Προβλημα σε απογνωση!!βοηθεια!!

Problems
giorgosmgf
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 30, 2014 10:21 pm
Επικοινωνία:

Προβλημα σε απογνωση!!βοηθεια!!

Δημοσίευση από giorgosmgf »

καλησπερα.Γιωργος απο Μαρουσι.
εχω ενα mgf 1,8 montello 1998
το προβλημα μου ξεκινησε πριν 2 χρονια στα 110.000χλμ το συνεργειο που ειχε αναλαβει το αυτοκινητο μου νομιζω οτι επιτρεπετε να το πω ειναι του ΚΥΡΙΟΥ ΛΟΥΡΜΠΑ στο ηλιον απεναντι απο τα στερ,,,
ετσι μετα αποενα γενικο σερβις και ελεγχο του αυτοκινητου ενω ειχαν περασει 5 ημερες εσπασε το λουρι του δυναμο περασε μεσα και μου καρφωσε βαλβιδες...δεν εγινε σωστος ελεγχος η τελος παντων οτι εγινε εγινε..και εκει ξεκινανε τα προβληματα/
οταν παρελαβα το αυτοκινητο το συγκεκεκριμενο συνεργειο μου αλλαξε φλατζα αφου ανοιξε βεβαια το καπακι..μεχρι τοτε ειχα μεταλικη την οποια αντικατεστησαν με την απλη κλασικη.του ειπε γιατι μου απαντησε ειναι καλυτερη!!οκ...
στα 115.000 ξαφνικα μου ξερασε τα νερα απο το παγουρι...δεν ανεβασε θερμοκρασια ποτε..ομως τα νερα περασαν στα λαδια..το παω λοιπον και βεβαια μου ειπε τι εγω το αφησα χωρις νερο..κατι τετοιο δεν εγινε ποτε το κοιταζα καθε ημερα.εκει σκαω αλλο ενα 500αρικο...
στα 120.000 ξανα τα ιδια χωρις αυτην τη φορα να περασουν τα νερα στα λαδια....το παω εξοργισμενος και ο ιδιος μου λεει οτι δεν θα του μαθω την δουλεια του και δεν ειναι φλατζα.απολκλιεται!το αφηνω 2 ημερες μου λεει ειναι η ταπα ρε του δοχειου!το παιρνω παω σπιτι ποσα χιλιομετρα..ξερναει τα νερα..το αλλο π[ρωι του το παω μου λλει εχει κολλησει ο θερμοστατης θα το αφησουμε ελευθερο!!!!απλα δεν θα εχεις ζεστο αερα!...μα γιατι του λεω αλλαξε τον για 70ε??του δινω 70ε το παιρνω ,,κανω 5χλμ φτανει η θερμοκρασια στους 90..σταματαω,,παιρνβ οδικη την επομενη ημερα το ξαναπαω και το αφηνω για 10 ημερες!!καταληγει οτι ειναι φλατζα και οτι απο την αρχη το ελεγε!!τ λεω οτι δεν τ ελεγε,,μου λεει δεν εχω ευθηνη καμμια αλα ιθα σου παρω μονο τα ανταλακτικα.....το δεχομαιο..το παιρνω μετα απο μια εβδομαδα επιπλεον καιμου ζηταει 35οε!καθως οπως μου ειπε εβαλε δυο φλτατζες την μια πανω στην αλλη και το πλαναρισμα τουκοστισε 170ε!!!!δεν μου αλαζει καν λαδια αφου οπως ειπε το νερο δεν περασε μεσα απλα στραβωσε το καπακιεπειδη ειμαι στον χωρο δεν του δινω βεβαια α τα λεφτα αυτα//παιρνω το αμαξι και φτανουμε σημερα στα 123,000 οπου το αμαξι ανεβαζει στροφες μια στις 1300 συτο ρελαντι παντα μια στις 1500 μια στις 1700 ...το παω σε αλλο συνεργειο μου λεει ειναι βαλβιδα στροφων την βγαζει την καθαριζει δουλευει μονο μια ημερα και την επομενη χειροτερα!!..το ξαναπαω μ εει ενα σωληνακι πανω στην πολλαπλη τραβουσε αερα!δουλευει 4 ημερες σωστα μετα παλι τα ιδια...μετα απο ενα μηνα περιπου σταματει να ανεβαζει στροφες αλλα..πεφτεικαθε μερα η σταθμη του παραφου μισο λιτρο και.... μετα απο 2 ημερες αρχιζει να ρεταρει το πρωι μαλιστα ενα πρωι για να παρει μπρος εκανε 5 λεπτα..το επομενο πρωι πηρε μεν αλλα ακουγοταν θορυβος μεσα στην μηχανη και εβγαλε πολυ καπνο σαν να εκαιγε νερο..μολις το αμαξι ζεστανε παραμενουν μονο κατι λιγα ρεταρισματα...οποτε το μυαλο μου παει παλι στην φλατζα για 3η φορα μεσα σε 12.000χλμ!!...τα λαδια ειναι οκ,θερμοκρασια ποτε δεν ανεβασε... σημερα και ενω ειμαι στην διαδικασια να το παω σε αλλο συνεργειο διαπιστωσα οτι ξεκινησε να τρεχει νερα απο κατω..παραφλου...το βερο δεν προερχετε ομως απο πισω απο την μηχανη αλλα απο πισω απο τον καταλυτη περιπου...εψαξα και ειδα υγρο το σειμιο κατω απο το πατακι του συνοδηγου.....
..να εχει ρηγμα η μηχανη οκ αλλα ποτε το εκανε?αν ειχε αποτην αρχη θα εχανε αμεσως και οχι μετα απο 5.000χλμ και σιγουρα δεν θα ειχε και κατι αλλο?με διαβεβαθωσαν τοτε οτι ρηγμνα δεν εχει...το αμαξι δεν ανεβασε ουτε τωρα θερμοκρασια δεν εχασε ποτε τοσα νερα..αυτην την φορα εχει καυτο αερα στο καλοριφερ και οχι χλιαρο οπως την τελευταια φορα που εκαψε φλατζα
πλεον τα εχω χαμενα δεν μπορω να καταλαβω τι γινεται με αυτο το αμαξι..εχει κανεις μκαμμια ιδεα?γιατι αν το παω τυφλα σε συνεργειοπλεον εχω χασει πασα ιδεα...επισης εαν τελικα ειναι φλατζα τι συμφερει?να αλλαξω καπακι να αλλαξω μηχανη η να το πουλησω ανταλλακτικα?το αμαξι ειναι οπτικα σε αριστη κατασταση ατρακαριστο/το λυπασε να τ δωσεις δηλαδη...αλλα,,
giorgosmgf
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 30, 2014 10:21 pm
Επικοινωνία:

Re: Προβλημα σε απογνωση!!βοηθεια!!

Δημοσίευση από giorgosmgf »

επισης ξεχασα να πω οτι αυτην την φορα δεν εχει ουτε μαγιονεζα στα λαδια ουτε πανω στο εσωτερικο καπακι..το συμπτωμα του ειναι το πρωινο ρεταρισμα μετα η απωλεια παραφλου και τωρα οτι τρεχει παραλου απο κατω και ειναι υγρο το πατακι του συνοδηγου
xristos
Νέοs
Νέοs
Δημοσιεύσεις: 219
Εγγραφή: Τρί Απρ 10, 2012 9:52 pm
Τοποθεσία: Βολος
Επικοινωνία:

Re: Προβλημα σε απογνωση!!βοηθεια!!

Δημοσίευση από xristos »

για να βγαλεις μια ακρη περνα απο βωσσο μια βολτα...............Καζαντζάκη 6, Άγιοι Ανάργυροι....
giorgosmgf
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 30, 2014 10:21 pm
Επικοινωνία:

Re: Προβλημα σε απογνωση!!βοηθεια!!

Δημοσίευση από giorgosmgf »

με αυτον μιλησα.....
τ κακο ειναι οτι πρεπει να το αφησω καιμενω μακρυα..και αντε καινρηκα τροπο..μετα ειναιτο θεμα οτι αν ο ανθρωπος το ανοιξει και μου πει φλατζα τοτε θα θελει και καπακι...οποτε αν το κοσστος παει 600ε καλυτερα δεν ειναι να το δωσω οπως ειναι ποσα θα πιασει....απο το να το φτιαξω και να το πουλησω 2500..παραπανω δεν πιανουν πλεον
xristos
Νέοs
Νέοs
Δημοσιεύσεις: 219
Εγγραφή: Τρί Απρ 10, 2012 9:52 pm
Τοποθεσία: Βολος
Επικοινωνία:

Re: Προβλημα σε απογνωση!!βοηθεια!!

Δημοσίευση από xristos »

αυτο φιλε μου το ξερεις μονο εσυ !!!!
giorgosmgf
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 30, 2014 10:21 pm
Επικοινωνία:

Re: Προβλημα σε απογνωση!!βοηθεια!!

Δημοσίευση από giorgosmgf »

παντως επειδη διαβασα κολακευτικα σχολια για τον Λουμπρα απο καποιους εχω να πω οτι ειναι απαραδεκτος και σαν συμπεριφορα εκτος απο μαστορας/
την τελευταια φορα το πηρα στςι 5 το απογευμα μετα απο 5χλ εμεινα.τν πηρα τηλ δεν το σηκωνε βεβαια στο συνεργειο..και αρνηθηκε να μου δωσει το κινητο του.οτι θες μονο ωρες εδω μ ειπε..μετα απο 2500ε που τ εχω δωσει για επισκευες ολα αυτα τα 4 χρονια/
μου παρεδωσε το αμαξι 2 φορες χωρις να το τσεκαρει καν ..
R414
Έμπειρος
Έμπειρος
Δημοσιεύσεις: 891
Εγγραφή: Δευ Μάιος 03, 2010 11:32 pm
Επικοινωνία:

Re: Προβλημα σε απογνωση!!βοηθεια!!

Δημοσίευση από R414 »

Πολυ περιεργο το θεμα σου.
3 φορες μεσα σε 10000km να σου σκασει νερα και με καινουριες φλατζες..Το να σου μπαζει νερα στη καμπινα ειναι θεμα κυκλωματος.Κοιτα ολα τα κολαρα σου να δεις οτι δε εχεις θεμα απο κει,δες το δοχειο με τη ταπα να μη χανει,κοιτα το ψυγειο,θερμοστατη και γενικα ολο το κυκλωμα νερου-καλοριφερ μηπως εχεις καπου βουλωμενο κολαρο.Κοιταξτε και τα χιτωνια και το μπλοκ μηπως εχουν παρει..Μετα απο ολα αυτα θα χεις θεμα και με τη συμπιεση ποσες φορες εχετε πλανισει ??
andreas
Έμπειρος
Έμπειρος
Δημοσιεύσεις: 434
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 29, 2006 5:21 am
Τοποθεσία: Eyboia
Επικοινωνία:

Re: Προβλημα σε απογνωση!!βοηθεια!!

Δημοσίευση από andreas »

νερο στο πατακι μαλλον εχει χαλασει το ψυγειακι του καλοριφερ.
για τα ρεταρισματα ισως σου περναει λιγο νερακι μεσα σε καποιον κυλινδρο και βραχυκυκλωνει μπουζι.
εγω μετα απο 10.000χλμ που αλλαξα φλατζα με μια διπλη ή τριπλη δεν θυμαμαι σιγουρα
μου περναγε νερο στον πρωτο κυλινδρο και ξανασφιξαμε καπακι.
πηρε 3 κιλα σε καθε βιδα σχεδον.
μηπως μονο σφιξιμο θελει?
marbin
Νέοs
Νέοs
Δημοσιεύσεις: 284
Εγγραφή: Τρί Μάιος 21, 2013 10:09 am
Επικοινωνία:

Re: Προβλημα σε απογνωση!!βοηθεια!!

Δημοσίευση από marbin »

τοσα εχεισ τραβηξει αν το αφησεισ και 2-3 μερεσ βωσσο δεν νομιζω να σε χαλασει τοσο.
πιστευω οτι θα την βρει την ακρη αυτοσ.ειναι κριμα να το σκοτωσεισ και να ειναι κατι απλο που φταιει για ολα αυτα.
τουλαχιστον ετσι για μια γνωμη κιαν δεν συμφερει μην το φτιαχνεισ.
τωρα για συμβουλεσ τι να σου πω.δεν ξερω :despair:
R414
Έμπειρος
Έμπειρος
Δημοσιεύσεις: 891
Εγγραφή: Δευ Μάιος 03, 2010 11:32 pm
Επικοινωνία:

Re: Προβλημα σε απογνωση!!βοηθεια!!

Δημοσίευση από R414 »

Σφυξιμο στις βιδες δεν...Μια φορα σφιγγεις και τελος
Απάντηση

Επιστροφή στο “Προβλήματα”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 18 επισκέπτες