ξέρω αν όλα είναι οκ που τα μπροστά είναι ZR και όχι R. Σίγουρα έχει να κάνει μόνο με δείκτη ταχύτητας? Τότε γιατί αυτός ο δείκτης είναι πριν το 16 και μετά έχει και το W? Μήπως αυτά που είναι ZR κάνουν μόνο για πίσω?
Ή μήπως είμαι λίγο χέστης και ψείρας με όλα αυτά? :lol:
Κοιτα σιγουρα το ZR δεν ειναι speed rating! στο site της Pirelli δεν γραφει τι ειναι αυτο? αν οχι στειλε τους ενα email να σου πουνε!


Silver Arrow έγραψε: Ή μήπως είμαι λίγο χέστης και ψείρας με όλα αυτά? :lol:



Είσαι αλλά σε καταλαβαλινω γιατί και εγώ έτσι είμαι!
Και με την ασχετοσύνη που κυριαρχεί στους "ειδικούς" πρέπει
να ψάχνεσαι πολύ για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο! :lol: :lol: :lol: :lol:
MG TF - 80th Anniversary Edition #869 of 1600
Owning an MG is one of life's great joys

Εικόνα

Silver Arrow
Νέοs
Νέοs
Δημοσιεύσεις: 67
Εγγραφή: Τετ Ιουν 29, 2005 4:57 pm
Τοποθεσία: Ηλιούπολη-Λούτσα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Silver Arrow »

To pelma einai idio, apla ta mprosta exoun rim protector (mpliax) enw ta pisw oxi. Kai prin peis oti to rim protector einai xrhsimo, prolabainw kai sou lew oti thn Pempth ebala ta lastixa, thn Paraskeyh ekana to anagkastiko la8os na allaksw amaksia me ton patera mou gia na parw pisw tis palies zantes pou den xwragan sto diko mou. Kai oxi mono den tis phra telika (gia diaforous logous), alla prolabe o pateras mou kai ''egdare" elafrws thn mia zanta mou :evil: :evil: :evil: 8a ton skotwsw!!!
Oute 24 wres den anteksan!!!!!

To ZR xwris na brw pou8ena se olo to internet ti shmainei (R=Radial ZR=?), h Pirelli to anaferei san pleonekthma, dhl. oti oles oi diastaseis bgainoun mono se ZR. Twra ti na sou pw...

Άβαταρ μέλους
nikolas
Administrator
Δημοσιεύσεις: 8892
Εγγραφή: Παρ Δεκ 31, 2004 7:22 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από nikolas »

ZR = radial construction
On tyres suitable for speeds in excess of 300 km/h, the letter "R" placed in front of the rim diameter code marking shall be replaced by the inscription "ZR" and the tyre shall be marked with a service description consisting of the speed symbol "Y" and the corresponding load index. The service description shall be marked within brackets, for example,"(95Y)""

Απάντηση

Επιστροφή στο “Do It Your Self”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 15 επισκέπτες