ΜΗ ΣΤΑΘΕΡΗ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ

Problems
Απάντηση
silverstyler(spyroshio)
Έμπειρος
Έμπειρος
Δημοσιεύσεις: 957
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 02, 2005 2:35 pm
Τοποθεσία: Kερατσιναρα for ever
Επικοινωνία:

ΜΗ ΣΤΑΘΕΡΗ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ

Δημοσίευση από silverstyler(spyroshio) »

Πριν περιπου δεκα μερες εκανα αλλαγη φλατζας κεφαλης γιατι ειδα οτι το αμαξι ανεβαζε θερμοκρασια λιγο πανω απο τη μεση και ειχε και εναν αφρο στο δοχειο για τα υγρα του ψυγειου.Τελικα αφου αλλαξα τη φλατζα πιστευα δεν θα ξανανεβασει θερμοκρασια αλλα αυτο συνεχιζει και οχι οταν το αυτοκινητο κινειται αλλα ΜΟΝΟ οταν παρκαρω καπου ή οταν πεφτω σε κινηση.Αυτο δεν μου το εκανε ποτε ομως πριν αντιληφθω το προβλημα με τη φλατζα.Η ανοδος της θερμοκρασιας διαρκει για μερικα δευτερολεπτα μεχρι να παρει μπροστα το ventilater του ψυγειου αμεσως μετα πεφτει σε νορμαλ θερμοκρασια.εχει ξανατυχει σε κανεναν αυτο?Στο συνεργειο ειπαν οτι μπορει να εμεινε αφρος στο ψυγειο και σιγα σιγα θα καθαρισει ή θα εχει προβλημα η βαλβιδα της θερμοκρασιας αλλα εγω πιστευω πως λειτουργει κανονικα.Οποιος μπορει ας πει μια γνωμη
konstantinos
Νέοs
Νέοs
Δημοσιεύσεις: 210
Εγγραφή: Παρ Δεκ 31, 2004 11:30 am
Τοποθεσία: Περιστερι
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από konstantinos »

το ιδιο προβλημα ειχα και εγω και εμενα ανεβαζε θερμοκρασια οταν ημουν σταματημενος!!!!!τρελες θερμοκρασιες εφτανε μεχρι το κοκκινο μιλαμε!!!!! τελικα παρατηρησα οτι το ventilater αρχιζε να δουλευει οταν ο δεικτης εφτανε στο κοκκινο!!!!!!το παω σε ενα συνεργειο και η απαντηση του μαγκα"φιλαρακι εχει καψει φλαντζα θα κρατησω το αμαξι 2 μερες" τι λες ρε του λεω και......... παω αλλου!!!!!τελικα ειχε ο κολλησει ο θερμοστατης του ventilater και αναβε οταν εφτανε στα κοκκινα!!!!!!! 15 ευρω το αλλαξα και ολα οκ!!!!!!!οταν κινησε δεν ανεβαζει θερμικρασια γιατι παιρνει αερα ουτε εμενα ανεβαζε!!!!επισης αν αναψεις το καλοριφερ ανοιγει και το ventilater μαζι και θα δεις οτι δεν θα ανεβαζει θερμοκρασια!!!!!!
Rover Turbo Power
PERRY-MGTF
Αρχαίος
Αρχαίος
Δημοσιεύσεις: 3917
Εγγραφή: Δευ Ιαν 03, 2005 10:08 am
Τοποθεσία: 11th Dimension
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από PERRY-MGTF »

Isws o thermostaths toy psygeioy prepei na rythmistei pio xamhla....
MG TF - 80th Anniversary Edition #869 of 1600
Owning an MG is one of life's great joys

Εικόνα
silverstyler(spyroshio)
Έμπειρος
Έμπειρος
Δημοσιεύσεις: 957
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 02, 2005 2:35 pm
Τοποθεσία: Kερατσιναρα for ever
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από silverstyler(spyroshio) »

Ευχαριστω για τις συμβουλες αλλα και εγω σκεφτηκα οσα ειπατε το θεμα ειναι γιατι εγινε απο τη μια μερα στην αλλη παντως εμενα δεν φτανει ποτε στα κοκκινα κινειται μεσα στο σηματακι της θερμοκρασιας και μολις μπει ventilater κατεβαινει καλα παντως δεν παιζει να ξανακαψει καμμια φλατζα ειναι πολυ μικρη η θερμοκρασια που ανεβαινει
BillyK
Έμπειρος
Έμπειρος
Δημοσιεύσεις: 778
Εγγραφή: Τετ Ιαν 12, 2005 9:07 am
Τοποθεσία: Thessaloniki - Almyros Volou
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από BillyK »

PERRY-MGTF έγραψε:Isws o thermostaths toy psygeioy prepei na rythmistei pio xamhla....
I roi sto psygeio eksartate apo ton 8ermostati mono. ta perissotera forane 87ari, synistatai omws na valete 82ari gia kalyteri psyksi.
Εικόνα Εικόνα
<<Ι SOLD MY SOUL FOR A NISSAN X-TRAIL>>
silverstyler(spyroshio)
Έμπειρος
Έμπειρος
Δημοσιεύσεις: 957
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 02, 2005 2:35 pm
Τοποθεσία: Kερατσιναρα for ever
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από silverstyler(spyroshio) »

Δηλαδη billy να αλλαξω ενα θερμοστατη με εναν αλλο μικροτερης θερμοκρασιας και ολλα οκ?
αν παω σε συνεργειο και το πω θα εχουν ή θα μου πουν να βαλω ιδιο με αυτον που εχω?
PERRY-MGTF
Αρχαίος
Αρχαίος
Δημοσιεύσεις: 3917
Εγγραφή: Δευ Ιαν 03, 2005 10:08 am
Τοποθεσία: 11th Dimension
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από PERRY-MGTF »

spyroshio έγραψε:Δηλαδη billy να αλλαξω ενα θερμοστατη με εναν αλλο μικροτερης θερμοκρασιας και ολλα οκ?
αν παω σε συνεργειο και το πω θα εχουν ή θα μου πουν να βαλω ιδιο με αυτον που εχω?

File diabase prosektika to parakatw arthro poy einai kribws gia thn periptwsh soy:

http://www.mgf.ultimatemg.com/group2/co ... eating.htm
MG TF - 80th Anniversary Edition #869 of 1600
Owning an MG is one of life's great joys

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
JIMMAR
Νέοs
Νέοs
Δημοσιεύσεις: 283
Εγγραφή: Παρ Δεκ 31, 2004 5:12 pm
Τοποθεσία: ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από JIMMAR »

Πριν κάνεις οτιδήποτε κάνε μία εξαέρωση στο κύκλωμα ψύξης.
Υπάρχει ένα παξιμαδάκι (νομίζω σε κάποιο κολλάρο) που το ξεβιδώνεις λίγο αφού έχει ανοίξει ο θερμοστάτης και το βεντιλατέρ. Αν σου βγάλει φυσσαλίδες τότε στο κύκλωμα υπάρχει αέρας. Αφησέ το μέχρι να αρχίσει να βγαίνει παραφλού και μετά σφίξτο.Αν πάλι δεν δεις αποτελέσματα πήγαινέ το σε εξουσιοδοτημένο και πες τους να το βάλουν στον εγκέφαλο. Κάποτε είχα και γω το ίδιο πρόβλημα αφού το όργανο της θερμοκρασίας μου έδειχνε πάνω από τη μέση.Όταν το βάλανε στον εγκέφαλο μου έδειξε ότι τα είχε παίξει η βαλβίδα του οργάνου. Η θερμοκρασία ήταν η σωστή απλά η βαλβίδα έσελνε μεγαλύτερη ένδειξη στο όργανο.
Για να μην μπλέξεις λοιπόν με θερμοστάτες και βαλβίδες βεντιλατέρ κάνε αυτά που σου είπα και πιστεύω θα βρεις την άκρη. :wink:
Εικόνα
ROVER 414si
101 ps = wheel power
silverstyler(spyroshio)
Έμπειρος
Έμπειρος
Δημοσιεύσεις: 957
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 02, 2005 2:35 pm
Τοποθεσία: Kερατσιναρα for ever
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από silverstyler(spyroshio) »

Ισως να ειναι αυτο που ειπε ο Jimmar γιατι με την αλλαγη φλατζας εγινε και αλλαγη στο παραφλου του ψυγειου και ισως να εχει μεινει αερας μεσα το θεμα ειναι οτι δεν ξερω που μπορει να ειναι αυτη η βιδα που λες jimmar και οσο για το αλλο θεμα που λετε περι λαθος ενδειξης δεν το νομιζω, γιατι δειχνει θερμοκρασια πανω απο το κανονικο μονο οταν ειναι ακινητο το αυτοκινητο για αρκετη ωρα.Ασε που το εκανε πρωτη οταν ειδα οτι θελει αλλαγη η φλατζα οποτε μπορει να ειχε μπει παλι αερας στο κυκλωμα ψυξης.Jimmar αν μπορεις σετειλε μια φωτο απο τη βαλβιδα που λες να μην τρεχω σε συνεργειο
Άβαταρ μέλους
JIMMAR
Νέοs
Νέοs
Δημοσιεύσεις: 283
Εγγραφή: Παρ Δεκ 31, 2004 5:12 pm
Τοποθεσία: ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από JIMMAR »

Τελικά τι έγινε :?:
Εικόνα
ROVER 414si
101 ps = wheel power
Απάντηση

Επιστροφή στο “Προβλήματα”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Semrush [Bot] και 19 επισκέπτες