Rover 416 GSI 90-94 & Προβλήματα που σε στέλνουν αδιάβαστο

Problems
ANTKX
Νέοs
Νέοs
Δημοσιεύσεις: 168
Εγγραφή: Τρί Ιουν 12, 2012 11:51 am
Επικοινωνία:

Re: Rover 416 GSI 90-94 & Προβλήματα που σε στέλνουν αδιάβασ

Δημοσίευση από ANTKX »

panagioti ,δεν ξέρω αν θα αναφερθούμε στο ίδιο αφου από μηχανολογικά είμαι σκράπας. του πατέρα μου είχε θέμα το καπάκι του ντιστριμπιτέρ και απλά μια μέρα δεν του έπαιρνε μπροστά και διαπιστώσαμε υγρασία από βροχή.άλλο πρόβλημα που παρουσίασε ήταν ο αισθητήρας που βρίσκεται κοντά στη μετόπη κάτι που έχω ακούσει και για gti όπως και η αισθητήρες του ΑΒS. Tέλος , μπορεί να κάψει ηλεκτρονική(του ντρισιμπιτέρ ;; αν είναι αυτή κάνει κάτι περίεργα ανεβοκατεβάσματα το στροφόμετρο στα τελευταία του).
Η εμπειρία μου έχει δείξει ότι υπάρχουν τεράστιες αποκλίσεις στις τιμές και θέλει πολύ ψάξιμο για να μη πιαστείς κορόιδο αφού κάποιες φορές αξίζει να πάρεις ολόκληρο αμάξι για ανταλλακτικά παρά ένα ανταλλακτικό
Rover 216-416 GSI(200-400XW, R8) 89-95 για πάντα !!!
panagiotis x.
Νέοs
Νέοs
Δημοσιεύσεις: 320
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 03, 2009 5:31 am
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Re: Rover 416 GSI 90-94 & Προβλήματα που σε στέλνουν αδιάβασ

Δημοσίευση από panagiotis x. »

ANTKX έγραψε: Tέλος , μπορεί να κάψει ηλεκτρονική(του ντρισιμπιτέρ ;; αν είναι αυτή κάνει κάτι περίεργα ανεβοκατεβάσματα το στροφόμετρο στα τελευταία του).
Η εμπειρία μου έχει δείξει ότι υπάρχουν τεράστιες αποκλίσεις στις τιμές και θέλει πολύ ψάξιμο για να μη πιαστείς κορόιδο αφού κάποιες φορές αξίζει να πάρεις ολόκληρο αμάξι για ανταλλακτικά παρά ένα ανταλλακτικό

Ναι, αυτό που γράφεις ως ηλεκτρονική εννοώ πλακέτα του ντιστριμπιτέρ.

Όσο για το τελευταίο που λες :iagree:


ΥΓ Ένα μικρό ''θεματάκι'' που θυμήθηκα γιατί μου έχει εμφανιστεί, είναι ότι ενδέχεται μετά από πολύ καιρό να τα ψιλοπαίξει ο αισθητήρας στροφών με αποτέλεσμα να ''παίζει'' το στροφόμετρο και να χρειάζεται αλλαγή. Το πρόβλημα όμως καμιά φορά λύνεται και με απλό καθαρισμό της φίσας του αισθητήρα με ειδικό σπρέι επαφών.
Rover 416GSi '92
ANTKX
Νέοs
Νέοs
Δημοσιεύσεις: 168
Εγγραφή: Τρί Ιουν 12, 2012 11:51 am
Επικοινωνία:

Re: Rover 416 GSI 90-94 & Προβλήματα που σε στέλνουν αδιάβασ

Δημοσίευση από ANTKX »

Δεν πρέπει να παραλείψουμε και τα "θεματάκια" που έχουν με τους διακόπτες των καθαριστήρων που ενίοτε πρέπει ή να τον ανοίξεις και να τον κλήσεις για να ενεργοποιηθεί ή πρέπει να πατήσεις την γρήγορη σάρωση με νερό για να πάρουν μπροστά. ο "τύπος" του προβλήματος εξαρτάται από το ποιος συνδυασμός είναι αποτελεσματικός σε κάθε περίπτωση. Ανάλογο πρόβλημα έχω αντιμετωπίσει και με τα φώτα που ανοίγεις τη μεσαία σκάλα και κατά καιρούς ενεργοποιείται η μεγάλη. Σε αυτή τη περίπτωση με εσφαλμένη ενεργοποίηση της μεγάλης αντί της μεσαίας σκάλας κάνουμε σινιάλο με τα μεγάλα φώτα και ξεκολλάει.
Rover 216-416 GSI(200-400XW, R8) 89-95 για πάντα !!!
Άβαταρ μέλους
nikolas
Administrator
Δημοσιεύσεις: 8892
Εγγραφή: Παρ Δεκ 31, 2004 7:22 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Rover 416 GSI 90-94 & Προβλήματα που σε στέλνουν αδιάβασ

Δημοσίευση από nikolas »

ANTKX έγραψε:Δεν πρέπει να παραλείψουμε και τα "θεματάκια" που έχουν με τους διακόπτες των καθαριστήρων που ενίοτε πρέπει ή να τον ανοίξεις και να τον κλήσεις για να ενεργοποιηθεί ή πρέπει να πατήσεις την γρήγορη σάρωση με νερό για να πάρουν μπροστά. ο "τύπος" του προβλήματος εξαρτάται από το ποιος συνδυασμός είναι αποτελεσματικός σε κάθε περίπτωση. Ανάλογο πρόβλημα έχω αντιμετωπίσει και με τα φώτα που ανοίγεις τη μεσαία σκάλα και κατά καιρούς ενεργοποιείται η μεγάλη. Σε αυτή τη περίπτωση με εσφαλμένη ενεργοποίηση της μεγάλης αντί της μεσαίας σκάλας κάνουμε σινιάλο με τα μεγάλα φώτα και ξεκολλάει.
μάλλον θέλουν αλλαγή τα χειριστήρια..
i-VTec
Αρχαίος
Αρχαίος
Δημοσιεύσεις: 3717
Εγγραφή: Τρί Απρ 11, 2006 11:42 pm
Τοποθεσία: In the VTEC zone!
Επικοινωνία:

Re: Rover 416 GSI 90-94 & Προβλήματα που σε στέλνουν αδιάβασ

Δημοσίευση από i-VTec »

Τουλάχιστον από ηλεκτρικά προβλήματα δεν έχω/είχα σχεδόν ΠΟΤΕ μου κανένα πρόβλημα. Από το 1997 μόνο ΜΙΑ φορά ηλεκτρονική, ποτέ ρελές βενζίνης και αντλία βενζίνης (ειδικά για το τελευταίο πραγματικά απορώ, την έχω βιάσει την καημένη), ποτέ πρόβλημα με φώτα, παράθυρα, καθρέφτες, ασφάλειες κ.λπ. Τα ABS στα μοντέλα 91-95 έχουν όντως αποδειχθεί προβληματικά σε αρκετές περιπτώσεις, όμως πλέον δεν έχω. Σημειωτέον πως ποτέ μου δεν είχα κλειστό γκαράζ, άρα το αμάξι έτρωγε κανονικά νερά από βροχή κ.λπ. Παρ'όλα αυτά, ελάχιστα ηλεκτρικά προβλήματα. Ακόμα και η ισχύς των φώτων εμπρός και πίσω παραμένει σε πολύ καλά επίπεδα για αμάξι 20ετίας, αν και υποψίαζομαι ότι με ένα νέο σετ γειώσεις θα είναι ακόμα καλύτερα.
Εικόνα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Προβλήματα”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 24 επισκέπτες