Πρόβλημα με νερά σε mg tf!!!

Problems
Petrismgtf
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 04, 2017 4:12 am
Επικοινωνία:

Re: Πρόβλημα με νερά σε mg tf!!!

Δημοσίευση από Petrismgtf »

Σήμερα κοίταξα τα λάδια και βρήκα κάτι λευκά υγρά επάνω παχύρευστο..μάλλον φλάντζα!!

R414
Έμπειρος
Έμπειρος
Δημοσιεύσεις: 891
Εγγραφή: Δευ Μάιος 03, 2010 10:32 pm
Επικοινωνία:

Re: Πρόβλημα με νερά σε mg tf!!!

Δημοσίευση από R414 »

Petrismgtf έγραψε:Σήμερα κοίταξα τα λάδια και βρήκα κάτι λευκά υγρά επάνω παχύρευστο..μάλλον φλάντζα!!
Ετσι το χε κανει και μενα καμια θερμοκρασια και απλα τα χε μπερδεψει οποτε μαλλον χλωμο να μην τη γλιτωσεις...

Petrismgtf
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 04, 2017 4:12 am
Επικοινωνία:

Re: Πρόβλημα με νερά σε mg tf!!!

Δημοσίευση από Petrismgtf »

Πάω για φλάντζα Δλδ...γκαντεμιά !

JohnRov
Αρχάριος
Αρχάριος
Δημοσιεύσεις: 33
Εγγραφή: Τετ Απρ 26, 2017 6:11 pm
Επικοινωνία:

Re: Πρόβλημα με νερά σε mg tf!!!

Δημοσίευση από JohnRov »

Μακάρι να γίνει καλή δουλεία φίλε μου βρες κάποιον που να ξέρει καλά από Rover αξίζει να δώσεις κάτι παραπάνω. (ζήτα εγγύηση - ενισχυμένη φλάντζα καινούρια πειρακια κτλ)

Εμένα μου άλλαξαν φλάντζα πριν 5 χρόνια γιατί δεν είχαν κουμπώσει καλά την φύσα του βεντιλατερ μετά από τρακάρισμα.. 4-5 μήνες μετά την επισκευή φλάντζας και το αμάξι άρχισε να χάνει νερά , ξεκίνησαν η δικαιολογίες του τύπου κάποιο κολάρο όταν ζεσταίνετε κτλ..

Δυστυχώς δεν είχα άλλα χρήματα την περίοδο όποτε και το άφησα συμπληρώνοντας νερό κάθε εβδομάδα.

Και πιστεύω έκανα καλά γιατί το αμάξι δούλεψε 4 χρόνια οπότε και έκανε απόσβεση.

Το αποτέλεσμα μπήκε τώρα ένας σωστός κινητήρας διότι ο άλλος είχε αρχίζει να σαπίζει αν και έβγαζε ακόμα πολλά χιλιόμετρα.

R414
Έμπειρος
Έμπειρος
Δημοσιεύσεις: 891
Εγγραφή: Δευ Μάιος 03, 2010 10:32 pm
Επικοινωνία:

Re: Πρόβλημα με νερά σε mg tf!!!

Δημοσίευση από R414 »

JohnRov έγραψε:Μακάρι να γίνει καλή δουλεία φίλε μου βρες κάποιον που να ξέρει καλά από Rover αξίζει να δώσεις κάτι παραπάνω. (ζήτα εγγύηση - ενισχυμένη φλάντζα καινούρια πειρακια κτλ)

Εμένα μου άλλαξαν φλάντζα πριν 5 χρόνια γιατί δεν είχαν κουμπώσει καλά την φύσα του βεντιλατερ μετά από τρακάρισμα.. 4-5 μήνες μετά την επισκευή φλάντζας και το αμάξι άρχισε να χάνει νερά , ξεκίνησαν η δικαιολογίες του τύπου κάποιο κολάρο όταν ζεσταίνετε κτλ..

Δυστυχώς δεν είχα άλλα χρήματα την περίοδο όποτε και το άφησα συμπληρώνοντας νερό κάθε εβδομάδα.

Και πιστεύω έκανα καλά γιατί το αμάξι δούλεψε 4 χρόνια οπότε και έκανε απόσβεση.

Το αποτέλεσμα μπήκε τώρα ένας σωστός κινητήρας διότι ο άλλος είχε αρχίζει να σαπίζει αν και έβγαζε ακόμα πολλά χιλιόμετρα.

Αν εχεις βρει μαστορα που δινει εγγυηση στο θεμα φλατζα σε rover θα θελα πολυ να μου πεις ποιος ειναι να πηγαινω και γω...
Δεν υφισταται αυτο που λες ειδικα στα συγκεκριμενα μοτερ ειναι αναλωσιμη και κανεις δεν δινει εγγυηση

JohnRov
Αρχάριος
Αρχάριος
Δημοσιεύσεις: 33
Εγγραφή: Τετ Απρ 26, 2017 6:11 pm
Επικοινωνία:

Re: Πρόβλημα με νερά σε mg tf!!!

Δημοσίευση από JohnRov »

Εγώ πιστεύω πως αν μπουν 2 αλαρμ θερμοκρασίας , ένα στην μηχανή και ένα για το νερό δεν πρόκειται να ξανά κάψει φλάντζα, έχεις κάψει εσύ ποτέ φλάντζα χωρίς να χαλάσει κάποιο άλλο εξάρτημα πρώτα;

Petrismgtf
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 04, 2017 4:12 am
Επικοινωνία:

Re: Πρόβλημα με νερά σε mg tf!!!

Δημοσίευση από Petrismgtf »

Ο μάστορας μου είπε δεν έχει κάψει φλαντζα..και απλά υγρασία πιάνουν πολλές φορές στα Λυδια γιατί το καπάκι λαδιού είναι καθαρό..Δευτέρα το βάζω στον αέρα να τσεκάρει κοκέτα κλπ και βλέπουμε..ελπίζω να την γλιτώσω!

R414
Έμπειρος
Έμπειρος
Δημοσιεύσεις: 891
Εγγραφή: Δευ Μάιος 03, 2010 10:32 pm
Επικοινωνία:

Re: Πρόβλημα με νερά σε mg tf!!!

Δημοσίευση από R414 »

JohnRov έγραψε:Εγώ πιστεύω πως αν μπουν 2 αλαρμ θερμοκρασίας , ένα στην μηχανή και ένα για το νερό δεν πρόκειται να ξανά κάψει φλάντζα, έχεις κάψει εσύ ποτέ φλάντζα χωρίς να χαλάσει κάποιο άλλο εξάρτημα πρώτα;

Ποτε δεν εχω καψει φλατζα απο αστοχια αισθητηρα και ουτε λογω αστοχιας καποιου αλλου εξαρτηματος απλα εγινε οπως γινεται στη πλεοψηφια...

Petrismgtf
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 04, 2017 4:12 am
Επικοινωνία:

Re: Πρόβλημα με νερά σε mg tf!!!

Δημοσίευση από Petrismgtf »

Αν και είμαι από καλαματα σκέπτομαι να το στείλω Αθήνα για επισκευή..γιατί εδώ λένε τρέλα ποσά μέχρι και 1000..ιμάντες να τα αλλάξει όλα..δεν λέει τόσα λεφτά!

Άβαταρ μέλους
antonis132
Έμπειρος
Έμπειρος
Δημοσιεύσεις: 567
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 16, 2008 10:07 am
Επικοινωνία:

Re: Πρόβλημα με νερά σε mg tf!!!

Δημοσίευση από antonis132 »

http://suburbservice.net/head-gaskets-subarus
μια αποψη στο παραπανω κειμενο οτι μια φλατζα κατασκευασμενη απο ασβεστο υλικο εχει πολυ μικρο ποσοστο αστοχιας
το ψαχνω καιρο για το ροβερ φλατζα κατασκευασμενη απο ασβεστο, κανενας ευρωπαιος προμηθευτης δεν κατασκευαζει απο τετοιο υλικο πλεον, αλλα τη βρισκω μονο απο κινα κ εχω θεμα με τα μεταφορικα κ εισαγωγικους δασμους
Εικόνα

Απάντηση

Επιστροφή στο “Προβλήματα”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 11 επισκέπτες