αναψε το λαμπακι srs

Problems
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
antonis132
Έμπειρος
Έμπειρος
Δημοσιεύσεις: 567
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 16, 2008 11:07 am
Επικοινωνία:

αναψε το λαμπακι srs

Δημοσίευση από antonis132 »

καθαρισα τα καθισματα, τη μοκετα,ταμπλω και χρειαστηκε να παω τερμα πισω τα καθισματα,απο τοτε μου αναβει μετα απο 3 λεπτα-αλλες φορες καθολου το λαμπακι srs,τι μπορω να κανω;(1οπτικα στα καλωδια κατω απο τα καθισματα φαινεται να ειναι ολα κουμπωμενα και τιποτα κομμενο,το καλωδιο βλεπω να παει καπου στο σιδηροδρομο του καθισματος κοντα στο χειροφρενο κανει γειωση καπου εκει περα;2 η στεφανη του τιμονιου υπαρχει περιπτωση να μην κανει καλη επαφη)
μεχρι τωρα μου αναβε στην αρχη οταν εστριβα πανω απο μιση στροφη στο τιμονι,επειτα τυχαια και τωρα τελευταια οταν πεφτω δυνατα στα φρενα
μια που ανεφερα για λαμπακι το δοχειο υγρων φρενων το καπακι εχει μια φυσα, οταν τα υγρα φτασουν στο min αναβει καποιο λαμπακι;(σημερα παρατηρησα διαρροη στη βαση του δοχειου στο σημειο που το πλαστικο δοχειο ενωνεται με το μεταλλο και σκεφτομαι τι μπορει να γινει,να ψαξω για μεταχειρισμενο η μπαινει καινουρια φλατζα-κολλα εκει περα;)
Εικόνα
kostas200vi
Αρχαίος
Αρχαίος
Δημοσιεύσεις: 4629
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 14, 2007 10:32 pm
Τοποθεσία: ΚΑΠΟΥ ΣΤΟ ΑΙΓΑΙΟ
Επικοινωνία:

Re: αναψε το λαμπακι srs

Δημοσίευση από kostas200vi »

antonis132 έγραψε:καθαρισα τα καθισματα, τη μοκετα,ταμπλω και χρειαστηκε να παω τερμα πισω τα καθισματα,απο τοτε μου αναβει μετα απο 3 λεπτα-αλλες φορες καθολου το λαμπακι srs,τι μπορω να κανω;(1οπτικα στα καλωδια κατω απο τα καθισματα φαινεται να ειναι ολα κουμπωμενα και τιποτα κομμενο,το καλωδιο βλεπω να παει καπου στο σιδηροδρομο του καθισματος κοντα στο χειροφρενο κανει γειωση καπου εκει περα;2 η στεφανη του τιμονιου υπαρχει περιπτωση να μην κανει καλη επαφη)
μεχρι τωρα μου αναβε στην αρχη οταν εστριβα πανω απο μιση στροφη στο τιμονι,
Κούμπωσε καλά τις φισες κάτω από τα καθίσματά και εάν συνεχίζει να ανάβει άλλαξε την ταινία κάτω από τον αεροσακο.
antonis132 έγραψε: επειτα τυχαια και τωρα τελευταια οταν πεφτω δυνατα στα φρενα
μια που ανεφερα για λαμπακι το δοχειο υγρων φρενων το καπακι εχει μια φυσα, οταν τα υγρα φτασουν στο min αναβει καποιο λαμπακι;(σημερα παρατηρησα διαρροη στη βαση του δοχειου στο σημειο που το πλαστικο δοχειο ενωνεται με το μεταλλο και σκεφτομαι τι μπορει να γινει,να ψαξω για μεταχειρισμενο η μπαινει καινουρια φλατζα-κολλα εκει περα;)
Αν θυμάμαι καλά έχει λαστιχάκια εκεί που ενώνεται άλλαξε τα.
I DON'T DRIVE FAST
"I JUST FLY LOW"

Εικόνα ΕικόναΕικόνα
Old Rovers never die they just get faster.
Άβαταρ μέλους
nikolas
Administrator
Δημοσιεύσεις: 8892
Εγγραφή: Παρ Δεκ 31, 2004 7:22 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: αναψε το λαμπακι srs

Δημοσίευση από nikolas »

kostas200vi έγραψε:
antonis132 έγραψε:καθαρισα τα καθισματα, τη μοκετα,ταμπλω και χρειαστηκε να παω τερμα πισω τα καθισματα,απο τοτε μου αναβει μετα απο 3 λεπτα-αλλες φορες καθολου το λαμπακι srs,τι μπορω να κανω;(1οπτικα στα καλωδια κατω απο τα καθισματα φαινεται να ειναι ολα κουμπωμενα και τιποτα κομμενο,το καλωδιο βλεπω να παει καπου στο σιδηροδρομο του καθισματος κοντα στο χειροφρενο κανει γειωση καπου εκει περα;2 η στεφανη του τιμονιου υπαρχει περιπτωση να μην κανει καλη επαφη)
μεχρι τωρα μου αναβε στην αρχη οταν εστριβα πανω απο μιση στροφη στο τιμονι,
Κούμπωσε καλά τις φισες κάτω από τα καθίσματά και εάν συνεχίζει να ανάβει άλλαξε την ταινία κάτω από τον αεροσακο.
antonis132 έγραψε: επειτα τυχαια και τωρα τελευταια οταν πεφτω δυνατα στα φρενα
μια που ανεφερα για λαμπακι το δοχειο υγρων φρενων το καπακι εχει μια φυσα, οταν τα υγρα φτασουν στο min αναβει καποιο λαμπακι;(σημερα παρατηρησα διαρροη στη βαση του δοχειου στο σημειο που το πλαστικο δοχειο ενωνεται με το μεταλλο και σκεφτομαι τι μπορει να γινει,να ψαξω για μεταχειρισμενο η μπαινει καινουρια φλατζα-κολλα εκει περα;)
Αν θυμάμαι καλά έχει λαστιχάκια εκεί που ενώνεται άλλαξε τα.
Αντώνη, πρώτα κοίτα κάτω από τα καθίσματα, και ρίξε και λίγο σπρέυ επαφών..
αλλά επειδή αναφέρεις και το τιμόνι, πολύ πιθανόν να είναι το rotary coupler..
για τα δοχείο φρένων, είχε συμβεί και σε μένα το ίδιο αλλά νομίζω δεν είχαμε βρει λαστιχάκια, ή δεν υπήρχαν και είχαμε αλλάξει τότε την τρόμπα..αν θες έχω τρόμπα να σου στείλω αλλά τσέκαρε, μήπως ο μηχανικός σου μπορεί να σου βάλει λαστιχάκια από καμιά άλλη..
Άβαταρ μέλους
antonis132
Έμπειρος
Έμπειρος
Δημοσιεύσεις: 567
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 16, 2008 11:07 am
Επικοινωνία:

Re: αναψε το λαμπακι srs

Δημοσίευση από antonis132 »

Εικόνα

Εικόνα

Στην μια βαση εσωτερικα φαινεται να χανει αλλα σαν μην εναι απο φλατζα :s
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
nikolas
Administrator
Δημοσιεύσεις: 8892
Εγγραφή: Παρ Δεκ 31, 2004 7:22 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: αναψε το λαμπακι srs

Δημοσίευση από nikolas »

καθάρισε το σημείο, μήπως και φανεί από που χάνει..
πάντως από το λαστιχάκι χάνουν συνήθως..
Rover 214!!!
Έμπειρος
Έμπειρος
Δημοσιεύσεις: 566
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 09, 2012 4:29 pm

Re: αναψε το λαμπακι srs

Δημοσίευση από Rover 214!!! »

παιδια και με εμενα μου αναβει....θα το ελεγξω και θα σας πω....
ROVER-Kiss my ash.......Putos!!!!!
Άβαταρ μέλους
Blademaster007
Νέοs
Νέοs
Δημοσιεύσεις: 180
Εγγραφή: Δευ Ιαν 24, 2011 11:06 pm
Τοποθεσία: Αθηνα
Επικοινωνία:

Re: αναψε το λαμπακι srs

Δημοσίευση από Blademaster007 »

antonis132 έγραψε:καθαρισα τα καθισματα, τη μοκετα,ταμπλω και χρειαστηκε να παω τερμα πισω τα καθισματα,απο τοτε μου αναβει μετα απο 3 λεπτα-αλλες φορες καθολου το λαμπακι srs,τι μπορω να κανω;(1οπτικα στα καλωδια κατω απο τα καθισματα φαινεται να ειναι ολα κουμπωμενα και τιποτα κομμενο,το καλωδιο βλεπω να παει καπου στο σιδηροδρομο του καθισματος κοντα στο χειροφρενο κανει γειωση καπου εκει περα;2 η στεφανη του τιμονιου υπαρχει περιπτωση να μην κανει καλη επαφη)
μεχρι τωρα μου αναβε στην αρχη οταν εστριβα πανω απο μιση στροφη στο τιμονι,επειτα τυχαια και τωρα τελευταια οταν πεφτω δυνατα στα φρενα
μια που ανεφερα για λαμπακι το δοχειο υγρων φρενων το καπακι εχει μια φυσα, οταν τα υγρα φτασουν στο min αναβει καποιο λαμπακι;(σημερα παρατηρησα διαρροη στη βαση του δοχειου στο σημειο που το πλαστικο δοχειο ενωνεται με το μεταλλο και σκεφτομαι τι μπορει να γινει,να ψαξω για μεταχειρισμενο η μπαινει καινουρια φλατζα-κολλα εκει περα;)
Εγώ προσωπικά είχα ρίξει πολύ σπρει επαφών στα καλώδια για τον αερόσακο αλλά επειδή κατάλαβα ότι μόνο όταν κουνιούνται ανάβει είμαι περίπου ένα μήνα τώρα που τα έχω σταθεροποιήσει πάνω στο κάθισμα να μην κουνιέται η επαφή και όλα μέλι γάλα! μόνο όταν θα κουνήσω το κάθισμα θα το κάνει αλλιώς τσιμουδιά! Όσο για τα φρένα επειδή πρόσφατα είχα ανοίξει θέμα καινούργιο εδώ μέσα γιαυτό το πράγμα κατάλαβα πως άμα πέσει η στάθμη ανάβει το λαμπάκι του χειρόφρενου.. εμένα τουλάχιστον που ήταν χαμηλή η στάθμη όταν πλακωνόμουν 1-2 άναβε στιγμιαία. Συμπλήρωσα και όλα καλά! Αυτά από εμένα!!! :beer:
Υποστροφή έχουμε οταν χτυπάμε στον τοίχο με τη μούρη...
Υπερστροφή έχουμε οταν χτυπαμε στον τοίχο με τον κώλο...
Ισχύς είναι το ποσο γρηγορα θα πέσουμε πάνω στον τοίχο...
Ροπή είναι το πόσο μακριά θα πάρουμε σβάρνα τον τοίχο μαζί μας..
Άβαταρ μέλους
antonis132
Έμπειρος
Έμπειρος
Δημοσιεύσεις: 567
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 16, 2008 11:07 am
Επικοινωνία:

Re: αναψε το λαμπακι srs

Δημοσίευση από antonis132 »

οντως για το srs πρεπει να ριξω μια ματια κατω απο το καθισμα, ισως να εχουν τσακιστει επειδη εκανα το λαθος οταν το καθαριζα και πηγαινα το καθισμα τερμα πισω & μπρος για να καθαριστει η μοκετα και θα πρεπει να τα σταθεροποιησω
οσο για το λαμπακι χειροφρενου πριν ακουμπησει η σταθμη στο min προσεξα οτι αναβει το προειδοποιητικο λαμπακι, αυτο ειναι θετικο τουλαχιστον σε μια απροσμενη απωλεια υγρου να το καταλαβεις προτου μεινεις απο φρενα
Εικόνα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Προβλήματα”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 16 επισκέπτες