Rover 45 1.4 2001 λάδια σε μπουζί

Problems
Dimitrios
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: Παρ Μαρ 31, 2017 7:43 pm
Επικοινωνία:

Re: Rover 45 1.4 2001 λάδια σε μπουζί

Δημοσίευση από Dimitrios »

Κανείς εδώ στο site που να γνωρίζει κανέναν μάστορα της προκοπής για Rover στην Κρήτη;

Άβαταρ μέλους
antonis132
Έμπειρος
Έμπειρος
Δημοσιεύσεις: 567
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 16, 2008 10:07 am
Επικοινωνία:

Re: Rover 45 1.4 2001 λάδια σε μπουζί

Δημοσίευση από antonis132 »

Dimitrios έγραψε:
antonis132 έγραψε:θα εκαψε-καταστρεψε οπωσδηποτε τουλαχιστον 2 η περισσοτερες βαλβιδες σε διαφορετικους κυλινδρους ωστε δεν θα εχει συμπιεση κ δεν περνει καθολου μπρος
αν σου κανει τη δουλεια αυτο το αυτοκινητο θα αξιζε να το επισκευασεις...
Έχεις ιδέα για τι κόστος μιλάμε; Μαζί με το κατέβασε-λύσε-δέσε-ανέβασε της μηχανής; Γιατί και εγώ το γουστάρω αυτό το αμάξι αλλά να μην μου πάει και ο κούκος αηδόνι τέτοιες εποχές.
ναι ομως το επισκευαζεις κ λειτουργει, το γνωριζεις το αυτοκινητο σου κ δεν εχει αλλα κουσουρια, απο το να μπαινεις σε περιπετειες με μεταχειρισμενα
Εικόνα

R414
Έμπειρος
Έμπειρος
Δημοσιεύσεις: 891
Εγγραφή: Δευ Μάιος 03, 2010 10:32 pm
Επικοινωνία:

Re: Rover 45 1.4 2001 λάδια σε μπουζί

Δημοσίευση από R414 »

Οπως τα λες μαλλον εχει σπασει μπουζι στο κυλινδρο και εχεις φαει τα πασα στη κεφαλη.
Αν ειναι αυτη η ζημια θες ενα καπακι μεταχειρο και κανα πιστονι+λυσε δεσε το μοτερ...
Απο λεφτα βαρια 500 σε μαστορα το αν αξιζει ειναιι αλλο θεμα

Dimitrios
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: Παρ Μαρ 31, 2017 7:43 pm
Επικοινωνία:

Re: Rover 45 1.4 2001 λάδια σε μπουζί

Δημοσίευση από Dimitrios »

R414 έγραψε:Οπως τα λες μαλλον εχει σπασει μπουζι στο κυλινδρο και εχεις φαει τα πασα στη κεφαλη.
Αν ειναι αυτη η ζημια θες ενα καπακι μεταχειρο και κανα πιστονι+λυσε δεσε το μοτερ...
Απο λεφτα βαρια 500 σε μαστορα το αν αξιζει ειναιι αλλο θεμα
Αδελφέ εάν μιλάμε για 500 ευρά τότε σίγουρα αξίζει εάν αναλογιστείς ότι ο πρώτος μάστορας τον οποία ήξερα και με ήξερε μου πήρε 600 για φλάντζα. Και από ότι διάβασα γενικά εδώ στο forum δεν είμαι καθόλου σίγουρος για το εάν έβαλε φλάντζα της προκοπής αλλά και για το εάν άλλαξε τις βίδες που γράφουνε όλοι πως πρέπει να αλλαχτούν οπωσδήποτε. Και χωρίς να ξέρω ακριβώς τι έκανε διότι είμαι άσχετος με τον χώρο. Και φυσικά ήταν η τελευταία φορά που είδε τα αυτοκίνητα του σπιτιού μου. Είπαμε, την μ@λακία την πληρώνεις. Ο δεύτερος μάστορας ΧΩΡΙΣ να το δει μου είπε ότι κατά πάσα πιθανότητα δεν έχει σπάσει η ακίδα γιατί το θεωρεί δύσκολο αλλά έχει λιώσει από λόγο που δεν τον θυμάμαι.

Dimitrios
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: Παρ Μαρ 31, 2017 7:43 pm
Επικοινωνία:

Re: Rover 45 1.4 2001 λάδια σε μπουζί

Δημοσίευση από Dimitrios »

Επίσης έλαβα αυτό το e-mail ως απάντηση σήμερα από κάποιον άλλο εδώ στην Κρήτη. Πείτε μου τι πιστεύετε;

"Αρχικα για την λιωμενη ακιδα στο μπουζι η πιο πιθανεσ αιτιες ειναι,ειτε απο
μη αλλαγη των μπουζι,ειτε απο μεγαλη καταναλωση λαδιου.
Στην συνεχεια το λαδια που βλεπετε στο μπουζι η πιο πιθανες αιτιες ειναι
ειτε διαρροη λαδιου απο τον φορεα των εκκεντροφορων,ειτε απο το καπακι των
εκκεντορορων.
Το οτι δεν παιρνει μπροστα ευθυνετε τα ισως κατεστραμενα μπουζι,χωρις αυτο
να συμαινει οτι δεν υπαρχει και αλλη ζημια στο αυτοκινητο."

Άβαταρ μέλους
antonis132
Έμπειρος
Έμπειρος
Δημοσιεύσεις: 567
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 16, 2008 10:07 am
Επικοινωνία:

Re: Rover 45 1.4 2001 λάδια σε μπουζί

Δημοσίευση από antonis132 »

ειναι μια αποψη, οταν ανοιχτει ο κινητηρας θα φανει τι πραγματικα εχει
τοσα χρονια αλλαζα ο ιδιος τα μπουζι στα αυτοκινητα μας σε μαρκες champion, ngk, bosch μα ποτε δεν ειχα προβλημα κ να λιωσει η ακιδα του μπουζι οπως αναφερεις
θα ηθελα να ανεβασεις τη φωτογραφια αυτου του μπουζι η εστω τι μαρκα ηταν επειδη παει καπου το μυαλο μου
Εικόνα

Dimitrios
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: Παρ Μαρ 31, 2017 7:43 pm
Επικοινωνία:

Re: Rover 45 1.4 2001 λάδια σε μπουζί

Δημοσίευση από Dimitrios »

antonis132 έγραψε:ειναι μια αποψη, οταν ανοιχτει ο κινητηρας θα φανει τι πραγματικα εχει
τοσα χρονια αλλαζα ο ιδιος τα μπουζι στα αυτοκινητα μας σε μαρκες champion, ngk, bosch μα ποτε δεν ειχα προβλημα κ να λιωσει η ακιδα του μπουζι οπως αναφερεις
θα ηθελα να ανεβασεις τη φωτογραφια αυτου του μπουζι η εστω τι μαρκα ηταν επειδη παει καπου το μυαλο μου
Καλησπέρα φίλε μου. Δυστυχώς τα μπουζί (μαζί και το "λιωμένο"), έχουν πεταχτεί γιατί μπήκαν επιτόπου καινούρια επάνω. Που πάει όμως το μυαλό σου; Μίλησα με μάστορα που "εμπιστεύομαι" και μου είπε να του το πάω με κανένα 100ευρο για τον έλεγχο (αν δεν το επισκευάσω τελικά). Μου είπε ότι ΊΣΩΣ να μην χρειαστεί να κετεβάσει το μοτερ. Θα το λύσει επάνω στο αμάξι μέχρι εκεί που μπορεί. Θα του το πάω μετά το πάσχα πρώτα ο Θεός και θα σας ενημερώνω, αλλά κάθε βοήθεια μέχρι τότε δεχτή αδέλφια.

R414
Έμπειρος
Έμπειρος
Δημοσιεύσεις: 891
Εγγραφή: Δευ Μάιος 03, 2010 10:32 pm
Επικοινωνία:

Re: Rover 45 1.4 2001 λάδια σε μπουζί

Δημοσίευση από R414 »

Γιατι να κατεβασει μοτερ??
Αν ανοιξει απλα τη κεφαλη θα δει τι χρειαζεται αν δεν εχει σπασει μπλοκ φτιαχνεται οτι κι αν θελει εκτος απο μεταλα χαμηλα
Αν σου πει πολλα λεφτα βρες ενα μοτερ απο καμια μαντρα με 250-300αρικα και βαλτο πανω

andreas
Έμπειρος
Έμπειρος
Δημοσιεύσεις: 434
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 29, 2006 5:21 am
Τοποθεσία: Eyboia
Επικοινωνία:

Re: Rover 45 1.4 2001 λάδια σε μπουζί

Δημοσίευση από andreas »

ενδεικτικα να σου αναφερω οτι αλλαξα φλατζα και εκανα και γενικο καθαρισμα σε ωστηρια καπακι,
πλανισμα εργασια κλπ με 250€.
Μια φλατζα Victor Reinz multilayer την πηρα γυρω στα 25€ απο Αθηνα.

Άβαταρ μέλους
antonis132
Έμπειρος
Έμπειρος
Δημοσιεύσεις: 567
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 16, 2008 10:07 am
Επικοινωνία:

Re: Rover 45 1.4 2001 λάδια σε μπουζί

Δημοσίευση από antonis132 »

οταν πας σε mls φλατζα ειναι συνετο να πλανισεις και το μπλοκ κατι που σημαινει επιπλεον κοστος σε εργασια αλλα πιο ολοκληρωμενη κ σωστη δουλεια, επειδη το δικο μας ειναι αλουμινιο κ απο τις θερμοκρασιες 'επερνε',το υλικο των υδροχιτωνιων ηταν μεταλλο, η οποια μεταξυ τους διαφορα σε υψος πιστευω οφειλονταν στην κολλα που εφευγε στη βαση τους κ μαλιστα σε καποιους κινητηρες οταν ανοιγες κινητηρα περιστρεφονταν με το χερι
παντως την μλς που εβγαλα εκαιγε κ στα 4 υδροχιτωνια νερα, που σημαινει χρειαζονταν πλανισμα στο μπλοκ πλην ομως των υδροχιτωνιων ωστε να παρουν το υψος που τους αρμοζει
ανδρεα στο νισσαν εκανες την εργασια;
η εργοστασιακη σου φλατζα απο τι υλικο ηταν: μεταλλο μονο, μεταλλο-λαστιχο, ασβεστος;
Εικόνα

Απάντηση

Επιστροφή στο “Προβλήματα”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 6 επισκέπτες