Rover 416GSi-panagiotis x.

Members Photos
i-VTec
Αρχαίος
Αρχαίος
Δημοσιεύσεις: 3717
Εγγραφή: Τρί Απρ 11, 2006 10:42 pm
Τοποθεσία: In the VTEC zone!
Επικοινωνία:

Re: Rover 416GSi-panagiotis x.

Δημοσίευση από i-VTec »

Όντως,αεροτομή από GTi...Τώρα προβολάκια...Καλύτερα να έβρισκες τον προφυλακτήρα του facelift 416 πού έχει διαφορετικές γρίλιες και υποδοχές για προβολάκια... :up:
Εικόνα

panagiotis x.
Νέοs
Νέοs
Δημοσιεύσεις: 320
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 03, 2009 5:31 am
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Re: Rover 416GSi-panagiotis x.

Δημοσίευση από panagiotis x. »

Παιδιά σας ευχαριστώ πολύ όλους για τα καλά σας λόγια κ τις συμβουλές σας! :D Τώρα να σας πιάσω έναν έναν ξεχωριστά:

1) Δημήτρη γούσταρες τελικό ε? Δε με ρίχνουν τα φιλάκια σου :-D Μολών λαβέ ρε! :;T :battle: :P :P :P Όσο για αεροτομή,το 'χα σκεφτεί να του βάλω αλλά μετά το άφησα σαν ιδέα..Πιο πολύ το ψήνω για μπροστινό προφυλακτηρα από το facelift που λες, για να χω κ προβολάκια που λετε αλλά παλαιότερα που το 'χα ψαξει μου 'παν οτι δυσκολα να βρω μεταχειρισμένο γιατί τους πέρνουν κ ότι καινούριος πάει κοντά 500€ :shock: e-bay δεν το 'ψαξα είναι η αλήθεια... (αα!τα μπροστινά φλας από το facelift διφέρουν από το δικό μου,αν πω να το κάνω εντελώς ίδιο,πρέπει να αλλάξω κ φτερά???)


2) Πάνο,μάλλον δε μου αξίζουν τα συγχαρητήρια.. :klaps: Η φώτο που δείχνει το καντράν (όπως κ η 9η φώτο στη σειρά) είναι πιο παλιά από τις άλλες αλλά τις ανέβασα γιατί μου άρεσαν! Όταν εβγαλα πριν 4-5 μερες τις υπόλοιπες ο δείκτης βενζίνης ήταν στο κόκκινο σχεδον! :-D :lol: (* τώρα το αυτοκίνητο έχει 126500 km)


3) Αλεξ,όντως θέλουν ένα περασματάκι με γυαλιστικό τα εξωτερικά πλαστικά μέρη!θα πάω να πάρω να τα κάνω! Πάντως παλιοτερα είχα δοκιμάσει να τα κάνω με γυαλιστικό ταμπλό,armorall ήταν νομίζω, και είχαν δείξει πολύ ωραία! Τώρα για βαζελίνη που λέει κ ο Νικόλας,δεν ξέρω :roll: Μου παραπέμπει για άλλες χρήσεις :lol: :lol: :P

4) Νικόλα,ένα ζευγάρι άσπρα αυτοκόλλητα πιστεύω θα μου ταίριαζε (ενημέρωσέ με με pm :up: )


5) Τάσο,thanks φίλε! ποιο εννοείς resonator :roll: ,δε σε 'πιασα... Πάντως αν λες τον μαύρο πλαστικό σωλήνα που μοιάζει με σκούπα πίσω από το ψυγείο,στέλνει στο κάτω μέρος της χοάνης κρύο αέρα! Να το αντικαταστήσω με μεγαλύτερο εννοείς? ''Δώσε μου τα φώτα σου''!


(ουφ,τελείωσα! :D την απάντηση εννοώ εε,όχι στυλ Πετρούλας :P )
Rover 416GSi '92

i-VTec
Αρχαίος
Αρχαίος
Δημοσιεύσεις: 3717
Εγγραφή: Τρί Απρ 11, 2006 10:42 pm
Τοποθεσία: In the VTEC zone!
Επικοινωνία:

Re: Rover 416GSi-panagiotis x.

Δημοσίευση από i-VTec »

Όχι και 500...Σε μάντρες εδώ βρίσκεις πολύ φθηνότερα προφυλακτήρες...Και δεν χρειάζεται να αλλάξεις φτερά απ'όσο ξέρω,μόνο αν θες να βάλεις τα μεγάλα φλας...Όσο για την αεροτομή,μην το αμελείς...Δείχνει πολύ πάνω στο αμάξι... ;)
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
nikolas
Administrator
Δημοσιεύσεις: 8892
Εγγραφή: Παρ Δεκ 31, 2004 7:22 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Rover 416GSi-panagiotis x.

Δημοσίευση από nikolas »

ALEX_MGF έγραψε:Βαζελινη δεν εχω δοκιμασει συνηθως αυτο το σπραυ χρησιμοποιω αλλα μια που το ανεφερες θα το χω υποψη μου.

Αεροτομη Και προβολακια θα ταν ωραιο να εβαζες...Παναγιωτη δες στο ebay
Για τα εσωτερικά και εγώ θα συνιστούσα κάποιο πιο ειδικό σπρέυ, αλλά για εξωτερικά πλαστικά μέρη μου κάνει εντύπωση πως δεν το έχει ξανακούσει κανένας..γιατί ήθελα και εγώ να κάνω τα πλαστικά από το beverly..

Tasos_7R
Support member
Δημοσιεύσεις: 2330
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 17, 2007 10:56 am
Τοποθεσία: Big In Japan
Επικοινωνία:

Re: Rover 416GSi-panagiotis x.

Δημοσίευση από Tasos_7R »

Παναγιώτη δες εδώ τι είναι το resonator και που βρίσκεται viewtopic.php?f=3&t=3600&p=55220#p55220" onclick="window.open(this.href);return false;
Επίσης στην αρχή του θέματος μπορείς να διαβάσεις πως μπορείς να φτιάξεις cold air intake (C.A.I.) για το αυτοκίνητο σου viewtopic.php?f=3&t=3600" onclick="window.open(this.href);return false;
Και εδώ κάποιες φωτογραφίες με το παλιό μου set up στην εισαγωγή viewtopic.php?f=3&t=3600&start=60" onclick="window.open(this.href);return false;

Σε γενικές γραμμές αυτό που μπορείς να κάνεις για να βελτιώσεις την αναπνοή του κινητήρα σου και να τροφοδοτήσεις τη χοάνη σου με κρύο αέρα είναι να βγάλεις το resonator και απ την τρύπα που θα δημιουργηθεί ακριβώς κάτω από εκεί που έχεις τώρα τη χοάνη σου θα στηρίξεις ένα σπιράλ σωλήνα που το άλλο άκρο του θα προβάλει κάπου στον προφυλακτήρα για να πέρνει κρύο αέρα. Αν δεν θες να ανοίξεις τρύπα στον προφυλακτήρα μπορείς να το στηρίξεις πίσω απ τη γρίλλια.
Επίσης τα φλασάκια του facelift μοντέλου είναι πιο μακριά απ τα δικά μας και χρειάζεται αλλαγή φτερών. Ο προφυλακτήρας απ την άλλη κουμπώνει χωρίς καμιά μετατροπή όπως σου είπε και ο Δημήτρης, αλλά γνώμη μου είναι ότι μετά πρέπει να εγκαταλείψεις τη διχρωμία του γκρι και να βάψεις προφυλακτήρες και πλαινά στο χρώμα του αυτοκινήτου. Κάτι τέτοιο θέλω να κάνω κι εγώ.

Νικόλα η βαζελίνη δεν είναι καλή. Όταν τη βάζεις προσδίδει μια γυαλάδα βέβαια αλλά μετά στεγνώνει εύκολα απ τον ήλιο και γίνονται τα πλαστικά θαμπά. Το έχω δοκιμάσει κι εγώ στο παρελθόν. Καλύτερα να χρησιμοποιείς ειδικά γυαλιστικά για πλαστικά που ενυδατώνουν και επαναφέρουν τα πλαστικά προσδίδοντας μια φυσική λάμψη που διαρκεί.
Our Father,
Who doesn't recognise any other engine,
Vtec be the name,
The kingdom come,
Vtec will kick in on earth as it does in Japan,
Give us this day,
Our daily dose of vtec,
And praise our mighty roar,
And forgive those who repent against the vtec,
And deliver us from any other car that doesn't wear the H symbol,
Amen.

kostas200vi
Αρχαίος
Αρχαίος
Δημοσιεύσεις: 4629
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 14, 2007 9:32 pm
Τοποθεσία: ΚΑΠΟΥ ΣΤΟ ΑΙΓΑΙΟ
Επικοινωνία:

Re: Rover 416GSi-panagiotis x.

Δημοσίευση από kostas200vi »

Tasos_7R έγραψε: Νικόλα η βαζελίνη δεν είναι καλή. Όταν τη βάζεις προσδίδει μια γυαλάδα βέβαια αλλά μετά στεγνώνει εύκολα απ τον ήλιο και γίνονται τα πλαστικά θαμπά. Το έχω δοκιμάσει κι εγώ στο παρελθόν. Καλύτερα να χρησιμοποιείς ειδικά γυαλιστικά για πλαστικά που ενυδατώνουν και επαναφέρουν τα πλαστικά προσδίδοντας μια φυσική λάμψη που διαρκεί.
Συμφωνώ με τον Τάσο :up:
I DON'T DRIVE FAST
"I JUST FLY LOW"

Εικόνα ΕικόναΕικόνα
Old Rovers never die they just get faster.

i-VTec
Αρχαίος
Αρχαίος
Δημοσιεύσεις: 3717
Εγγραφή: Τρί Απρ 11, 2006 10:42 pm
Τοποθεσία: In the VTEC zone!
Επικοινωνία:

Re: Rover 416GSi-panagiotis x.

Δημοσίευση από i-VTec »

Tasos_7R έγραψε: Καλύτερα να χρησιμοποιείς ειδικά γυαλιστικά για πλαστικά που ενυδατώνουν και επαναφέρουν τα πλαστικά προσδίδοντας μια φυσική λάμψη που διαρκεί.
Μόνο με Pantene Pro-V με φυσικά αμινοξέα και αβοκάντο,για μαλλιά πού διαρκούν (δεν κάνει για μένα :klaps: )
Εικόνα

kostas200vi
Αρχαίος
Αρχαίος
Δημοσιεύσεις: 4629
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 14, 2007 9:32 pm
Τοποθεσία: ΚΑΠΟΥ ΣΤΟ ΑΙΓΑΙΟ
Επικοινωνία:

Re: Rover 416GSi-panagiotis x.

Δημοσίευση από kostas200vi »

i-VTec έγραψε:
Tasos_7R έγραψε: Καλύτερα να χρησιμοποιείς ειδικά γυαλιστικά για πλαστικά που ενυδατώνουν και επαναφέρουν τα πλαστικά προσδίδοντας μια φυσική λάμψη που διαρκεί.
Μόνο με Pantene Pro-V με φυσικά αμινοξέα και αβοκάντο,για μαλλιά πού διαρκούν (δεν κάνει για μένα :klaps: )
Τρελοκοτσιδου :P
I DON'T DRIVE FAST
"I JUST FLY LOW"

Εικόνα ΕικόναΕικόνα
Old Rovers never die they just get faster.

PaNoSGR
Παλιός
Παλιός
Δημοσιεύσεις: 1745
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 01, 2008 10:57 pm
Τοποθεσία: ΑΝ@βΑΣειΣ-ΚαΤαΒαΣεις
Επικοινωνία:

Re: Rover 416GSi-panagiotis x.

Δημοσίευση από PaNoSGR »

kostas200vi έγραψε:
i-VTec έγραψε:
Tasos_7R έγραψε: Καλύτερα να χρησιμοποιείς ειδικά γυαλιστικά για πλαστικά που ενυδατώνουν και επαναφέρουν τα πλαστικά προσδίδοντας μια φυσική λάμψη που διαρκεί.
Μόνο με Pantene Pro-V με φυσικά αμινοξέα και αβοκάντο,για μαλλιά πού διαρκούν (δεν κάνει για μένα :klaps: )
Τρελοκοτσιδου :P
Ελεος ας πουμε χαχαχαχαχαχα στον προφυλακτηρα pantene χεχεχεχε.Πλακα πλακα κανα καλο σπρευ για τους προφυλακτηρες?????
Εικόνα

ALEX_MGF
Έμπειρος
Έμπειρος
Δημοσιεύσεις: 687
Εγγραφή: Τρί Ιουν 27, 2006 10:50 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Re: Rover 416GSi-panagiotis x.

Δημοσίευση από ALEX_MGF »

ARMOR ALL ΦΙΛΑΡΑΚΙ ΤΗΕ BEST!!! Γερμανικο απο τα καλυτερα εχει και παλιοαπομιμισεις..αυτο θα παρεις

Δεν θα πιστευεις πως θα γινουν τα πλαστικα.

Θα το ψεκασεις εχει και οδηγιες μεσα θα τις δεις και μενα μαλακο πανι θα το στρωσεις

Εχει ποσο καμμια 7 8 ευρω αλλα αξιζει εεε

Θα δεις ενταξει μετα απο 5-6 μερες θα φευγει η γυαλαδα λιγο αλλα θα το κανεις λιγο και παλι θα γινεται φρεσκο

εως ωτου απορροφησει αρκετο απο τις πολλες φορες και θα μεινει φρεσκο μετα μια και καλη

Ουσιαστικα μια μορφη λαδιου ειναι πολυ λεπτορευστου που καθεται στη τελικη

Με 7 8 ευρωπουλα και λιγη δουλεια
θα το σινιαρεις και θα με θυμηθεις.....

Α και το πλαισιο πισω να κανεις οχι μονο προφυλακτηρες

Απάντηση

Επιστροφή στο “Φωτογραφίες Μελών”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 9 επισκέπτες