Μεμβράνες αυτοκινήτων

Κοινότυπες ερωτήσεις....
Άβαταρ μέλους
nikolas
Administrator
Δημοσιεύσεις: 8892
Εγγραφή: Παρ Δεκ 31, 2004 7:22 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Μεμβράνες αυτοκινήτων

Δημοσίευση από nikolas »

Μου ήρθε αυτό το email από μια μεγάλη εταιρεία στο χώρο των μεμβρανών προκειμένου να ενημερωθούν τα μέλη για τα ισχύοντα όσον αφορά τις μεμβράνες..Τα μόνα σημεία που έχουν κοπεί είναι αυτά που αφορούν την εταιρεία, προκειμένου να μην θεωρηθεί διαφήμιση η αναφορά σε αυτή..

"Από 01 Οκτωβρίου 2008 ισχύει καινούργιος νόμος σχετικά με τη τοποθέτηση μεμβρανών σε υαλοπίνακες αυτοκινήτων που μεταξύ των οποίων λέει τα κάτωθι:
1. Για όσους τοποθετούν μεμβράνες στους υαλοπίνακες των αυτοκινήτων τους, οι εγκαταστάτες είναι υποχρεωμένοι να τοποθετούν ένα αυτοκόλλητο 3 εκ. Χ 3 εκ. (όπου θα αναγράφονται: το όνομα του εργοστασίου, ο τύπος της μεμβράνης, ο αριθμός έγκρισης από χώρα ευρωπαϊκής ένωσης, το όνομα και τηλέφωνο του εγκαταστάτη) ανάμεσα στη μεμβράνη και το τζάμι. Επίσης θα παραλαμβάνουν καινούργιου τύπου Βεβαίωση με επικολλημένο ίδιο αυτοκόλλητο.
2. Για όσους έχουν ήδη τοποθετήσει αντιηλιακές μεμβράνες στους υαλοπίνακες των αυτοκινήτων τους, είναι υποχρεωμένοι να εφοδιαστούν από 01 Οκτωβρίου 2008 με τα αυτοκόλλητα (θα τοποθετηθούν πάνω από τις υπάρχουσες μεμβράνες, σε κάθε τζάμι) και τις καινούργιες Βεβαιώσεις.
3. Οι καινούργιες Βεβαιώσεις ισχύουν για ΚΤΕΟ και αστυνομία.
4. Από την κολώνα του οδηγού και πίσω επιτρέπεται η τοποθέτηση οποιασδήποτε μεμβράνης με οποιοδήποτε συντελεστή μετάδοσης ορατού φωτός, αρκεί η μεμβράνη να είναι πιστοποιημένη για τοποθέτηση σε υαλοπίνακες αυτοκινήτων από κάποια χώρα της Ευρωπαϊκής ένωσης.
5. Για τα τζάμια οδηγού-συνοδηγού επιτρέπεται η τοποθέτηση μεμβράνης με συντελεστή μετάδοσης ορατού φωτός τουλάχιστον 70% και να είναι πιστοποιημένη για τοποθέτηση σε υαλοπίνακες αυτοκινήτων από κάποια χώρα της Ευρωπαϊκής ένωσης.
6. Για το μπροστινό παρμπρίζ επιτρέπεται η τοποθέτηση μεμβράνης με συντελεστή μετάδοσης ορατού φωτός τουλάχιστον 75% % και να είναι πιστοποιημένη για τοποθέτηση σε υαλοπίνακες αυτοκινήτων από κάποια χώρα της Ευρωπαϊκής ένωσης."

i-VTec
Αρχαίος
Αρχαίος
Δημοσιεύσεις: 3717
Εγγραφή: Τρί Απρ 11, 2006 10:42 pm
Τοποθεσία: In the VTEC zone!
Επικοινωνία:

Re: Μεμβράνες αυτοκινήτων

Δημοσίευση από i-VTec »

Μπράβο Νικόλα,πολύ χρήσιμο... :beer:
Εικόνα

PaNoSGR
Παλιός
Παλιός
Δημοσιεύσεις: 1745
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 01, 2008 10:57 pm
Τοποθεσία: ΑΝ@βΑΣειΣ-ΚαΤαΒαΣεις
Επικοινωνία:

Re: Μεμβράνες αυτοκινήτων

Δημοσίευση από PaNoSGR »

kala ola auta alla auto me ta autokollita ti einai kai poso emfani einai auta ta autokollita pistopoiisis?????
Εικόνα

kostas200vi
Αρχαίος
Αρχαίος
Δημοσιεύσεις: 4629
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 14, 2007 9:32 pm
Τοποθεσία: ΚΑΠΟΥ ΣΤΟ ΑΙΓΑΙΟ
Επικοινωνία:

Re: Μεμβράνες αυτοκινήτων

Δημοσίευση από kostas200vi »

Εγω εχω μεμβράνες με Γερμανική πιστοποίηση αλλά το μόνο που μου έδωσαν ήταν υπεύθυνη δήλωση και με αυτήν πέρασα ΚΤΕΟ , Νικόλα τώρα με προβλημάτισες. :s
I DON'T DRIVE FAST
"I JUST FLY LOW"

Εικόνα ΕικόναΕικόνα
Old Rovers never die they just get faster.

Άβαταρ μέλους
nikolas
Administrator
Δημοσιεύσεις: 8892
Εγγραφή: Παρ Δεκ 31, 2004 7:22 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Μεμβράνες αυτοκινήτων

Δημοσίευση από nikolas »

Θέλω να πιστεύω ότι όταν μια σοβαρή και υπεύθυνη εταιρεία στέλνει ένα τέτοιο email, ότι πρόκειται όντως για πραγματικές προϋποθέσεις και συνθήκες..Οπότε όσοι έχετε, κάντε ένα ψάξιμο στις εταιρείες που τα τοποθέτησαν και όσοι είναι να βάλετε, έχετε το νου σας..Γιατί ακόμα και με πιστοποιητικό απλά έχουν φάει κλήση ορισμένα μέλη..
Κώστα, καλύτερα να σε προβληματίσω παρά να βρεθείς σε κανένα απρόοπτο..!! ;)

kostas200vi
Αρχαίος
Αρχαίος
Δημοσιεύσεις: 4629
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 14, 2007 9:32 pm
Τοποθεσία: ΚΑΠΟΥ ΣΤΟ ΑΙΓΑΙΟ
Επικοινωνία:

Re: Μεμβράνες αυτοκινήτων

Δημοσίευση από kostas200vi »

Υπουργική Απόφαση 2007
Εικόνα
Εικόνα

Οδηγίες προς ΚΤΕΟ 2008
Εικόνα

Βεβαίωση 2009
Εικόνα

Νικόλα είχες δίκιο........
I DON'T DRIVE FAST
"I JUST FLY LOW"

Εικόνα ΕικόναΕικόνα
Old Rovers never die they just get faster.

saikoe39
Παλιός
Παλιός
Δημοσιεύσεις: 1156
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 24, 2005 4:11 pm
Τοποθεσία: βριλησσια....
Επικοινωνία:

Re: Μεμβράνες αυτοκινήτων

Δημοσίευση από saikoe39 »

ετσι ειναι τα πραγματα....και στο swift το καλοκαιρι εβαλα αμερικανικες........ :nevrakia:
την εφαγα καλα τωρα....
Εικόνα
Rover 214si.....saiko ο απεγνωσμενος..

crAss
Παλιός
Παλιός
Δημοσιεύσεις: 1351
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 02, 2005 1:41 pm
Επικοινωνία:

Re: Μεμβράνες αυτοκινήτων

Δημοσίευση από crAss »

Βεβαίωση είχα και έχω και κλήση όμως επίσης έχω φάει...
Το πιο κλασσικό είναι αν γράψει το ΚΤΕΟ ότι το όχημα φέρει μεμβράνες στην άδεια κυκλοφορίας βάση της βεβαίωσης του εγκαταστάτη τότε κατά κάποιο τρόπο νομιμοποιούνται. Αυτό που σκέφτομαι τώρα είναι μήπως ξηλώσω οδηγού συνοδηγού και πάω και βάλω εκεί καινούργιες με το αυτοκόλλητο όπως λέει ο Νικόλας από μέσα ώστε να είμαι νόμιμος 100%. Νικόλα μπορείς να μου στείλεις με πμ τα στοιχεία της εταιρίας που σου έστειλε το email? Ευχαριστώ.
Πάντως από τα παραπάνω έγγραφα καταλήγω στο συμπέρασμα πως τέρμα οι μεμβράνες σε οδηγό-συνοδηγό που δεν είναι διάφανες. Επιτρέπονται ΜΟΝΟ οι διάφανες που περιορίζουν αποκλειστικά την υπεριώδη ακτινοβολία και ακόμα και αυτές πρέπει να έχουν βεβαίωση πιστοποίησης. Κοινώς ή τις ξηλώνουμε ή τρώμε πρόστιμα... Πάντως καιρός ήταν να ξεκαθαρίσει το τοπίο μιας και τις πιο ανοιχτόχρωμες τις πουλούσαν οι έμποροι σαν νόμιμες. Βέβαια μπορεί τώρα να ξεκινήσει καινούργιος κύκλος με εταιρίες να πουλάνε τις πιο ανοιχτόχρωμες με βεβαίωση και με τα αυτοκόλλητα οπότε πάλι τα ίδια...
Life is too short not to...

Άβαταρ μέλους
nikolas
Administrator
Δημοσιεύσεις: 8892
Εγγραφή: Παρ Δεκ 31, 2004 7:22 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Μεμβράνες αυτοκινήτων

Δημοσίευση από nikolas »

Εφόσον υπάρχει πιστοποίηση και όλα είναι σύμφωνα με τις διατάξεις δε νομίζω ότι θα πρέπει να αντιμετωπίσει κανείς κάποιο πρόβλημα..

i-VTec
Αρχαίος
Αρχαίος
Δημοσιεύσεις: 3717
Εγγραφή: Τρί Απρ 11, 2006 10:42 pm
Τοποθεσία: In the VTEC zone!
Επικοινωνία:

Re: Μεμβράνες αυτοκινήτων

Δημοσίευση από i-VTec »

Και κάπως έτσι είναι τα νέα αυτοκόλλητα πιστοποίησης:

Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα

Απάντηση

Επιστροφή στο “F.A.Q.s”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 5 επισκέπτες