(UPD) Πρόβλημα με ρελαντί. Όπου το έχω πάει δεν μπορούν να το φτιάξουν!!!

Problems
Απάντηση
imaginos
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: Τρί Φεβ 21, 2006 12:19 am
Επικοινωνία:

(UPD) Πρόβλημα με ρελαντί. Όπου το έχω πάει δεν μπορούν να το φτιάξουν!!!

Δημοσίευση από imaginos »

Λοιπόν παιδιά έχω ένα 414 GSI του 1992 και αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα το οποίο όπου το έχω πάει δεν μπορουν να το φτιάξουν ή απλά βαριούνται να ψάχνουν.. τι να πω...

Όταν πατώ γκάζι, και ελάχιστα να πατήσω, με το που ανεβαίνουν οι στροφές και αρχίζουν να πέφτουν μόλις αφήνω το γκάζι, βυθίζεται το ρελαντί μέχρι και τις 200 μόνο στροφές όπου πάει να σβήσει κιόλας.. και μετά ανεβαίνει και σταθεροποιείται στις 1100 ή και παραπάνω!!!!!!! Εξαιρετικά εκνευριστικό μα πιο εκνευριστικό να μη μπορεί κανείς μάστορας να το φτιάξει ή όπως προείπα αδιαφορούν να ασχοληθούν.. Ευχαριστώ παιδιά για κάθε βοήθεια που θα μου δώσετε.
UPD ΔΕΙΤΕ ΚΑΙ ΤΟ ΒΙΝΤΕΟ ΠΟΥ ΕΠΙΣΥΝΑΠΤΩ
https://www.youtube.com/watch?v=fRKboipzxrk
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος imaginos την Τρί Σεπ 20, 2022 11:13 am, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
nikolas
Administrator
Δημοσιεύσεις: 8892
Εγγραφή: Παρ Δεκ 31, 2004 7:22 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Πρόβλημα με ρελαντί. Όπου το έχω πάει δεν μπορούν να το φτιάξουν!!!

Δημοσίευση από nikolas »

Map/maf sensor ίσως? Εγκέφαλος? δυστυχώς απάντηση μόνο ένας καλός μάστορας θα σου δώσει..

kbriasti
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: Σάβ Ιουν 30, 2007 1:54 pm
Τοποθεσία: ΛΑΡΙΣΑ
Επικοινωνία:

Re: Πρόβλημα με ρελαντί. Όπου το έχω πάει δεν μπορούν να το φτιάξουν!!!

Δημοσίευση από kbriasti »

Φίλε καλησπέρα. Έχω ακόμη ένα 414 SLi του 1995 με 200.007 km (σε άριστη κατάσταση) και αντιμετωπίζω κατά καιρούς το ίδιο πρόβλημα και νομίζω ότι μπορώ να σε βοηθήσω. Αφού στο παρελθόν ταλαιπωρήθηκα πάρα πολύ, ένας μάστορας στον Γκαμπλέτσα που με λυπήθηκε μου είπε τη λύση του μυστηρίου. Υπάρχει ένα πλαστικό λεπτό σωληνάκι το οποίο ξεκινάει από το injection και καταλήγει στον εγκέφαλο. Αυτό το σωληνάκι το βγάζεις προσεκτικά, το παίρνεις στα χέρια σου και το φυσάς πάρα πολύ καλά. Το τοποθετείς και το πρόβλημα λύθηκε.
Εξήγηση : στο δικό μου δεν υπάρχει μία ελαιοπαγίδα η οποία υπήρχε σε άλλα μοντέλα και η οποία παγιδεύει λάδια ώστε να μην φτάσουν στον εγκέφαλο. Δεν ξέρω εάν στο δικό σου υπάρχει.
Πάλι σήμερα έχω το ίδιο πρόβλημα. Ψάχνω αυτή την ελαιοπαγίδα. Εάν μπορεί κάποιος να με βοηθήσει σε αυτό θα ήμουν ευγνώμων.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Προβλήματα”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 20 επισκέπτες