Περιεργο προβλημα θερμοκρασίας

Problems
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
antonis132
Έμπειρος
Έμπειρος
Δημοσιεύσεις: 567
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 16, 2008 11:07 am
Επικοινωνία:

Re: Περιεργο προβλημα θερμοκρασίας

Δημοσίευση από antonis132 »

lupink έγραψε:Τα ΦΩΤΑ σας παρακαλώ!!!

Έχω και εγώ ένα MGTF 116, του 2002 και μου δημιούργησε το εξής πρόβλημα: Πριν από κάποιο καιρό μου ανέβασε θερμοκρασία (στο κόκκινο). Όταν πήγαινα με χαμηλές σχέσεις (2η, 3η κλπ) δεν ζεσταινόταν. Όταν πήγαινα με 5η και 100 χλμ ανέβαζε θερμοκρασία. Έτσι, το πήγα σε ένα μηχανικό, (με αντικείμενο τα ψυγεία) και αρχικά μου καθάρισε το ψυγείο. Το πρόβλημα συνέχισε ακριβώς το ίδιο. Κατόπιν, άλλαξα θερμοστάτη. Για δύο μήνες περίπου κανένα πρόβλημα (με τη θερμοκρασία λίγο κάτω από τη μέση). Κάποια στιγμή, βρισκόμενος σε κίνηση, (1η, 2α κλπ), μου ανέβασε θερμοκρασία (μια γραμμή πριν το κόκκινο). Σταμάτησα και αφού έπεσε λίγο η θερμοκρασία, το γύρισα σπίτι, όπου χωρίς κίνηση, η θερμοκρασία παρέμεινε σταθερή και κανονική (λίγο κάτω από τη μέση). Τρεις, τέσσερις φορές που το κίνησα, μετά το παραπάνω συμβάν και κινούμενος στην ΑΤΤΙΚΗ ΟΔΟ, χωρίς κίνηση, η θερμοκρασία είναι κάτω και από το κανονικό, ενώ όταν σταματάω, απλά φτάνει στο κανονικό σημείο (ήτοι λίγο κάτω από τη μέση). Σε κίνηση δεν το έχω πάει ακόμη, γιατί έχω κουραστεί, αντί να κοιτάω το δρόμο, να κοιτάω τη θερμοκρασία. Κατακλείδα, αυτή τη στιγμή σε ανοιχτό δρόμο, η θερμοκρασία, ανάλογα με τις στροφές του κινητήρα ανεβοκατεβαίνει, μέσα στα νορμάλ πλαίσια, ήτοι 2η – 3η γραμμή (υψηλές στροφές πέφτει, χαμηλές στροφές ανεβαίνει μέχρι λίγο πριν τη μέση). Όλο αυτό είναι λογικό?
οταν η θερμοκρασια περασει τη μεση σταματα στην ακρη και ξεκουμπωσε την καφε φυσα που κουμπωνει στην καφε βαλβιδα θερμοκρασιας(διπλα απο το κολαρο που παει προς τον κινητηρα) μολις ξεκουμπωσεις αυτη τη φυσα και ο κινητηρας ειναι σε λειτουργια θα δεις να ενεργοποιειται το βεντιλατερ δες στο ταμπλω θα κατεβασει τη θερμοκρασια στη μεση;
Εικόνα
Rover 214!!!
Έμπειρος
Έμπειρος
Δημοσιεύσεις: 566
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 09, 2012 4:29 pm

Re: Περιεργο προβλημα θερμοκρασίας

Δημοσίευση από Rover 214!!! »

μηπως εχεις φωτο???
ROVER-Kiss my ash.......Putos!!!!!
Rover 214!!!
Έμπειρος
Έμπειρος
Δημοσιεύσεις: 566
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 09, 2012 4:29 pm

Re: Περιεργο προβλημα θερμοκρασίας

Δημοσίευση από Rover 214!!! »

Rover 214!!! έγραψε:Νομιζω πως ο κωδικος της βαλβιδας ηταν Fae 33595.....καποιος μου ειπε για θερμοστατη...παιζει να ναι αυτο???εχει μονο 10.000 χιλιομετρα...
αν ηταν ο θερμοστατης θα εφτανε τη θερμοκρασια στα κοκκινα[/quote][/quote]


Εντελει ηταν η μαυρη βαλβιδα....μαλακιζοταν και εδειχνε οτι να ναι!!!! :lol: :lol: :lol: :P :P :P :P :shock: :shock: :;T :;T :up: Ευχαριστω...
ROVER-Kiss my ash.......Putos!!!!!
Άβαταρ μέλους
nikolas
Administrator
Δημοσιεύσεις: 8892
Εγγραφή: Παρ Δεκ 31, 2004 7:22 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Περιεργο προβλημα θερμοκρασίας

Δημοσίευση από nikolas »

Στο χα γραψει οτι μπορει να βλεπεις λαθος ενδειξη, αλλα δεν το κοιταξες..

Στάλθηκε από το Nexus 10 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Rover 214!!!
Έμπειρος
Έμπειρος
Δημοσιεύσεις: 566
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 09, 2012 4:29 pm

Re: Απ: Περιεργο προβλημα θερμοκρασίας

Δημοσίευση από Rover 214!!! »

Ναι όντως...λέμε μου φύγε όλο το ψυχολογικό.νόμιζα θα εκαιγα το αμάξι ....

Στάλθηκε από το Vodafone Smart II μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2
ROVER-Kiss my ash.......Putos!!!!!
Rover 214!!!
Έμπειρος
Έμπειρος
Δημοσιεύσεις: 566
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 09, 2012 4:29 pm

Re: Απ: Περιεργο προβλημα θερμοκρασίας

Δημοσίευση από Rover 214!!! »

Εντομεταξυ δεν υπήρχε πουθενά σαν ανταλλακτικό.....στην απόσυρση την πήρα.τσάμπα ...χάχα.

Στάλθηκε από το Vodafone Smart II μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2
ROVER-Kiss my ash.......Putos!!!!!
Απάντηση

Επιστροφή στο “Προβλήματα”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 23 επισκέπτες