Rover 214 91'

Members Photos
PaNoSGR
Παλιός
Παλιός
Δημοσιεύσεις: 1745
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 01, 2008 10:57 pm
Τοποθεσία: ΑΝ@βΑΣειΣ-ΚαΤαΒαΣεις
Επικοινωνία:

Rover 214 91'

Δημοσίευση από PaNoSGR »

Να κάνω και εγώ την αναφορά μου.Αν και μίλαμε για ένα μπροστινοκίνητο αμάξι είναι μια λατρεία για μένα η οποία πολύ δύσκολα θα αντικαθιστούσα με κάποιο 1.4 της τώρα εποχής μα για το νεύρο του,μα για την ομορφιά του,μα γιατί μου έχει βγάλει την ψυχή αυτό όπως και οι άχρηστοι μηχανικόι που περισσότερο ζημιά έκαναν παρα δουλειά.Πιστεύω πως λίγο πολύ με καταλαβαίνεται μιας και πολύ από εσάς κάνετε ανακατασκευές.

Κάπως έτσι ξεκίνησε η ολη ιστορία και το αμάξι από τα χέρια τις μάνας μου ήρθε μόνιμα στα δικά μου.

Το φρενάρισμα πιστέυω μπορείτε να φανταστείτε την συνέχεια
Εικόνα

Νομίζω ότι διακρίνεται που σταμάτησε το φρενάρισμα και που βρέθηκε το HR-V το δικό μου απλά το μετακίνησα.
Εικόνα

Εικόνα

Έλα δεν νομίζω να πιστέψατε ότι είναι τυχαία αυτή η φωτό
Εικόνα

Και όμως κοπάνησε και πίσω και επανήλθε
Εικόνα

Εδω αρχίζουν τα ωραία
Εικόνα

Αν και στην προηγούμενη μπορεί να ξεγελαστήκατε σε αυτήν δεν παίζει
Εικόνα

Είπε το ψυγείο με την πολλαπλή να γίνουν κολλητάρια
Εικόνα

Παραβίαση του στοπ όχι ότι έφταιγε και αυτός ο άμηρος δεν φενόταν μέσα στο δέντρο αλλά μην τον δικαιολογώ και πολύ γιατί είμουνα και απο δεξιά.Τέσπα το αμάξι ήταν 1 μηνα μέσα στο συνεργείο λόγο ότι η ασφαλιστική μου έκανε μανούρες και όχι του άλλου εκείνοι έδιναν τα λεφτά η δικιά μου δεν τα έδινε.Για να μην τα πολυλογώ επισκευάστηκε και σιγά ο λαμαρινάς που θα έκανε καλη δουλειά.Ε και για αυτό το λόγο μια ωραία πρωία είπα να διορθώσω το χάλι με κάτι καλύτερο μικρής εμβέλειας αλλά δεν βαριέσαι.

Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα

Αφού πλέον έχει φτιαχτεί αρχίζει και με ποιάνει η τρέλα μου και θέλω να βάλω και λίγο χέρι στο μοτέρ χωρίς να μου βγεί και ο κούκος αιδόνι.Κάθεται σκηνικό μηχανή στο τσάμπα και φεύγω Λάρισα.Μην πω την ιστορία εκεί μου βγήκε το λάδι με το να ξηλωθεί το μοτέρ και να φορτωθεί στο αμάξι μου μαζί με πολλά άλλα πράγματα.Φτάνω σπίτι και 3 τρελοί με τα χέρια ανεβάζουν την μηχανή στο σπίτι

Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα

Και κυρίες και κύριοι ποιός ήταν ο χαζός που πίστεψε ότι έστω και για μια στιγμή ότι η τρέλα δεν πάει στα βουνά.10 το βραδυ ξεκιναμε την παρακατω διαδικασια

Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα

Και για τελείωμα στις 2 το πρωί γιάλυσμα του δίχαλου πάρε να 'χεις μαζί με κάτι φωνές από τους γείτωνες.

Τελειώνοντας με αυτό και αφού έχει περάσει κάποιο διάστημα λέω παναγιώτη ήρθε η ώρα να αλλάξει παπά στο αμάξι και ενώ πλέον το αμάξι κομπλέ περίπου δλδ μιάς και είχα βρεί λάθος φτερό.

Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα

Και ναί έφτασε η άγια ώρα +δώρο έκπληξη

Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα

Επιτέλους κάτι αρχίζει να λέει αλλά δεν φτάνει αυτό το αμάξι ήταν σαν καμηλοπάρδαλη στο θεό έφτανε κάτι πρέπει να γίνει.Ποιές εταιρίες θα βοηθήσουν για να παίξουμε καλύτερα....Koni Κίτρινα ρυθμιζόμενα κατά σκληρότητα και H'n'R 3 πόντων για να γλείψουμε λίγο καλήτερα τον δρόμο.

Πριν
Εικόνα

Μετά
Εικόνα

Επιτέλους άμμεση απόδοση του δρόμου και εμφανώς καλήτερο κράτημα.

Συνεχίζω πάντως να λέω ότι χέρι στον κινητήρα δεν μπορώ να βάλω οπότε τι να κάνω αρκούμε σε ένα τελικό της DunkSpeed το οποίο δίνει μια εντύπωση ότι θα δεις σίγουρα κάποιο Impreza να περνάει όχι δεν βγάζει κανά καγκουροήχο έναν μπάσο που με τρελένει

Εικόνα

Και ναι μετα από πολύ καιρό κάθεται η δουλεία με το μοτέρ και από μονόυ ψεκασμού με 89μουλαράκια γίνομαι πολλαπλού με 105φοράδες και πολλά νέα κομμάτια στην μηχανή.

Όλα δείχνουν να πηγαίνουν καλά αλλά η ζήλια δεν παλεύεται και το ματιάξανε και κοπανάω ακριβώς στο ίδιο σημείο με αποτέλεσμα σπασμένο φανάρι,φτερό για πέταμα και μια ψιλοστράτζα στο καπό.Έχω φτάσει στο αμήν to hell όλοι σας θα κάνω το δικό μου.Μάστορα πόσο θες για βάψιμο ολικό 1500-1600 ωραία πάρτο και ξεκίνα.

Για τώρα δεν βρίσκω τις ενδιάμεσες φωτό οπότε παραθέτω τις λίγο πριν το τέλος
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα

Και το τελικό αποτέλεσμα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Και σιτούλα καταργώντας κάτι πλαστικά
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα

Το μικρόβιο δεν σταματά και βλέποντας το εργοστασιακό φρένο απλά λέμα πλάκα μας κάνεις μινιόν και μη αεριζόμενος.
Εικόνα

Γι'αυτο και αλλάχτηκαν εμπρός και πίσω και μπήκαν από 416Gti μπροστά αεριζόμενοι πίσω απλοί (φωτό δεν έχω τώρα θα μπούν όταν μπουν και οι καινούργιοι δίσκοι.

Το κουραστικό σε όλα αυτά ήταν τα 4 αποτυχημένα rebuild που έκαναν στο συνεργείο εννοείται με δικά τους έξοδα και με έφεραν στην κατάσταση του να καταθέσω πινακίδες μιας και ρευστό δικό μου δεν έπεζε άλλο και οι δικοί μου δεν είχαν πειστεί για το ότι η μηχανή δουλεύει κανονικά παρόλο που η μηχανή αλλάχτηκε εντελώς.Ακόμα και εγω αμφιβάλλω.Μαμήθηκα να γράφω και να αναλύω από εδώ και πέρα τα σχόλια δικά σας.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος PaNoSGR την Πέμ Ιουν 10, 2010 10:28 pm, έχει επεξεργασθεί 5 φορές συνολικά.
Εικόνα

panagiotis x.
Νέοs
Νέοs
Δημοσιεύσεις: 320
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 03, 2009 5:31 am
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Re: Rover 214 Si 91'

Δημοσίευση από panagiotis x. »

Μεγειά τις ζάντες Πάνο! Πολύ ωραίες!Και τα αμορτισέρ καινούρια?Ποια φοράς? Όρεξη να 'χεις κ όλα θα γίνουν! Ααα,και λεφτά εννοείται! :-D

(κάνω κλικ αλλά δε μου τις μεγαλώνει τις φωτογραφίες...τσέκαρέ το λίγο)
Rover 416GSi '92

PaNoSGR
Παλιός
Παλιός
Δημοσιεύσεις: 1745
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 01, 2008 10:57 pm
Τοποθεσία: ΑΝ@βΑΣειΣ-ΚαΤαΒαΣεις
Επικοινωνία:

Re: Rover 214 Si 91'

Δημοσίευση από PaNoSGR »

Ολα καινουργια ειναι ειναι παναγιωτη ευχαριστω.Η φωτο εκανα μαλλον λαθος αντιγραφη και δεν τις δειχνει ολοκληρες στο αρχικο μεγεθος αυριο αν ειναι θα το διωρθωσω
Εικόνα

ALEX_MGF
Έμπειρος
Έμπειρος
Δημοσιεύσεις: 687
Εγγραφή: Τρί Ιουν 27, 2006 10:50 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Re: Rover 214 Si 91'

Δημοσίευση από ALEX_MGF »

Βάλες τις μεγάλες pic.Σενιο! Μπραβο...!! :D Το ιδιο ισχυει και για σενα πλύσιμο και γυαλισμα εξωτερικα πλαστικα για ξεθάμπωμα και προστασια απο τον ηλιο. :D

PaNoSGR
Παλιός
Παλιός
Δημοσιεύσεις: 1745
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 01, 2008 10:57 pm
Τοποθεσία: ΑΝ@βΑΣειΣ-ΚαΤαΒαΣεις
Επικοινωνία:

Re: Rover 214 Si 91'

Δημοσίευση από PaNoSGR »

Τις εφτιαξα και τις φωτο τωρα μπορειτε να τις δειτε κανονικα
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
fotis power
Έμπειρος
Έμπειρος
Δημοσιεύσεις: 509
Εγγραφή: Παρ Ιαν 18, 2008 3:08 pm
Τοποθεσία: peristeri
Επικοινωνία:

Re: Rover 214 Si 91'

Δημοσίευση από fotis power »

τουμπανο πανο... :up: καλα λιωσιματα :-D
Εικόνα turbo only in photoshop

PaNoSGR
Παλιός
Παλιός
Δημοσιεύσεις: 1745
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 01, 2008 10:57 pm
Τοποθεσία: ΑΝ@βΑΣειΣ-ΚαΤαΒαΣεις
Επικοινωνία:

Re: Rover 214 Si 91'

Δημοσίευση από PaNoSGR »

Λιωσηματα μαλλον για τα λαστιχα εννοεις αλλα ελπιζω να μην τα αλλαξω παλι σε κανα 14μηνο γτ τα προηγουμενα τοσο αντεξαν στα χερια μου και τωρα ειναι στο μπαλκονι και περιμενουν ενα trackday να τα βαλω και να τα λιωσω τελειως.Επονται και αλλες φωτο συντομα αρκει να βρω αυτο που θελω
Εικόνα

Tasos_7R
Support member
Δημοσιεύσεις: 2330
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 17, 2007 10:56 am
Τοποθεσία: Big In Japan
Επικοινωνία:

Re: Rover 214 Si 91'

Δημοσίευση από Tasos_7R »

Πάνο με πήραν τηλέφωνο απ την πιτσαρία εκεί κοντά στη γειτονιά σου... είδαν τις φωτό και μου παν να τους επιστρέψεις αμέσως την τοστιέρα πίσω!!! :smt082 :smt082 :smt082

Καλά πλάκα κάνω μην τσαντίζεσαι... ωραίο έγινε το εργαλείο!! Με γεια τα ζαντολαστιχοαμορτισεροελατηρια!!!! :P Και πες μας και πως συμπεριφέρεται στο δρόμο με αυτές τις βελτιώσεις. :rally:
Πάντως το κενό του θόλου πάλι μεγάλο φαίνεται... Τι κακό κι αυτό με αυτά τα αμάξια... έλεος!!! :( 6 cm χαμήλωμα θέλουν για να "δείξουν"...

Αααα και που σαι... δε θέλει "λίγο πλύσιμο"... απ τις φωτό που βλέπω πρέπει να το μουλιάσεις κανά διήμερο στη σαπουνάδα!!! :P :P :P
Our Father,
Who doesn't recognise any other engine,
Vtec be the name,
The kingdom come,
Vtec will kick in on earth as it does in Japan,
Give us this day,
Our daily dose of vtec,
And praise our mighty roar,
And forgive those who repent against the vtec,
And deliver us from any other car that doesn't wear the H symbol,
Amen.

PaNoSGR
Παλιός
Παλιός
Δημοσιεύσεις: 1745
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 01, 2008 10:57 pm
Τοποθεσία: ΑΝ@βΑΣειΣ-ΚαΤαΒαΣεις
Επικοινωνία:

Re: Rover 214 Si 91'

Δημοσίευση από PaNoSGR »

Κανα 2 ημερο στην σαπουναδα χμμμμμμμμμμ ωραια τασο θα το φερω στην μπανιερα σου να το πλυνουμε :P.Εννοια σου και θα το πλυνω απλα εχω κατι εξοδακιαααααααααααααααααααααααα και πρεπει να ηρεμησω λιγο και μολις γινει αυτο θα παει βιολογικο για να καθαρισει μεσα και για εξω και μηχανη και θα κανουμε συκγριση μετα πιο ειναι πιο καθαρο :P.ολα στην ωρα τους ρε φιλε θα γινουν μετα θα θα ζηταμε 20 θεσεις για το ATS για να τα δειχνουμε τα τουμπανα
Εικόνα

Tasos_7R
Support member
Δημοσιεύσεις: 2330
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 17, 2007 10:56 am
Τοποθεσία: Big In Japan
Επικοινωνία:

Re: Rover 214 Si 91'

Δημοσίευση από Tasos_7R »

PaNoSGR έγραψε:Κανα 2 ημερο στην σαπουναδα χμμμμμμμμμμ ωραια τασο θα το φερω στην μπανιερα σου να το πλυνουμε :P.
Μόνο αν το μεταμορφώσεις σε δίμετρη ξανθιά γαλανομάτα με εκρηκτικές αναλογίες!!!! :P :P :P Και μετά να το φέρεις και να το αφήσεις... θα το πλύνω εγώ... :kouklos:
Our Father,
Who doesn't recognise any other engine,
Vtec be the name,
The kingdom come,
Vtec will kick in on earth as it does in Japan,
Give us this day,
Our daily dose of vtec,
And praise our mighty roar,
And forgive those who repent against the vtec,
And deliver us from any other car that doesn't wear the H symbol,
Amen.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Φωτογραφίες Μελών”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 11 επισκέπτες