πρόβλημα με κλείδωμα πόρτα οδηγού και ηλεκτρικού παραθυρου

Problems
Απάντηση
nikos416
Νέοs
Νέοs
Δημοσιεύσεις: 64
Εγγραφή: Δευ Μαρ 30, 2015 4:20 pm
Επικοινωνία:

πρόβλημα με κλείδωμα πόρτα οδηγού και ηλεκτρικού παραθυρου

Δημοσίευση από nikos416 »

καλησπέρα παιδιά έχω ένα ροβερ 416 του 96μοντ το το παράθυρο ξεψύχησε λέω κάηκε το μοτερακι καλα μέχρι εδώ μετά απο αρκετό καιρο δεν κλείδωνε με το χειριστήριο η πορτα, όλο το αμάξι κλειδωνη εκτός από την πόρτα του οδηγού .ανοίγω τον ταμπλά της πόρτας και βλέπω ενα ασπο κουτάκι pektron λέω την βρήκαμε την ζημιά, μη σας κουράζω, παραγγέλνω απο ίντερνετ και γρύλο και το pektron τα κουμπώνω πάνω τίποτα ούτε παράθυρό ανεβηνη ούτε πόρτα κλειδωνη. ασφάλειες που κοίταξα με το δοκιμαστικό μια χαρά όλες .πάνω στην μηχανή απο την μεριά του οδηγοί που έχει δυο κουτιά με βαρελάκια και ασφάλειες έβαλα το δοκιμαστοκο μια χαρά οι ασφάλειες ,καμιά ιδέα την μπορεί να είναι;μήπως ξέρει κάποιο παιδί να μου πει το καλώδιο που περνάει απο την πόρτα και παει μπροστά στην μηχανή που καταλιγει;

nikos416
Νέοs
Νέοs
Δημοσιεύσεις: 64
Εγγραφή: Δευ Μαρ 30, 2015 4:20 pm
Επικοινωνία:

Re: πρόβλημα με κλείδωμα πόρτα οδηγού και ηλεκτρικού παραθυρ

Δημοσίευση από nikos416 »

παιδια καποιος μου ειπε για πλεξουδα πορτας οδηγου .εχουν κοπει καλωδια μου ειπε.Ξερετε που καταληγει η πλεξουδα?

Άβαταρ μέλους
yo_rover
Νέοs
Νέοs
Δημοσιεύσεις: 129
Εγγραφή: Παρ Φεβ 20, 2009 6:44 pm
Τοποθεσία: ΚΟΥΦΑΛΙΑ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ
Επικοινωνία:

Re: πρόβλημα με κλείδωμα πόρτα οδηγού και ηλεκτρικού παραθυρ

Δημοσίευση από yo_rover »

η γνώμη μου είναι (για να μην παραγγείλεις και αλλα αχρείαστα εξαρτήματα και δίνεις τζάμπα λεφτά) να το πας σε ένα φίλο σου ηλεκτρολόγο να το δει καλύτερα αυτός
Εικόνα

Tasos_7R
Support member
Δημοσιεύσεις: 2330
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 17, 2007 10:56 am
Τοποθεσία: Big In Japan
Επικοινωνία:

Re: πρόβλημα με κλείδωμα πόρτα οδηγού και ηλεκτρικού παραθυρ

Δημοσίευση από Tasos_7R »

nikos416 έγραψε:παιδια καποιος μου ειπε για πλεξουδα πορτας οδηγου .εχουν κοπει καλωδια μου ειπε.Ξερετε που καταληγει η πλεξουδα?
Τα καλώδια περνάνε μέσα από μια ελαστική πλαστική φυσούνα στο τελάρο της πόρτας μπροστά εκεί που είναι και ο μεντεσές. Είναι πολύ εύκολο να την ξεκουμπώσεις και να δεις αν κάποιο καλωδιο έχει φθορά.
Our Father,
Who doesn't recognise any other engine,
Vtec be the name,
The kingdom come,
Vtec will kick in on earth as it does in Japan,
Give us this day,
Our daily dose of vtec,
And praise our mighty roar,
And forgive those who repent against the vtec,
And deliver us from any other car that doesn't wear the H symbol,
Amen.

nikos416
Νέοs
Νέοs
Δημοσιεύσεις: 64
Εγγραφή: Δευ Μαρ 30, 2015 4:20 pm
Επικοινωνία:

Re: πρόβλημα με κλείδωμα πόρτα οδηγού και ηλεκτρικού παραθυρ

Δημοσίευση από nikos416 »

τελικά παιδιά τη βρήκαμε τη ζημιά εκεί που έλεγε ο φίλος και τον ευχαριστώ πολύ το θέμα είναι ότι δεν φταίει η φυσούνα άλλα εκεί που κουμπωνη η φυσούνα γιατί λίγο την επεξα και δούλεψαν όλα. είδα ότι έχουν βγει κάποια καλώδια. Αλλα για να το φτιαξω να παρω συνδετήρες πρέπει να βγάλω την πόρτα . είδα έχει από 2 βίδες στους μεντεσέδες πάνω και κάτω εκεί που κολαω είναι πως θα βγάλω τον πίρο που ειναι στη μέση; το να βγάλεις μια πόρτα οδηγού είναι κάτι δυσκολο;

Tasos_7R
Support member
Δημοσιεύσεις: 2330
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 17, 2007 10:56 am
Τοποθεσία: Big In Japan
Επικοινωνία:

Re: πρόβλημα με κλείδωμα πόρτα οδηγού και ηλεκτρικού παραθυρ

Δημοσίευση από Tasos_7R »

Τον πείρο αν τον χτυπήσεις με κάτι προς τα πάνω βγαίνει πολύ εύκολα. Γενικά δεν είναι δύσκολο, αλλά καλό είναι να έχεις ένα φίλο παρέα, γιατί η πόρτα είναι σχετικά βαριά και θα χρειαστείς μια βοήθεια ώστε να την ακουμπήσετε κάπου. Βέβαια η επανατοποθέτηση θέλει λίγο περισσότερο προσοχή, ώστε να κενά των αρμών να είναι ίσα και να κλείνει σωστά.

Θεωρώ πάντως πως μπορείς να το φτιάξεις χωρίς να βγάλεις την πόρτα. Είναι κρίμα να μπεις σε τέτοια διαδικασία. Στη χειρότερη πήγαινε σ' έναν ηλεκτρολόγο.
Our Father,
Who doesn't recognise any other engine,
Vtec be the name,
The kingdom come,
Vtec will kick in on earth as it does in Japan,
Give us this day,
Our daily dose of vtec,
And praise our mighty roar,
And forgive those who repent against the vtec,
And deliver us from any other car that doesn't wear the H symbol,
Amen.

nikos416
Νέοs
Νέοs
Δημοσιεύσεις: 64
Εγγραφή: Δευ Μαρ 30, 2015 4:20 pm
Επικοινωνία:

Re: πρόβλημα με κλείδωμα πόρτα οδηγού και ηλεκτρικού παραθυρ

Δημοσίευση από nikos416 »

παιδιά τελικά είχατε δίκιο δεν χρειάστηκε να βγάλω πόρτα ένα ένα τα καλώδια τα ένωσα με συνδετηρες ευχαριστω για της συμβουλες

Απάντηση

Επιστροφή στο “Προβλήματα”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 12 επισκέπτες