Air-conditioner

Problems
Στέλιος
Αρχάριος
Αρχάριος
Δημοσιεύσεις: 40
Εγγραφή: Τετ Μαρ 21, 2012 11:06 pm
Επικοινωνία:

Air-conditioner

Δημοσίευση από Στέλιος »

Παιδιά μια ερώτηση. Όταν δουλεύει το Air-conditioner (Rover 25) ακούγεται συχνά ένα "μούγκρισμα". Συμβαίνει και σε σας?

Άβαταρ μέλους
nikolas
Administrator
Δημοσιεύσεις: 8892
Εγγραφή: Παρ Δεκ 31, 2004 7:22 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Air-conditioner

Δημοσίευση από nikolas »

Μπορείς να γίνεις λίγο πιο συγκεκριμένος..??
μου έχει τύχει κάτι παρόμοιο, και ήταν ο τεντωτήρας του κομπρεσέρ-δυναμό..αλλά δεν ξέρω αν είναι το ίδιο στην περίπτωσή σου..
επίσης, θα μπορούσε κάλλιστα να είναι βάση μηχανής, που τα χει φτύσει και με το κομπλάρισμα του κομπρεσέρ, μεταφέρει πιο έντονα κραδασμούς μέσα..

Στέλιος
Αρχάριος
Αρχάριος
Δημοσιεύσεις: 40
Εγγραφή: Τετ Μαρ 21, 2012 11:06 pm
Επικοινωνία:

Re: Air-conditioner

Δημοσίευση από Στέλιος »

"Μουγκρίζει" συνήθως όταν αφήνεις το γκάζι. Αυτό το είχε και στην αρχή που το αγόρασα (2000), αλλά τώρα νομίζω πως είναι λίγο πιο έντονο.

Άβαταρ μέλους
antonis132
Έμπειρος
Έμπειρος
Δημοσιεύσεις: 567
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 16, 2008 10:07 am
Επικοινωνία:

Re: Air-conditioner

Δημοσίευση από antonis132 »

και σε εμενα το εκανε παλιοτερα 2009 αυτο το μουγκρισμα συμπληρωσα λιγο φρεον και σταματησε ο μαστορας μου ειχε πει πως ο συμπιεστης ειχε αδειασει απο λαδι και μουγκριζε :s βασικα φρεον μονο παιρνει μεσα ετσι δεν ειναι;
σημερα εβαλα φρεον στο ac,ανοιξαμε ενα σωληνακι για καποια εργασια, ειχε μια ετικετα που εγραφε 540+-20γρ & 620gr+-20γρ κοιταξαμε και τον επισημο καταλογο και επαληθευτηκε τα 620γρ, 30 λεπτα διαδικασια και 50ζεστα euro, δουλευει μια χαρα, το κανει ψυγειο το ροβερακι αλλα υπαρχει ενα θεματακι, παλια ειχα αποσυνδεσει την φισα της iacv και σταματησα το ρελαντι στις 950στρ. ετσι οταν ενεργοποιω το ac τις κατεβαζει στα 700στρ. και σβηνει καθε φορα που παταω συμπλεκτη και κινουμαι στην πολη
πρεπει να την ξανασυνδεσω αλλα μου κρατουσε υψηλο ρελαντι με τον κινητηρα ζεστο στις 1500-1200-1100στρ. και επεφτε στις 900 μετα απο 2 λεπτα η καθολου, αυτο αραγε οφειλεται στον καφε αισθητηρα θερμοκρασιας η στον αισθητηρα στροφαλου;
Εικόνα

crAss
Παλιός
Παλιός
Δημοσιεύσεις: 1351
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 02, 2005 1:41 pm
Επικοινωνία:

Re: Air-conditioner

Δημοσίευση από crAss »

Το ZR αν το γεμίσω όσο γράφει η ετικέτα κάνει κραδασμούς το κομπρεσέρ, θέλει λίγο λιγότερο για να δουλέψει στρωτά.
Life is too short not to...

Άβαταρ μέλους
1mpampakos
Νέοs
Νέοs
Δημοσιεύσεις: 69
Εγγραφή: Τετ Φεβ 15, 2012 8:19 pm
Επικοινωνία:

Re: Air-conditioner

Δημοσίευση από 1mpampakos »

[quote="antonis132"]και σε εμενα το εκανε παλιοτερα 2009 αυτο το μουγκρισμα συμπληρωσα λιγο φρεον και σταματησε ο μαστορας μου ειχε πει πως ο συμπιεστης ειχε αδειασει απο λαδι και μουγκριζε :s βασικα φρεον μονο παιρνει μεσα ετσι δεν ειναι;
Όχι.
Μαζί με το φρέον συμπληρώνουν και μια μικρή ποσότητα λαδιού (πράσινο χρώμα).

zikos!!
Αρχάριος
Αρχάριος
Δημοσιεύσεις: 35
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 03, 2012 12:01 am
Επικοινωνία:

Re: Air-conditioner

Δημοσίευση από zikos!! »

Παιδια γεια σας οταν παω καπου με αιr condition και παταω φρενο μαζι με συμπλεκτη για να σταμματησω το αυτοκινιτο η θα κατεβασει πολυ χαμηλα τις στροφες και θα επανελθει στο φυσιολογικο η θα σβησει το κανει σε κανεναν αυτο?το συναντησε κανεις?απο τι μπορει να το κανει?

Άβαταρ μέλους
nikolas
Administrator
Δημοσιεύσεις: 8892
Εγγραφή: Παρ Δεκ 31, 2004 7:22 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Air-conditioner

Δημοσίευση από nikolas »

Το αυτοκίνητο είχα εργοστασιακά a/c ή το έβαλες εκ των υστέρων? (για τι αυτοκίνητο μιλάμε..? )

zikos!!
Αρχάριος
Αρχάριος
Δημοσιεύσεις: 35
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 03, 2012 12:01 am
Επικοινωνία:

Re: Air-conditioner

Δημοσίευση από zikos!! »

καλησπερα για rover 400 μηλαμε δεν το πηρα καινουριο το ειχε επανω μαλλον εργοστασιακο ειναι!

Άβαταρ μέλους
nikolas
Administrator
Δημοσιεύσεις: 8892
Εγγραφή: Παρ Δεκ 31, 2004 7:22 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Air-conditioner

Δημοσίευση από nikolas »

αν είναι Diavia δεν είναι εργοστασιακό, έχει μπει εκ των υστέρων..γι'αυτό ρωτάω, μήπως δε δίνει εντολή στον εγκέφαλο να κρατάει στροφές..?

Απάντηση

Επιστροφή στο “Προβλήματα”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 9 επισκέπτες