Φρενα

Άβαταρ μέλους
antonis132
Έμπειρος
Έμπειρος
Δημοσιεύσεις: 567
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 16, 2008 10:07 am
Επικοινωνία:

Φρενα

Δημοσίευση από antonis132 »

προκειται να αλλαξω τακακια μπροστα και ειδα οτι οι δισκοι εχουν φαγωθει απο τα 13mm που ηταν το αρχικο τους στα 11mm και στην εξωτερικη τους πλευρα εχουν ενα αποτυπωμα απο τακακι, μπορουν και αξιζει να πανε τορνο οι δισκοι πως γινεται η διαδικασια ποιοι την κανουν και ποσο χρεωνουν;
Εικόνα

Tasos_7R
Support member
Δημοσιεύσεις: 2330
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 17, 2007 10:56 am
Τοποθεσία: Big In Japan
Επικοινωνία:

Re: Φρενα

Δημοσίευση από Tasos_7R »

Δεν ξέρω τι περιθώρια έχει ο δίσκος ακόμα, αλλά νομίζω 2 χιλιοστά δεν είναι μεγάλη φθορά. Το τορνίρισμα γίνεται συνήθως όταν ο δίσκος έχει φαγωθεί ανομοιόμορφα, αλλά έχει ακόμα "ψωμί" και θες να "πατήσει" το νέο τακάκι σωστά. Δε νομίζω ότι βοηθάει σε κάτι άλλο. Πάντως αν θες να το κάνεις, γίνεται σε όποιο μηχανουργείο και να πας (ο Πειραιάς είναι γεμάτος), αλλά και ο φρενάς της περιοχής σου μπορεί να το φροντίσει στέλνοντάς τους σε κάποιο μηχανουργείο που συνεργάζεται.
Our Father,
Who doesn't recognise any other engine,
Vtec be the name,
The kingdom come,
Vtec will kick in on earth as it does in Japan,
Give us this day,
Our daily dose of vtec,
And praise our mighty roar,
And forgive those who repent against the vtec,
And deliver us from any other car that doesn't wear the H symbol,
Amen.

R414
Έμπειρος
Έμπειρος
Δημοσιεύσεις: 891
Εγγραφή: Δευ Μάιος 03, 2010 10:32 pm
Επικοινωνία:

Re: Φρενα

Δημοσίευση από R414 »

Ερωτηση σχετικη να μην ανοιγω θεμα.Οι δικοι μου μπροστα δισκοι εχουν στραβωσει-σκεβρωσει απο νερα και στο φρεναρισμα πεζει το τιμονι.Ερχονται σε τορνο η ειναι μονο για ισιωμα οταν εχουν φαγωθει ανομοιορφα?Ειναι σε πολυ κατασταση απο θεμα παχους πρεπει να ειχαν αλαχτει προσφατα..Τι κανω?

Tasos_7R
Support member
Δημοσιεύσεις: 2330
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 17, 2007 10:56 am
Τοποθεσία: Big In Japan
Επικοινωνία:

Re: Φρενα

Δημοσίευση από Tasos_7R »

Λογικά αν δεν έχουν στραβώσει πολύ "σώζονται" με τον τόρνο, αλλά προσωπικά θα τους άλλαζα. Το μέταλλο του δίσκου πλέον έχει αναπτύξει τάσεις και υπό συγκεκριμένες συνθήκες (π.χ. να έχουν ζεσταθεί πολύ και να πρέπει να φρενάρεις έντονα) δε ξέρω πως θα συμπεριφερόταν. Εμπειρικά κάποιος θα μπορούσε να σου πει ότι οκ δεν θα χουν πρόβλημα, αλλά εγώ δεν έχω τέτοια εμπειρία. Προτείνω αλλαγή.
Our Father,
Who doesn't recognise any other engine,
Vtec be the name,
The kingdom come,
Vtec will kick in on earth as it does in Japan,
Give us this day,
Our daily dose of vtec,
And praise our mighty roar,
And forgive those who repent against the vtec,
And deliver us from any other car that doesn't wear the H symbol,
Amen.

Άβαταρ μέλους
antonis132
Έμπειρος
Έμπειρος
Δημοσιεύσεις: 567
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 16, 2008 10:07 am
Επικοινωνία:

Re: Φρενα

Δημοσίευση από antonis132 »

θα παω να ρωτησω ποσο χρεωνουν για τορνο, μεχρι 20Ε τα περναω τορνο για περισσοτερα εχω βρει με 35Ε σετ δισκους Trw-Lucas η Delpi με τα μεταφορικα μαζι & σε τακακια θα επιλεξω japan parts η Lpr
μια που θα κανω παραγγελια, στα πενταθυρα η πορτα του πορτμαπαγκαζ δεν στηριζεται ανοιχτη, εχει 2 αμορτισερ τα ελυσα ειδα οτι το ενα εχει πεταξει λαδια και παιζει πανω κατω χαλαρα αρα ειναι το χαλασμενο, εχω βρει σε monroe & optimal στα 23Ε/κομματι ποια απο τις 2 μαρκες να διαλεξω :s
τελος η αντλια φρενων τελικα χανει οχι απο τα 2λαστιχακια που στηριζεται το παγουρι αλλα απο την αντλια μεσα που δουλευει το εμβολο, εχω δει ενα κιτ επισκευης της lucas στο ebay με 12Ε ενω καινουρια αντλια trw παει στα 75Ε, θελω να ρωτησω το εμβολο που δουλευει μεσα στην αντλια ειναι απο πλαστικο η απο αλουμινιο; αν ειναι απο πλαστικο(πιθανοτατα θα εχει ραγισει) παω κατευθειαν για καινουρια αντλια φρενων :flam:
Εικόνα

bull
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: Τετ Αύγ 07, 2013 3:06 am
Επικοινωνία:

Re: Φρενα

Δημοσίευση από bull »

Αντωνη ριξε μια ματια εδω μηπως και βρεις κατι..εχει καλες τιμες..προσφατα ειχα αγορασει για το αμαξι της μανας μου κατι μπουζι, μια μερα μετα ηρθαν

Άβαταρ μέλους
antonis132
Έμπειρος
Έμπειρος
Δημοσιεύσεις: 567
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 16, 2008 10:07 am
Επικοινωνία:

Re: Φρενα

Δημοσίευση από antonis132 »

ποιος ειναι o συνδεσμος-ιστοσελιδα;
Εικόνα

crAss
Παλιός
Παλιός
Δημοσιεύσεις: 1351
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 02, 2005 1:41 pm
Επικοινωνία:

Re: Φρενα

Δημοσίευση από crAss »

Πριν βάλω τους χαρακτούς δίσκους είχα τορνάρει τους προηγούμενους (οι χαρακτοί δεν μπορούν να τορναριστούν σωστά). Σε νορμάλ φθορά ακόμη και ανομοιόμορφη, γίνονται σαν καινούργιοι και αξίζει τον κόπο εφόσον το κόστος είναι λογικό.
Για φρένα πάω με κλειστά μάτια σχεδόν μια 10ετία τώρα στον Μάνο που έχω να πω μόνο τα καλύτερα. Αγοράζω ότι υλικό θέλω και πηγαίνω και μου τα περνάει. Άσε που ρυθμίζει τα ταμπούρα όπως πρέπει και έχω σωστή αίσθηση στο πεντάλ. Αυτός μου είχε βάλει και τα φρένα από το zr160 μπροστά. Πάρε ένα τηλέφωνο και ρώτα τον για ότι θες.
http://www.morarisbrakes.gr/" onclick="window.open(this.href);return false;
Life is too short not to...

bull
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: Τετ Αύγ 07, 2013 3:06 am
Επικοινωνία:

Re: Φρενα

Δημοσίευση από bull »

Mister auto λέγεται πατά το στο google Αντώνη και θα το βρεις κατευθείαν.βάζεις την μάρκα και το μοντέλο του αυτοκινήτου σου και σου βγάζει ανά κατηγορία τα ανταλλακτικά τα οποία είναι συμβατά με το όχημα σου

Άβαταρ μέλους
antonis132
Έμπειρος
Έμπειρος
Δημοσιεύσεις: 567
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 16, 2008 10:07 am
Επικοινωνία:

Re: Φρενα

Δημοσίευση από antonis132 »

εχουν πολυ καλες τιμες περυσι ειχα παραγγειλει αρκετα πραγματα απλα εκαναν περιπου 10μερες να ερθουν τα πραγματα
σε αυτους βρηκα trw δισκους 25Ε σετ με τα μεταφορικα ολα 35Ε. ενω στον κετσελιδη στα ιδια χρηματα σε delphi και ερχονται σε 2μερες με μεταφορικη εταιρεια, απλα προτιμαω τον τελευταιο για αυτα τα πραγματα που εχω να παρω επειδη εχει φθηνοτερα σετ για τακακια :)
απο γαλλια μου ηρθαν και με ups, εχουν καλες τιμες σε 2-3αναλωσιμα πηρα gates ιμαντα χρονισμου, skf αντλια νερου & elring φλατζα κεφαλης με την μπλε σιλικονη σε πολυ καλη τιμη, αλλα οι προσφορες τους ειναι εικονικες
Εικόνα

Απάντηση

Επιστροφή στο “Μηχανικές βελτιώσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 9 επισκέπτες