Πρόβλημα με το γκάζι. Κόμπιασμα

Problems
Απάντηση
Papanikolis9
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Κυρ Απρ 01, 2018 6:22 pm
Επικοινωνία:

Πρόβλημα με το γκάζι. Κόμπιασμα

Δημοσίευση από Papanikolis9 »

Καλησπέρα και καλό μήνα. Έχω ένα Ρόβερ 214 SI 1991. Έχω ένα πρόβλημα το οποίο δεν μπορώ να καταλάβω από πού προέρχεται. Όταν πατάω τέρμα το γκάζι ακόμα και χωρίς ταχύτητα μέσα , στις 2500 στροφές και ίσως πιο κάτω η πιο πάνω μου κάνει ένα κόμπιασμα και μετά αν το κρατήσω μέσα το πετάλι ανεβάζει μέχρι τέρμα. Τώρα εάν αυτό το κάνω συνέχεια δηλαδή. Πατάω το γκάζι ξανά και ξανά γρήγορα μέχρι μέσα ,το αμάξι κάνει σαν να μπουκώνει, πέφτουν οι στροφές όλο και πιο πολύ και αν συνεχίσω σβήνει. Αφού συμβεί αυτό εάν δοκιμάσω να βάλω ξανά μπρος την μηχανή αργεί και μετά παίρνει. Δεν μιλάμε ότι αν μείνω σε ανηφόρα, δεν τραβάει το αμάξι φυσικα. Σήμερα άλλαξα ολόκληρο το καρμπιρατέρ άλλαξα και φίλτρο αέρα, φίλτρο βενζίνης, λάδια και φίλτρο λαδιού. Έλεγξα τα μπουζί είναι μια χαρά. Άλλαξα το ντρισιμπιτερ μαζι με το ράουλο μπας και έφταιγε αυτό αλλά τελικά τίποτα. Το επόμενο βήμα είναι να αλλάξω μπουζοκαλώδια αλλά δεν γνωρίζω αν αυτό θα βοηθήσει η θα λύσει το πρόβλημα. Έχει κάποιος κάποια ιδέα στο συγκεκριμένο πρόβλημα? Ευχαριστώ πολύ.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Papanikolis9 την Δευ Απρ 02, 2018 1:01 am, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.

Άβαταρ μέλους
nikolas
Administrator
Δημοσιεύσεις: 8892
Εγγραφή: Παρ Δεκ 31, 2004 7:22 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Πρόβλημα με το γκάζι. Κόμπιασμα

Δημοσίευση από nikolas »

Ντιστριμπιτέρ άλλαξες, ράουλο, άλλαξες?

Papanikolis9
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Κυρ Απρ 01, 2018 6:22 pm
Επικοινωνία:

Re: Πρόβλημα με το γκάζι. Κόμπιασμα

Δημοσίευση από Papanikolis9 »

Ναι τα άλλαξα και τα δύο. Καινούρια τα έβαλα.

ANTKX
Νέοs
Νέοs
Δημοσιεύσεις: 168
Εγγραφή: Τρί Ιουν 12, 2012 10:51 am
Επικοινωνία:

Re: Πρόβλημα με το γκάζι. Κόμπιασμα

Δημοσίευση από ANTKX »

αισθητήρα στροφάλου δοκίμασες να αλλάξεις. Δεν είμαι μηχανικός, δεν ξέρω που βρίσκεται, αλλά έχω διαβάσει παρόμοια προβλήματα σε αυτούς που τον άλλαξαν.
Rover 216-416 GSI(200-400XW, R8) 89-95 για πάντα !!!

Άβαταρ μέλους
nikolas
Administrator
Δημοσιεύσεις: 8892
Εγγραφή: Παρ Δεκ 31, 2004 7:22 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Πρόβλημα με το γκάζι. Κόμπιασμα

Δημοσίευση από nikolas »

Μπουζι, μπουζοκαλωδια, πολλαπλασιαστής

Απάντηση

Επιστροφή στο “Προβλήματα”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 11 επισκέπτες