αισθητήρας Λάμδα ή εγκέφαλος???

Problems
JiannisP
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: Τρί Απρ 25, 2006 3:08 am
Επικοινωνία:

αισθητήρας Λάμδα ή εγκέφαλος???

Δημοσίευση από JiannisP »

Γεια σας παιδια ειμαι νεος στο φορουμ. Αντιμετωπίζω ένα προβλημα εδω και καιρό με το 214 του 92. Τα συμπτώματα είναι: δυσλειτουργία του κινητήρα κατά την επιτάχυνση (διακοπές), κακοσμία, καπνα και υπερβολική κατανάλωση. Πήγα σε μηχανικό, μου κόλλησε σε ένα σημειο την εξατμιση όπου είχε τρυπήσει και έφερνε την κακοσμία στην καμπίνα, επισκεύασε τον εγκεφαλο(που κατα τη γνώμη του είχε το προβλημα) και έκανε ενα γενικό σερβις. Το αμάξι δούλεψε κανονικά για ενα μηνα περιπου και τωρα μου κανει παλι τα ιδια αφου ξανατρυπησε η εξατμιση. Η καταναλωση ειναι εξαιρετικα υπερβολικη τοσο που αναγκάζομαι να μην το κινώ. Μενω σε μικρο νησι και δυσκολευομαι σε θεματα σερβις και ανταλακτικων και υγρασια εδω διαβρωνει τα παντα(οπως και τις εξατμισεις). Κατά την γνώμη μου η ζημια βρισκεται στον αισθητηρα λαμδα.
Μπορειτε να με βοηθησετε σε κατι που μπορω να πειραματιστω ο ιδιος?
Άβαταρ μέλους
nikolas
Administrator
Δημοσιεύσεις: 8892
Εγγραφή: Παρ Δεκ 31, 2004 7:22 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από nikolas »

μπορείς να κάνεις έλεγχο στον αισθητήρα λάμδα με πολύμετρο..τη διαδικασία δεν τη θυμάμαι απ έξω..αν ωστόσο έχεις την πρόθεση να το επιχειρίσεις θα προσπαθήσω να το βρω..
kostas_pana
Έμπειρος
Έμπειρος
Δημοσιεύσεις: 929
Εγγραφή: Κυρ Απρ 02, 2006 2:16 am
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από kostas_pana »

mporei na ftaiei o λ gia thn iperboliki katanalosi?????? :?: :?: :?:
den to iksera! kai ego exo iperboliki katanalosi!!!! (gia 1400 mama!!!)
gynaikes trigiro polles...para polles....


www.greekcabrioclub.gr
JiannisP
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: Τρί Απρ 25, 2006 3:08 am
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από JiannisP »

Το θεμα ειναι που βρισκεται ακριβως ο λ στα ροβερ. Καπου στην εξατμιση αλλα που? υπαρχει καποιο σχεδιαγραμμα on-line? και πως μετριεται ο λ με πολυμετρο? Οταν λεμε υπερβολικη καταναλωση εννοω σχεδον σαν να χυνεται κατω το ντεποζιτο οταν κινουμαι...
ευχαριστω
PERRY-MGTF
Αρχαίος
Αρχαίος
Δημοσιεύσεις: 3917
Εγγραφή: Δευ Ιαν 03, 2005 10:08 am
Τοποθεσία: 11th Dimension
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από PERRY-MGTF »

JiannisP έγραψε:Το θεμα ειναι που βρισκεται ακριβως ο λ στα ροβερ. Καπου στην εξατμιση αλλα που? υπαρχει καποιο σχεδιαγραμμα on-line? και πως μετριεται ο λ με πολυμετρο? Οταν λεμε υπερβολικη καταναλωση εννοω σχεδον σαν να χυνεται κατω το ντεποζιτο οταν κινουμαι...
ευχαριστω
Mhpws exeis ontws diarroh????????
MG TF - 80th Anniversary Edition #869 of 1600
Owning an MG is one of life's great joys

Εικόνα
panagiotis
Παλιός
Παλιός
Δημοσιεύσεις: 1217
Εγγραφή: Παρ Δεκ 23, 2005 1:21 pm
Τοποθεσία: Δραπετσώνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από panagiotis »

:lol: :lol: :lol:

δε πιστευω, θα το ειχε μυρισει το παλικαρι...
Άβαταρ μέλους
nikolas
Administrator
Δημοσιεύσεις: 8892
Εγγραφή: Παρ Δεκ 31, 2004 7:22 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από nikolas »

στο χταπόδι λογικά θα τον έχεις και εσύ..πιστεύω..
όσο για τη διαρροή αν όταν βγάζεις την τάπα της βενζίνης ακούς σαν φύσημα από της αναθυμιάσεις τότε είσαι κομπλέ και από διαροή δεν υπάρχει πρόβλημα
JiannisP
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: Τρί Απρ 25, 2006 3:08 am
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από JiannisP »

δεν υπαρχει περιπτωση διαροης το εχω ψαξει, το εχω καιρο το προβλημα. Το θεμα ειναι οτι δινει υπερβολικα πολυ καυσιμο με αποτελεσμα να μαυριζει τα μπουζια και να τα κανει αχρηστα
BATMOBILE
Επίτiμο μέλος
Δημοσιεύσεις: 941
Εγγραφή: Παρ Δεκ 31, 2004 1:11 am
Τοποθεσία: ΣΤΑ ΣΥΝΝΕΦΑ!!!!
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από BATMOBILE »

δεν αλλαζεις και ενα ραουλο του διανομεα ετσι για τυχον ...
10 ευρα εχει!
αν ξερεις βγαλτο τσεκαρε το
αν οχι δεν το λες του μηχανικου σου να το τσεκαρει?
Εικόνα Εικόνα kati vlepo......
Άβαταρ μέλους
Johnny
Νέοs
Νέοs
Δημοσιεύσεις: 109
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 06, 2005 11:39 pm
Τοποθεσία: Ιωαννινα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Johnny »

o ais8hthras Λ pantws file mou einai metaksu kataluth kai valvidwn eksagwghs kai einai o ais8hthras pou metrwntas ta ionta oksugonou pou pernane apo thn petaloyda gkaziou dinei analogh entolh ston egkefalo kai me thn seira tou sta becks na psekasoun pio polu kausimo etsi wste na eksisorrophsoun thn analogia 1:14.7 analogias kausimou aera(auta gia thn istoria)mallon einai 8ema egkefalou genikotera para ais8hthra lamda.phgaine pantws se ena synergeio gt dn einai kai toso kala sumptwmata auta filos ...
MG Μost Great cars{Τα πα8η τα λα8η και τα specials ΠΛΗΡΩΝΟΝΤΑΙ...[Never Home Road Alone...riding TDM 900]
Εικόνα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Προβλήματα”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 25 επισκέπτες