προβλημα με τα νερα:τα πεταξε!

Problems
Άβαταρ μέλους
antonis132
Έμπειρος
Έμπειρος
Δημοσιεύσεις: 567
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 16, 2008 10:07 am
Επικοινωνία:

Re: προβλημα με τα νερα:τα πεταξε!

Δημοσίευση από antonis132 »

Αυτο πρεπει να ειναι.....
Ειδα οτι το ψυγειο νερου καλυπτεται 95% απο το ψυγειο του aircondition
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
nikolas
Administrator
Δημοσιεύσεις: 8892
Εγγραφή: Παρ Δεκ 31, 2004 7:22 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: προβλημα με τα νερα:τα πεταξε!

Δημοσίευση από nikolas »

Κανονικά το ψυγείο του νερού, στην περίπτωση ύπαρξης a/c αν θυμάμαι καλά είναι μεγαλύτερο από αυτό που περιγράφεις..

Άβαταρ μέλους
antonis132
Έμπειρος
Έμπειρος
Δημοσιεύσεις: 567
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 16, 2008 10:07 am
Επικοινωνία:

Re: προβλημα με τα νερα:τα πεταξε!

Δημοσίευση από antonis132 »

Στη σειρα 200 1.4 μοντελα '99 πρεπει να εχουν κανει καποια μαλακια.... το ψυγειο νερου ειναι μικροτερο απο του ac(η του ac ειναι υπερβολικα μεγαλο για αυτη τη μετωπη)
βασικα το ψυγειο νερου να ειναι κατα 1 δαχτυλο στο υψος μεγαλυτερο απο αυτο του ac
στο μηχανικο μου (περυσι το Σεπτεμβριο αλλαξαμε ανεμιστηρα ψυγειου νερου) και το ac δεν ειναι εργοστασιακο αλλα το περασανε εδω Ελλαδα (πραγματικα οσο για την αποδοση του ac δεν εχω λογο εξαιρετικη αποδοση -αξιοπιστια)
ναι πραγματικα το 95% της επιφανειας του ψυγειου νερου καλυπτεται απο του ac και το καθε ψυγειο εχει απο 1 βεντιλατερ, αρα να υποθεσω οτι το βεντιλατερ βαραει υπερωριες στο ζορισμα η αν δεν υπαρχει καλο 'ρευμα' αερος-ανεβασμενη ατμοσφαιρικη θερμοκρασια πχ. κινουμαι μεσαια λωριδα αυτοκινητοδρομο με 5η και 3.500-4.000 και μπροστα μου υπαρχει αυτοκινητο
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
nikolas
Administrator
Δημοσιεύσεις: 8892
Εγγραφή: Παρ Δεκ 31, 2004 7:22 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: προβλημα με τα νερα:τα πεταξε!

Δημοσίευση από nikolas »

Από την περιγραφή σου, το a/c σου, πρέπει να είναι diavia, και όντως έχουν μόνο έναν ανεμιστήρα, ενώ το εργοστασιακό της Rover έχει δύο ανεμιστήρες, έναν από την έξω πλευρά και έναν από τη μέσα..Θα κοιτάξω αύριο να δω πόσο είναι το μεγάλο ψυγείο, γιατί και εγώ είχα μικρό και το είχα αλλάξει με μεγαλύτερο. Και στο βιβλιαράκι της Rover (εγχειρίδιο χρήσης) είχαν σφραγίδα θυμάμαι και λέγανε σε περίπτωσης εγκατάστασης a/c ή ρυμούλκησης φορτίων να αντικαθιστούν το ψυγείο με μεγαλύτερο..

antreas
Αρχάριος
Αρχάριος
Δημοσιεύσεις: 49
Εγγραφή: Δευ Ιουν 06, 2011 10:13 pm
Επικοινωνία:

Re: προβλημα με τα νερα:τα πεταξε!

Δημοσίευση από antreas »

παιδες και εμενα μου τα πεταει τα νερα απο την ταπα του παγουριου που βαζουμ παραφλου...αυτο γινεται οταν αναβει το βεβιλαντερ οχι επειδη εχει ανεβασει θερμοκρασια αλλα γιατι εχει φτασει στους 103 βαθμουσ..τι μπορει να ειναι??????φλατζα????/

Tasos_7R
Support member
Δημοσιεύσεις: 2330
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 17, 2007 10:56 am
Τοποθεσία: Big In Japan
Επικοινωνία:

Re: προβλημα με τα νερα:τα πεταξε!

Δημοσίευση από Tasos_7R »

Άλλαξε πρώτα μια τάπα στο παγούρι και βλέπεις.
Our Father,
Who doesn't recognise any other engine,
Vtec be the name,
The kingdom come,
Vtec will kick in on earth as it does in Japan,
Give us this day,
Our daily dose of vtec,
And praise our mighty roar,
And forgive those who repent against the vtec,
And deliver us from any other car that doesn't wear the H symbol,
Amen.

Άβαταρ μέλους
antonis132
Έμπειρος
Έμπειρος
Δημοσιεύσεις: 567
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 16, 2008 10:07 am
Επικοινωνία:

Re: προβλημα με τα νερα:τα πεταξε!

Δημοσίευση από antonis132 »

μετα απο 4 μηνες και 8.000χλμ δεν το ξαναεκανε
το ψυγειο νερου εξωτερικα ειχε μαζεψει πολλες σκονες (το φυσηξα με πστολι) δεν ειχε καθαριστει ποτε εξωτερικα εδω και 11 χρονια!
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
antonis132
Έμπειρος
Έμπειρος
Δημοσιεύσεις: 567
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 16, 2008 10:07 am
Επικοινωνία:

Re: προβλημα με τα νερα:τα πεταξε!

Δημοσίευση από antonis132 »

μα καλα αυτος ο δεικτης θερμοκρασιας στο 200αρι τοσο 'γειωμενος' ειναι πρεπει να φτασει τα 110 η θερμοκρασια για να κινηθει εστω και λιγο
εκανα χθες αναβαση 25χιλιομετρα χαλαρη σχετικα και ακουγεται ο χαρακτηριστικος ηχος του βεντιλατερ του ac χωρις να το εχω ενεργοποιημενο,σταματαω σβηνω ανοιγω καπο το παγουρι ειχε αδειασει απο νερο και σφυριζε ο κινητηρας τελικα :eek: ανοιγω την ταπα και εβγαιναν μονο υδρατμοι συμπληρωσα 2-2.5 λιτρα νερου :shock: ποτε δεν μου εκανε τετοια πραγματα το ροβερακι,το λεω επειδη τωρα τελευταια δεν εκαιγα νερα εκανα μονο οπτικο ελεγχο καθε 15-20μερες και ολα ηταν οκ
διαρροες δεν εχουμε, το παγουρι, το πλαισιο και το ψαλιδι ηταν ολο αντιψυκτικα θα σηκωσε θερμοκρασιες και αυτος ο @@'΄'@΄΄ δεικτης θερμοκρασιας μια ζωη δειχνουν οτι ολα πηγαινουν ρολοι
καλα την φλατζα θα την εκαψε στα σιγουρα δεν ξερω για κεφαλη,χθες το απογευμα που χρειαστηκε να του ριξω 100χιλιομετρα σε αυτοκινητοδρομο με 110χλμ και 40 λεπτα σε μποτιλιαρισμα τα νερα ηταν στην ιδια θεση,να υποθεσω πως τη γλιτωσαμε την κεφαλη...η καποια τριχοειδης ρωγμη στα υδροχιτωνια
Εικόνα

kostas200vi
Αρχαίος
Αρχαίος
Δημοσιεύσεις: 4629
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 14, 2007 9:32 pm
Τοποθεσία: ΚΑΠΟΥ ΣΤΟ ΑΙΓΑΙΟ
Επικοινωνία:

Re: προβλημα με τα νερα:τα πεταξε!

Δημοσίευση από kostas200vi »

Η Rover ξέχασε να μας πει ότι σε κάθε αλλαγη λαδιών θα πρέπει να αλλάζουμε και φλατζα.... :crazy:
I DON'T DRIVE FAST
"I JUST FLY LOW"

Εικόνα ΕικόναΕικόνα
Old Rovers never die they just get faster.

Άβαταρ μέλους
antonis132
Έμπειρος
Έμπειρος
Δημοσιεύσεις: 567
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 16, 2008 10:07 am
Επικοινωνία:

Re: προβλημα με τα νερα:τα πεταξε!

Δημοσίευση από antonis132 »

:P
Εικόνα

Απάντηση

Επιστροφή στο “Προβλήματα”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 11 επισκέπτες